• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

23. júna 2014 
ahojte,viete mi niekto poradit....mam narok na matersku?som zamstnana od 27.10.2008 teraz som v 7.tt a pravdepodobne pojdem na rizikove tehotenstvo,lebo sa necitim dobre....myslite ze mi vyjde nejaka materska?
30. apr 2009 o 14:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
erikareland,
ak tvoj PP bude trvať do nástupu na MD, tak nárok na materské budeš mať, lebo aj dni poberania nemocenského (dni PN) si dni trvania nem.poistenia. ak nastúpiš na MD v r.2009, tak sa ti bude materské rátať z vym.základov(obvykle hrubá mzda) od 27.10.08 do 31.12.08.
30. apr 2009 o 18:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte,viete mi poradit????, Prosim!
Ak som bola zamestnana do 31.4.2008 u jedneho zamestnavatela, cely mesiac som potom bola doma a nie na urade prace - Maj- a v juni som isla do dalsieho zamestnania , kde mi trva prac.pomer doteraz a v auguste nastupujem na matersku. Musim si za ten mesiac nieco vyplaiti do zdravotnej poist? lebo som tam volala a nevedeli mi povedat. a budem mat narok na matersku??? ked som 270dni poistena, lebo to viem ze to plati i ked som PN...
Dakujem za odopved
Jedna sa to toho maja 2008
30. apr 2009 o 23:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tina,
ak si nepoberala v tom máji nemocenké a nebola si evidovaná v evid.nezamestnaných, tak si musíš zaplatiť ZP sama.
A vzhladom na to, že ti trvá PP od 6/08 doteraz t.č. je 5/09 resp. do nástupu na MD, tak nárok na materské budeš mať.
Zájdi si na ZP, nech nemáš niekedy zbytočné problémy s tým, nestojí to za to.
1. máj 2009 o 00:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj gapa,
prosim Ta o vysvetlenie vypoctu materskeho.Bola som evidovana na UP a teraz som dostala ponuku na super robotku, tak som to zobrala.O 2 mesiace nastupujem na MD .Vypocita sa mi to z tych dvoch platov resp + tretieho ?A mozem pracovat pocas MD ?
dakujem krasne
1. máj 2009 o 21:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zelvi, uved dátum vzniku tohto posledného PP a dátum nástupu na MD. Počas poberania materského môžeš pracovať na dohodu a neprídeš o materské.
1. máj 2009 o 22:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dakujem gapa ,
PP je 1.5. a termin porodu je 10.8., takze nastup MD je 29.juna ak spravne pocitam.Alebo ma prosim oprav.
Cize potom ak chcem pracovat, tak musim ukoncit prac.pomer a pracovat len na dohodu?
Dakujem krasne.
2. máj 2009 o 10:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zelvi,
ak začne PP 1.5.09 a nastúpiš na MD v júni 2009, tak materské zo zamestnania sa vyráta z obdobia 1.5.-31.5.09 (t.j. do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 myslím písm.b)
2. máj 2009 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem ti gapa velmi pekne, totiž volala som do ZP a nic mi nevedeli povedať, no radsej tam pojdem.
Dakujem este raz:slight_smile:
2. máj 2009 o 21:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja by som chcela vediet z coho sa vychadza pri vypocte materskeho pri druhom dietati ak matka je na RD s prvym dietatom? / pracovala som sustavne od roku 2004, 07/ 2008 som nastupila na PN a 11/2008 na MD za predpokladu ze druhy porod by bol v roku 2010/
dakujem
2. máj 2009 o 21:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mami,
ak si stále zamestnaná, t.j. trvá tvoj pracovný pomer, tak materské na 1kalend.den sa vyráta ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nemoc.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Takže záleží ako toto posúdi vaša mzdárka. Obvykle je to tvoja hrubá mzda podla prac.zmluvy.
3. máj 2009 o 15:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa - dakujem velmi pekne:slight_smile:
som si myslela ze sa tiez berie ten posledny prijem ktory bol pred nastupom na prvu MD.
a kedze podstatnu cast mojho prijmu tvorila variabilna zlozka, ta sa nebude pocitat :unamused:
3. máj 2009 o 22:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mami,
to všetko záleží od mzdráky. Skús sa jej spýtať. Ona si to musí vedieť odôvodniť.
4. máj 2009 o 07:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, neviem, ci prosbu hned adesovat gape :grinning: , ci vsetkych poprosit o pomoc :wink:
Aky bude matersky prispevok, ked sa pocit z DNP, torého výška je 968 sk (po starom???)
A este... MP bude poberat manzel, ma nan narok od 6. týždna maleho... To bude asi od 13.5... Dovtedy rodicak... Ak sa maly narodil v marci- dostaneme rodicak za marec, april, a maj uz nie? A MP dostane za prisluchajuce dni??? Ci ako to vlastne je??? :confounded:
4. máj 2009 o 17:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dada,
RP dostane aj za máj v plnej výške, lebo splnil podmienky na jeho poberanie aspon časť mesiaca.
Takže ak dobre rozumiem RP poberá manžel? nie ty?

Ak splnil nárok na materské (270dní, trvanie DNP, nemá nedoplatok ..) a uplynulo od posledn.prihlásenia na DNP aspon 26týždnov a celý čas/resp. v rozhodujúcom období platil poistné na DNP 968,- t.j. predpokladám z VZ 22000,-Sk,
tak mesačné materské je z toho cca 55% +-500,-Sk(nebudem písať presný výpočet, to by bolo treba viac údajov a aj času), t.j. zhruba 12100,-Sk plus mínus 500,-Sk.

A ano, materské sa ráta na kalendárne dni (nie ako RP na mesiac), na 1den pripadá denná dávka 55% z denného vym.základu.
4. máj 2009 o 17:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dada,
na dohodu môže pracovať manžel aj popri poberaní materského a aj popri poberaní rodič.príspevku. Pri nároku na rodič.príspevok je podmienka, že počas práce na dohodu sa o dieťa musí starať napr. niekto z rodiny (t.j. nie škôlka ani nikto na živnosť), inak on osobne. No a ak si dá prihlášku na dôchodkové poistenie štátom, aby bol počas starostlivosti o dieťa dôchodkovo poistený štátom, tak tam platí to, čo platí pre rodič.príspevok. No prihlášku spätne podať nemôže.
No ak bude počas práce na dohodu miimo domu (napr. v zahraničí), tj. nemal by dieťa pri sebe, tj. nemohol sa on osobne starať tak neviem, či bude táto podmienka splnená. Potom by sa možno na prázdniny dal presunúť poberanie rodič.príspevku na teba. A tiež by potom bolo treba sa odhlásiť zo SP dôch.poistenia a ty by si sa mohla prihlásiť. No to by bolo treba pozrieť "presné" znenie zákona.

Ako to bude so zdrav.poistením v roku, kedy poberal materské a bol žinostník, nech si zistí na ZP, tam možno záleží od príjmu.
Na porade (môj nick brčko) ti už nebudem odpovedať. :slight_smile:
4. máj 2009 o 17:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Gapa, či brčko :slight_smile: dakujem za odpoved... cez leto ale manzel bude poberat materske a ten sa na mna presunut neda- kedze nan nemam narok, vsak? A bolo by asi skoda prist on... No uvidime, takze, ked som to spravne pochopila... Popri materskemu sa da pracovat na dohodu/brigadne? (je v tom rozdiel?)
A rodicak poriesime potom...

Inac, on si zivnost pozastavil, na soc. sa prihlasil na dochodkove a DNP si nadalej plati...
Teraz sa na TPP popri MP a RP pracovat neda... To boloo jedine v com sa na soc zhodli.... Ked nema dalsie nemocenske poistenie (co na dohodu, resp. brigadne nie je...) nemal by porusovat zakon ... Tak snad...

VDAKA :slight_smile:
5. máj 2009 o 14:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dada,
v zákone o sociálnom poistení nie je písané o žiadnej podmienke, ktorá by zakazovala poberanie materského popri práci na dohodu (tá nezakladá vym.základ pre nem.poistenie a to je podstatné). O tej prihláške na dôch.poistenie som už písala. No a aj o tom zdrav.poistení, tam neviem ako to je popri poberaní materského (pri poberaní rodič.príspevku je to OK, tam obmedzenie nie je, lebo je to iné písmeno v zákone)
poberatel materského je § 11 ods.8 písm.n) a poberatel RP je § 11 ods.8 písm.c)
5. máj 2009 o 14:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
v zdrav.poistení sa velmi nevyznám, no tu ešte citujem zákon o ZP

§ 13 ods.20
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,39l)
b) príjmy z prenájmu, 50)
c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)
d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru51b) u osôb uvedených v § 11 odsek 8 písmenách a) až m), o) až r) a u).
5. máj 2009 o 14:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte. vie niekto poradit s takouto vecou. ak by som mala zmluvu u zamestnavatela na dobu urcitu do augusta a potom by mi nepredlzil zmluvu na neurcitu ako sa mi bude ratat materska ak budem uz nezamestnana a nastupim na matersku v novembbri. neviem ci dobre pisem ale snad chapete. :slight_smile:
6. máj 2009 o 18:35  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mima a splnaš podmienku 270dní? a kedy začal PP?
6. máj 2009 o 19:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
neviem co je 270 dni. ? :confounded: :pensive: :sweat_smile: nerozumiem tomu. ale pracovny pomer tam mam viac ako rok ale stale mam zmluvu na dobu urcitu a ta mi konci teraz v auguste k poslednemu.
6. máj 2009 o 19:15  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a kedy teda začal (treba aj odpovedať :slight_smile:
6. máj 2009 o 19:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mima,
ak by teda začal tvoj PP v r.2007, tak aj keby PP skončil v auguste 2009 a na MD nastúpiš v novembri 2009, tak sa tvoje materské bude rátať z vym.základov v r.2008. Podmienku ...270dní máš splnenú (ak chceš vedieť o čo ide, tak pozri iné príspevky, je to tu opakované velakrát)
6. máj 2009 o 19:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaj no dakujem. myslela som ze ak mi zrusia zmluvu a zostanem nezamestnana tak nebudem mat matersku :grinning: :grinning:
6. máj 2009 o 19:35  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mima, !!!!!!!!!!!!!!!!!
ale ak čerpeš pred ukončením PP rodič.dovolenku, tak je to inak!!!!!!!!!! POZOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nemáš v pase žiadne údaje, tak sa nedá povedať. To čo som napísala vyššie platí v prípade, ak tvoj PP skončí počas trvania nem.poistenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§ Ale počas čerpania RD je nem.poistenie prerušené, takže ak by bol posledný den tvojho PP čerpanie RD, tak nárok na materské nebude!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7. máj 2009 o 09:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, mozno tu uz ta odpoved bola a prehliadla som ju, ale chcem sa spytat. Do decembra som bola v UK, pracovny pomer v UK som skoncila uz 7.11. Po prichode na Slovensko som si doplatila zdravotnej poistovni od tohto datumu (7.11.), bola som dobrovolny platca, az kym som nezacala pracovat 16.2. Dostanem nejaku matersku? Alebo iba prispevok? Rata sa to odkedy si platim dobrovolne alebo az od zaciatku pracovneho pomeru?
Porod mam 19.9., na matersku pojdem pravdepodobne tych 6 tyzdnov pred porodom. Dakujem velmi pekne.
7. máj 2009 o 12:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
katkav,
asi nesplníš tých potrebných270dní nem.poistenia do pôrodu na SK, takže budeš predpokladám potrebovať potvrdenie o dnoch nem.poistenia v UK. No na akom tlačive neviem. Skús sa poinformovať v soc.poistovni (môžeš napíslať na ich mail), príp. u mamičiek, aby si si stihla to potvrdenie popredu vybaviť.
7. máj 2009 o 12:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:frowning2: do terminu odchodu na matersku to bude tych 270 dni, ak mozem ratat aj dni od novembra, ale ak nie, tak sa skusim popytat ake tlacivo potrebujem. Dakujem velmi pekne za odpoved.
7. máj 2009 o 12:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
katkav,
len dni nem.poistenia a ty si si myslím platila len zdrav.poistenie, nie nemocenské od 11/09, takže až od vzniku PP.
7. máj 2009 o 12:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok