Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

set
3. dec 2009

ahojte...prosim o radu... neviete ako to je ked som SZCO a na matersku som isla januar 2009 a od oktobra som na RP a v juni sa mi narodi druhe babo?...priplatit som si uz nestihla a tak teraz neviem ci vobec budem mat narok na MD pri druhom babu a este by som chcela vediet ak by som od 1 1 2010 prerusila zivnost pre zvyseny RP ci by sa mi to este viac neskomplikovalo... dakujem...

zuzba
5. dec 2009

ahojte baby,
už som sem do jednej podobnej témy písala a gapa mi dobre poradila. preto sa chcem spýtať ešte raz gapa:
u posledného zamestnávateľa som zamestnaná od 1.5.2007, v máji 2009 som otehotnela, od 21.09.09 som na PN. Snažila som sa akosi vyrátať materskú, dočítala som sa, že sa tam zahŕňajú aj odmeny (čiže ide o kolónku na výplatnej páske - hrubá mzda? alebo treba k tomu prirátať ešte aj ostatné mzdy - teda napr. zamestnanecké pôžičky alebo príspevok na cestovné, z ktorého tiež platím dane?). Lekárka mi vypočítala termín nástupu na MD 28.12.09 čo je 8 týždňov pred pôrodom. Z ktorej priem. hrub. mzdy z ktorého roka sa mi bude počítať materská? z roku 2008 alebo 2009? ak som na PN ako to ovplyvní výšku materskej? má to nejaký vplyv na počet dní v roku? K 1. januáru 2009 mi totiž zvýšili mzdu, tak mám z toho takú dilemu teraz, či sa nevypýtať na materskú až 6 týždňov pred pôrodom, tj 11.januára 2010.
Ďakujem za odpoveď.
A ozaj, ten zvýšený rodičovský schválili?
Budem vďačná za odpoveď na všetky moje otázočky 🙂
Papa

kisska
5. dec 2009

zuzba - ak ti od 1.1. 2009 zvysili plat, potom by sa ti naozaj viac oplatilo ist na MD az po Novom roku. Vtedy by pre teba bolo rozhodujuce obdobie rok 2009. Pri vypocte sa berie do uvahy tvoja hruba mzda, z dni sa odpocitavaju vsetky PNky, OCRky, dni neplateneho volna. PNka tvoju matersku neovplyvni a akurat si zistila, kolko cca budes dostavat aj matersku 😉 Neviem ako bude tvoja doktorka naklonena posunu odchodu na MD, pretoze pri rizikovom tehotenstve byva zvykom poslat maminu 8tt pred porodom.
Ano, aj zvyseny RP je uz schvaleny, a vyzera to, ze budes mat narok 😉
Prajem vsetko dobre:o)

angelikaaa
12. dec 2009

Ahojte.
Prosím Vás veľmi pekne o radu. 15.01.2010 nastúpim na materskú dovolenku.Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31.12.2009. Keď od 01.01.2010 nastúpim na nové zamestnanie, z čoho mi vypočítajú výšku materského?Z roku 2009 alebo už od vzniku nového nemocenského poistenia?
ďakujem za odpovede.

standa82
13. dec 2009

Angelika, materskú ti budú počítať z nového VZ (z nového zamestnania). Vždy z toho posledného nemoc.poistenia.

d.a.d.a.02
18. dec 2009

Ahojte.
Prosím Vás o radu. Som zamestnaná od 08.01.2007 na dobu určitú a tá mi skončí 31.12.2009. Od 01.01.2010 nastupujem na materskú. Chcem sa Vás opýtať či budem mať nárok na materskú, a či po materskej budem mať nárok na poberanie vyššieho rodičovského príspevku? A vlastne či sa mám ísť niekde prihlásiť (ja nieviem či na úrad práce, alebo niekde) keď vlastne od 01.01.2010 budem ako nezamestnaná? Ďakujem veľmi pekne.

standa82
18. dec 2009

Dada,na materskú budeš mať nárok, pretože materská sa počíta z VZ za predchádzajúci rok, t.j. za rok 2009, keďže nastupuješ na MD v roku 2010. SI v ochrannej lehote. Tým pádom budeš mať potom nárok aj na zvýšený RP do dvoch rokov veku dieťaťa. Keď pôjdeš na MD, nemusíš sa ísť hlásiť na UP, no po ukončení materskej a nastúpení na rodičovskú, sa choď pre istotu informovať.

d.a.d.a.02
18. dec 2009

Standa82 ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Už som sa začala báť, že nebudem mať nárok ani na materskú. Ešte raz ďakujem.

sabiatko
18. dec 2009

ahojte 🙂

viete mi prosim poradit? termin porodu mam 18. marca 2010, teda nastup na materku dovolenku mam 04. februara 2010. tych 270 dni poistenia sa vraj rata 2 roky dozadu, ale 3krat mi na socialke povedali inak: raz ze je to 2 roky dozadu od skutocneho porodu, potom ze 2 roky dozadu od nastupu na matersku dovolenku a potom vraj iba za rok 2008 a 2009. neviete mi teda povedat, presne odkedy sa tie 2 roky rataju? ja som na slovensku pracovala v roku 2008 od 01. januara do 31. marca, tak neviem, ci sa mi zaratavaju aj tieto dni do tych 270 dni poistenia. potom v anglicku od 26. maja do 28. decembra 2008 (z tadial si uz vybavujem E 104). dakujem pekne za radu...

standa82
18. dec 2009

Sabiatko, tých 270 dní sa ráta spätne od dátumu pôrodu. Čiže ak máš termín 18.3.2010, tak spätne až do 18.3.2008.
Keďže si na SR pracovala od 1.1.08 - 31.3.08, budú ti rátať len od 18.3. - 31.3.08. A ako je to so zahraničím, to neviem. Si aj platca DNP?

sabiatko
18. dec 2009

diki standa 🙂 som zaroven aj platcom DNP od 27. oktobra 2009, teda mi to poistenie vychadza cez 270 dni, ale neviem, dokedy to treba dobrovolne platit, ci staci do konca decembra 2009, kedze mi to vychadza tych vyse 270 dni, alebo v tom musim pokracovat do nastupu na matersku (04. 02. 2010) alebo do terminu porodu (18. 03. 2010). dakujem za radu, vazim si to 🙂

zajacikmaj
18. dec 2009

Milí ľudia,pomožte!
Od 1.12.2009 som dnpo-max.VZ,na budúci rok plánujeme malinké,takže ako som sa informovala,VZ sa mi bude rátať za 12/09.Od utorka-15.12.09 som na očr,chcem sa opýtať,či mi to neovplyvní výšku MD,nerada by som si pokafrala kvoli tej očr,budem mať stále nárok na tzv.max.materskú?som tu nová,takže neviem ako to tu funguje 😝,ďakujem pekne za radu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

andzi
18. dec 2009

zajacikmaj: musíš si platiť poistné na DNP minimálne 270 dní do pôrodu, t.j. aj počas OČR, lebo OČR poberáš z povinného NP. Povinné NP a dobrovoľné NP sú 2 rozličné a samostatné sociálnozabezpečovacie vzťahy, nároky z nich sa posudzujú samostatne.

zajacikmaj
18. dec 2009

dik za odpoveď,poistné pravdaže si budem platitť,až do materskej,len si nechcem pokaziť výšku materskej tou očr-ak to ma vobec nejaký vplyv na to.pa,pa

andzi
18. dec 2009

nie nemá, ak budeš platiť z maxima 270 dní, tak dostaneš maximálnu materskú, to sú 2 samostatné veci.

gapa
18. dec 2009

zajacik,
trochu poopravím andzi,
ak si od 15.12.09 na očr, tak počas poberania ošetrovného (ak by trvala očr dlhšie ako 10dní, tak ti soc.poistovna platí len za prvých 10dní, nie dlhšie), t.j. najviac za prvých 10dní nemusíš platiť poistné na DNP, si oslobodená. Tieto dni sa ti samozrejme zarátajú do tých 270dní, len pri výpočte materského sa tieto dni nebudú rátať,lebo za ne neplatíš poistné, aby ti neznižovali materské.

Nie je podmienka "platiť" 270dní pred pôrodom, ale byť nemocensky poistená aspon 270dní pred pôrodom. A nárok na ošetrovné vzniká hned pri prihlásení na DNP, nie až po 270dnoch, takže je to OK. Len bacha na to, že neplatí sa poistené len za dni poberania nemocenskej dávky, a nie za dni očr! 😉 🙂

standa82
18. dec 2009

SABIATKO, platiť to musíš do nástupu na MD. Potom , počas MD si oslobodená od platenia a keď budeš končiť MD a prejdeš na RD, môžeš DNP zrušiť alebo sa odhlásiť.

gapa
18. dec 2009

sabiatko,
tých 270dní sa ráta do "skutočného" dna pôrodu. T.j. ako píše standa, ak porodíš 18.3.2010, tak sa sleduje obdobie 18.3.2008-17.3.2010. Ale na SP zistujú, či už pri nástupe na MD splnaš tých 270dní, t.j. či môžu začať vyplácať materské hned alebo až po zistení "skutočného dátumu pôrodu", ktorý sa preukazuje doručením kopie rodného listu (ten musíš zaslať aj kvôli oznámeniu rodného čisla dieťaťa, to podpisuješ v žiadosti o materské). Takže preto sa zistuje 270dní aj pri nástupe na MD, či je isté, že ich splníš ak by si porodila napr. v ten istý den alebo napr. v 42tt. Ak sú pochybnosti, tak sa čaká na rodný list.

U teba budú splnené, lebo len z dní v UK je to 100 (26.5.-28.12.08) + dni DNP od prihlásenia do dna pred nástupom na MD je 217 (27.10.09-03.2.10), takže aj bez dní zamestnania na sK je to už 317dní. Len to potvrdenie E 104 (potvrdené dni nem.poistenia v zahraničí predpokldám, lebo nemám skúsenosť s týmito potvrdeniami) budeš potrebovať. A asi aj pracovníčky budú mať s tým trochu problém predpokladám, lebo nie každá sa asi s týmto potvrdením stretla.

A samozrejme predpokladám vieš, že nárok na materské budeš mať len minimálny (od prihlásenia na dNP do nástupu na MD ti neuplynie 26týždnov), t.j. na 1den bud 319,58eur :30 x 55% alebo skôr predpokladám 307,7eur :30 x 55% (neviem, či sa berie min.mzda alebo min. vym. základ, to som ešte nepozerala, či zmenili v zákone, aj ked asi skôr to druhé).
Od mesiaca narodenia dieťaťa môžeš požiadať o dorovnanie do výšky vyššieho rodič.príspevku, t.j. 256eur.

A nezabudni si podať prihlášku na RLFO (+prílohy) do 45dní od pôrodu na soc.poistovni podla bydliska, aby si bola počas riadnej starost.o dieťa dôchodkovo poistená štátom. Spätne sa to vybaviť nedá!!! Je tu o tom téma.

gapa
18. dec 2009

no a všetko si prefoť a nechaj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou (pečiatkou). Oni občas papiere strácajú a ten E 104 sa asi dosť zdlhavo vybavuje 🙂

zajacikmaj
19. dec 2009

Milá Gapa,tej poslednej vete akosi nerozumiem,nie som tak sčítana ako ty 🙂,ja tu očr mám ešte u seba,zvažujem či ju mám podať na SP,obavy spočívaju hlavne v tom, aby mi neznížili max.výšku MD v roku 2010/ak sa zadarí/
práve kvoli tej decembrovej očr,pretože iba ten jeden VZ v mesiaci-12/2009,je pre mňa doležity pre výšku materskej.
Aj téme DNPO si mi písala o rozhodujúcom období-neviem presne o čo ide.Srdečná vďaka,dúfam,že v tom budem mať trochu jasno.
Príjemný predvianočný víkend prejem !!!!!!!!!!!!!

sabiatko
20. dec 2009

dakujem baby, ste strasne zlate 🙂 takze si to teda budem platit do 3. februara 2010, lebo od 4. februara idem na matersku. este by ma zaujimalo... ten oktober az december som si dobrovolne platila z najvyssieho zakladu, lebo vraj tak dostanem najviac penazi, ale ako vidim, tak to asi tak nebude. takze teraz od januara do 3. februara si mam platit z najnizsieho zakladu? chcela by som samozrejme dostavat co najvyssiu matersku, ale neviem, ci to ovplyvni, ak si teraz doplatim z najvyssieho zakladu. dakujem pekne 🙂

gapa
23. dec 2009

sabiatko,
ako som písala, nesplníš podmienku aspon 26týž. od prihlásenia na dNP do nástupu na MD (len vtedy by sa ti materské rátalo z VZ z ktorého si platila), takže materské bude len minimálne (o tom som už písala), aj ked platíš z maxima. Len prac.pomer by ti pomohol k vyššej materskej, nie DNP.

zajacik,
ak by ti očr trvala napr. 15dní, tak neplatíš poistené len prvých 10dní, kedy dostávaš ošetrovné. Od 11-teho dna už ošetrovné= nem.dávku nepoberáš, tak musíš platiť aj poistené.

sabiatko
26. dec 2009

diki gapa, tak teda ocakavam minimalnu matersku. by ma ale zaujimalo, kolko to vlastne je, je to ta ista suma ako rodicovsky prispevok (dakych 165 eur)? lebo ak hej, tak to som sa potom ani nemusela dobrovolne poistovat. to ale poradila teta na socialke... tak som si mohla usetrit peniaze 😒

xpetka1x
26. dec 2009

ahojte baby a co je to RLFO??

standa82
26. dec 2009

Xpetka, je to registračný list fyzickej osoby. 😉

sabiatko
27. dec 2009

hej baby, neviete mi prosim povedat, kolko je ta minimalna materska? dakujem 🙂 a este ma zaujima jedna vec... vybavuje sa mi formular E 104 z anglicka, kedze som tam robila a odvadzalo sa mi national insurance (poistenie), ale to samozrejme do anglicka a kamoska, co si vybavila tuto E 104 zo sev. irska, jej na socialke povedali, ze ale jej neodvadzali poistenie, teda zrejme na slovensko, tak na matersku nema narok. tak ako to je? ved urcite ani mne neodvadzali poistenie na slovensko... zapocitavaju sa mi teda mesiace, ktore som tam pracovala do tych 270 dni?? dakujem za info 🙂

gapa
27. dec 2009
zbinka
28. dec 2009

Gapa,,,ja som tu nova, no poradili mi napisat ti, ze ty tu vies vsetko, tak ti napisem co vlastne potrebujem,,,teda radu, lebo tety na socialke su veeeeelmi ochotne,,,
cakam JEDNOVAJECNE dvojicky 22.2,2010, OD 11.1. MAM IST NA MATERSKU, NO JA STALE NEVIEM, CI NA NU MAM CI NEMAM NAROK, LEBO POSLEDNY ZAMESTNAVATEL BOLO RAKUSKO, TAM SOM PRACOVALA OD 1.1-30.3.09, OD 1.4.SOM NA UP, TEDA OD 6.4.MARODUJEM,V ochrannej dobe s Rakuska AZ DO PORODU.DOSTAVAM MARODKU S MINIMALNEJ MZDY, pani na socialke mi povedala, ze na matersku nemam narok, lebo 6mesacna ochranna doba mi uz skoncila,ze dostanem len RP na jedno dieta a koniec, no ja s poslednych 2 rokou mam na slovensku odvadzane do socialky, 244dni vkuse,/cize chyba mi 26dni/ z dvoch zamestnani , plus praca v zahranici, no ze vraj to sa k tomu nepocita, tak ina laskavejsia pani na socialke mi poradila, nech si platim DPN a tie chybajuce dni sa mi vykryju tym, tak od 23.10. si platim DPN najvyssiu teda 47,7eur mesacne, neviem, ci je to spravne a ci to naozaj tak bude a tu matersku dostanem, ci nie, a dokedy si to DPN mam vlastne platit?? a ci budem mat nasledne narok na vyssi RP,,,,,,prosim ta porad mi, je to pre mna dolezite, lebo neviem, ci to neplatim zbytocne a do kedy to DPN mam platit, az do dna odchodu na matersku, ci staci do konca roka???
malo to DPN vlastne v mojom pripade zmysel, ak som si to neplatila 26tyzdnou ako to tu pises??
prosim ta porad mi, lebo naozaj neviem co dalej, predsa vyzivit dve deti len z RP aj to minimalneho bude dost tazke, uz vopred dakujem vsetkym, co mi aspon nejako poradia, sama sa v tom nevyznam a na socialke je to hroza a co bude od noveho roka ani neviem, a este by som chea vediet ako to je pri dvojickach, co dostanem dva krat a co vlastne nie, neviem kde to mam hladat

jozefmihal
28. dec 2009

zbinka:

Materskú dostanete, lebo ste DNP, avšak vypočítanú len zo sumy 319,58 € (cca 55% z 319,58 mesačne).

Ak chcete vyššiu materskú, treba sa chytro pred odchodom na materskú niekde zamestnať podľa možnosti s platom prepočítane 1084 € na mesiac a DNP súčasne zrušiť.

http://www.jozefmihal.blogspot.com/

gapa
29. dec 2009

zbinka,
súhlsím s p. Mihálom. Takto budeš mať nárok na materské z minima teda 318,58eur a od mesiaca narodenia detí ti to bude na základe tvojej žiadosti UPSVaR dorovnávať do výšky 256eur (kedže vznikne nárok na materské).

Jedine ak ukončíš DNP a sa krátkodobo zamestnáš pred nástupom na MD, tak materské môže byť vyššie ako z minima.

S dvojičkami budeš mať nárok na
- 2x jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa
- 2x jednorázový príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (predpokladám sú to tvoje prvé deti)
- 2x rodinné prídavky mesačne
- ak bude materské nižšie ako 256eur, tak od mesiaca narodenia detí dorovnanie materského do výšky vyššieho rodič.príspevku t.j. 256eur
toto všetko na UPSVaR (samozrejme sú tam aj určité pomienky, napr. pravid.návštevy gynekol...)

2x danový bonus na dieťa mesačne si uplatní manžel u zamestnávatela (podpíše vo vyhlásení a prinesie rod.listy detí) od mesiaca, kedy sa deti narodia

ak poskytuje nejaký príspevok aj zamestnávatel, odbory, alebo mesto, tak máte tiež na to nárok, len treba zistiť, či niečo poskytujú

a nezabudni si podať do 45dní od narodenia detí prihlášku na soc.poistovnu podla bydliska, aby si bola dôch.poistená, prefot si prihlášku na RLFO (je tu o tom samostatná téma)

a tiež nezabudni na doručenie oboch rodných listov na SP, kde budeš poberať materské, lebo ked sa ti narodia dvojičky, tak máš nárok na poberanie materského (ak by si bola zamestnaná, tak aj na čerpanie mater.dovolenky) v rozsahu 37týždnov (a nielen bežných 28týž.), ale to len na základe predloženia oboch RL a najlepšie aj so sprievodným listom, ktorý si dáš potvrdiť na SP prevzatie. To je dôležité hlavne, ak by si sa pred nástupom na MD zamesnala, t.j. mala si vyššie materské ako rodič.príspevok, aby si neprišla o vyššiu sumu za tých 37-28= 9týždnov.