Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

elise
21. nov 2010

@ingrid16 55% z maximálneho vymeriavacieho základu

ingrid16
21. nov 2010

@elise prepac, ja sa v tom vobec nevyznam. ja som si myslela, ze je to tych 55% z vymeriavacieho zakladu {1100} takze nejakych 600 eur,{ ze toto je maximum na matersku} ale ona tvrdi, ze to bude viac, lebo dostane maximum z DNP a aj od zamestnavatela.

kvetinka211
21. nov 2010

@ingrid16 tak to sa zial myli .. dostane maximalne 55% (resp. 60% po januari) z 1100e, to je strop pre sucet vsetkych (nemocenskych) poisteni .. aj keby v skutocnosti odviedla poistne z niekolkonasobne vyssej sumy ...

ingrid16
21. nov 2010

@kvetinka211 no, ona stale tvrdi, ze sa da poberat aj viac, ale strasne malo ludi o tom vie. nikde ti to vlastne neporadia, ale ze sa da. ona vraj dostavala PN viac ako 24 000 korun. a to sa pocita rovnako ako materska , nie?
ja uz naozaj neviem.

elise
21. nov 2010

@ingrid16 pnka je ine ako materská

ingrid16
21. nov 2010

@elise no, aj to som jej hovorila, ale ona na to , ze vypocet je rovnaky, teda okrem tych prvych 3 dnoch pri PN.

elise
21. nov 2010

@ingrid16 nie je pn je iná dávka ako materská aj ked sa obe dávaju z nemocenského poistenia

kvetinka211
22. nov 2010

@ingrid16 citujem zo stranky sucasneho ministra, nech si to kamaratka precita (http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...
"V prípade súbehu viacerých povinností platí, že úhrnný VZ zo všetkých poistení nesmie presiahnuť sumu maximálneho VZ. Napríklad ak poistenkyňa je súčasne SZČO a má aj DNP, a ako SZČO platí povinné poistné z VZ = 500 €, VZ v DNP môže byť maximálne 584,55 € (platí od 1.7.2009 do 30.6.2010). V prípade, že sa v DNP zaplatí poistné z vyššieho základu, Sociálna poisťovňa "uzná" poistné zaplatené len do výšky podľa predošlej vety a na žiadosť danej osoby vráti nadbytočne zaplatené poistné."

Myslim ze je to tam napisane dost jasne ...

trinidad
22. nov 2010

Ahojte, chcem sa spýtať, či mi niekto nevie poradiť. Môj súčasný pracovný pomer trvá od 1.11.2009. 23.1.2011 čakáme bábätko a na materskú by som mala nastúpiť 12.12.2010. Takže materská sa mi bude rátať z príjmu za predzchádzajúci kalendárny rok ( teda11,12/2009 ). Čo mi však vychádza o 66 eur mesačne menej ako keby sa mi rátala z príjmu za rok 2010. Je nejaká možnosť ako docieliť, aby sa mi bral pre výpočet materskej príjem z roku 2010?
Rozmýšľala som nad tým, že by som sa pokúsila ukecať gynekológa, aby mi zmenil termín pôrodu tak, aby som na materskú nastúpila až 1.1.2011. Len mám strach, keďže bábätko je asi o 2 týždne väčšie, aké by to malo dôsledky keby sa narodilo povedzme týždeň po mojom nástupe na MD. Máte s tým niekto skúsenosť? Ďakujem.

ingrid16
23. nov 2010

@kvetinka211 zaujimave. ako potom mohla poberat PN okolo 24 000 korun? ked 55% z 1084 eur je okolo 18 000 korun? zeby nejake podvody?

gapa
23. nov 2010

@ingrid16
a mala kamarátka aj iné nem.poistenie cca od 7/2009, ktoré je ukončené? teda okrem trvajúceho DNP? Lebo z toho nového zamestnania nesplní 270dní NP.

možno kamarátka predtým nastupovala na MD do konca roku 2007, myslím práve dovtedy nebola žiadna hranica pre výšku max. materskej, mohla byť aj viac ako 24000sk. Od 1.1.2008 už bola stanovená hranica.

Teraz napr. ak by mala rozhod. obdobie február 2010 by max. denný VZ mohol byť len cca38,73eur = 21,3eur na den = za marec x31 napr. 660eur = necelých 19900sk

angela1103
11. dec 2010

ahojte
31.okt.2010 som ukončila PP s rak.agentúrou-práca opatrovateľky (770eur/mes), teraz si platím dobrovoľne NP, som bez práce a pochybujem, že ako tehotná si nejakú prácu nájdem.na MD nastúpim v máji 2011. viete mi poradiť, či sa mi bude dať vypočítať materská?a ako? ďakujem

mastulka
18. dec 2010

Ahojte, chcem sa spytat z coho sa vypocitava druha materska v pripade navaznosti: materska - rodicovsky-materska? nasa mzdarka mi povedala, ze bude brat pravdepodobny VZ, co som chapala tak, ze moj plat aky som mala pred odchodom na prvu matersku upraveny o pripadnu valorizaciu a pod.... lenze ona mi povedala, ze podla toho co zarobi pani co je teraz na mojom mieste... lenze to je podla mna hlupost, kedze ta pani ma nizsi plat ako som mala ja pred odchodom.... moze sa stat, ze by bola vyska druhej materskej nizsia ako ta prva?

sia12
5. jan 2011

Ahojte,
som tu po prvy raz a potrebovala by som poradiť, planujeme prirastok cca 04/2012, momentalne poberam RP do 06/2011, som nezamestnana, preto sa chcem prihlasiť na DNP, aby som splnila podmienku 270 dní a taktiež 26 týždnov pred nastupom na MD . Ale neviem si poradiť od kedy by bolo ideálne sa prihlásiť, akú sumu na DNP si mám dať, hneď maxium? Ake je RO pre vypočet na materskú???
Ja som to planovala takto, ale neviem či je to dobre??? prosim poradte
1. od 1.3. sa prihlásiť na DNP z maxima do konca roka 31.12.2011
2. a potom od 1.1.2012 si zniziť DNP na minimum a platit ho do nastupu na materskú???
3. alebo platiť tých 9 mesiacov pred nástupom a budu splnene obe podmienky z maxima, to by vychádzalo cca od 7.mesiaca 2011

Bude RO pre vypočet materskej rok 2011??? alebo sa berie cely prijem počas DNP?
Alebo je lepšia iná varianta? Za akekoľvek rady budem vďačná

radka222
10. jan 2011

ahojte,
prosím vás, vedeli by ste mi poradiť ako to je s výpočtom materskej ak som DNP od apríla 2010, termín pôrodu mám koncom apríla 2010, platím si najvyšší základ. Má na výšku materskej vplyv OČR, pretože dcérka mi bola chorá 10 dní na prelome oktober/november 2010 a teraz začína už tiež pokašliavať, takže neviem ak by to prepuklo do vážnejšieho stavu či by bolo rozumné ísť s ňou na OČR, nerada by som si pokazila výšku materskej.
vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď

danculik
21. jan 2011

Ahojte chcem sa opytat. Od 1.12.2010 som nezamestnana, predtym som pracovala stale. Teraz som tehotna len 4 tt. Chcem sa opytat ci budem po narodeni dietatka dostavat matersku alebo iba RD? Z coho sa vypocitava Materska?
A este jedna vec, asi je uz dost neskoro v mojom pripade si zacat platit DNP?

andzi
21. jan 2011

@danculik nie je neskoro si začať platiť, lebo dni ukončeného nemocenského poistenia sa ti pripočítajú, práve naopak, odporúčam ti ho začať platiť, lebo inak materskú mať nebudeš, keďže už nebudeš v ochrannej lehote v čase nástupu na MD.

danculik
21. jan 2011

@andzi ahoj..ale ja som uz 4 tt. A to uz nebude tych 270 dni, ci?..to akoze mam ist v pondelok na socialku a zaplatit si to za Januar 2011?

zrkon
21. jan 2011

ahojte, chcem sa spýtať, či má nejaký vplyv na výšku materskej dátum nastúpu na MD. Termín pôrodu mám 1.4.2011, nastúpiť na MD mám okolo 17.2.2011. Platím si aj dobrovoľné pripoistenie a som zamestnaná.

tinara23
21. jan 2011

@zrkon nakoľko neviem dátumy zamestnania a od kedy si začala platiť DNP, tak len tipujem. Ak si bola zamesnaná v roku 2010 a aj DNP si platila v roku 2010 (v DNP si nerobila odhlášku a následne prihlášku), tak rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude rok 2010, takže nástupom na materskú sa ti nič nemení.

zrkon
21. jan 2011

@tinara23 Vďaka za radu, platila som si celý rok aj zamestnaná som bola celý rok 2010.

andzi
22. jan 2011

@danculik nie, pretože do konca novembra si bola zamestnaná a teda aj nemocensky poistená a tieto dni sa ti spočítajú. Pre výšku materskej ale bude rozhodujúci vymeriavací základ, z ktorého si musíš platiť poistné min. 26 týždňov do nástupu na MD (nie do pôrodu!!!!!) a ak si naozaj len v 4tt a predpokladáme že porodíš včas (dúfajme že áno) tak by si to mala stihnúť. Za január si už nemôžeš zaplatiť, nedá sa prihlásiť spätne, prihláška sa môže podať najskôr dňom prihlásenia.

danculik
22. jan 2011

andzi Takze ak sme sa dobre pochopili , ak pojdem v pondelok na socialku, zacnem si platit DNP z maxima, tak este budem mat narok na matersku? Pretoze do 30.11.2010 som bola zamestnana ale od 1.12.2010 som vedena na Urade prace. A momentalne som v 4 tt. Tak ak sa to spocita, tak ked v pondelok sa pojdem prihlasit, tak by som mala teda narok na tu matersku? Ano dobre sme sa rozumeli? Lebo ak pocitam tak December 2010 a teda aj Januar som nezamestnana. Cize odvody za mna plati stat. To nevadi ak tych 270 dni bude aj s takou malou prestavkou?

barbie.
22. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci niektora z vas nema skusenost alebo vedomost ako sa urcuje pravdepodobny denny vymeriavaci zaklad mamickam, ktore idu na MD priamo z RD. Konkretne zamestnankyne.
Vyrata sa z poslednych odvodov nemocenskeho, alebo treba nejake potvrdenie od zamestnavatela, alebo nejak inak?
zatial som v ziadnom predpise nenasla konkretny sposob akym sa to urcuje, len ze: "PDVZ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky."
😖

hasacka
22. jan 2011

Ahojte, v paitok som nastupila na MD, zamestnavatel mi potvrdil tlacivo pre SP Ziadost o materske a poslal ho spolu s mojim VZ na pobocku SP. Len neviem, ci sprvane. Trvale bydlisko mam v TT a pracujem v BA, poslali to na pobočku v BA. Je to OK ? a chcem sa opytat, mam im tam este nieco poslat, alebo mi automaticky uz bude vyplacana materska davka??

bumbajko
16. mar 2011

ahoj,chcem sa spytat,zamestnana som od roku 2006,predpokladany termin porodu je oktober 2011.Materska sa mi bude pocitat z roku2011 alebo 2010?

andzi
16. mar 2011

@bumbajko tvoje RO je rok 2010

bumbajko
17. mar 2011

andzi dakujem ti,pomohla si mi

adulik89
18. mar 2011

ahojte,precitala som si vela o materska dovolenke -vypocetke,....ale vedel by mi niekto poradit co sa tyka mna....alebo dat mi kontakt na niekoho kto ma toto vsetko na starosti na slovensku? ja tu pracujem od minuleho roka od Aprila.najprv som mala zivnost od aprila do konca augusta to som zarabala plus/minus 2000eur a od septembra do sucastnosti pracujem na pumpe a teraz mam plat 1300eur,vsetky odvody som si platim tak ak mam...a chcem sa spytat ci mam narok na matersku a v akej vyske priblizne??pretoze by sme chceli s priatelom mimco,ale uz nechcem ostat v rakusku ale chcem ist na slovensko...ci je podmienka na to ze tu musim rodit,ked chcem aby som dostavala z rakuska matersku?vie mi niekto poradit??dakujem 🙂

zuzana323
6. apr 2011

ahojte,viete mi niekto poradit?
momentalne som na rizikovom,rodit mam koncom juna.coskoro sa poberiem na matersku uz,tak by ma len zaujimalo,
ze taky vymer.zaklad,aky mam teraz ked som PN,mi ostane rovnaky aj na materskej?alebo sa to bude ratat inak?
cize budem dostavat presne tie iste peniaze,ako teraz?dakujem za vsetky odpovede