Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

viktoria79
9. máj 2010

...ešte dopĺňam otázku,ktorá sa týka mojej plánovanej MD v roku 2011, ak všetko dobre dopadne.Len neviem, ako mám VZ v tlačive označiť,keď som už zaregistrovaná ako DNP od 01.11.2009., takže:
1/stačí, ak označím na tlačive RLFO ´´zmenu´´,bude to mať nejaký vplyv na výšku mojej materskej?...alebo
musím sa odhlásiť z DNP a znova prihlášiť na DNP z nového VZ? /čiže ´´odhláška´´-a vzápätí ´´prihláška´´?/
...ďalej je tam kolónka ´´zrušenie prihlásenia´´-to je zase čo?...mám v tom hokej...odhlásenie,alebo zrušenie prihlásenia?...sa v tom nevyznám...☹
...ďakujeeeeem....už som z tohto úplne dopletená.....

zuzuula
13. máj 2010

ahojte, chcela by som Vas pekne poprosit o radu, od maja 2010 som DNP, platim si z maxima co je 1080 euro, momentalne som len na dohodu v praci na nejake 4 hodiny, ale zamestnavatel za mna odvody neplati. Bola som zamestana od 9/2008 do 12/2009, od 1.1. 2010 som vlasne nezamestnana. Snazime sa o babo, a chcela by som sa opytat ci sa mi bude potom ratat materske z tej sumy 1080 euro, a ci by sa mi neoplatilo sa zamestnat normalne,aspon na mesiac alebo tak? Dakujem moc za akukolvek radu

gapa
13. máj 2010

zuzuula,
podla teraz účinných zákonov sa dá tak aj tak. Ked platíš DNP, tak nie si závislá na nejakom zamstnávatelovi. LEn treba sledovať neskôr aj príp. zmeny v zákone. Snád nebudú nepriaznivé.

barbyes
13. máj 2010

ak sa ešte len snažíte, daj sa poistiť ešte zvlášť a zvýšiš si tým materskú..len teraz presne neviem ako to presne je, nezisťovala som to ďalej lebo ja som to prešvihla(musíš byť poistená min niečo cez 200 dní aby Ti to uznali), ale viem že niektoré baby si tým navyšujú materskú a vtedy je každá koruna dobrá.

zuzuula
13. máj 2010

no 270 dni to musi byt platene, ale to splnim vlasne tie podmienky, len som chcela vediet ci sa to neda este nejako inak.... kamaratka to tak ma a dostava PN nejakych 430 euro a matersku bude mat tiez taku tak to je super, len som nevedela ci mi to tak vyjde ked si platim len DNP
😉

gapa
13. máj 2010

nárok na takú nem.dávku budeš mať až ked ti vznikne npar. PN po uplynutí 26týž. od prihlásenia na DNP. Ak by si išla napr. teraz na PN, tak máš nárok na nemocenské rátané z minim. odvodov 319,58eur

zuzuula
15. máj 2010

a este som sa chcela opytat ze keby som si chcela zvysit PN tak by mi nepomohlo keby som sa zamestnala na par dni, neratalo by sa mi to potom z tych par dni? ci je to vzdy ratane iba za minuly rok? Dakujem moc za radu :D

slavulik159
21. máj 2010

Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť či mi nepomôžete vypočítať materské, ktoré by som si chcela uplatniť...Som zamestnaná na HPP do 15.7.2010, potom mi končí prac.zmluva - na dobu určitú (vracia sa kolegyňa, ktorú som zastupovala 3 roky počas materskej + RP). Po ukončení prac. pomeru sa nahlásim na UPSVaR ako nezamestnaná. Momentálne som v 6.týždni tehotenstva. Predpokladaný nastup na materskú bude 6 tyždňov pred pôrodom. Pôrod cca - 9.1.2011, teda nastup na materskú cca koncom novembra-zač.decembra. Dobrovolne nemoc.poistenie som si platila od augusta 2008 do mája 2009 z rozdielu max.VZ a VZ zo zamestnania. Potom to bolo ešte nejaký krátky čas z minimálnej mzdy. teraz som dobrovolne poistená zasa z rozdielu max.VZ a VZ z práce t.j. z 625€ od 1.5.2010 a budem nepretržite aj počas materského. VZ z práce mám 465€ pomerne vždy rovnako sem tam trochu vyšší ale v podstate nepatrný rozdiel. Keďže splňam podmienku 270 dni DNP a tým pádom aj viac ako 26 týždňov pred pôrodom môžem si uplatniť materské z obrovolneho nemoc.poistenia. Zároveň splňam aj podmienku uplatnenia si materského aj zo zamestnania, nakoľko budem v 6 mesačnej ochrannej dobe a tá do decembra ešte neuplynie. Myslím si správne? Pomôžete mi vypočítať výšku mojej materskej z obidvoch poistení? Aspoň cca, viem, že to presne nebude...Veľmi ďakujem.

gapa
21. máj 2010

slavulik,
v podstate je to ako píšeš, len si neuviedla, či si sa z DNP odhlásila a nanovo prihlásila 1.5.2010, čo je podstatné. Ak PTP 9.1.2011, tak nárok na materské v ochr.lehote je presne 6týž. pred PtP, čo je 28.11.2010,

z PP, ktorý začal cca v r.2007 a skončí 15.7.2010 bude rozhod.obdobie rok 2009, ak si mala celý rok 2009 VZ zo zamestnania cca 465eur, tak materské bude cca 55% z toho.

z DNP bude rozhodujúce obdobie:
1) bud rok 2009, ak si od 1.5.2010 dala len zmenu a nie odhlášku a novú prihlášku alebo
2) obdobie 1.5.-31.10.2010, ak si sa poslednýkrát prihlášila 1.5.2010.
Treba zrátať vym.základy v RO a vydeliť počtom mesiacov a 55% z toho je cca mesačná materská z DNP.

takto sa to síce neráta, ale pre cca to stačí.

slavulik159
21. máj 2010

@gapa Ahoj. Veľmi pekne ti ďakujem, chcela som sa uistiť či som si dobre myslela, lebo žeby som zbytočne neplatila to dobrovoľné...ano 1.5.2010 som sa nanovo prihlasila-nebola to zmena, ale uplne nove prihlasenie na DNP. Takže mám nárok si žiadať materské z oboch poistení.Pomohla si mi, ešte raz ďakujem.

viktoria79
25. máj 2010

no ahojte...baby, aj mi niekto poradí...?????

amandamath
26. máj 2010

Dobry den, na matersku nastupujem pravdepodobne v septembri. Za posledne roky mam nadstandardny prijem, ale v roku 2009 som bola 3 mesiace nezamestnana. Nic som si nepriplacala na poistnom. V auguste som nastupila do noveho zamestnania. Vedeli by ste mi prosim odhadnut vysku materskej? Dakujem.

standa82
26. máj 2010

Amandamath, výšku materskej ti budú počítať od posledného nástupu do zamestania, t.j. od augusta 2009. Spriemerujú ti VZ a vydelia počtom dní x 55%. A to bude tvoja materská.

amandamath
27. máj 2010

Dakujem velmi pekne za odpoved

oksu
27. máj 2010

Ahoj, nevie niekto poradiť v tom, kedy je lepšie dať sa vypisať na MD - počula som, že koncom mesiaca. Zatiaľ som len evidovaná na úrade práce, ako nezamestnaná - nedostávam však nič. No platím si dobrovoľné nemocenské z max.vymeriavacieho základu, platím to už vyše roka, ale len od 8.12.2009 som si zvýšila na maximálny vym.zákl., teda ak viem dobre, možem ísť na PN od 10.6.2010 - aby mi počítali z maximálneho vymeriavacieho základu. No termín pôrodu mám na 7.8.2010 a teraz neviem, že na aký dátum mi bude navýhodnejšie sa dať vypísať na MD. vie niekto poradiť?! ĎAKUJEM

cigaretka5
1. jún 2010

na matersku mozes ist bud 8 alebo 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu. Vyrataj si to tak aby si od momentu zmeny na maximalny vymeriavaci zaklad mala 26 tyzdnov od nastupu na matersku, ide o to ze iba ak budes mat z maxima platene DNP minimalne 26 tyzdnov budes dostavat aj maximalnu matersku

clea9
8. jún 2010

Ahojte dievcata, aj som z toho totalne jelen!! Riadne som pracovala, teraz som uz na materskej od 27. maja, lebo termin mam 10. jula, moj hruby prijem bol 680 EUR a dnes mi prisiel papier zo socialky ze mi priznavaju len 12 eur/den co mi pride strasne malo :( Neviete ci okrem toho este nieco dostanem? Dakujem za odpoved.

standa82
16. jún 2010

Clea,
vypočítali ti to dobre.
HP si mala cca 680 eur x 12 mesiacov : 356 dni = 22, 35 eur x 55% = 12, 3 eur /deň, potom na mesiac je to cca. 12,3 x 31 dní = 381, 3 eur (11487 Sk).To máš super.

evkaco
18. jún 2010

ahojte bavy, neviete približne aku budem mať materskú? Od 2. septembra 2007 som zamestnaná na dobu neurčitú. Hrubý zárobok mám okolo 600 eur. Od 14. apríla som však PN a termín pôrodu mám 13. decembra.
Ďakujem za odpoveď

vall1319
18. jún 2010

@evkaco ...nie som si celkom istá, ale myslím si, že výška materskej bude taká istá akú máš teraz PN-ku.

standa82
18. jún 2010

@evkaco ... keďže nepíše či DNP, asi nie si. Výška materskej je: VZ za rok 2009 (keďže na MD pôjdeš v roku 2010) čiže zhruba 12 x 600 = 7200 / 365dní = 19,72 x 55% = 10,84 eur na deň. Čiže mesačná materská by mala byť pri 30 dňoch v mesiaci 10,84 x 30 = 325, 2 eur.

lubinka26
19. jún 2010

ahojte, vo strvtok som vycikala //. este to nemam potvrdene od dr. ale zaujimalo by ma:
1. som SZCO a nemam zaplatene poistene do ZP od minuleho roka. budem mat problem u lekara?
2. podnikam cca 3 roky. mali sme nejake problemy a neplatila som ani do soc. poistovne. za minuly rok mam splatkovy kalendar a tento rok platim riadne. prijem podla DP mam dost vysoky. je mozne, ze by som dostavala zvysenu matersku? alebo co v takomto pripade?

dakujem velmi pekne 🙂

evkaco
21. jún 2010

čaute baby, ďakujem za odpoveď. Dúfam, pre nás všetky, že s touto vládou zostane pre nás i pôrodné.

tina78
21. jún 2010

@evkaco veru, dúfajme, že nám to nezoberú a znova neznížia aj rodičovský príspevok!!! 😠

lubinka26
6. júl 2010

ahojte. prosim vas, potrebujem poradit. mam sice este dost casu, ale nech sa viem zariadit.
som v 7tt a dnes mi v soc. poistovni povedali, ze sa mi uz neoplati si pripalacat dobrovolne. tak teda som nieco precitala a chcem sa opytat, ci by bola tato kombinacia v poriadku a ziskala by som max. matersku 600€.
neviem, ci si to lahko prestavujem, ale napr. je velka pravdepodobnost, ze pojdem na matersku niekedy v januari 2011. keby som napr. k 1.12. 2010 pozastavila zivnost a napr. otec by ma prijal do zamestnania a dal by mi v hrubom prijem 1000€, za mesiac december by za mna zaplatil odvody do soc. poistovne do 8. 1. 2011 ale zaroven by mi dal k 1.1. 2011 vypoved v skusobnej dobe a ja by som uz len cakala, kedy ma dr. vypise na matersku. no neviem, ci je toto mozne. ak nie, co by ste mi poradili? dakujem pekne

inci
8. júl 2010

ahojte, prosim poradte mi 🙂
- od 1.9.2007 som zamestnana na dobu neurcitu, PP stale trva.
- od 2/2008 paltim DNP z min. VZ. bez prerusenia az doteraz.
- od 1.5.2010 som nastupila spat do prace na skrateny uvazok. hrubu mzdu mam cca. 400eur.
- sucasne poberam aj RP do septembra, potom uz maly pojde do skolky a ja nastupim na cely pracovny uvazok. hrubu mzdu mi zvysia na cca. 800eur

no a momentalne som tehotna - 8tt. PTP je 23.2.2011
prosim vas poradte ako mi budu ratat matersky prispevok, aku vysku cca. bude mat? na MD teoreticky mozem nastupit bud v 12/2010 (8 tyzdnov pred TP) al. v 1/2011 (6 tyzdnov pred TP)

dakujem za odpoved,
krasny den vam zelam,
i.

standa82
8. júl 2010

@inci ...tvojim RO, ak nastúpiš na MD v 12/2010, tak RO je rok 2009 a ak v 1/2011 tak RO je rok 2010. Lenže ty si od 05/2010 nastúpila do práce, takže tebe budú brať do úvahy VZ od 5/2010 do 12/2010 zo zamestania a z DNP rok 2009.

inci
8. júl 2010

standa, dakujem za odpoved. ide o to, co sa mi oplati viac....ale podla vsetkeho nastup na MD az v novom roku.
vdaka,
i.

aknomis
9. júl 2010

ahojte, čakáme v oktobri drobčeka, s partnerom nie sme zobratí, ale budeme žiť v spoločnej domácnosti. chcem sa spýtat, ako je to s materskou, treba o nu požiadat, alebo to ide automaticky...??? čím viac info, tým lepšie. dakujem 🙂

standa82
9. júl 2010

@aknomis ..pokiaľ ti trvá prac.pomer, Dr.ti vypíše tlačivo na materskú a to dáš zamestnávateľovi - to je všetko. Ak si DNP, tlačivo od Dr. zanesieš do Soc.poisťovne. Ak si oboje, nech ti Dr. vypíše dve tlačivá. Pokiaľ si nezamestnaná a nemáš DNP, nárok na materské dávky mať nebudeš. Pôjdeš s tlačivom na UPSVaR a oni ti priznajú len rodičovský, až keď sa narodí dieťatko.