Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

moon1979
14. nov 2012

@evasablica ano z roku 2012 z tých mesiacov ...
to kde nájdem takú sociálnu šéfku, že nielenže ťa nepošle do kelu v skúšobnej dobe keď zistí že si tehotná, ale ešte ti aj zdvihne na max VZ? 😲 😲 😲

moon1979
14. nov 2012

@ewisam ak nastúpiš na MD do júla 2013 a znova sa nepoistíš DNP alebo medzičasom nebudeš mať nový PP, materskú budeš poberať z DNP ale len z minima ...

inviav
14. nov 2012

@

zinulienka
14. nov 2012

@inviav
dakujem za odpoved, a nevies mi prosim povedat, ako sa bude pocitat? niekde som citala, ze sa zrataju z oboch praci priemerne platy, z nich sa zoberie 80%, a z toho potom sa vypocita 65%?dakujem,

ewisam
14. nov 2012

@moon1979 dakujem. A po juli 2013 sa ma nieco menit?

moon1979
14. nov 2012

@ewisam tak to netuším, ale potom už ti nárok zanikne, kedže sa berú posledné dva roky do úvahy, v tvojom prípade vtedy ti padne lehota kedy by si mohla ešte aspon z minima využiť zaniknuté DNP ...

inviav
14. nov 2012

@zinulienka toto by si sa uz mala konkretne opytat v socialnej poistovni...ja som to tam nenasla 😒

evasablica
14. nov 2012

@inviav dakujem dakujem...ja som s toho uz blb...obdivujem kto sa v tomto vyzna..ja mam pocit,ze oni si to vypocitavaju ako chcu,bez nejakeho systemu...ale dakujem..snad to tak bude..😉

evasablica
14. nov 2012

@moon1979 je to super sefka,ja viem,ale....je to tragedia minimalku mat na papieri a ist s toho na matersku...keby mi davali normalny plat, tak by to takto ani nemuselo byt..ale je mi jasne,ze s tym nemusela suhlasit..😉..

inviav
14. nov 2012

@evasablica rado sa stalo, ked mozem, tak pomozem 🙂

erikav
28. nov 2012

Viete mi poradit? Na matersku by som mala nastupit v marci. Momentálne som evidovana na urade prace. Chcem sa ale zamestnat na 2 trvale pracovne pomery sucasne od 1.12.2012, podmienku teda 90 dni budem splnat (splnam aj tych 270 dni platenia nemocnenskeho poistenia). Chcem sa vas ale spytat, ci sa mi bude materska pocitat z obidvoch pracovnych pomerov ci iba z jedneho? Dakujem

lensam
23. apr 2013

Ako je to v prípade, že má žena pracovnú zmluvu na dobu určitú a končí jej počas trvania materskej dovolenky? Sociálna poisťovňa to prepočíta, alebo to nechajú dobehnúť do konca?

gapa
23. apr 2013

@lensam
nárok na materské sa posudzuje v den vzniku nároku na meterské. Ak splníš podmienky, nárok na materské ti vznikne a potom nie je podstatné, či dalej dané nem.poistenie trvá, tj. poberanie nem.dávky nie je viazané na trvanie nem.poistenia.
Len skončia všetky poistenia zamestnanca, tj. tie si treba vybaviť, v zdr.poistovni a sa prihlásiť na dôch.poistenie štátom hned po pôrode, resp. po ukončení prac.pomeru (ak by prac.pomer trval, tak sa stačí prihásiť od prvého dna čerpania rodič.dovolenky)

lensam
24. apr 2013

A s rodicovskym prispevkom je to ako? Tam ked pocas poberania rodicovskeho prispevku dojde k ukonceniu prac. pomeru, tak sa nieco zmeni? Alebo teraz dostavaju vsetci rovnaky prispevok? Dik za odpoved @gapa

liz_lemon
24. apr 2013

@lensam vsetci dostavaju rovnako 199,60 E, a skoncenim PP sa nic nemeni, stale ho dostavas

gapa
24. apr 2013

@lensam
súhlas s liz, nemá to vplyv na poberanie RP, či ti trvá prac.pomer. Len v prípade, že by si sa po ukončení poberania RP prihlásila na úrad práce do ako uchádzač o zamestnanie a tvoj prac.pmer skončíl pred viac ako rokom (ak to bol pp na dobu neurčitú), tak ti nárok na podporu nevznikne, lebo dni po ukončení prac.pomeru sa už nerátajú do potrebaných dní poistenia v nezam, ktorých musíš mať aspon 730kalen.dní v posledných 3rokoch pred zaevidovaním (ak išlo o prac.pomery na dobu určitú len, tak 730dní v období 4roky pred zaevidovaním)
napr. aj taký je rozdiel, či ti trvá pp alebo nie.

magica78
28. apr 2013

ahojte, chcem Vás poprosit o radu z coho mi budu vypocitavat matersku ak by som otehotnela tento rok a cca na jar 2014 by som isla na matersku/ samozrejme ak sa nebudu menit zakony/ . terza som nastupila na urad prace. a pracu si najblizsie 2 mesaice nebudem hladat lebo o mesiac idem na IVF a dr. ma chce nechat potom na rizikovom zo zdrav.dovodov. dalo by sa nejak zvysit tu sumu ? dakujem

gapa
29. apr 2013

@magica78
a doterajšie pp? uved dátumy a máš dobrý vym.základ?

magica78
29. apr 2013

@gapa ahoj dakujem 🙂 do 7.3 som bola v praci a podvecer uz som bola v nemocnici s MMT a do 12.4. som bola na PN. no plat som tam mal iba 450€ v hrubom lebo ostatne mi davali do ruky :/

sipsula
25. jún 2013

ahojte potrebovala by som poradit...som zamestnana a babatko by sme mali mat vo februari...poprosila som svojho zamestnavatela ci by mi nemohol upravit zmluvu a zvysit my plat a odvody je ochotny to urobit aby som mala vyssiu matersku...chcem vediet ci staci ked iba niekolko mesiacov pred materskou alebo by bolo najlepsie hned alebo ako to vlastne je ? ako sa to pocita? dakujem za pomoc

kikuleenka
25. jún 2013

vid. http://www.socpoist.sk/materske/1293s (pozri "vyska davky" -> "rozhodujuce obdobie":
ak nemocenské poistenie zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského atd...cize vsetko zalezi od toho, kolko trva tvoj pracovny pomer - viac na tej stranke, co som poslala)

dena1973
26. jún 2013

@sipsula Od kedy Vám trvá pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa? To je dôležité... 😉

jersey252
23. jún 2014

Ja sa chcem opýtať či nemá niekto skúsenosť s nástupom na materskú ked vykonaval osobnú asistenciu. Daň z príjmu odvádzam ročne a teraz neviem či sa bude vyratavať z toho príjmu z osobnej asistencie alebo z čoho.. ďakujem za každú info.......

dena1973
23. jún 2014

@jersey252 Ak si si platila odvody do sociálnej poisťovne (to zn. bola si nemocensky poistená), tak iba vtedy vzniká nárok na materské resp. si mal aj iný poistný pomer (prac. pomer), z ktorého sa ti robili odvody na nemocenské poistenie. Ak si za posledné 2 roky pred pôrodom nebola nemocensky poistená 270 dní, tak nárok na materské ti nevznikne. V takom to prípade ti vznikne nárok iba na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.