Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

andzi
7. apr 2011

@zuzana323 tvoj VZ bude hrubý príjem v roku 2010 a z toho 60%. PN-ka, teda nemocenské je len 55% od 4. dňa trvania PN, materská je po celú dobu 60% z VZ, takže bude vyššia.

zuzana323
7. apr 2011

@andzi
dakujem za odpoved,no popravde,moc ma to nepotesilo ☹ cakala som,ze matersku budem mat o dost vyssiu ako teraz,kedze som bola v tom,ze PN sa mozno rata za cely predch.kalendarny rok a materska od posledneho zamestnavatela iba v tom roku.kedze ja som mala 2 zamestnavatelov v roku 2010,a u toho druheho,u ktoreho mi vlastne stale trva pracovny pomer,som mala lepsi hruby prijem...tak som myslela,ze materska sa rata len od posledneho zamestnavatela,a teda by mi mala vyst lepsie..ale neviem,uiz som fakt domylena,kazdy mi hovori nieco ine.. ☹

aquilka
15. apr 2011

@andzi Môžeš aj mne poradiť, prosím? 🙂 Chcem si potvrdiť, či uvažujem správne:
Som SZČO od r. 2007, odvody si platím z minimálneho vymer. základu.
Teraz som otehotnela (asi 5.tt), termín pôrodu bude december 2011, čiže v novembri 2011 by som mala nastúpiť na materskú..
Chcem si zrušiť živnosť a zamestnať sa s vyšším vymeriavacím základom - napr. k 30.6.2011 zrušiť živnosť a 1.7.2011 nastúpiť do zamestnania.
Materská sa mi v tomto prípade bude počítať z platu zo zamestnania?

andzi
15. apr 2011

@aquilka niečo sa teraz menilo od 1.1.2011 predtým stačilo sa odhlásiť a prihlásiť z vysokého vymeriavacieho základu ale teraz sa to obmedzilo, lebo to bolo zneužívané, niečo sa mi marí, že musíš mať tento nový vymeriavací základ minimálne 90 dní, ale nie som si istá, musela by som mrknúť do zákona. Keďže ja už mám po materskej a už som na rodičovskej, tak už veľmi nesledujem legislatívu v tejto oblasti.

aquilka
15. apr 2011

@andzi Ďakujem za odpoveď. 🙂
Tých 90 dní som niekde čítala aj ja, preto uvažujem nad pracovným pomerom od 1.7., to by potom bolo tiež splnené... ale ešte sa pre istotu poinformujem.

miriamr
16. apr 2011

@aquilka je to tak ako napísala andzi, musíš mať nemecenské poistenie z pracovného pomeruaspoň 90 dní, ak chceš aby sa Ti z neho počítala materská

kisska
17. apr 2011

@aquilka @andzi @miriamr nebolo by lacnejsie dnp? ak planujes aj tak zivnost zrusit, stacilo by ti stihnut 26 tyzdnov do nastupu na matersku s max. VZ. a doby nemocenskeho poistenia by sa ti spocitavali (nemusela by si mat aj dnp 270 dni). Ak plati info 5tt, tak by si to mohla stihnut, pretoze to potrebujes urobit do 8tt. Ci?

anib
18. apr 2011

kisska ale v pripade toho , co pises,by aquilka musela uz mat nejake dnp,to sa neda teraz do 8tt,lebo vym.zaklady sa pocitaju z oboch poistení zvlást a to dnp 270dní uz predsa nestiha,takze to jej nepomôze

kisska
18. apr 2011

@anib @aquilka pise, ze od 2007 si plati odvody ako SZCO z minima. Tym, ze zivnost zrusi, bude mat ukoncene np, kt. sa jej bude k novemu dnp pripocitavat a vtedy staci, ked dnp bude trvat 26 tyzdnov, aby ho brala SP do uvahy ako RO. Ak sa mylim, dajte mi prosim vediet, kde najdem info na socpoist, nech tu ludi nepletiem 😕

aquilka
21. apr 2011

@kisska Takže podľa toho, čo píšeš, by som si mala teraz začať platiť DNP a živnosť zrušiť pred nástupom na MD? Tak to myslíš? Alebo živnosť zrušiť teraz a hneď si začať platiť DNP, aby vyšlo tých 26 týždňov platenia?

kisska
21. apr 2011

@aquilka je jedno kedy zrusis zivnost, ci teraz alebo neskor (moj nazor, cim skor, tym lepsie). Dolezite je, aby bola zrusena v den ziadosti o matersku. A nove dnp zacat najneskor do 8tt, tak aby si stihla 26 tyzdnov, kym ta lekar posle na matersku. Chvilu mozu ist obe poistenia spolu, ale v case nastupu na matersku musis mat len jedno. 😉

aquilka
21. apr 2011

@kisska Super, takže živnosť si tak či tak ruším v lete, lebo mi končí tá činnosť kvôli ktorej ju mám... Teraz rýchlo zbehnem do soc. poist. a začnem platiť DNP, do materskej mi ostáva 28 tt. 🙂

aquilka
25. apr 2011

@kisska Ja som z toho už jeleň! 😒 Teraz študujem a na niektorých miestach sa píše, že aj DNP musí trvať 270 dní za posledné 2 roky, okrem podmienky 26 tt pred pôrodom... Tak ako to je, prosííím?
DNP som si v posledných 2 rokoch neplatila...
To znamená, že iba 26 tt platiť mi je zbytočné, to by sa nerátalo?
Vie mi niekto poradiť???

kisska
25. apr 2011

@aquilka zakladnou podmienkou je, aby nemocenske poistenie (je jedno ci povinne alebo dobrovolne) trvalo aspon 270 dni. Ak aj netrva vkuse, hladaju sa dni v poslednych dvoch rokoch pred porodom. Ak sa najde 270 dni, mas narok na matersku. Ale ked sa ide urcovat vyska materskej, berie sa do uvahy len posledne dnp a toto musi trvat aspon 26 tyzdnov do nastupu na matersku (nie do porodu). Ak netrva, tak sa materska vypocitava z minimalneho VZ. Plus sa este berie do uvahy, ci nemocenske poistenie trva aj v case porodu, alebo je zena aspon v ochrannej lehote... ak nie je, tak zase nema narok na matersku a nepomoze jej ani 270 dni nemocenskeho poistenia.
ALE pre teba plati, ze ak si platis nemocenske poistenie ako SZCO, pocita sa ti aj tato doba. Jedine, ak mas subezne platne viacere nemocenske poistenia (napr. aj povinne ako SZCO a aj dobrovolne, prip. zo zamestnania), musis splnit podmienku trvania 270dni z kazdeho poistenia zvlast (270 dni musis platit aj odvody zo zivnosti, aj dnp a pripadne aj zo zamestnania) - lebo narok a vyska davky sa urcuje z kazdeho nem. poistenia zvlast. Ale ak mas ukoncene nemocenske poistenia (a je jedno ake), tak sa ti tieto doby spocitavaju... preto je dolezite, aby si mala ukoncenu zivnost, ked budes nastupovat na matersku...

aquilka
26. apr 2011

@kisska Ďakujem ti za podrobný výklad... 🙂

moncahe
26. apr 2011

Ahojte kočky. Už pár dní študujem výšku materskej a priznám sa už mám z toho poriadnu halušku. Viem mi niekto poradit? Od polovice decembra 2010 som dobrovoľne poistená na maximum do výšky 1116,75€. Som nepretržite zamestnaná 15 rokov bez PN. Teraz som v siedmom týždni a termín pôrodu mám na polovicu decembra 2011. Ako sa mi bude počítať materská a na čo všetko budem mať nárok pokiaľ som slobodná mamička? Vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpovede.....

ludecka24
26. apr 2011

Ahojte všetky,
potrebujem pomoc. V roku 2009 som nastúpila na materskú dovolenku, 6.12.2009 sa mi narodil syn. Od júna 2010 som na rodičovskej. Čakáme ďalšie bábo termín mám 29.júna 2011. Potrebovala by som vedieť či zamestnávateľovi potrebujem dať nejaké potvrdenie o nástupe na ďalšiu materskú, kedy vlastne mám nastúpim na tu materskú, či je to klasicky 6 týždňov pred pôrodom. A ako sa mi bude vypočítavať materská. Pred prvým tehotenstvom som pracovala na zmluvu na dobu neurčitú, na papieri za minimálnu mzdu ale doplácala som si do maximálnych odvodov, ale len do konca roka 2009. Viete mi poradiť, porsííííím. Veľká vďaka.

kisska
26. apr 2011

@moncahe gratulujem k tehu 😉 Ak nic nezmenis, nezrusis a pod. Bude sa ti materska pocitat ako 60% z tvojho hrubeho platu za minuly rok a z VZ na dnp od pol decembra do konca roku 2010. Na matersku budes mat narok 34 tyzdnov. Uz sa nerozlisuje medzi vydatymi/slobodnymi a osamelymi matkami.

kisska
26. apr 2011

@ludecka24 na MD budes nastupovat klasicky 6 tyzdnov pred porodom. Lekar ti da ziadost o materske, kam ti tvoj zamestnavatel napise vysku predpokladanej mzdy. Zalezi len na nom, ci ti tam da minimalnu mzdu, alebo maximalnu. Jeho to nic nestoji a tebe to moze pomoct.
Ak by si bola tehotna menej ako 8 tyzdnov, pomohlo by ti nove dnp, lebo by si stihla 26 tyzdnov do porodu a mala by si narok na matersku aj z dnp. To ale bohuzial nestihas.

moncahe
27. apr 2011

@kisska Ďakujem pekne. No a na čo si potom platím to dobrovoľné nemocenské poistenie, keď z toho sa mi nebude rátať nič? To som sa dočítala, že materská sa počíta z predchádzajúceho roku, čiže v mojom prípade z roku 2010. No len nechápem tie lehoty 270 dní poistenia. To mi je potom zbytočné platiť si to poistenie? už som z toho fakt zmetená... V príspevku pre ludecka24 spomínaš, ak by bola DNP pred otehotnením, tak by mala vyššiu materskú, tak ako to teraz je? zatiaľ dík...

kisska
27. apr 2011

@moncahe dnp ti pomoze k tomu, aby ta materska bola vyssia, nez len zo zamestnania. Lehota 270 dni je zaklad - ked to splnis, potom sa hlada Rozhodujuce Obdobie, z ktoreho sa bude vypocitavat vyska davky. RO bude v tvojom pripade dnp december 2010. Tiez si si zacala platit dnp este predtym, nez si otehotnela, tiez stihas terminy. Len nesmies teraz dnp zrusit, lebo este nemas 270 dni a tak by si doteraz platila zbytocne. Ak ale budes pokracovat - je to v tvojom zaujme, postupne splnis aj tuto podmienku a budes mat narok na matersku aj z dnp. Dufam, ze som ta velmi nepoplietla. Je tam vela roznych podmienok, ktore musis splnit. 😉

moncahe
28. apr 2011

@kisska ďakujem ti to mi pomohlo zorientovať sa v tom.

haruka
28. apr 2011

ahoj nevim zda to sem patri, ale potrebuju radu. Pracuju na SR, pred 2 mesici jsem porodila, na prispevek v materstvi nemam narok, tzn. ze od porodu jsem na rodicovske dovolene? nebo na materske dovolene? chci napsat zamestnavatelovi zadost o umozneni RD a nevim od kdy mam mit ukoncenou MD. dik

ludecka24
30. apr 2011

@kisska Ďakujem veľmi pekne za radu. Takže sa môžem s ním dohodnúť, to som nevedela. Ale nebude sa zisťovať akú mzdu som mala pred nástupom prvú materskú? Vďaka.

kisska
30. apr 2011

@ludecka24 naozaj zalezi len na dohode a na zvyklostiach firmy. Niektore mzdarky ani netusia, ze ti mozu pomoct a firmu to nic nestoji. Suma nie je zavazna pre firmu, ani v pripade, ze sa vratis spat do prace. Takze treba udrziavat dobre vztahy vo firme 😉

chavierka
30. máj 2011

Ahojte, chcem sa Vás opýtať, ako sa mi vypočíta výška MD, keď som aj dobrovoľne nemocensky poistená? Poprosím nejaký konkrétny vzorec alebo priamy výpočet.
V roku 2010 som mala HM 366 €, od 1.10. 2010 som zmenila zamestnávateľa, moja HM je 478 €, platím si DNP - môj vymeriavací základ je 524€.
Ďakujem za radu

mausy21
30. máj 2011

Ahojte ja sa chcem spytat teraz som nastupila na MD,dcerka má 2 roky...rátala som s tym že matersku budem mat vzššiu ako tu prvu pri dcerke kedže som normalne zamestnana...prečo mi priznali menej ako pred 2 rokmi ked som nastupovala s prvou dcerkou na MD?ved museli vychadzat z toho čo som zarobila naposledy či nie?dakujem za odpoved

katka888
30. máj 2011

@mausy21
papier o nastupe na matersku si urcote poslala zamestnavatelovi on ti tam vypise pravdepodobny vymeriavaci zakla d a z toho ti vypocitaju matersku,
s najvacsou pravdepodobnostou ti mzdarka vypisala nizsiu sumu ako pri prvej materskej, preco, to sa musis opytat jej, napr mne vyjde nizsia materska pretoze na prvu ked som sla tak sa vypisoval priemerny prijem za rok predchadzajuci roku nastupu na matersku, cize tam mi okrem zakladnej mzdy zaratali odmeny, teraz mi ale zapisuje nie priemerny ale pravdepodobny vymeriavaci zaklad, kedze nemam prijem, som na RD, a u nas vypisuju stale zakladny plat.

tak sa opytaj u vas v praci co ti vypisali

mausy21
30. máj 2011

aha no super takže predsa mi to domrvili tam..už to je teraz jedno, máme novu mzdarku takže tá to pokašlala...aj tak by mi to už nepomohlo len som sa tešila že budemem mat viac...ale si zlata že si mi dala radu...

31majka12
31. máj 2011

kisska
prosim ta vysvetli tuto tvoju vetu
Ak by si bola tehotna menej ako 8 tyzdnov, pomohlo by ti nove dnp, lebo by si stihla 26 tyzdnov do porodu a mala by si narok na matersku aj z dnp. To ale bohuzial nestihas.
Co to znamena?
Ja teraz riesim trosku iny problem,
Som na rizikovom a 13juna ma doktor vypisuje na matersku,ale mne nevyjde,chyba mi mesiac...
V tom pripade,,,mam vlastne narok na NIC ze?