Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

effkaa
17. jún 2011

ahojte, viete mi niekto poradit, prosim?

Termin porodu mam 3.1.2012, takze na matersku pojdem urcite este v roku 2011. Z ktoreho roku sa mi bude pocitat prispevok na materskej ?

Dakujem 🙂

gapa
17. jún 2011

@effkaa
na md nastupuješ v r.2011 a ak máš dlhodobý prac.pomer, ktorý začal pred 1.1.2010, resp. 1.1.2010, tak sa bude rátať materské z vym.základov v r.2010.

effkaa
19. jún 2011

@gapa dakujem, toto ma aj celkom potesilo 🙂

ondrisa
20. jún 2011

Ahojte, chcem sa poradiť, čo je lepšie nastúpiť na materskú 8 týždnov pred pôrodom alebo 6. týždnou? Ked nastupim skôr teda v 8. týždni to znamená že o to menej budem dostávať matersku, lebo väčšina chodí až 6 týžd. pred pôrodom?

Dakujem

kvetinka211
20. jún 2011

@ondrisa materska ti potom skonci o dva tyzdne skor po porode, ale celkovo dostanes rovnako, lebo ju budes mat ako ostatni pocas 34 tyzdnov, len ti ju zacnu skor vyplacat, teda aj skor ukoncia. Ak by si na matersku nastupila naopak neskor nez tych 8-6 tyzdnov pred terminom porodu, resp. robila az do terminu porodu, tak by si dostala celkovo menej.

libka1
4. júl 2011

ahojte, neviete mi niekto povedat ako sa ráta materská za prvý mesiac nástupu na ňu? Ja mám nastúpiť na materskú 6.9.2011, čiže ma zaujíma či materskú dostanem za alikvótne obdobie , t.j. od 7.9.2011 do 30.9.2011 alebo za celý mesiac, t.j. od 1.9.2011 do 30.9.2011. Možno blbá otákazka, ale čosi sa mi marí z minulej materskej že tam bolo zvláštne, tak si to chcem overiť. Ďakujem.

tina2
4. júl 2011

@libka1 od 6.9. a ráta sa na týždne, t.j.presn 34 t. za celý mesiac sa dostáva rodičovský 😉

kvojtanikova
4. júl 2011

potrebujem poradit - ked mi materska konci 14.7., dostanem v auguste len tu alikvotnu cast materskej alebo uz aj za jul rodicovsky? Dakujem.

zuzzka1
4. júl 2011

materskú za príslušné dni a celý rodičovský za daný mesiac 🙂

kvojtanikova
4. júl 2011

@zuzzka1 dakujem.

libka1
4. júl 2011

@tina2 dakujem 😉

akova
24. okt 2011

Ahojte, viete mi niekto poradiť, ak som nastupila do zamestnania od 1.12.2010 a nastup na MD mam stanovený na 23.12.2011, bude sa mi materská počítať iba z toho jedného mesiaca 12/2010?? Pracovny pomer bude ukončný na dobu určitú 30.11.2011. Dakujem.

sabiatko
25. okt 2011

@gapa ahoj. nevies mi prosim ta povedat, ci mozem nieco urobit pre to, aby som dostala matersku? momentalne poberam RP (256 E s tym, ze som si platila DP, aby som vtedy dostala vyssiu matersku aj rodicovsky), moj syn ma 19 mesiacov a teraz som v 18tt. teda ked sa mi narodi druhe babetko, moj syn bude mat 2 roky. teraz som si DP neplatila, lebo sme planovali babetko o trosku neskor, tak som to nestihla riesit. predpokladam, ze matersku a teda ani ten speci prispevok 40 E nedostanem, ale pre istotu som sa chcela opytat, ci sa s tym neda nieco robit, aby som si to neskor nevycitala. dakujem pekne za radu 🙂

gapa
25. okt 2011

@sabiatko
nepíšeš nič o tvojich nem.poisteniach, kedy presne začali a skončili.

tina12
25. okt 2011

Ahojte dievcata, prosim Vas o radu. Som na predlzenej RD /zo zdravotnych dovodov dietata/ a momentalne pracujem na dohodu. Od 01/2012 zacnem pracovat na riadny PP. Zaciname premyslat nad druhym babom, teda v blizkej buducnosti tak intenzivnejsie 😉 . V praci budem mat dobry prijem, takze by som to chcela vyuzit. Bude sa mi pripadna materska pocitat z tohto zamestnania, alebo ake podmienky musim splnit, aby sa mi vypocitavala z tohto prijmu? Stacilo by mi este vacsie navysenie mzdy posledne 2 mesiace /mozno mozna dohoda so zamestnavatelom, aby som mala max. matersku/ pred nastupom na pripadnu matersku? Mozno trosku predbieham, ale zaujima ma to. Dakujem za odpovede.

sabiatko
26. okt 2011

@gapa nem. poistenie som si platila, kym mi nezacala materska, to bolo tusim 4.2.2010 a teraz... to mi neplati stat?

sabiatko
27. okt 2011

tym nemocenskym poistenim sa mysli zdravotne, ci socialne? lebo ak soc., tak to som si platila naposledy vo februari 2010 (neviem ale celkom presne) a potom uz nie. uz viac ako rok a pol si ho neplatim, preto si myslim, ze narok na matersku mat nebudem, len som si to chcela overit.

nikinka1111
28. okt 2011

ahojte, potrebujem radu, vôbec sa v to nevyznám. 31,12.2011 mi končí pp. keby som dovtedy zistila, že som tehotná, mám nárok potom na materskú. pomôže mi začať si platiť DNP? prosím... dakujem

dzejny22
6. nov 2011

Ahojte baby, kedy približne vám prišlo vyrozumenie so sociálnej poisťovne o tom akú výšku materskej budete poberať??? Ja som na materskej od 5.októbra (6 týždňov pred TP) a doteraz mi neposlali nič

tortelinka
31. dec 2011

viete mi poradit, ci sa do vysky materskej rata aj dohoda o pracovnej cinnosti?

liz_lemon
1. jan 2012

@tortelinka nerata, lebo z nej sa neplatia socialne odvody

bettya
6. jan 2012

Ahojte, ja by som sa chcela opýtať. Tiež som sa dozvedela, že som tehotná. No na zmluvu som pracovala len 4 mesiace v Rakúsku a teraz pracujem tiež na zmluvu do mája. Zatiaľ mám skušobnú dobu. Len sa chcem opýtať, či aj mne vznikne nárok na materskú, keďže som moc ešte neodpracovala. Ďakujem

liz_lemon
6. jan 2012

@bettya platila si si nemocenske poistenie, alebo ho za teba odvadzal zamestnavatel v poslednych 2 rokoch 270 dni? ak nie, tak na materske narok nemas, budes dostavat rodicovsky prispevok 194 E, ked porodis

lusia100
8. jan 2012

Ahojte,
No aj mňa by zaujímalo z čoho mi vypočítajú MD,ked ešte poberám RD na prvé dieťa.Vychádza mi to neprerušene bez nástupu do práce alebo dovolenky.Viete niekto,Dik

cigaretka5
8. jan 2012

@lusia100 a si zamestnana? lebo ak ano MD sa ti vyrata z redpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý ti potvrdia v zamestnani, teda z toho co by si zarobila keby si nebola na RD. Robí sa to aj tak, že personalistka vo firme za uplatu potvrdi maximalny VZ

cigaretka5
8. jan 2012

@dzejny22 zvyknu nasjkor poslat peniazky okolo 20 a vyrozumenie chodi az po nich

lalia2
8. jan 2012

Ahojte. Prosím Vás, viete mi poradiť? Na materskú mám podľa termínu pôrodu aj tehu knižky nastúpiť 15.januára - nedeľa. K dr. som ale objdenaná 16.januára. Povedal mi, že vtedy mi dá papiere. Nie je to ale neskoro. Môžem papiere zaniesť do sociálnej poisťovne až toho 16teho a bude sa mi to rátať od 15teho? A ešte sa chcem spýtať, či nemusím platiť DNP počas materskej. Teraz som poistená DNP ale neplatím to, lebo som na PN a vtedy je človek oslboodený, tak neviem, či to nemusím platiť ani potom alebo ako mám vôbec postupovať?

domeli
8. jan 2012

@lalia2 ak Ti dá papiere 16.1., stačí to určite - veď to hneď zanesieš alebo pošleš. DNP počas MD (ani PN) neplatíš. Prajem krásne dotehuľkovanie 🙂

lalia2
9. jan 2012

@domeli ďakujem 🙂

ewkaewka
9. jan 2012

Ak som nastúpila na MD 28.12. a dnes mi prišlo rozhodnutie o priznaní materského z 60% vymeriavacieho základu , platí to len na tie 4 dni do konca roka a tých 65% po novom mi príde nové rozhodnutie?