Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

standa82
19. jan 2010

Presne tak!

miabe
19. jan 2010

Standa28: Ale aj keby som pracovala do konca júla, tak podmienku 270 dní nespĺňam - vychádza mi to iba 167 odpracovaných dní. To znamená, že vôbec nemám nárok na materskú? A čo sa týka PN, počíta sa mi celé obdobie odkedy pracujem, teda od 1.12.2009 do začiatku PN pre výpočet alebo len ten jeden mesiac v roku 2009?

adka84
19. jan 2010

dakujem standa

standa82
19. jan 2010

Miabe ale dni sa rátajú všetky (aj víkendy). Keď nesplníš 270 dní,nie je materská. Pre výpočet PN sa počíta celé obdobie.

gabikab
20. jan 2010

Ahojte kocky,
chcela by som sa informovat. Planujeme babatko v tomto roku a do konca roka 2010 by som chcela porodit (teda ak sa zadari). Som zamestnana od r 2005 u 1 zamestnavatela na HPP
1- materska sa mi nasledne vypocita z hrubej mzdy za rok 2009 alebo sa tam bude ratat obdobie r. 2010???
2- V pripade, ze by som sa dala dobrovolne poistit - mesacne platit SP rozdiel, ktory by vznikol medzi mojim hrubym prijmom a maximom, ktory uznava SP a splnila by som podmienku 270 dni pred porodom, malo by to vplyv na moju matersku??? Kedze by som na nu nastupovala v r 2010 a v tomto roku by som si zacala platit dobrovolne poistenie??
3 - resp. ak by som cca od 2-3 mesiaca tehotenstva zacala platiit dobrovolne poistenie (t.z. ze tie predchadzajuce 2-3 mesiace by mi odvadzal zamestnavatel z mojej mzdy), ktore by tvorilo rozdiel medzi mojim hrubym prijmom a maximom malo by to vplyv na vysku materskej??
Dakujem za rady, som laik, tak sa len zorientovavam 🙂))))

standa82
20. jan 2010

Gabikab, ak na MD nastúpiš tento rok, tak RO pre výpočet je rok 2009, ak nastúpiš na MD v roku 2011, tak RO je rok 2010.
Ak by si sa prihlásila na DNP z rozdielu, malo by vplyv na výšku materskej. No do pôrodu musíš splniť minim.270 dní.
Doplácať spätne na DNP nie je možné. Prihlásiť sa treba ešte pred otehotnením.

luckam77
20. jan 2010

a ked som na materskej tak z coho sa mi bude ratat dalsia materska???urcite tym padom budem mat menej ako som dostavala predtym...

gabikab
20. jan 2010

Dakujem Standa.
Kolko dopredu je treba sa nahlasit na SP....som vycitala, ze pred otehotnenim tak aspon 6 tyzdnov....
Aka je zo zakona lehota nastupit na matersku? 4-6 tyzdnov ci 6 tyzdnov?
A este, ak by som sa prihlasila a nahodou ma vypisu napr. na rizikove tehotenstvo - treba si to nadalej plaitit, aby do porodu bolo tych 270 dni a splnena podmienka?
A este ma napadlo, keby som sa nahlasila teraz v januari, tak uz by sa mi zapocital januar alebo by sa to pocitalo az od nasledujuceho mesiaca.....v podstate mi ide o to, ze kedy by bolo vhodne otehotniet, ak by som si dobrovolne poistenie zahlasila teraz v januari.....ked to tak sprosto poviem s ohladom na financie, ale dnes je kazda korunka dobra....

marcelino
20. jan 2010

Ahojte,

ja mam tiez jednu otazku. Od 20.12. 2009 som na MD, cast materskej (za 10 dni) mi uz bola vyplatena, no stale nemam zo Socialnej poistovne rozhodnutie o jej vyske. Potrebujem to hlavne kvoli 2 pilieru. Ma niekto podobnu skusenost?

katty22
20. jan 2010

gabika,

DNP sa ráta odo dňa prihlásenia, teda ak sa prihlásiš zajtra , tak od zajtra. a zaplatíš alikvotnu časť za január. a tú podmienku treba splniť do pôrodu. ak by si náhodou mala riziko rizikového tehu a teda aj skoršieho pôrodu, je lepšie si vytvoriť pár dní rezervu. teda ,že nie tak, že termín pôrodu by bol 15.9. a tebe bude vych. 270 dni - 14.9 , si myslím. / to bol príklad/

standa82
20. jan 2010

Gabika, na materskú sa nastupuje 6 -8 týždňov pred pôrodom. Vypíše ťa lekár a s tým tlačivom ideš do SP. DNP sa ráta od dňa prihlásenia. Ak by ťa lekárka vypísala na PN skôr ako uplynie 270 dní, nebudeš mať na ňu z DNP nárok.

gabikab
20. jan 2010

Dakujem katty a standa, ste zlate. A este jedna otazocka, co potrebujem ak si pojdem dat zahlasit DNP. Asi sa vypisuje nejake to tlacivko....netusim aky je postup :-///
Dakujem.

sisa1826
21. jan 2010

ahojte aj já potrebujem radu....od2.8.2009 som bola na rizikovom teh.na materskú som nastúpila 26.11.2009 rodila som 7.1.2010 predtým som v práci dostávala v čistom asi 400 eur kolko budem dostávat materskú?to vypláca zamestnávatel pol roka a potom sociálka?

saska99
21. jan 2010

Ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť! Plánujem otehotnieť, pracovala som 4 roky súvisle u 2 zamestnávateľov...teraz 31.01.2009 sa mi skončí PP. Platím si už rok DP a zaujímalo by ma z čoho sa mi bude vypočítavať materská...keď budem nezamestnaná. Ak by som to stihla do konca tohto roku tak by sa to malo počítať za rok 2009?

standa82
21. jan 2010

Gaika, tlačivo majú na SP.Nič k tomu nepotrebuješ.

Sisa, materskú vypláca SP (je jedno či zamestnaná alebo DNP).Budeš ju mať pol roka po cca. 216 eur (podľa mzdy) (ak si pracovala celý rok 2008).

Saska, RO pre výpočet materskej je vždy rok pred nástupom na materskú. Ak by si nastúpila na MD tento rok, tak RO je rok 2009. Budú ti ju počítať z DNP.

katp
21. jan 2010

Ahojte,
už som písala pred pár dňami aj do inej témy, ale nik mi neodpovedal.
V 2/2010 mi končí RP /bola som na 4-ročnej, nakoľko štvrý rok poberám z ČR/.
Počas RP som mala dva pracovné pomery. Prvý trval 2 roky, bol na dobu neurčitú už pred odchodom na MD, druhý som mala počas RP na dobu určitú, trval 14 mesiacov, skončil 31.12.2009. Teraz od marca by som chcela požiadať o DvN. Chcem ostať tehotná, pokiaľ by to šlo ešte tento rok.
Veľmi pekne Vás prosím o zodpovedanie týchto otázok:
- Ak by sa to podarilo a pôrod by vyšiel ešte tento rok, na to, aby som mala nárok na materské a potom aj na zvýšený RP, je lepšie platiť si DNP alebo sa pred odchodom na MD zamestnať /mám tú možnosť/?
- Ak by som si platila DPN, ktorý rok by bol RO pre výpočet materského. Ak by to bol 2009, kedy som mala aj príjem, vtedy by stačil platiť si min. DPN /aby som zbytočne nepreplatila? Viem, že RO je z predchádzajúceho roka, ale v prípade, že začnem nové NP, nebude sa toto rátať ako VZ?
- V prípade druhej možnosti, t. j. zamestnania sa, musím si teraz až do zamestnania sa platiť DPN? A naozaj by stačilo zamestnať sa napr. 10 dní pred nástupom na materskú a tento príjem by bol RO na výpočet materskej?
Veeeeľmi pekne ďakujem a prajem pekní dník.

standa82
21. jan 2010

Katp, možné sú obidbe možnosti.
Keby si sa prihlásila na DNP, tak sa ti materská bude rátať od vzniku DNP, ináč je RO rok 2009.
Ak by si sa zamestnala aj na 2 dni a s VZ 1084 eur, dosiahla by si aj najvyššiu materskú.

katp
21. jan 2010

Standa82,
moc ďakujem.
Teda to zhrniem, ak sa prihlásim na DNP, bolo by dobré aby som si platila max., a stačilo by 26 týždňov pred nástupom na MD. Potom by som mala nárok aj na MD aj na zvýšený RP.
Ak sa zamestnám pár dní pred nástupom tiež s max. VZ, v tomto prípade je výhoda, že počas celej RD mi vlastne trvá PP. Aj po skončení RD by som mala nárok na podporu /podľa nového zákona/. Čo myslíš. Čo by si urobila ty?
A v prípade, že vôbec nič neurobím /ani DPN, ani PP/, mala by som nárok na MD aj zv. RP. Myslela si to tak, že RO by bol 2009?

edy84
3. feb 2010

Ahojte kocky,ja by som sa len chcela spítať či by ste mi náhodou nevedeli poradiť.Robím v jednej firme od 1.8.2009 a teraz čakám bábätko,som len na začiatku tehotensva,ale vyzerá to tak že budem musieť zostať doma na PN-ke.Teraz tých 270 dní musím mať odpracovaných,alebo 270 dní musím mať zaplatené zdravotné poistenie?Pred tým jak som nastúpila do práce som bola nezamestnaná 2mesiace a ešte pred tým som bola živnostníčka,takže neviem ako to mám len zhruba vypočítať kolko by som dostala,keby musím teraz zostať doma na rizikovom a koľko eur by mi vychádzala materská.

gapa
3. feb 2010

edy,
ak ti potrvá prac.pomer aspon 270dní (aj dni PN sa rátajú, ak bude prac.pomer trvať), tak nárok na materské ti vznikne a bude sa rátať z obdobia 1.8.-31.12.09, bude vo výške cca 55% z tvojej hrubej mzdy v tom období. Ak chceš presnejšie, tak zrátaj hrubé mzdy v tom období (prepokladám nemáš viac ako 1084eur mzdu) a vydel počtom kalend.dní v tomto období. Potom x 55% a dostaneš materské na 1kalend.den.
(nepredpokladám, že si bola PN, očr, mala neplatené volno v tom období)

edy84
4. feb 2010

Ďakujem Ti veĺmi pekne gapa, 🙂

miabe
9. feb 2010

Prosím Vás, poraďte mi, už som bezradná a neviem, kde sa pýtať.
Termín pôrodu mám 25.8.2010 a nástup na materskú 14.7.2010. Ale zamestnaná som len od 1.12.2009 na dobu neurčitú, takže do nástupu na materskú nesplním podmienku nemocenského poistenia 270 dní. Takže nebudem mať ani nárok na materskú. Ale ako ma má potom lekár na tú materskú vypísať, keď na ňu vlastne nemám nárok. To ostanem úplne bez peňazí alebo mám nárok aspoň na niečo? Je u mňa pravdepodobné, že porodím aj neskôr. No a keby som porodila 28.8. a neskôr, tak nárok by som mala. Neviete náhodou, či je možné, aby ma lekár pred pôrodom len vypísal na PNku a na materskú by som nastúpila až od dňa pôrodu

pettka44
15. feb 2010

Ahojte, mam na Vas otazocku , kedze na MD nastupujem 09.03.2010 a sef mi navrhol, ze ku 28.02.2010 ukonci moj PP a od 1.3.2010 mi da novu zmluvu s inou poziciou a vyssim platom, bude sa mi ten vyssi brat v uvahu, kedze je to nova pracovna zmluva....dakujem

eviqa
16. feb 2010

ahojte, aj ja mám otázočku a potrebujem radu.
Mám jedno dieťa, momentálne som od januára na rodičovskej dovolenke. Plánujeme však druhé bábätko, ale nemáme v tom jasno. Z čoho sa vypočítava výška materskej ak momentálne poberám rodičovský príspevok? (Predtým som bola riadne zamestnaná a pracovný pomer trvá nadalej). A taktiež sa chcem opýtať, či je potrebné platiť si DNP, aby som mohla potom po uplynutí poberania materského príspevku rodičovský vo výške 256 eur?
dakujem.

katka1810
18. máj 2010

Ahojte,
potrebujem radu ohladom vypoctu materskeho prispevku.
Som pravdepodobne tehotna, termin porodu je ocakavany na koniec decembra 2010.
Od aprila 2010 som nezamestnana, neplatim si ziadne dodatocne poistenia.
Do aprila 2010 som dola dlhodobo nonstop zamestnana s nadstandardnym prijmom, vychadzal by mi maximalny VZ pre matersky prispevok.
Nie som si vsak ista ci budem mat narok na tento max.matersky prispevok, ak budem cca cele tehotenstvo (9 mesiacov) nezamestnana, hoci som 10 rokov nonstop bola zamestnana.
Viete niekto poradit?
Dakujem vopred za odpoved 🙂

gapa
18. máj 2010

ak si nebola v čase ukonč. PP tehotná, čo asi nebola, tak nebude nárok na materské ak nič nespravíš.

Aby bola materská slušná, nie len minimálna, tak podla teraz platných zákonov:
- sa bud do 8tt prihlás na dobrovolné nem.poistenie z max. VZ t.č. 1084,55eur a nastúpič na MD treba až po uplynutí 26týž. od prihlásenia a najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár na žiadosť o materské! Preto treba do 8tt a samozrejme neporodiť skôr ak po 26týždnoch.
- sa napr. krátkodobo zamestnať s vysokým VZ na 1kalend.den trvania prac.pomeru najlepšie po 13tt.
- sa zamestnať pred nástupom na MD s vysokým VZ

katka1810
18. máj 2010

Vdaka, gapa, za rady, zda sa ze to mas premakane.
kedze vsak cerpam celkom slusnu nezamestnanecku, mam na nu narok 6 mesiacov od skoncenia PP, a chcela by som ju docerpat, myslis ze by pomohla aj nasledovna moznost?:
- docerpam nezamestnanecky prispevok 6 mesiacov, vtedy budem cca v 6/7 mesiaci a hned nasledne sa zamestnam aspon za minimalnu mzdu a tym padom by som nastupila na matersku ako zamestnana? co myslis? mala by som vtedy narok na vypocet materskeho prispevku z RO 2009?
- alebo sa naozaj treba pripoistit na to dobrovolne nemocenske poistenie z maximalneho VZ, aby som skutocne mala narok na poriadnu matersku, kedze moj zarobok bol dlhodobo nad VZ? Nechcem totizto len tak prist o odpracovane obdobie 10 rokov s velmi dobrym zarobkom, hoci teraz zial som nezamestnana.
Vdaka opat za odpoved,

gapa
18. máj 2010

katka,
z vym.základu z roku 2009, ked ti skončil prac.pomer ešte pred tehotnestvom sa ti to nebude rátať na 100%. Ak by si sa zamestnala z minima, tak materské by bolo minimálne a dostavala by si od mesiaca narodenia dieťaťa 256eur mesačne vdaka dorovnaniu materského do výšky rodič.príspevku z UPSvar.

inak aj zákony sa môžu zmeniť po volbách ...

feca
18. máj 2010

Ahojte ja by som sa chcela spytat ako mam postupovat ked chcem docielit najvysiu moznu matersku...
Pracovala som vo firme kde nam kazdu chvilu tocili zmluvy od 1.9.2009 - 28.2.2010, potom od 1.3.2010-31.3.2010, a teraz mam zmluvu od 1.4.2010...termin porodu mam 12.1.2011 a nastup na matersku pravdepodobne 1.12.2010..Ako mam postupovat dalej?..zatial som stale zamestnana a nie som na PN...Chcela by som skoncit k 30.6 a zamestnat sa este rychlo u priatela vo firme na maximum 1084,- a potom sa dat na rizikove..Z coho sa mi bude ratat materska a ovplyvni to nejako ta pn-ka? musim si potom este platit DNP?
vdaka za odpoved

nelly7
18. máj 2010

Ahojte, som tu prvý krát a potrebovala by som poradiť ohľadne materskej dovolenky. Pracujem ako opatrovateľka v rakúsku. Chcela by som vedieť, či budem mať nárok na peniaze z Rakúska a aký je postup? Riadne si všetko platím. Alebo bude lepšie ak si to budem vybavovať doma? Vopred ďakujem za radu.