Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte

nela.k
31. aug 2009

Ahojte, prosím Vás o radu, vôbec sa nevyznám v takýchto veciach.
Odchod na materskú mám 30.12.2009, to znamená, že sa mi bude materská počítať z príjmu za rok 2008? Len neviem, keď som v januári 2008 bola nezamestnaná (Úrad práce) a od 05.02.2008 som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa. Vadí ten mesiac na úrade? Ako sa mi vypočíta materská? Poraďte, nebolo by lepšie upraviť odchod na materskú na 01.01.2010? (aby sa mi počítala materská z roku 2009, kt. som bola v kuse zamestnaná u toho istého zamestnávateľa?) Ozaj, a kedy sa vlastne vybavuje materská, dostanem ju hneď po prvom mesiaci materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

katka1810
18. máj 2010

Mila gapa,
vdaka opat, este jedna otazocka: ked sa teda dobrovolne pripoistim z max.vymeriavacieho zakladu, kolko by mi potom vychadzala ta materska?
Dakujem este raz.

mandylion
19. máj 2010

Ahoj GAPA, poradili mi baby, ze sa mam teba opytat na matersku, ci mam na nu vobec narok, ked som zacala robit 29. septembra 2009?
A ak kamaratka zacala robit 29. oktobra 2009 a obidve mame termin 2. augusta ...dakujem

gapa
19. máj 2010

mandylion,
ak od nástupu do zamestnania vám súvisle trvá nemocenské poistenie až do pôrodu (nemali ste neplatené volno, očr nad 10dní ...) a ty porodíš najskôr 26.6.2010 a kamarátka najskôr 26.7.2010, tak nárok na materské budete mať. Ak ste predtým boli zamestnané na prac.pomer alebo inak nem.poistené v období dvoch rokov pred skutočným pôrodom, tak by nárok vznikol aj pri skoršom pôrode.

gapa
19. máj 2010

treba byť nem.poistený v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom aspon 270dní.

mandylion
19. máj 2010

Gapa, takze mam narok, vsak????????? 🙂

danka35
25. máj 2010

Dobry den ja by som potrebovala radu. V januári som prisla o zamestnanie som nezamestnaná a v decembri budem rodit. Neviem na akú výsku rodicovského príspevku mám nárok. pred nezamestnanostou som si odrobila 11 rokov. počíta sa to?

amandamath
25. máj 2010

Dobry den, na matersku nastupujem pravdepodobne v septembri. Za posledne roky mam nadstandardny prijem, ale v roku 2009 som bola 3 mesiace nezamestnana. Nic som si nepriplacala na poistnom. Vedeli by ste mi prosim odhadnut vysku materskej? Dakujem.

cigaretka5
1. jún 2010

jednoducha matematika - kolko si zarobila v poslednom zamestnani v roku 2009 deleno pocet dni za ktory si tento prijem mala z toho 55 % . AK si napriklad robila od januara od maja, potom si bola nezamestnana tri mesiace a potom od septembra zasa bola zaemstnana a zarabala viac ako 1080 eur , potom bude tvoja materska maximalna, teda okol550 EUR

cigaretka5
1. jún 2010

@danka35 ak si neplatis DNP ako nezamestnana nie si poistena takze ziadna materska

andzi
3. jún 2010

@danka35 , pokiaľ si bola zamestnaná 11 rokov, tak nevidím problém, rodíš v decembri 2010, takže si pozri staré výplatné pásky, dôležité u teba bude či si bola nemocensky postená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom, t.j. v období od decemra 2008 do decembra 2010, ak to bolo aspoň 270 dní (kalendárnych), tak nárok na materskú mať budeš.

gapa
3. jún 2010

danka,
ak by si si našla aspon krátkodobé zamestnania, tak by si mala nárok aj na materské. Stačí ak odrobíš 2dní a mať čo najvyššiu mzdu za tie 2dni. Potom budeš len 1papier od nich potrebovať.

ale s nárokom na vyšší RP tiež nevidím problém, ak si 11rokov do 1/2010 pracovala a nečerpala na pr. nepl. volno. alebo nebola napr. dlhodobo na očr.

amandamath
3. jún 2010

@cigaretka5 dakujem velmi pekne za odpoved

kojka84
5. okt 2010

Ahojte dievčatá.Prosím o radu,alebo vysvetlenie.Som nezamestnaná od 28.4 2010 a od 14.4 2010 si platím DNP VZ:319,58€ hned ako som zistila ze som tehulka som si to zvysila 5.5 2010 :1084,55€.Splnam podmienku 270 dni aj tu druhu 180 dni do porodu.Termin mam 1.1 2011 takze na matersku ma vypisu oklo 19.11 2010.Len teraz citam a neviem celkom presne urcit rozhodujuce obdobie z ktoreho mi budu matersku ratat.Mam obavy ci to nebudu ratat z roku 2009 a v tom pripade si to platim zbytocne.Vela citam potom sa mi to pletie a teraz fakt už neviem kam z konopy ...............A este som zabudla že som stastna cakatelka v 28tt Prosim nejaku šikulku aby mi to po lopate vysvetlila ,velmi pekne Vám dakujem za ochotu .Prajem pekny vecer

alla
5. okt 2010

...no, ak som to správne pochopila(už to tu študujem riadne dlho), tak sa momentálne ráta výška materskej s posledného VZ, t.j. keď si si zvyšovala VZ, tak si sa odhlásila z DNP a hneď na druhý deň prihlásila, tak ti vznikne nový VZ a z toho sa to počíta. Lenže momentálne je v návrhu taký zákon, podľa ktorého sa to bude od budúceho roka počítať za predchádzajúci rok (vraj sa to zneužíva 😖), tak neviem ako to bude... Dúfam, že som to dobre povedala, ak nie tak ma opravte, aby som niekoho neuviedla do omylu, čo by som nerada.
@kojka84

cigaretka5
5. okt 2010

@kojka84 Nechce sa mi to moc rátať ale princíp je taký že, materská sa ráta z posledného vymeriavacieho základu dnp, ak si toto poistenie platis minimálne 26 týždňov , teda ak pojdesna materskú a platis si dnp z najvyššieho tak sa ti materská ráta z toho, ak bude chýbať čo i len deň otom bude vz nie to z čoho si platis ale minimum z čoho sa dá platiť a teda z toho sa ti bude rátať materská . Takze si kukni kedy si si začala platiť pripocitaj k tomu 26 týždňov a ak jetvoj nástup na materskú pi tomto termíne, blahozelam dostaneš maximum.
Čo sa týka zmeny zákona nemyslimze sa tá to dotkne, ak aj novelu schvália podľa všetkého dpadnes do tzv prechodneho ustanovenia......

kojka84
5. okt 2010

jeeeeeej dakujem vam dievcata velmi ste ma potesili 😉

kvetinka211
5. okt 2010

@alla ahoj, pozerala som ten navrh novely zakona o socialnom poisteni ... dost tazko sa v tom orientuje, ale pochopila som to tak, ze predchadzajuci rok sa bude brat ako VZ iba ak posledne poistenie trvalo kratsie nez 31 dni. Zneuzivala sa totiz ina vec - ze sa zeny nechali akoze vyhodit z prace tesne pred materskou a na posledne tyzdne uzavreli novy pracovny pomer s max. mzdou, z ktorej sa im potom ratala materska. Na rodiel od DNP ich tak zvysenie materskej nestalo takmer nic. Tomu ma ta novela zabranit. Dufam ze DNP sa nijako nedotkne, kedze my si to poctivo platime.

ziza55
5. okt 2010

@kvetinka211 baby ked som mala prijem cca 600eur v cistom za minuly rok..kolko mi bude vychadzat materska v cistom?dakujem

katarina1234
5. okt 2010

@ziza55 cca 400Eur

ziza55
5. okt 2010

@katarina1234 dakujem moja 😉

katarina1234
5. okt 2010

@ziza55 nemas zac nakolko aj ja som cca tak zarabala tak preto to viem 😉

ziza55
5. okt 2010

@katarina1234 zaciatkom roka sme vybavovali hypoteku a viem ze presne za min rok mi vyratala uctovnicka 601eur cisteho priemer..takze to nebude menej ako 400?dakujem

katarina1234
5. okt 2010

@ziza55 Ono sa to rata z hrubej mzdy sa mi zda ze za poslednych 12 mesiacov, zrataj si hruby prijem za 12 mesiacov vydel 365 dnami a to je tvoj vymeriavaci zaklad na DEN a s toho dostanes 55% a potom si to vynasobis poctom dni v mesiaci a to budes dostavat. dufam ze som to dobre napisala ale takto nejako sa to rata. Este ma napadlo ak si neodrobila cely rok u toho isteho zamestnavatela a nastupila neskor ako pred rokom tak si zrataj prijmi za to obdobie a vydel to poctami dni ktore tam mas odpracovane a ostatne zostava.

evulik6
10. okt 2010

Ahojte...
Som zamestnana od 01/2001 , potom som od 10/2006 az do 9/2009 bola na MD, potom som hned nastupila opat do prace a teraz cakame druhe dietatko, ale vyzera to tak ze budem na rizikovom . Viete mi poradit aku davku budem pocas rizikoveho dostavat? citala som niekde ze 55% z platu ale budu mi ho pocitat z tohto posledneho odpracovaneho roka alebo ako? Maly mi byval dost casto chory, cca kazdy druhy mesiac ako nastupil do skoly.
Este som niekde citala ze niektore dostavali az 90% vraj to moze doplatit zamestnavatel...ako to teda vlastne je? A cz coho mi budu potom pocitat matersku ked budem cele teho na PNke? Dakujem za info 😉

osicka
12. okt 2010

@gapa ahoj gapa, chcela by som sa Ta opytat, ako to bude so mnou. Uz roky som SZCO, za rok 2010 by som mala mat slusne danove priznanie. Za rok 2010 som ale odvadzala socialne positenie najnizsie ake bolo mozne, v r.2009 som mala DP nulove. Planujem otehotniet niekedy v auguste 2011. 12 mesiacov co sa pocitaju do VZ by boli v mojom pripade od 08 2010 - 08 2011, alebo sa to berie vyslovene z danoveho priznania za r. 2010? Ide mi o to, ze v r.2011 budem platit urcite vyssie socialne poistenie ako v r.2010. Z toho by sa mi potom pocitala aj materska, ak by si mi poradila, ako sa mi to vypocita, bola by som rada. Taktiez sa stahujem v oktobri do CR, kde budem podnikat alebo sa zamestnam. Kazdopadne matersku, RP aj porodne by som chcela cerpat zo SR, teda ak mi to urady dovolia. Trvale bydlisko si ponecham v SR. Vdaka za cennu radu.

tinara23
12. okt 2010

@osicka keďže porodiš v roku 2012, nárok na materské budeš mať a to z predchádzajúceho roku t.j.2011. Výška materskej sa vyráta ako 55 % z vymeriavacieho základu, z ktorého odvádzaš poistné do soc. poisťovne. Ak by si mala nízky VZ, je dobré sa pripoistiť dobrovoľne pred otehotnením, aby si mala čo najvyššiu materskú.

osicka
12. okt 2010

@tinara23 dakujem Ti za radu. Ak by som si platila DNP z najvysieho VZ, mala by som potom najvyssiu moznu matersku?

nelinka84
13. okt 2010

ahojte dievčatá neviete mi poradiť? som zamestnaná od roku 2007 materská dovolenka sa mi začína od13.1.2011 môj čistý mesačný príjem je okolo 400€ neviete mi povedať koľko asi približne budem dostávať materskú ?

jaja99
13. okt 2010

Ahoj dievčatá, ste zlaté, že si takto navzájom pomáhate, dnes som sa registrovala. Môžem aj ja poprosiť niektorú o radu?Som v 22tt, som zamestnaná, zarábam 450eur za mesiac, materská mi poprepočte vyšla nejakých 244,11eur.Chcela som sa spýtať, či sa môžem ešte dobrovoľne nemocensky pripoistiť aj keď už mám 22tt, aby mi vyšla lepšia materská.Ďakujem, pekný deň.

katkak88
13. okt 2010

Ahojte maminy, chcela som sa opýtať, že DNP si platim od marca.... z najnižšieho VZ.........asi pred týždňom som podala odhlášku a na druhý deň prihlášku z maximálneho VZ...................ak by som išla na materskú v roku 2011,počítala by sa mi z toho maximálneho VZ?alebo sa zase zmenili zákony a platím si to zbytočne..........tehotná ešte nie som................za radu vopred ďakujem