Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

tinara23
13. okt 2010

@osicka ak budes platit DNP z najvyssieho VZ budeš mat matersku najvyššiu. Ak platiˇš napr. teraz povinné odvody z VZ 400,-eur, stačí sa pripoistiť z rozdielu medzi povinným VZ a najvyšším dobrovolným VZ.

tinara23
13. okt 2010

@jaja99 už je neskoro na poistenie, musíš byť poistený minimálne 270 dni pred pôrodom.

tinara23
13. okt 2010

@katkak88 ak si zrušila a zároveň sa prihlásila na DNP, DNP sa ti bude rátať z najvyššieho VZ. Ak si to riešila iba formou zmeny VZ a nie zrušeníma prihlásením, tak by sa to malo rátať z priemeru za predchadzajúci rok v ktorom porodiš. Ja si napr. DNP platím zatial z najnižšieho VZ a keď zistím že som tehotná (najneskôr však do 8.tt) sa odhlasím a prihlásim z maxima.

tinara23
13. okt 2010

@nelinka84 podla mna sa ti materska bude rátaťpriemerom z roku 2010 a to z hrubého príjmu 55%.

katkak88
13. okt 2010

@tinara23 ďakujem za odpoveď............dala som odhlášku a aj prihlášku........zaujímalo ma to pre to, že sa tu písalo o nejakom novom zákone ohľadom DNP........

tinara23
13. okt 2010

@osicka ešte som zabudla napísať, že stačí sa z max.VZ poistiť vtedy, keď zistíš, že si tehotná, len to treba stihnút najneskôr do 8tt (zmena musi byť najneskor 26 týdnov pred nástupom na MD) a to tak, že DNP z najnižšieho zrušiš a prihlásiˇš sa z rozdielu povinného a max.DNP.

nelinka84
13. okt 2010

@tinara23 takže si mám spočítať z výplatnej pásky hrubý príjem za celý rok a vypočítať z toho 55%

osicka
13. okt 2010

@tinara23 dakujem Ti

tinara23
13. okt 2010

@katkak88 zatial som sa dočítala iba o tej zmene, keď niekto ukončí PP a znovu nastúpi PP s maximallným možným platom pre najvyššiu materskú. Alebo sa zamestná na dva dni aby mal materskú, o inej zmene zatial neviem. Treba to sledovať čo sa schváli. Ale ja si myslím, že ak to bude schválené od 1.1.2011, tak keď si si už zmenila na maximum, tak max aj dostaneš.

tinara23
13. okt 2010

@nelinka84 tak by sa to malo rátať, ale ešte si to pre istotu prever, lebo ja som SZČO a tam je to trošku inak.

katkak88
13. okt 2010

@tinara23 no presne to som chcela vedieť.....................aspoň si ma trochu ukľudnila 🙂 .............jasné budem sledovať...........diki

tinara23
13. okt 2010

@katkak88 vsak ja to tiež sledujem, aby som radšej rýchlo urobila zmenu 😉

jaja99
13. okt 2010

Ahojte dievčatá, ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, výška materskej sa počíta z čístého príjmu, alebo z hrubej mzdy?ďakujem

jojka82
13. okt 2010

Ahojte dievčatá v 7/2008 som nastúpila na materskú dovolenku po nej som nastúpila na rosičovskú dovolenku, kde som doteraz a od 1/2011 by som mala nastúpiť opäť na materskú dovolenku chcem sa spýtať či mám opäť nárok na materskú a v akej výške?

nelinka84
16. okt 2010

dievčatá videli ste minule správy ? VEĽKá DIERA V ZáKONE-DNP no neviem neviem či to náhodou nezrušia......

vivika2
16. okt 2010

@nelinka84 co tu plasis ludi...zas sa budu len mamicky hadat

tinara23
16. okt 2010

@nelinka84 nejdu to rušiť, iba budú nejaké zmeny v zákone, aby sa DNP nezneužívalo, napr. nedalo zamestnať na pár dni a maˇť najvyššiu materskú.

veronkaj
21. okt 2010

prosím poradíte mi ako je to s tou materskou???

plánujem miminko a tak aby som vedela na čo sa pripraviť,

teda som zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa od roku 2001
posledná pn bola v 2007 a teraz v 2010 priemer dva týždne
mám 1 dieťa a uplatňujem si daňový bonus a rodič. príspevok

hrubý plat v roku 2009 priemerne 600 Eur
hrubý plat v roku 2010 priemerne 550 Eur

ako sa mi vyráta materská a ako si ju môžem zvýšiť tým pripoistením dobrovolným,

a aký príspevok sa dostane pri narodení dieťaťa

máme vysoký úver a tak aby sme vedeli sa zariadiť, poprípade potom riešiť s bankou.

plánujeme dieťa tak na 9-10/2011 narodenie.

ďakujem veľmi pekne

darina77
21. okt 2010

Veronkaj, pametám si ta ešte z inej témy, tak sa ti konečne splní sen o kompletnej rodinke. Držím ti palce.

sonrep
22. okt 2010

Ahojte dievčatá, chcela by som vas poprosit o radu...Som so synom na rodicovskom a stale som zamestnana, od septembra 2010 som si zacala platit DNP (z najvyssieho vymer.zakl), chceli by sme druhe babatko....Len mi bolo povedane, ze ak nenastupim na MD retazovo (maly bude mat tri rocky 23.8.2011), nebudem mat narok na matersku, a DNP to nijako neovplyvni... (co sa mi zda cudne) Je to pravda? z coho sa mi bude pocitat materska ak budem mat termin druheho porodu napriklad v oktobri 2011, a budem musiet ist na dva mesiace do prace?? Dakujem moc za kazdu odpoved 🙂

andzi
23. okt 2010

@sonrep pokiaľ zostane súčasná legislatíva nezmenená, tak nárok na materské mať budeš z DNP, keďže ešte nie si tehotná a ak otehotnieš, tak bez problémov splníš 270 dní trvania DNP, ak nezabudneš riadne a včas platiť poistné. To, že ti rodičovská dovolenka skončí skôr ako nastúpiš opäť na materskú, je bez právneho významu, pretože teraz na RD máš PNP prerušené a poberáš len tzv. rodičovský príspevok, čo je štátna sociálna dávka, nie dávka nemocenského poistenia.

sonrep
24. okt 2010

andzi, dakujem za odpoved, tak dufam ze sa sucastna legislativa nezmeni, a bude to tak ako si napisala 🙂

tereza79
27. okt 2010

chcela by som sa spýtať... mám odrobených dosť rokov takže budem mať nárok na MD,ale keďže som mala na páske minimálnu mzdu tak je potom pre mňa výhodnejšie mať RP,myslím len neviem ako postupovať,vie ma niekto usmerniť?

danka35
27. okt 2010

ahojte ja by som mala otázku. Od 21. októbra som na materskej dovolenke a dostávam peniaze z minima mám od narodenia dietata nárok na RP pretoze by to bolo výhodnejsie. Dúfam ze mi niekto poradí. A mám este jednu otázku platím si dobrovolné nemocenské a neviem ci ho treba platit aj ked som na materskej.

mirinda10
27. okt 2010

@danka35 musis pockat nakolko RP mozes dostat az ked sa ti narodi dieta a ak je to pre teba vyhodnejsie tak si on poziadaj

gapa
27. okt 2010

@danka35
neviem, či si na MD v zamestnaní (ako nezamestnaná len poberáš materské) alebo len poberáš materské z DNP, ale to vlastne nie je podstatné pri tvojej otázke.
Ak poberáš materské z DNP, tak určite počas poberania materského platiť DNP nemusíš.

Ak poberáš len z minima, čo je menej ako 256eur, tak od narodenia dieťaťa požiadaj o RP. Budú ti ho dorovnávať do výšky RP. Záleží o akú sumu pôjde, ale predpokladám budú ti to vyplácať mesačne. Budeš potrebovať jedno potvrdenie o výške materského. Tlačivo ti dajú na upsvar a treba to vyplniť, podpísať a dať si potvrdiť na SP odkial poberáš materské. Potom po pôrode si to naraz z rodinnými prídavkami a ostatnými príspevkami môžeš naraz vybaviť.

Nezabudni po narodení, alebo skončení MD, ak si stále zamestnaná na prac.pomer, si podať do SP prihlášku, aby si bola dôch.poistená štátom. Tie tlačivá si tiež môžeš aj teraz vypýtať na soc.poistovni.

zuzub
28. okt 2010

ahojte, chcem sa spýtať, švagrina nastupuje na materskú začiatkom februára, teraz je zamestnaná u svojho brata,ktorý jej dáva minimálnu mzdu na polovočný úväzok, je nejaká možnosť, že by sa inde zamestnala, kde by jej dali vyššiu mzdu,aby dostala vyšši materskú?ďakujem.

sloto
31. okt 2010

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Plánujeme druhé bábätko. Na prvú materskú som nastúpila 1.1.2009. Materské za deň som mala 14,32761 EUR za deň. Teraz by som si rada materskú zvýšila, preto sa chcem dobrovoľne pripoistiť. Chcela by som Vás teda poprosiť o radu ako na to, pretože v tom nie som celkom doma. Chcela by som maximálnu materskú. Na akú sumu sa mám pripoistiť, a koľko budem platiť poistné?
ďakujem Vám

sloto
31. okt 2010

ešte som chcela doplniť, že výška nemocenskej dávky bola teda 26,0502 a teda 55% z tejto dávky je materské 14,327610. ďakujem ešte raz

sloto
31. okt 2010

gapa vidím, že ty si tu najväčsia radkyňa. prosím ťa ešte ma napadlo.... budem môcť mať vôbec maximálnu materskú, ak sa teraz pripoistím, v najbližšej dobe otehotniem a tým pádom porodím v roku 2011? ak dobre chápem bude sa mi materská počítať z roku 2010? dá sa vôbec upraviť aby bola maximálna?ako sa teda pripoistiť? inak ešte jedna informácia, pracovný pomer mi trvá.