Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

gapa
31. aug 2009

ak tvoj terajší PP začal 5.2.08, tak pri nástupe na MD 30.12.09 sa ráta materské z obdobia 5.2.-31.12.08.
Materské sa vybavuje po tom, čo ti dá lekár žiadosť o materské, u mna to bolo cca mesiac pred nástupom. SP musí rozhodnúť do 60dní od podania žiadosti.

nela.k
autor
31. aug 2009

Ďakujem za info 🙂

leveretka
2. sep 2009

Ahojte dievčatá,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu...

Síce sa zaraďujem do kategórie snažilka, ale od tohto mesiaca chceme začať "pracovať" na babätku. Mám niekoľko otázok, tak keby ste mi vedeli poradiť, bola by som vďačná.

Mám TPP od 1.1.2006 som u jedného zamestnávateľa ako zamestnanec na HPP. Chcela by som opýtať ako to je v prípade, že by som chcela/potrebovala ísť na rizikové tehotenstvo napr. od začiatku tehotenstva alebo podľa potreby možno pred dátumom pôrodu (viac ako 6-8týž). Zaujímalo by ma, či to bude mať vplyv na výšku materskej, keďže prvých 6 mesiacov to má byť 55% z hrubej mzdy a keby som bola na PN, tak či by som dostávala mesačne 55% z hrubej mzdy počas mojej PN až do nástupu na materskú?
Ďalšia vec, ktorá ma veľmi zaujíma, je možnosť, či by ma mohli prepustiť keby som bola tehotná?...mám dobu neurčitú...a v prípade, ak by som bola tehotná a ešte by o tom zamestnávateľ nebol informovaný a chceli by ma vyhodiť je to možné alebo mohla by som im to potom nasledne povedať, že som tehotná, tak výpoveď neprijímam?

Ďakujem veľmi pekne

olga77
7. sep 2009

Ahojte,som ešte síce len v 6tt,ale lámem si hlavu nad výpočtom materskej som z toho úplny jeleň.Tak a k môžte poradťe prosím.Pracujem od 2007 u jedného zamestnávateľa samozrejme ako to dnes chodí za minimálnu mzdu čiže 259,50 € chcem sa popýtať či má význam si pýtať od zamestnávateľa zvýšenie mzdy kedže v máji 2010 sa ma babatko narodiť ked sa to vraj ráta z roku predtým čiže 2009.A ak mi zamestnávateľ odmietne zvýšiť koľko budem dostávať materskú z minimálnej mzdy? Fakt som z toho úplne blbá 😒
Za odpoveď Ďakujem

olga77
7. sep 2009

Ach ešťe aj tam chyba pracujem za minimálnu mzdu 295,50 €

gapa
7. sep 2009

Olga,
ak nastupuješ na MD v r.2009, tak by zvýšenie mzdy pomohlo, no neviem, či velmi. Aj ked aj tak budeš mať materské nižšíe ako rodič.príspevok, resp. tak na hranici, asi za mesiac s 31dnami bude vyšší, za mesiac s 30dnami nižší, t.j. cca 160-165eur mesačne.

Ak máš každý mesiac mzdu 295,5eur,tak výpočet

(12mesiacov x 295,5eur):365dní v r.2009 x 55%
potom podla počtu dní v mesiaci, bud x 30dní alebo x31dní.

Najlepšie by bolo pred koncom roka ukončiť PP a uzatvoriť nový PP, napr. aj s tou istou mzdou, ale aby ti dal ešte v r.2009 nejakú odmenu. Lebo ak nastúpiš na MD v r.2010, tak by sa ti rátalo materské z obodbia od začiatku posledného PP (ale aj mzdárka by musela dať odhlášku a novú prihlášku do SP/ZP) do konca roku 2009 (ak začne PP v r.2009).

olga77
8. sep 2009

Ahoj gapa a ďakujem
dnes sme o tom debatovali v práci so šéfkou.Navrhla,že teda ak mi zvýši plat od 08/09 tak si budem museť doplatiť za odvody a podľa nej vraj aj tak to neurobí do konca roka bohvie akú zmenu,moc ochotná nebola a kedže tomu ja moc nerozumiem tak vytiahla na mňa svoj mzdový talent a už som len nechápala.Ďalší návrh bol posledné 2 mesiace v roku 2009 sa zamestnať u niekoho známeho na pásku 900€ v hrubom a zaplatiť dotyčnému odvody,ale z čoho budem tie dva mesiace fungovať a čo potom to ju nezaujíma.Vlastne malinke by sa malo narodiť začiatkom mája 2010 tak neviem čo od nového roku a celkovo mám z toho guláš.Neviem čo je lepšie spraviť.Poradťe prosím...Zvýšiť plat od augusta a zotrvať u mojej zamestnávateľky yž do nástupu na MD alebo dať koncom roka výpoveď a na 2 mesiace sa niekde zamestnať so zvýšením platom ,a a čo potom ďalej?..

zanzi22
8. sep 2009

ahojte len sa chcem spytat,ze socialka ma kolko dni na to,aby mi poslala rozhodnutie o materskom?lebo som uz viac ako mesiac na materskej a zatial nic.diki

gapa
8. sep 2009

do 60dní od podania žiadosti

gapa
8. sep 2009

olga,
ak by simala známenu platiť za dva mesiace zo zvýšené odvody tak to by bolo drahé. Stačilo by len pár dní, napr. aj 2-3dní, ak máš tých 270dní nem.poistenia splnených. Ak túto možnosť, tak najlepšie až pred nástupom na MD a nový PP len na pár dní, inak to bude drahé.

Preto som ti písala, ako sa to ráta, aby si si mohla sama vyrátať, ako je pre teba zvýšenie mzdy výhodné. No a tie odvody ozaj nie su maličké sumy. Škoda, že nie je prístupná ukončeniu a novému PP.

No či je pre teba výhodné ukončiť PP, to musíš posúdiť sama.

olga77
9. sep 2009

Ahoj gapa a naozaj veľmi pekne ďakujem za rady sú na nezaplatenie..

Najradšej by som bola ak by šefka súhlasila a ukončili by sme PP a znovu začali len nejak zatial nieje tomu prístupná,posnažim sa ju nejako do toho dotlačiť ono by to bolo naozaj najlepšie riešenie...
Tých 270 dni mam odpr...

Ešťe raz ďakujem za radu...pa

janaboba
9. sep 2009

Ahoj gaga,

vidim, ze sa v danej tematike vyznas, tak chcem poprosit o radu. Som dost specificky pripad. 3.10.2009 nastupujem na matersku (ak mi bude priznana). V roku 2008 som pracovala, len od 1.1. do 21.2., potom som bola na materskej a rodicovskej dovolenke. Zamestnavatel ma k 14.9.2009 prepusta (mala som to len na dobu urcitu), tak som k 3.9.2009 prerusila rodicovsku dovolenku a cerpam zvysok normalnej dovolenky.

Otazka: Ak sa od 15.9.2009 zamestnam v novej firme, bude sa mi materska ratat z tejto novej firmy alebo sa mi bude ratat z roku 2008 z toho obdobia 1.1.-21.2., co som pracovala? Lebo vsade sa pise, ze sa to spravidla pocita z predchcdzajuceho kalendarneho roku, ale pri zmene zamestnania by to malo byt z toho posledneho, nie???

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved, kedze cas ma veelmi tlaci...

JanaBoba

gapa
9. sep 2009

janaboba,
ak ti začne nový PP 15.9.09 a na MD nastupuješ 3.10.09, tak sa ti materské bude rátať z obdobia 15.-.30.9.09, t.j. z obdobia od začiatku nem.poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD.

olga77
16. sep 2009

Ahoj gapa,
ak si pamataš radila si mi ohľadom výpočtu MD.Babatko sa má narodiť apríl-máj 2010.

Tak dnes som sa so šefkou dohodla tak,že k 31.09.2009 si dám výpoveď na mesiac si mam dať dobrovolne nezamestnaná a od 1.11.2009 ma zoberú naspať s vyšším platom cca 1000€. do konca roka.A potom zase od 01/2010 by mi dali na papier min.mzdu.
Inak to riešiť nechcú.Myslíš že je to ok?
Vopred Ďakujem za radu...

gapa
16. sep 2009

olga,
ak podpíšete dohodu o ukončení PP k 30.9.09 a potom ťa zoberú na prac.pomer od 1.11.09, tak je to OK. LEn neviem, či by som nežiadala tú novú prac.zmluvu ešte pred podpísaním dohody o ukončení PP. Aby si neostala bez práce a aj nejakého odstupného. No to musíš posúdiť ty.

toxity
16. sep 2009

ahojte, potrebujem pomoct. som študentka VŠ a buduci rok chceme s priateľom babatko. chcem si dat od oktobra 2009 DNP. aky si mam dat vymeriavaci zaklad, ak chcem mat matersku vysoku? a dokedy to musim platit? kedze nie som zamestnana, nemam si to z coho vyratat.

iva2.6
30. nov 2009

Ahojte !chcem sa opytat. pred materskou dovolenku som v maji koncila strednu skolu v septembri som sa bola prihlasit na urade prace lebo som do septembra bola este student a skola zamna platila statu. 25.11.2009 som mala porod sice teraz neviem kedy som isla prestne musim sa pozriet ako mi vypocitaju matersku a ci mi ju zvysia a na kolko ak mi moze niekto poradit tak budem velmi rada dakujem

standa82
1. dec 2009

Iva, ty na materskú nárok nemáš! nepracovala so a teda si nebola 270 dni nemoc.poistená. materskú by si dostávala len v tom prípade, pokiaľ by si bola dobrov.nemocensky poistená minim.270 dní na SP. Ak si nebola, ty máš nárok len na rodičovský príspevok.

gapa
1. dec 2009

iva,
a nezabudni si podať prihlášku na RLFO spolu s vyhlásenim o riadnej starostlivosti + kopiou RL dieťaťa (ak si v II:pilieri, tak aj s oznámenim sporitela, časť B) a toto odniesť do 45dní na SP podla tvojho trvalého pobytu (no nenechávaj na poslednú chvílu). Urob si najlepšie aj kopie a nechaj si v SP potvrdiť prevzatie a toto dobre založ, možno budeš potrebovať, ked pôjdeš do dôchodku. Potom sa porad, kedy treba dať odhlášku.

jagatko
1. dec 2009

Mozem sa spytat, kde najdem to vyhlasenie o riadnej starostlivosti? A v ktorom tlacive sa nachadza oznamenie o sporitelovi ,čast B?

gapa
1. dec 2009
jagatko
1. dec 2009

dakujem

watergeenie
2. dec 2009

Dievcata moje zlate, neviete mi povedat, preco ten vzorec vypoctu materskej v mojom pripade nefunguje????

Ja som uz matersku skoncila, ale chcem ist na druhu a zacalo ma zaujimat preco kazdy dookola ma dvakrat taku vysoku matersku ako som mala ja. Kedze som mala mesacny prijem cca 1000 Eur, mala by mi vyjst maximalna materska, ale dostavala som iba 7000Sk. Bola som SZCO a nebola som dobrovolne nemocensky poistena, moze to byt tym? Dnes som volala so Soc. poistovnou a ta teta rozpravala nieco o vymeriavacom zaklade na mesiac 12 000Sk, ale ako sa k nemu dopracovala, to ani srnka netusi ☹

gapa
2. dec 2009

watergeenie,
materské sa neráta z príjmu, ale z VZ (ten sa ráta obvykle zo základu dane), čo si odvádzala poistné do SP a to by si sama mala najlepšie vedieť z akého si platila, predpokladám z VZ 12000, čo hovorila pani v SP.

watergeenie
2. dec 2009

Dakujem ti gapa velmi pekne, si super, ze tak pomahas nam neznalym 🙂
A nevies mi prosima ta nahodou povedat, ako sa vypocitava ten vymeriavaci zaklad, ak zaklad dane (z danoveho priznania) je cca 290 000Sk?
Dakujem dakujem dakujem 🙂

gapa
2. dec 2009

wwatergeenie,
290000 :2 :12

watergeenie
2. dec 2009

Diky velmi pekne este raz za vysvetlenie 🙂

mirka183
2. dec 2009

Neviete mi niekto poradit, kedy sa vyplaca materska? Mam na mysli, ci je to az po porode, alebo hned ked nastupim ma M, to znamena, ze 6 tyzdnov vopred.

gapa
2. dec 2009

mirka,
ak splníš podmienky a oni rozhodnú, tak môžeš aj hned. No oni majú na rozhodnutie až 60dní. A ak nemáš jasne splnenú podmienku 270dní už pri nástupe na MD, tak sa čaká až do doručenia rodného listu dieťaťa, kde sa podla dátumu skutočného pôrodu zistí, či bola podmienka splnená. Niedkedy môže byť aj problém s potvrdením od zaemstnávatela (mne kvôli tomu prišlo materské až 2mesiace po nástupe na MD)

majvan
3. dec 2009

Ahojte !
Som nepretržite zamestnaná od roku 1999. V apríli 2008 som nastúpila na MD a potom na RD. Výška MD bola okolo 320 EUR/mes. čiže denný VZ okolo 19,5 EUR x 55% = 10,725 EUR . V apríli 2010 nastúpim na MD s druhým dieťaťom a výška MD bude vyrátana s pravdepodobného VZ, kedže som stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa a nemala som príjem v roku 2009. Mám ešte nedočerpané 3 dni dovolenky za prvú MD. Ak by som po RD pred druhou MD nastúpila do práce a vyčerpala iba tie 3 dni dovolenky, rátal by sa denný VZ podla par. 54 ods. 2 pism. c) za tieto 3 dni ? Kedže priemer na dovolenku by bol 3,5 eur x 8 hod = 28 eur z toho denný VZ 28 x 55% = 15,4 EUR. Je to správne ? Ďakujem za Vaše odpovede.