Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
18. jan 2009

ešte upozorním, že sú dvojaké výklady tohto pravdepodob....

trvaj však na tom, nech ti uvedie celomesačnú mzdu!!!!!!!!!!!! Ak tak nespraví, v sociálke ti to aj tak vydelia číslom 30 (aj keby ona uviedla len časť mesiaca). POZOR NA TO!!

Snád si čítala príspevky niektorých mamičiek, ktoré písali, že výška ich druhej materskej bola o polovicu nižšia ako tá prvá. Predpokladám, že to bolo práve z tohto dôvodu, že mzdárka vypísala pravdepodobnú mzdu len za napr. polovicu mesiaca (ak napr. nastupovali na MD 15-teho v mesiaci), v sociálke to vydelili číslom 30 (inak urobiť nemôžu, tak stanovuje zákon vid § 57 ods.2) a tým pádom bola materská polovičná.

Ten výklad zákona je hrozný!!! a výklad neviem či existuje. PReto je to dosť na mzdárke, ako to pochopí. Priznávam, že ak by som ti robila potvrdenie ja, tak by si asi mala problém ☹ . To sú tie klukatosti a medzery v zákone 😢 😨

lulusy
20. jan 2009

Ahojte
poradte mi prosim,
Od 12.01.08 som nastupila do zamestania, od 4.8.08 som bola na PN (rizik. tehu) az do nastupu na MD co bolo 30.12.08. Pred nastupom do zamestnania som bola cca 6-7 mesiacov na urade prace a pred tym 2 roky zamestana u ineho amestanvatela. Mam vobec narok na matersku ??? Ako sa mi bude pocitat a z coho?
Dakujem

ladybird1l
20. jan 2009

gapa, velmi pekne dakujem za informacie, pomohli 😉

anittka
20. jan 2009

Baby uvediem priklad: Som brigadnicka a chcela by som si od 1.4.2009 zacat plati nemocenske poistenie. Otehotniet by som chcela dajmetomu v maji, teda dieta by sa narodilo az v roku 2010. Rozhodujucim obdobim na vypocet materskej bude teda april2009-december 2009? A este otazka pokial by som tych 270 dni dosiahla este pred nastupom na matersku, mozem ho ukoncit? Alebo ho musim platit az do nastupu na matersku? Dakujem za vase odpovede... 🙂

gapa
21. jan 2009

lulusy,
už som ti odovedala v inej téme.

gapa
21. jan 2009

anittka,
treba ho ponechať, aj ked teoreticky by sa v určitých prípadoch dalo aj ukončiť, no neodporúčam.

Dôležitý je den, teda "rok" nástupu na MD a nie rok pôrodu. Ak nastúpiš na MD v r.2010, tak bude tvoje RO ako píšeš od prihlásenia do konca kal.roka (samozrejme ak splníš potrebné podmienky a sa od prihlásenia už neodhlásiš),

zuziq
22. jan 2009

baby viem ze je to tu popisane uz dost, ale tomu vykladu absolutne nerozumiem 😖 Povedzte mi plss po lopate, ak teraz napr. v maji nastupim na matersku dovolenku, z coho sa mi bude ratat materska? bude sa priemerovat z prijmu za kalendarny rok 2008 alebo za rok od maja 2008 do maja 2009 alebo z priemeru za posledny kvartal? som z tobo blbce ☹

gapa
22. jan 2009

zuziq,
ak tvoj prac.pomer trvá aspon od 1.1.08, tak z celého kalend.roku 2008. Rata sa z vymeriavacích základov pre nem.poisteie (obvykle hrubá mzda, ak napr. nepresahuje mesačné maximum, čo je t.č. 30219,-Sk) v tomto roku, vydelí sa počtom kalend.dní, tak dostaneš denný VZ. 55% z toho je tvoje materské na 1kalend.den.

Materské potom poberáš obvykle 28týždnov t.j. 28x7dní a dostaneš vyplatené vždy pozadu za kalendárne dni za predchádzajúci kalend. mesiac, a podla počtu kalendárnych dní v nom. (t.j. napr. ak nastúpiš na MD 1.3.09 a do 4.4.09 odnesie mzdárka všetky potrebné papiere na soc.poistovnu, tak za mesiac 3/09 je to 31 x denná materské, dostaneš vyplatené cca 13-16.4.09)
To je veeeeelmi zjednodušene.

zuziq
22. jan 2009

fiiha oki, dakujem. Takze predsa len je to za predchadzajuci rok kalendary.
velmi pekne dakujem za info 😉

gapa
22. jan 2009

ak ide o ten istý PP, tak áno. Ak máš od r.2009 nový PP, tak nie.

anittka
22. jan 2009

Gapa, ak tomu dobre rozumiem, tak sa mozem odhlasit az po nastupe na matersku aj ked mi uz pred nastupom na nu, uplynulo 270 dni? A ake su este dalsie podmienky ktore treba splnit?

gapa
22. jan 2009

anittka,
okrem podmienky aspon 270dní..., tiež od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD musí uplynúť aspon 26týždnov ak chceš aby sa ti dávka rátala zo skutočného VZ (ale ty budeš asi poistená neprerušene, tak to by si v pohode splnila), nemať podlžnosti v SP, t.j. najlepšie platiť včas a v splatnosti.

No a tiež je dôležité, tj. malo by na materské podstatný vplyv, ak by si mala okrem DNP aj iné nem.poistenie, t.j. vymer.základ z iného nem.poistenia (povinného nem.poistenia szčo, no to asi nestihneš, ak nie si szčo; prac.pomeru) v čase platenia maxima z DNP, teda hlavne v tzv.rozhodujúcom období. Môžeš byť totiž najviac poistená v súčte zo všetkých nem.poistení t.č. z VZ 30219.

anittka
23. jan 2009

Gapa ja som dosial nebola zamestnana v normalnom prac.pomere, skoncila som skolu a podarilo sa mi najst len brigadu. Teda ked budem platit nepretrzite tak by nemal byt problem splnit ten limit. Akosi ale nerozumiem tomu tvojmu 2.odstavcu o tom ze by som mala byt este nejako inak poistena. Kvoli comu?

marianka0101
24. jan 2009

gapa - alebo niekto kto vie, prosím môžete aj mne poradiť? Takže, pracujem vo firme 6 rokov, ani raz som nebola PN. Na materskú nastúpim tento rok koncom júla. Hrubý plat som mala minulý rok každý mesiac viac ako 35000, takže by som mala dostávať asi najvyššiu materskú. Pozerala som si ale na páske a vymeriavacie základy pre nemocenské mám od januára do júna 28142 Sk a od júla do decembra 30219. Dostanem aj tak najvyššiu materskú? Lebo z týchto údajov mi to vychádza 15829 Sk a písala si že maximum je okolo 16400 Sk, tak tomu teraz nechápem. Mala som prvého pol roka zle počítaný vymeriavací základ, alebo je to takto v poriadku? Ono je to možno iba 600 korún, ale aj to sú peniaze, napríklad dvoje plienky pre mimi 🙂 ďakujem za odpoveď

marianka0101
24. jan 2009

a ešte jedna vec, ak by som bola teraz PN, už to nijako nemôže ovplyvniť výšku materskej, áno? teda za predpokladu, že u tohoto zamestnávateľa ostanem zamestnaná až do nástupu na materskú dovolenku.

gapa
24. jan 2009

anittka,
to je o tom, ak by si si v r.2009 našla zamestnanie na prac.poemer, t.j. bola by si povinne "nemocensky" poistená ako zamestnanec. V takom prípade sice nadalej môžeš byť súbežne aj dobrovolne nem.poistená, no ak by si bola prihlásená z DNP napr. z maxim.VZ (t.č. 30219), tak od zač.PP/poberania mzdy už tento VZ pre DNP neplatí. Aj ked budeš nadalej platiť DNP z toho maxima, soc.poistovna ti uzná len VZ rozdiel medzi maximom a tvojím VZ zo zamestnania (obvykle hrubá mzda). - o tom je ten odstavec

ak zamestnaná do konca roka 2009 nebudeš, tak sa ta to netýka, lebo ako píšeš, tvoje rozh.obdobie by malo byť v prípade prihlásenia v 4/09 ak sa odvtedy do nástupu na MD neodhlásiš obdobie 4-12/09.

v prípade, ak by si pracovala, tak je tam velké množstvo rôznych a velmi odlišných situácií.

gapa
24. jan 2009

marianka,
- Pn-ka nič neovplyvní, ako píšeš
- no a tvoj vym.základ v páske bol správny. Maximálny vymer.základ sa mení/zvyšuje každý rok od 1.7. podla priem.mzdy v NH za predch.kalend.rok. Teraz je od 1.7.08 do 30.6.09 v sume 30219,-Sk, predtým bol 28142,-Sk
Takže pri "dlhodobom" prac.pomere/nem.poistení sa "aktuálne maximum" materskej nedá ziskať. Lebo sa ti materské nebude rátať z "aktuálneho" maxim.VZ ale z max.VZ z predchádzajúceho kalend.roka 2008. 🙄

marianka0101
25. jan 2009

ďakujem gapa, takže to nebudem mať asi ani tých 16000 😢 V roku 2008 bol asi teda menší VZ. Môžem ešte niečo urobiť aby som dostala viac? Ale asi nie, že? Teraz je už asi neskoro

emjee
25. jan 2009

tina610 • Dnes o 19:08
Ahojte! Viete mi poradit, kto mi vlastne vypocita moju MD? Totizto minuly rok v aprili som menila robotku, takze som pocas m. r. bola zamestnana u dvoch zamestnavatelov. Ide aj o to, ze v auguste som musela kvoli rizikovemu tehotenstvu nastupit na PN-ku /na ktorej som az doteraz/, a novy zamestnavatel mi uz nepredlzil zmluvu. /skoncila mi 31/10/08/. Ako mam teda postupovat? Na MD nastupujem uz teraz 28/01/09. A kto mi ju bude platit? Prosim poradte!!!!!!!

gapa
25. jan 2009

marianka,
jedine ukončiť tento PP a uzatvoriť nový, s rovnakým platom t.j. musíš mať v soc.poistovni odhlášku a novú prihlášku. Potom by sa ti rátalo materské z obdobia od začiatku tohto nového PP, kedy už bude vyšší VZ. Ak by si to urobila napr. až v 7/09, tak tam už bude zase vyšší vym.základ. No ak pôjde o takto krátkodobý prac.pomer, t.j. málo kalend.dní, tak je treba dať pozor na správny výpočet VZ z dôvodu víkendov, radšej to prekontrolovať, aby nakoniec nebolo materské nižšie, ako predtým.

tina,
materské ti vypočíta soc.poistovna tvojho posledného zamestnávatela, tam treba odniesť žiadosť o materské s potvrdením od zamestnávatela. niečo som ti píslala v teme o potvrdení.

ginepra
25. jan 2009

Ahojte,
mám tiež otázku, ak viete, poraďte, prosím. Vopred ďakujem.
Som už cez 2 roky na materskej, ale robím na polovičný úväzok za nejakých 10 tis v hrubom. Predpokladám, že vyrátaná materská bude menšia ako výška rodičovského, teda budem musieť asi požiadať o zvýšenie. Poslala som už dávnejšie mzdárke info od lekára o nástupe na materskú - 16. 2. 2009 - neviem, čo mám teraz robiť, či ma zamestnávateľ bude informovať o výške materskej, či mám čakať, alebo si mám niečo vybavovať sama. Ďakujem
pekný večer

gapa
25. jan 2009

ginepra,
v tvojom prípade ti neodpoviem na 100%, lebo postupy sú rôzne. Už som tu raz jednej mamičke niečo tvrdila, no chvalabohu pravda bola iná. Takže záleží od skúsenosti mzdárky a tiež na pracovníčke SP, ktorá ti bude materské robiť.
Podla mna podstatné je:
1., či robíš na ten istý PP, na ktorý si robila predtým (čo predpokladám), tj. nemáš jeden PP, z ktorého čerpeš rodič.dovolenku (určite už nie materskú, ako píšeš) a z druhého pracuješ na polovičný úväzok.
2. či tesne pred nástupom na MD budeš mať aktívne nem.poistnie, t.j. budeš nadalej pracovať (čo predpokladám) alebo pracovať nebudeš, ale napr. mesiac pred nástupom na MD budeš čerpať rodič.dovolenku (vtedy sa materské vyrátava s pravdepodobného VZ, nie so skutočného v predch.kalend.roku).
3. ako by postupovala mzdárka, ak by mala stanoviť tvoj pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (či uvedie "celomesačný"!!! príjem, či z tvojho pôvodného prac.pomeru na plný úväzok alebo tvojho PP na čiastočný úväzok)

POdla mna by sa dalo, ak by si robila na ten istý PP a pred nástupom na MD čerpala RD a mzdárka by ti uviedla ako pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD tvoju celomesačnú hrubú mzdu z PP na plný uväzok (napr. by ste podpísali dodatok o tom, aby bolo jasné, že by si nepracovala na čiastočný ale plný úväzok).
V takom prípade by sa tvoje materské na 1kalend.den vyratal ako 55% z jednej tridsatiny z VZ, ktorý by mzdráka uviedla ako pravdepodbodný v mesiaci nástupu na MD.

Ak robíš na ten istý PP, pred nástupom na MD budeš pracovať, tak mzdárka uvedie do potvrdenia pre SP predpokladám tvoju hrubú mzdu v predchádzajúcom kalend.roku. Ak si však v predch.kalend.roku žiadny VZ pre nem.poistenie nemala (ani jeden jediný den), tak uvedie tiež pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

No a ber tieto info s rezervou, treba to radšej overiť 🙂 😉

katulienka00
26. jan 2009

Ahojte dievcata. Od 29.12.08 som na materskej a neviete mi niekotora napisat, ze kedy dostanem prvu matersku? Ze ako dlho im to na tom urade trva kym to spracuju a zacnu vyplacat? Alebo maju nejake vyplatne terminy...??? 😒 dakujem.

gapa
26. jan 2009

katulienka,
ak si odovzdala žiadosť o materské včas zamestnávatelovi a on to odniesol do 4.1.09 aj s potvrdením o tvojom vym.základe na SP, tak za obd. 29.-31.12.08 si už podla mna mala dostať materské. Obvykle sa vypláca cca 13-16 v mesiaci za predch.kalend.mesiac. Inak zase až o mesiac. To za predpokladu, že máš splnených 270dní už k nástupu na MD a nemáš nejako komplikovaný prípad, lebo myslím inak môžu rozhodnúť o materskom do 30?dní.

katulienka00
27. jan 2009

Dakujem Gapa, prave dnes mi prisiel list zo SC, ze tam mam zle datumy a musim to s uctovnickou cele prerobit... inak dakujem za info 😉

leila120
27. jan 2009

ahojte mamicky, potrebovala by som poradit: u svojho zamestnavatela som bola zamestnaná na dobu neurcitu ale len na polovicný uvazok t.j. na 6 hod. kde som mala 3500 Sk hrubeho, podla mojich vypoctov by mi mala asi materska vyjst cca. 1600 Sk ? a dalsia otazka ked moja materska bude pomerne nizka da sa vybavit popri tom aj nieco na socialke aby ta materska sa rovnala zivotnemu minimu alebo ako to je? prosim poradte

emjee
27. jan 2009

leila ak ti vychadza taka nizka materska, potom sa materska dorovnava do vysky rodicovskeho prispevku, co je okolo 4800,- sk momentalne

wwcko
26. feb 2009

Ahojte 🙂 Mozte mi prosim vas poradit? Zamestnana som od 1.2.2008 plat 23.0000 hrubeho a otehotnela som v 12.2008. Termin porodu mam 14.9.2009. Teda materska sa mi bude ratat z predchadzajuceho roku od pocatia alebo narodenia dietata? Mozete mi niektora z vas vyratat matersku lebo uz som ju ratala ta tolkych strankach a vsade mi vysla inak. Dakujem

gapa
26. feb 2009

wwcko,
si ma pobavila 😀 neber to v zlom. Ale vieš ako by zisťovali, kedy presne si počala, napr.či 31.12.08 alebo 1.1.09?
Záleží od DATUMU NASTUPU NA MD, ktorý môže byť najneskôr 6 a najskôr 8 týždnov pred očakávaným dátumom pôrodu, ktorý napíše lekár na žiadosť o materské.

tvoje materské bude rátané z r.2008 a ak si nebola napr. PN, očr, nemala nepl. volno a tvoj vymer.základ pre nem.poistenie /hrubá mzda bola "KAžDý MESIAC" OD 2/08 DO 12/08 vždy 23000,- tak sa to ráta

denný vymer.základ = 11mesiacov x 23000 : počet kalendárnych dní v období od 1.2.08 do 31.12.08 t.j. predpokladlám 366dní -31dní v januári = toto je tvoj denný vym.základ

denné materké je 55% z tohto denného vym.základu.

Potom napr. materské za napr. 9/09 ktorý bude vyplatený v 10/09 sa ráta ako 30dní x denné materské,
za 10/09 je to 31dní x denné materské...

wwcko
27. feb 2009

Dakujem gapa 🙂 hej lebo ja som to ratala nastupom na matresku ale potom na nejakej stranke som nasla ze mesiacom pocatia a bola som hotova a uz som nevedela ani to co som vedela 🙂