Ako je to s materským príspevkom u živnostníkov?

ggbg
10. feb 2006

Ahojte baby,

Chcela som sa opytat, ci by ste mi nevedeli poradit: ako je to s materskym prispevkom u zivnostnikov? som zivnostnicka uz 8 mesiacov, ale neplatila som odvody do socialnej poistovne, lebo prvy rok nie je povinne. Teraz, po danovom priznani uz budem platit. Planujeme dieta uz tento rok, len neviem ako je to s materskou ked som zivnostnicka.... Ak mate niektora nejake skusenosti, prosim, poradte... Dakujem moc krat

gapa
20. jún 2010

@lubinka26
jednoznačne, ak budeš mať do konca mesiaca, v ktorom nastúpiš na MD nedoplatok v SP 5eur alebo viac, tak nárok na materské ti nevznikne. Je jedno, že máš splánkový kalendár.

gapa
20. jún 2010

a nerozumiem, čo myslíš pod ... zvýšená materská.

lubinka26
20. jún 2010

@gapa splatkovy mi konci o 4 mesiace, takze to stiham.
dakujem pekne. zvysenou materskou som myslela, ci budem dostavat viac ako je minimum, kedze z danoveho priznania mi vychadza dost velky prijem. viem, ze si zeny mozu priplacat aby potom dostali vyssiu matersku po dobu 6 tich mesiacov. ja si nepriplacam, ale zasa mam vyssi prijem. alebo ako sa to pocita u SZCO?

este raz ti pekne dakujem.

gapa
20. jún 2010

@lubinka26
ak si povinne nem.poistená ako szčo aspon od 1.7.2009, tak sa pri nástupe na MD v r.2010 bude rátať materské z vym.základu z obd. roku 2009.

lubinka26
20. jún 2010

@gapa dakujem. prajem pekny den 😉

lienka30
20. jún 2010

Zamestnaná som od 22.3.2010, predtým som bola nezamestnaná od 1.10.2008 do 21.3.2010, bola som evidovaná na úrade práce.Na páske mám však len mzdu 315eur v hrubom. Akoby sa mi v tom prípade rátala materská, keby som si DNP od nasledujúceho mesiaca zrušila? Rátala by sa mi z posledného platu? A čo v prípade, že by mi zamestnávateľ plat zvýšil? Zvýši sa mi aj materská alebo sa do úvahy berú aj nejaké roky dozadu?

katrenka111
20. jún 2010

ahojte babule a ako to je ak pracujete v Rakusku ak mate tam rakusku živnosť a chcete si platit tu DNP???
ak by som otehotnela mam narok na matersku prípadne ak by som mala rizikove tehotenstvo????

gapa
20. jún 2010

@katrenka111
to máš aj nem.poistenie v rakusku. Vraj nie je možné mať nem.poistenie vo viacerých krajinách, ale nemôžem to tvrdiť na 100%, no niečo také je písané v inej súvislosti na stránkach SP, pre študentov. Preto myslím, že by si mohla zistiť, aké sú podmienky na získanie materského v Rakúsku.

yvetta
20. jún 2010

ja viem, ze je mozne mat 2 poistenia - ja mam zivnost v SR a pracujem v CR ako zamestnanec a musim bohuzial platit v oboch statoch, ale neviem ci aj matersku dostanem z oboch statov na to mi nikto nevie odpovedat 😀
ale pocula som, ze je to vynimka iba v pripade zivnosti v SR a prace mimo SR takze neviem ti povedat ci sa to vztahuje aj na ine pripady - podla mna nie 🙂

evitkamalicka
24. jún 2010

ahojte,
potrebujem radu, som zivnostnicka a zaroven od oktobra 2008 na materskej s prvym dietatom, podla stareho zakona mi este patri rodicovsky prispevok tych 164€, ale v auguste sa nam narodi druhe dieta....bude platit pre mna este stale stary zakon kedze budem na materskej este aj s prvym az do r. 2011 alebo novy zakon s tym, ze mi nebude patrit rodicovsky?

rencsike
27. jún 2010

Ahoj Katrenka!v Rakusku si máš vybavit pripoistenie (cca.14 Eur za mesiac), platit aspon pol roka, vtedy máš nárok na PN.Co sa týka materskej, to maju 2mesiace pred a 2mesiace po pôrode, na ostatné kvôli trvalému pobytu a že počas materskej nebudeš tvoju robotu nadalej vykonávat, udajne nemáš nárok. aspon mne to v Rakusku tak povedali.hoci naša sociálka tvrdí práve opak, podla nich musí platit ten štát kde máš platenu sociálku. asi to 100% ešte nikto nevie...

kararinkabrnka
29. jún 2010

Ahojte baby mam na vas otazky.
Zivnost mam uz zalozenu rok aj volaco. som studentkou takze vsetko za mna platil stat. teraz by som mala nastupit do jedneho salonu ako nechtova dizajnerka. pred mesiacom sme mali svadbu a postupne prisla na rad aj otazka babatka. Preto sa vas chcem opytat ako mam postupovat a kolko a kam platit aby ta materska vyzerala tak ako sa patri a aby som nedostala len almuznu. A bola by som aj rada nejakym dobrym radam comu sa vyhnut a co naopak prioritne vybavit. dakujem vam velmi pekne :D

baby2
20. júl 2010

dievcata , ak je szco na materskej ci rodicovskej plati za nu odvody do zdravodky stat, ze? ale co so starobnym,dochodkovymi odvodmi? plati stat? plati mamicka? alebo nemusi platit ale rataju sa jej potom roky do dochodku? dakujeeeem

majahr
1. aug 2010

ahojte...
od novembra 2009 som podnikatelkou...pol roka som si platila odvody z minima - bolo to nejakych cca 14 ecka - soc. poistovna dobrovolne - nemocenske /aby som mala narok na rodicovsky a vyssiu matersku/....
potom mi povedali, ze tieto dobrovolne odvody si mozem zvysit len raz za pol roka...neviem co je na tom pravdy, ale tak som urobila, po pol roku som si zvysila na 30 eciek...povinnost platit 270 dni splnam - babo zatial necakame ale snazime sa a radi by sme aby sa do konca roka postastilo
- ak by som nastupila na PN - rizikove este tohto roku, tak sa mi bude PN pocitat z tych odvodov 14 eciek este z minuleho roka
-ak by som si dalej platila 30 eciek a nastupila na PN a potom na matersku v roku 2011 tak sa bude ratat z tohto roka,
- kedy si znova mozem zvysit odvody? chcela by som na max. znova az po pol roku platenia tych 30 eciek?
- ak budem na PN - vtedy odvody neplatim - takze ak by som nastupila na PN tohto roku a na matersku buduceho, z coho sa bude vypoccitavat materska?

mam v tom taky chaos a nikde poriadne neporadia, hlavne ze ti nasi "spoluobcania" vedia viac ako my :/

lulu4
6. aug 2010

ahojte vie mi niekto poradit, ked zacnem od tohto mesiaca poberat matersku je mozne si zalozit aj zivnost? alebo to neprichadza ako kombinacia v nasom state do uvahy? diky za radu

amunet
20. aug 2010

ja mam podobnu otazku 😅 som na materskej a este nejaky cas budem od noveho roka ma platit zakon ze rodicia si muzu privyrobiť, to znamena ze by som mohla na zivnost a nic by mi nezobrali ako to vlastne je!!!!!!!!?

lucia32
20. aug 2010

@amunet ak prejde nový zákon, tak po 1.1 by si si mohla založiť živnosť...ja momentálne živnosť mám a neberiem rodičák, po novom aj pre mňa blysne na lepšie časy 😉
@lulu4 počas materskej môžeš vykonávať živnosť, myslím si, že je tam len obmedzenie 6 tt po narodení dieťata....ale ak chceš poberať aj RP pracovať nesmieš....no ty zrejme začneš poberať RP až v novom roku, takže ak prejde nový zákon...už bude platiť niečo iné....

anib
21. aug 2010

ja som zas pripad, ze som zivnost pozastavila, podla zakonov platnych od 1/2009 zivnost môzes mat len do konca poberania materskej co je cca 6mes, akonahle prejdes na poberanie rp, bud zivnost zrusis, pozastavis, alebo nezrusis a nedostanes rodic.prispevok a vsetky odvody platis..... dostanes z uradu len nej. prispevok na starostlivost o dieta

roxi
23. aug 2010

ahojte, neviete náhodou niekto, či môže byť poberateľ rodičovského príspevku zároveň konateľom v s.r.o. - bez nároku na odmeny? Niekde som čítala, že môžete, ale chcem si to ešte overiť.

lenkaba7
7. sep 2010

ahojte
chcem sa tiez spytat: som tehotna zivnostnicka ale neplatim zatial odvody a spriatelom nie sme este zobrati.viem ze matersku nedostanem,a otazka znie ci o materku moze poziadat moj priatel(otec dietata),ktory je tiez zivnostnik ale odvody plati.????

jankaborka
19. okt 2010

urcite sa uz tu o tom pisalo ale nemam casu to tu vsetko preluskat
Chcela by som zivnost ale neviem ako to funguje ked som na MD.poberam zvyseny rodicovsky prispevok a dcera ma este len 14 mesiacov ,takze do konca este daleko,chcem si otvorit obchod s oblecenim len neviem ako to funguje,ci pridem uplne o cely rodicovsky alebo mi ho iba znizia a mozem podnikat a ako je to s platenim poistenia a odvodmi,kolko to priblizne tak mesacne vsetko stoji.velmi pekne dakujem za vsetky informacie.Jana

tinara23
20. okt 2010

@jankaborka no ja si myslím, že momentálne, keby si otvorila živnosť prídeš o celý RD, treba vydržať do konca roka čo schvália, alebo radšej napísať živnosť na niekoho iného. Prvý rok platíš iba zdravotné postenie 44,75, sociálku neplatiš. Podľa príjmu na daňovom priznáni z podnikania trebárs za rok 2010, začneš platiť sociálku od 1.7.2011, minimum je okolo 96 eur.

jankaborka
20. okt 2010

@tinara23 dakujem za info.uz mi aj gapa poradila a bola som dnes aj na UP

nika30
22. okt 2010

Ahojte vie my tu niekto poradiť? Som spoluvlastníčkou firmy a teraz neviem či nebude výhodnejšie spoluvlastníctvo zrušiť, aby som neprišla o rodičovský príspevok

aduska6661
5. dec 2010

zdravim,potrebujem poradit lebo na kazdej stranke o tom pisu inac a som z toho trosku znepokojena.....som SZCO od novembra 2009 iba ze aj s dotaciou z UP.zatial mi nevyslo platit socialnu poistovnu no zdravotnu poistovnu si od zacatia zivnosti platim pravidelne tych 44,75e...ibaze som otehotnela a som v 5 tyzdni...a ze vraj sa zivnost po dobu 2 rokov nesmie zrusit a mne termin vychadza na jul.2011 a najskor zivnost budem moct zrusit az v novembri.2011...tak teraz neviem ci sa to naozaj neda zrusit a ci matersku a rodicovsky prispevok budem dostavat alebo nie,ak ano od kedy,ak nie co musim pre to spravit aby som dostala.....a ak by som musela pre to zivnost zrusit tak kedy najvihodnejsie aby som tu matersku a RP dostala a aby som nemusela vela vraciat z dotacie.....mozno sa pytam ako hotentot ale nemam s takymi vecami skusenosti a neviem co mam robit.....Dakujem vopred za poradenie a take chapatelnejsie vysvetlenie lebo z tych vypisanych veci na roznych strankach mi to vobec nieje jasne....dakujem

honeybunny81
5. dec 2010

@aduska6661 živnosť nemôžeš zrušiť lebo prídeš o tú dotáciu ale skús sa opýtať na prerušenie (pozastavenie živnosti), na druhej strane to u teba nemá význam, pretože si si odvody do sociálnej poisťovne neplatila a teda materská sa ti bude rátať z minima (nemám ten pocit že by si stíhala tých 273 dní, či kolko to presne je, na platenie odvodov ), čo sa týka rodičovského príspevku tak teraz už to je jedno, lebo sa zjednotil na 190 eur a teda ho budeš dostávať tak či tak.

aduska6661
5. dec 2010

honeybunny81 no pri zruseni sa vracia urcita cast ktora do 2 rokov chyba..lebo to sa cela dotacia deli 24 mesiacmi (2roky) a krat pocet mesiacov kolko chyba do konca.....lebo keby som zivnost ani nepozastavila ani nezrusila tak co ja viem by som porodila a zivnost by plynula a by som bola na materskej a tak normalne v novembri keby mi malo skoncit 2rocne viazanie tak by som zrusila a nebol by problem?ze ako pocas zivnosti ked uz nebudem robit ze budem s babetkom doma ze sa nic nedeje a tak ju jednoducho skoncim po tych 2rokoch?

aduska6661
6. dec 2010

@honeybunny81 no pri zruseni sa vracia urcita cast ktora do 2 rokov chyba..lebo to sa cela dotacia deli 24 mesiacmi (2roky) a krat pocet mesiacov kolko chyba do konca.....lebo keby som zivnost ani nepozastavila ani nezrusila tak co ja viem by som porodila a zivnost by plynula a by som bola na materskej a tak normalne v novembri keby mi malo skoncit 2rocne viazanie tak by som zrusila a nebol by problem?ze ako pocas zivnosti ked uz nebudem robit ze budem s babetkom doma ze sa nic nedeje a tak ju jednoducho skoncim po tych 2rokoch?

honeybunny81
6. dec 2010

@aduska6661 no akurát že po roku a pol, neviem ako ti to presne vyjde ti vyrátajú preddavky na platenie do soc.poist. ja neviem ako sa ti to bude prekrývať s materskou (že by si bola od toho oslobodená), ale tým, že ty si vlastne nebola poistená vôbec v soc.poist. za minimálne za posledných spomínaných 270 dní, tak nárok na materskú ti vlastne ani nevznikne.
so živnosťou to tu v podstate nemá nič spoločné, je na tebe či zrušíš alebo nezrušíš, vrátiš alebo nevrátiš príspevok, ide o to, že máš nárok len na rodičovský príspevok vo výške 190 eur.

aduska6661
6. dec 2010

@honeybunny81 a rodicovsky prispevok sa dostava az po pol roku zivota babatka?do vtedy nebudem dostavat nic?hmm...a kedy a kde vsade to treba nahlasit a oznamit aby som nieco nepresvihla..... 🙂