Ako postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú?

pepa1
23. okt 2008

Ahojte.Vie mi prosim vas niekto poradit ako mam postupovat aby som mala co najvyssiu matersku?Nemozem to nikde zistit. Od 6.oktobra som zamestnana,moja hruba mzda bude okolo 25.000.Kedze zaciatkom roka planujeme babo,zacala som sa o to zaujimat a zistila som ze ak chcem vyssiu matersku treba sa dobrovolne pripoistit,aspon 26tyzdnov. Ale co nechapem,ked som sla na soc.poistovnu a tetusky moc ochotne neboli,tak si info zistujem cez internet,ze moje ROZHODUJUCE OBDOBIE bude od kedy som sa zamestnala to je 6.oktobra do konca roka,dufam ze to spravne chapem,ak nie tak ma opravte, a chcela som sa pripoistit od toho 6.oktobra teta na poistovni mi povedala ze sa to spatne neda,len odo dnes to bolo 21.oktobra. Co neviem ze kolko si mam teda dobrovolne platit???Ak budem mat 25.000 v hrubom tak len ten rozdiel do 30.160,alebo maximum tych 1330 si este extra doplacat,pretoze do konca roka je to 2 mesiace a kusok.Ako si mam vypocitat kolko by som dostavala materske,a ako to mam platit??? Mam v tom strasny chaos. Dakujem za vsetky rady

jaduska
23. okt 2008

No ja už tie sumy nejako nesledujem, tak ti veľmi neporadím, donedávna bola maximálny vymeriavací základ okolo 26400, to by sa ti dobrovoľné nemocenské platiť neoplatilo. Odporúčam ti stránku www.porada.sk, tam je kvantum informácii ohľadom materskej, prípadne tam rozpíš svoj prípad a niekto ti určite poradí.
Ak otehotnieš v priebehu roka 2009, tak rozhodujúce obdobie budeš mať 6.10.2008-31.12.2008. Spočítajú ti hrubý príjem, vydelia počtom dní a výjde im denný vymeriavací základ. 55% z tejto sumy bude tvoja denná materská. Toto násobia počtom kalendárných dní v danom mesiaci...

pepa1
autor
23. okt 2008

Len neviem ci soc.poistovnu zaujima hruby prijem + doplatok do tych 30.160 alebo budu pocitat moj hruby prijem a kolko som si platila dobrovolne poistenie?? Toto nemozem nikde zistit, aby sa nestalo ze ja si len do 30.160 doplatim a oni mi budu ratat 2 poistenia zvlast,co mi bude odvadzat zamestnavatel a ci si zaplatim ja,aby sa nestalo ze si odvediem malo,ak by to ratali zvlast. Tak ak niekto vie poradit som same usko...dakujem

ttina23
23. okt 2008

tato tema tu uz je tak pohladaj

ttina23
23. okt 2008

ja ked som sa bola pytat na socialke tak my povedali ze to by som musela byt nezamestnana a vtedy si dobrovolne plait nemocensku

anib
23. okt 2008

pepa,naozaj dobra stranka je ta www.porada.sk, alebo jozefmihal.blog . Tam su aj riesenia konkretnych pripadov. Co sa teba tyka, Pises, že si zamestnana od 6.10.2008 - a predtym dozadu si robila? Lebo ak chces, aby sa Ti do materskej rátal aj príjem zo zamestnania, musís mat zaplatené poistne min 270dní posledné 2roky, aby ti vznikol nárok.
A co sa týka toho dobrov.nem.poist. /DNPO/, to ti tiež musi trvat 270 dní , ciže v tomto pripade,kym este nie si tehotná, daj si ho hned. Pozor nestaci,len ho mat teraz v maxim.výske do konca roka - lebo ak by si otehotnela teraz-270dní nestihnes,preto baby sa baby aj vopred zo3mes prihlasuju,a ak zistia,ze su tehotné, zmenia na maximum -tých 26 týz = LEN182dní! a co DNP predtým??? A poziadaj na 183den. TAk preto aj 3mes=90dní vopred plat,aby si to stihla do 270dní,aby ti vobec aj z DNP vznikol nárok.
A co sa týka tej výšky, ty nemusis platit max: 30219 - 25000/ Tvoj hruby príjem/ = 5219,- a z toho 4,4%=230,-SK na DNP-prihláška.

anib
23. okt 2008

A od Tvojho prihlásenia 21.10.ubehne z DNP 270dní okolo +-20.7.2009. Ciže rátaj presne čo,kedy a ako.

gapa
25. okt 2008

pepa,
ako písala anib, zaujímavé je, či si bola nem.poistená pred 6.10.08.
Potom pri uplatnovaní si nároku na materské bude dôležíté:
1. či ti obe tieto nem.poistenia budú trvať k nástupu na MD (ak napr. tvoj PP trvať nebude ale DNP trvať bude, tak si môžeš uplatniť nárok len z DNP)
2. ak budú trvať obe poistenia, či máš z každého splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
3. aké je rozhodujúce obdobie (RO) zo zamestania a aké z DNP a či z DNP uplynulo od posledného prihlásenia viac ako 26týždnov.
Pri nástupe na MD v r.2009, pri trvaní oboch poistení, po splnení podmienky 270dní do pôrodu z oboch NP a z DNP aj 26týž. a správnom odvádzaní poistného by malo byť:
- RO zo zamestnania obdobie 6.10.-31.12.08
- RO z DNP obdobie 21.10.+31.12.08 (ak DNP vzniklo 21.10.08)

Z DNP sa môžeš "prihlásiť" najmenej z min.VZ 8100 (menej sa nedá aj ked máš mzdu 25000 a mesačné maximum je 30219,-). No počítať sa ti bude z DNP len cca VZ 5219,- (30219-25000)resp. presná suma podla skutočného VZ v zamestaní za každý mesiac. Ja som robila tak, že som odvádzala z VZ 8100 t.j. 357 a teraz si budem žiadať o vyplatenie preplatku. Ale asi sa dá platiť hned z rozdielu? no musíš dobre zrátať podla skutočného VZ zo zamestania (lebo ak by si mala odmenu je to inak, ak čerpeš dovolenku, tiež inak, mzda nebude presne 25000,- ak si PN, zase inak)

leony83
29. okt 2008

ahojte!
baby viete mi poradiť? je to zložitá situácia....
termín pôrodu mám stanovený na 24.1.2009. Na materskú dov. by som mala nastúpiť už od 16.12.2008. Materskú by vypočítali z roku 2007. Ak by som chcela, aby mi vypočítali z roku 2008, môžem zostať do 31.12.2008 v robote? Môj dok. vraví, že v žiadnom prípade... Nemá niekto z vás také skúsenosti?

januska11
29. okt 2008

leony83 ahoj, ja mám podobný problém...termín mám 23.1. a nástup na MD mám 15.12. ale chcela by som do konca roka robiť...mám 10 dní dovolenky a tie sviatky by mi pekne preplatili....
Ja som počula, že môžeme nastúpiť dobrovolne neskôr, ale že sa MD skracuje z 28 na 22 tt no a to okolo toho skrátenia mi je nejasné...ak porodím až vo februári, či mi vyplatia od 1.1. do 1.2. materskú, alebo čo???

leony83
29. okt 2008

januska máš pravdu, MD sa nám skracuje, ale ten výpočet materského je nejasný... Zákon hovorí, že "poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu...."

z toho vyplýva, že asi to bude jedno, kedy nastúpime na MD, materské nám aj tak vypočítajú od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom.... 😝 😝 😝 😝 😝 😝

jaduska
30. okt 2008

leony, mám pocit, že na tvoj problém som už odpoveď písala, ale keďže ju tu nevidím, tak píšem ešte raz:
Ak chceš, aby sa ti materská počítala z príjmu za rok 2008, musíš ukončiť tento prac. pomer napr. k 31.10. a hneď od 1.11. začať nový. Kľudne u toho istého zamestnávateľa, s tými istými podmienkami. Len je to trošku papierovanie pre zamestnávateľa, lebo musí riadne podať odhlášky a prihlášky do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.

jaduska
30. okt 2008

a leony už som to aj našla, pýtala si sa aj tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gapa
30. okt 2008

leony,
jeduska ti radí dobre. Ak by si napr. začala nový PP od 1.11.08 a nastúpila na MD v decembri 2008 (je jedno či 1-ého alebo 31-ého), tak sa ti materské bude rátať z obdobia od 1.11.08 do 30.11.08. Ak by ti dali v tom čase napr. prémiie (napr. tvoj plat 18000+ prémie 5000,-), tak ti to vylepší materské. Aká bude tvoja mzda (vym.základ pre nem.poistenie) v 12/08 nebude pri dodržaní vyššie uvedených dátumov podstatné.

Neskorší nástup zamestnankyne (resp. ešte horšie pri DNPO) na MD ako 6týždnov pred termínom je ozaj problematický a nejasný z hladiska rozhodujúceho obdobia, či sa RO určí podla vzniku nároku na materské, t.j. tých 6týždnov pred temínom alebo podla skutočného dátumu nástupu na MD. Povedala by som, že skôr tá prvá možnosť.
No a v prípade, že by si skutočne nastúpila na MD 1.1.09 (neskôr ako 6týž.pred termínom daným lekárom), tak by ti vyplácali materské najdlhšie "22týždnov od skutočného pôrodu".
-T.j. ak by si porodila napr. 2.1.09, tak by ti vyplatili materské v období 1.-2.1.09(2dni) +22týždnov t.j. 154kalend.dní.
- Ak by si porodila napr. 5.2.09, tak by ti vyplácali materské v období 1.1.09-5.2.09 (36dní) + 22týždnov t.j. 154kalend.dní. (spolu to nesmie presahovať 28týždnov, čo je splnené).
Nepredpokladám, že si osamelá, ani sa ti narodí viac detí, tam je to trochu inak.

rut
2. nov 2008

Ahojte, viete mi poradit, ako sa mi bude vypocitavat materska pri druhom dietati, ktore sa ma narodit koncom juna 2009. Mam 14 mesacne dieta, po jeho narodeni som sa zabudla nahlasit na socialke. Matersku som sice poberala, ale nikto za mna neplatil. Zistila som to az vtedy, ked som ziadala o rodicovsky prispevok. Lehotu 270 dni budem mat splnenu. Budem mat narok na matersku vo vysku 55% predpokladaneho prijmu?

gapa
2. nov 2008

Ak ti stále pracovný pomer trvá a na druhú materskú nastúpiš súvisle z prvej rodičovskej dovolenky, tak áno.

Nuž a teraz som u teba na pochybách, ako postupovať voči Soc.poist. a dôch.poisteniu. Radšej si to zisti popredu v SP ako máš postupovať, či dávať odhlášku (kedy) a potom do 15dní (resp.viac dní podla nového zákona) prihlášku alebo len napr. zmenu??? Nech zase neurobíš nejakú chybu.
Potom poprípade napíš (ak chceš), ako si dopadla, lebo tieto prihlášky ma zaujímajú. Príp. ak môžem, tak napíš na IP (aby som to neprehliadla), nech sa poučím. 😉 🙂

jaduska
2. nov 2008

len doplním - podľa nového zákona sa treba prihlásiť do 45 dní... 😉

denne73
21. júl 2009

Ahojte.Zdravím všetky tehulky. Prosím vás chcem sa vás opýtať. keďže som už v 17.týždni tak je jasné ,že som už
dobrovolné nemocenské pripoistenie čo sa týka materskej prešvihla.Vyzerá to tak ,že asi pôjdem na rizikové čiže pn.
Chcem sa len opýtať či sa mi aj v tomto prípade oplatí dobrovolne pripoisťiť,prípadne kolko budem dostávať výplatu odmôjho zamestnávatela ak môj príjem bol 490 eur.ďakujem. Denisa

andzi
21. júl 2009

denne: 490 € si mala hrubú mzdu alebo čistú? nemocenské je vo výške 55% z VMZ, t.j. z hrubej mzdy a poskytuje sa za dni (teda kalendárne nie pracovné).

applee
22. júl 2009

Ahojte, viete mi prosim vas niektora povedat ci vobec existuje lehota za aku mi ma socialka poslat rozhodnutie o materskej? Na MD som nastupila 11.6.09 a doteraz mi od socialky nic neprislo. Vdaka.

gapa
22. júl 2009

applee,
do 60dní od podania žiadosti, ale v zložitých prípadoch je myslím lehota aj predlžená.

lucia1080
23. júl 2009

Ahoj gapa, prosím ťa o radu.
môžem ísť na materskú už od 34 tt to je od 29.07.2009, ked 270 dní z DNP mi uplynie až 16.8.2009? Normálne by som mala ísť na materskú až 13.08.2009. Momentálne som na PN od včera. Ďakujem.

gapa
23. júl 2009

lucia,
môžeš požiadať o materské najskôr 8týždnov pred pravdepoodbným termínom pôrodu, ktorý ti napíše lekár do žiadosti o materské. Jedine v prípade, ak si nárok uplatnuješ v ochrannej lehote vzniká nárok na materské až od 6týždna pred PTP.

Bude dôležité, aby si 270dní splnila do pôrodu, tj. aby si neporodila skôr ako 17.8.09.

No a materské ti asi začnú vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa, kde podla dátumu narodenia=pôrodu zistia, či si splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

applee
24. júl 2009

gapa,
dakujem za info, dnes mi uz to rozhodnutie dokonca prislo 🙂

lucia1080
24. júl 2009

ďakujem za info gapa.

gapa
24. júl 2009

🙂

janinac77
30. júl 2009

Ahoj som tu nova potrebujem poradit uz teraz vopred dakujem
Uz rok aj 3mesiace pracuejm legalne v Rakusku ako opatrovatelka starych ludi.Som ako zivnostnik a odvody si platim v Rakusku.Planujem zalozit si rodinu,problem je,ze tuto pracu nemôzem vykonavat ked otehotniem,pretoze sa natahujem.ako mam postupovat?ake mam moznosti?mozno ma niekto skusenosti.upresnim zijem na slovensku,pracujem na dvojtyzdnovky.
dakujem