Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

zbinka
29. dec 2009

Pan Mihal,,,dakujem velmi pekne za info, no teda, skoda , ze som to aj skor nevedela
neviem ci som dobre pochopila s vasho blogu, ,,,,,,
zrusim DPNk 31.12.09 , zrusim aj marodku a od 1.1. sa zamestnam u niekoho , s vyskou hrubej mzdy napr.1000eur, a k 10.1. mi da vypoved, a od 11.1. idem na matersku,,,spravne som to pochopila???Na co popri tom nesmiem zabudnut???a co ten moj posledny zamestnavatel, ake su potom jeho povinnosti voci mne?? nebude s tym mat problem???
teda moj VZ sa zvysi a materska mi bude vyplacana s posledneho VZ, ano???
preco to tie tety na socialke nevedia??, teda neporadia???mne sa len zasmiali do tvare a povedali, ze bohuzial RP budem mat minimalne a to nieje ich problem ze cakam dvojicky, az ich veduca mi poradila ten DPN, no nic viac, tak nerozumiem o co im vlastne ide?Ved je to velmi dolezita vec
nevadi, ze je to uz novy kalendarny rok??
ved materska sa vypocitava s predchadzajucich dvoch rokov, nie??skor ako od 1.1. sa zamestnat uz nemozem, lebo papier na vyplatu nemocenskeho som uz za tento mesiac odniesla, tak asi to uz nebude mozne,
som velmi rada, ze su aj taky mili ludia ako ste vy, ktory vedia poradit,
dakujem velmi pekne za info a este prosim o odpoved,
S pozdravom Zbinka

zbinka
29. dec 2009

gapa, dakujem velmi pekne aj tebe, ze nam takto pomahate, skoda, ze takyto ludia nesedia na uradoch, o co by bol ten zivot krajsi 😉 , chcem sa este opytat, ak k 31.1. zrusim marodku, to je piatok, potom sobota , nedela, cize odhlasit z UP a nahlasit sa u noveho zamestavatela by stacilo od 4.1. a vypoved by mi mal dat k 8.1. lebo potom sobota a nedela, a od pondelak uz by som mala ist na matersku, rozmyslam spravne???Ten NOVY zamestnavatel by mi dal mzdu 1000eur mesacne, s tym, ze vlastne odvody aj vsetko by sa vypocitavali len z dni, co som u neho zamestnana bola, spravne som to pochopila?? nebude mat s toho on problem??, ci tety na socialke to beru normalne, nechcem, aby mu poslali nejaku kontrolu,
Dakujem este raz sa spetne info
vela casu uz nemam tak to nejak narychlo musim poriesit
Zbinka

zbinka
30. dec 2009

GAPA 😉 oprava,,,zrusim marodku k 31.12, nie 31.1. samozrejme, alebo az k 4.1. a od 5.1. som zamestnana u noveho zamestnavatela
prosim o radu, ci je to tak spravne, dnes idem na socialku a popytam sa , co mi povedia tetusky za okienkom, a zrusit to DPN,
a este otazocka na tu mzdu od noveho zamestnavatela, prac,zmluva by mala byt na dobu urcitu,,,obsahovat datum nastupu a vystup k dnu odchodu na matersku, alebo je to moc okate, lepsie dlhsia doba??nerozumiem tomu ,
na com by sme sa mali dohodnut s novym zamestnavatelom, nechcem aby som ho tou kratkodobou prac.zmluvou nejako zatazovala a narokovala si na nieco
dakujem uz vopred za info
Zbinka

hanka88
7. jan 2010

Dobrý deň, v apríli 2010 idem na matersku.Som zamestnana u manžela, a do septembra 2009 som mala min. mzdu. Potom som sa dozvedela že som tehotna, tak som si mzdu zvýšila. Zaujíma ma či rozhodujúcim obdobím bude september až december 2009, alebo to môže byť aj rok 2010. Či si od januara mám mzdu opať znížiť alebo ešte nie. Ďakujem

standa82
7. jan 2010

RO je rok 2009, keď na MD nastupuješ v roku 2010.

gapa
7. jan 2010

hanka,
ak ide stále o ten istý PP, ak ako píše standa, rozhodujúce obdobie bude rok 2009. Ak by si ukončila tento PP a vznikol by nový, tak by to bolo už inak, rátal by sa z obdobia od začiatku PP do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.

nyyobyy
9. jan 2010

😕 ahoj mam otázku, ak som dlhodobo nezamestná, vyjde mi minimálna materská?v novinách som čítala že ak si platím sama nemocenské poistenie materská by sa mohla zvýšiť. ak áno koľko mesiacov pred pôrodom musím platiť a dá sa spätne zaplatiť? ďakujem

standa82
10. jan 2010

Ak si budeš platiť DNP, musíš ho mať minim.270 dní do pôrodu. Ak si nezamestnaná a neplatíš si DNP, nebudeš mať materskú ani zvýšený RP. Len RP vo výške cca.167 eur. Aby si získala materskú, platiť si môžeš od minim.VZ (317 eur) do max.VZ (1084,55 eur).
Spätne sa doplatiť nedá.

francoise7
12. jan 2010

Ahojte,
veľmi pekne vás prosím o radu.
Vôbec sa nevyznám v týchto veciach, budem končiť VŠ a plánujeme v blízkej budúcnosti bábätko, chcem si začať platiť DNP, aby som mala nárok po 270 dňoch na materské. Prosím, akú sumu približne by som mala platiť, aby som mala materské čo najvyššie??? Na čo by som nemala zabudnúť???

standa82
12. jan 2010

Francoise, pri získaní najvyššej materskej je max.VZ 1084,55 eur. Mesačne sa platí 47,7 eur. Na splnenie získania takejto materskej musíš byť minimálne 270 dní do pôrodu nemoc.poistená (teda DNP). Treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením, najlepšie mesiac.Ak by sa bábo nebodaj pýtalo na svet skôr, aby si to mala splnené.

francoise7
12. jan 2010

standa82, veľmi pekne Ďakujem za radu. 😉 to znamená, že by som mala nárok na akú sumu materskej??

nikka23
12. jan 2010

Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, že keď som do konca roka bola zamestnana a momentalne nie som, ale prihlasila som sa ako DNP a teoreticky porodim v tomto roku, tak rozhodujuce obdobie je aj tak rok 2009?

simib
12. jan 2010

Ahojte.Mám otázku.Od 1.3.2009 nepracujem a platím si sama odvody do SP aj ZP.Do sociálky platím z maxima teda už 10 mes.a tých 270 dní splním teda z tohto dobrovolného poistenia.Teraz od januára si chcem zmeniť na min.Ak by som tento rok otehu,tak sa mi to bude počítať z min.roku,teda z toho max???????????Ďakujem.

standa82
12. jan 2010

Nikka, RO je rok 2009, ale v DNP je to od začiaku poistenia.

nikka23
12. jan 2010

Aj vtedy je to z DNP ak nesplnis 270 dni?

gapa
12. jan 2010

nikka,
dni ukončeného nem.poistenia zo zamestnania sa ti ku dnom DNP prirátajú, takže to spolu dá 270dní predpokladám.

nikka23
13. jan 2010

Dakujem,
ked to dobre chapem tak k DNP sa prirataju dni z roku ked som bola zamestnana aby tvorili dokopy 270 dni?

nibiru
14. jan 2010

ahojte skusala som si vyratat visku materskeho ale niak mi to zle vyslo od roku 2003 som zamestnana u jedneho zamestnavatela predpokladam ze materska sa mi bude ratat za rok 2009 na matersku odchadzam asi jun-jul 2010 od 1.1.2010 som pn moj plat v roku 2009 kazdy mesiac priblizne 547,69 eur(16500sk) v hrubom kolko priblizne budem dostavat matersku a ked som slobodna matka nieje dlhsia aspon kolegina mi to vravela kedze je vydata sa stazovala ze je v nevihode.dakujem velmi pekne 🙂 🙂 🙂

jv245
14. jan 2010

ahojte, mozem poprosit o radu?

od 16.12.2008 zivnost - platenie zdravotnej poistovne, nemocenske poistenie neplatene od 1.1.2009 nevznikla povinnost z danoveho priznania
januar 2010 - opravne danove priznanie za rok 2008, kde vznikla povinnost platit nemocenske poistenie do socialnej poistovne...
od cca 12.6.2010 porod

-moja otazka... budem mat narok na matersku dovolenku, ak teda musim dopatit socialne poistenie?
vopred dakujem za odpoved...

standa82
14. jan 2010

Nibiru, RO je rok 2009. Potom 547 x 12=6564:365=17,98 x 55%=9.89 eur/deň; mesačná materská je pri 30. dňoch 296,7 eur.

jv245
14. jan 2010

doplnenie informacii...

pred zivnostou na urade prace - neplatenie socialneho poistenia...

pomohlo by mi len, keby mi zaratali obdobie platenia socialneho poistenia od 1.7.2009, ale neviem, ci sa to da na zaklade podania dodatocneho danoveho priznania doplatit, ak mi z neho vznikla povinnost platit socialne odvody...
od kedy mi budu zaratavat platenie socialnych odvodov z dodatocnho danoveho priznania? prosim, neviete mi niekto poradit? vopred dakujem...

budem mamicka sama... a nedostavat ani korunu, bude dost krute... ☹((

janka0025
16. jan 2010

ahojte baby. Mám 25 rokov, V septembri sa nám narodí baby. Som nezamestnaná už cca 2 roky, pred 2 rokmi som bola SZCO, ale neplatila som si sociálku. Teraz som už druhý rok dobrovolne nezamestnaná, s tým že si neplatím nem. poistenie, čiže sociálku. ako to vychádza mne? mám sa hodiť na úrad a brať nejaký príspevok? doplatiť si nemocenskú? dá sa to vôbec? spätne doplácať? kedysi viem, že sa dalo, a teraz?

miava
17. jan 2010

dobry den. poprosim Vas o radu. momentalne som 14tt. termin mam 26 jul.2010. zamestnana som od 1.9.2009 . mam narok na zvysenu matersku tie 2 roky ??? pred 1 .9. som bola na materskej d. dakujem katka

rencsa
17. jan 2010

Caute baby prosim vás,poradte mi!Som na materskej dovolenke,pracujem v zahranici konkrétne v madarsku,takze aj materskú dostávam odtial uz druhy rok.Mám nárok na preberanie materského aj na slovensku?Treti rok uz by som mohla dostávat od nás?aj ked nedám vypoved?Reni

rencsa
18. jan 2010

Toto som nespomenula.Malá sa narodila v madarsku a je madarská spoluobcanka ale trvaly pobyt má na slovensku.Manzel je tiez madarsky spoluobcan.reni

luckam77
18. jan 2010

caute baby...od 29.7.2007 (8tyzdnou pred pôrodom)som isla na matersku dovolenku, maly sa narodil 21.9.2007 ...teraz som na rodicovskom prispevku....planujeme druhe preto si chcem zacat platit DNP aby som dostavala toho trosku viac ako pri prvom dieta...vtedy som 6mes. dostavala matersku vo vyske 7700sk ha smiesna suma nato ze som pracovala 16tky kazdy druhy den v strese atd.preto chcem vyssiu matersku aspon pri druhom...chcem si zacat platit to DNP, ale teraz kde sa mam zaevidovat???som z cifera cize pod Trnavu patrime cize tam???alebo tam kde je môj zamestnavatel???lebo zamestnavatel je z galanty a odtial som aj dostavala matersku...cize to DNP si mam vybavit v Galante ked matersku mi budu vyplacat oni ako zamestnavatel???ak splnim 270dni a zistim az neskôr ze som tehotna, ale uz budem splnat 270dni platenia a pojdem na rizikove budem mat narok na vyssiu matersku???a aku asi by som dostavala???musim ist za uctovnickou???
PROSIM PORADTE MI DAKUJEM

standa82
19. jan 2010

Luckam, na DNP sa prihlás podľa miesta trv.bydliska. Aj keď ti trvá PP, musíš v DNP splniť minim.270 dní do pôrodu. Na PN budeš mať nárok až keď splníš 270 dní. PN budeš dostávať 55% z denného VZ. Je to tak ako aj materská.

miabe
19. jan 2010

Ahojte. Prosím, poradte mi, ani neviem, kam s týmto všetkým sa mám obrátiť. Chcela by som vedieť, či vôbec mám nárok na materskú a aj ohľadom práceneschopnosti. Ja som zamestnaná ešte len od 1.12.2009, a termín pôrodu mám 28.8.2010. Podmienku tých 270 dní nespĺňam. Ako to mám riešiť, koľko vôbec budem dostávať peňazí? A čo by sa stalo, keby som napríklad od 1.4.2010 musela ísť na PN? Ako sa mi to vyráta, keď za minulý rok mám odpracovaný vlastne iba jeden mesiac. Dostávala by som vôbec niečo?

standa82
19. jan 2010

Miabe ak sa bábo nerozhodne prísť na svet skôr ako 28.8, tak tých 270 dní do pôrodu v pohode spĺňaš a budeš mať nárok na materskú. Ak sa narodí skôr, nárok na materskú mať nebudeš. Ak si neprekročila 8 tt, ešte by som sa prihlásila na DNP aspoň z minim.VZ aby si získala aspoň minim.materskú a so výšky RP by ti dolácali. Potom by si mala nárok na výšku 256 eur. Ak to však nespĺňaš, nebude ani materská a ani vyšší RP. Dostaneš len RP vo výške 164 eur.PN ti budú počítať tiež len minim.

adka84
19. jan 2010

ahojte, prosim vas, ak mam zaplatene DNP 270 dni a som zamestnana 2 roky, cize mam VZ 1084,5. a pred materskou budem niekolko mesiacov na PN, tak budem dostavat nemocenske 55% z VZ 1084,5 a potom aj matersku 6 mesiacov z VZ 1084,5? cize napr. ak 4 mesiace budem PN, tak budem dostavat 10 mesiacov takmer 600 eur? alebo PN je platene len z VZ DNP?