Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

apoloma
18. nov 2011

@bapi1 to znamena ze chodis na kazdu temu kde ja)))) 😉 😉

lucif1
20. nov 2011

Ahojte. Viete mi prosím poradiť ako si vyrátam MD? Nastupujem 5.12.2011 a neviem či ju budú rátať za posledných 12 mes. alebo za rok 2010. A ako to je keď som maródila alebo som mala OČR-ku aj zo soc. poisťovni príjem sa tam ráta? Ďakujem 😖

maruska22
10. jan 2012

baby viete mi niekto poradit...moja svagrina zistila ze je tehotná (5tt), momentálne pracuje len na dohodu, DNP si uz nestihne zacat platit, kedze by do porodu nestihala 270 dni☹ pomohlo by jej, keby sa od 1. 2. 20212 riadne zamestnala na TPP s nejakým vyssím vymeriavacím VZ. termín porodu ma 15. 9. 2012...nebude sa pre výpocet materskej posudzovat VZ z minulého roka?

danjelca
10. jan 2012

@maruska22: a neukončila tvoja švagrinka niekedy minulý rok TPP niedkde? lebo potom by DNP ešte stihla. ja som ten istý prípad.

maruska22
10. jan 2012

@danjelca myslím ze tri mesiace bola nezamestnaná a od leta robí v jednej reštike ale len na dohodu ☹ od leta jej stále sef sluboval zmluvu a takto to dopadlo ☹ preto chcem vediet ci by jej pomohlo aspon to, keby jej tu zmluvu konecne dal teraz, ci by to malo nejaký vplyv na výsku materskej

danjelca
10. jan 2012

@maruska22

ako dohodárke jej odvádza nemocenské? Ak ano a bude mat zmluvu s tou istou sumou-nepomôže jej to asi, to si ale ja myslím.Treba sa spýtat: poradna@socpoist.sk. odpovedia do 2 dní. a presne si ju mrknu v databáze ako je na tom.

maruska22
10. jan 2012

@danjelca no mrkala som na stránke SP..no nepomohlo, lebo nárok na materské vzniká az po 270 dnoch...a to uz do porodu nestíha ☹ este som zistila ze mala nejaký TPP v roku 2010 tak mozno s tými dnami by jej nieco vyslo....skusim napisat do tej soc. poistovne nech to pozru...mozno nejakým zázrakom sa nieco podarí 🙂 diky za radu

penelope2066
15. jan 2012

Mam v umysle menit pracu,ale buduci rok by som mozno uz aj miminko zacala planovat.Ako dlho musim byt zamestnana v novej praci ked chcem aby mi vysla lepsia materska uz z noveho platu?Lebo v terajsej praci mam len minimalnu mzdu.Dakujem

1maruska
16. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa len opytat, kedy by mi mala prist asi tak prva materska, ked som nastupila 1.12.2011...Dakujem

nikinka82
19. jan 2012

@1maruska a ešte si ju nedostala? Ja som nastúpila 07.12. a tento mesiac som už dostala. Tuším v pondelok nabehla...

1maruska
19. jan 2012

@nikinka82 no cakam ako na spasenie a stale nic, skor asiporodim nez ju dostanem. Teraz mam obavy ci je vsetko ok.

kessinka
19. jan 2012

@1maruska Skús si radšej zavolať do sociálnej poisťovne, či tam máš všetko v poriadku. Ja som na materskú nastúpila 24.12, a za ten decembrový týždeň mi už peniaze prišli, ak sa nemýlim tak pred týždňom, tuším v piatok. A tak nejako mi prišlo aj rozhodnutie.

nikinka82
19. jan 2012

@1maruska no ja som tiež skôr porodila ako ju dostala :D ale to by bolo jedno.....tiež si však myslím, že už si mala mať.... mne rozhodnutie prišlo nejako začiatkom januára, potom za nejaký týždeň už aj peniažky. Tiež by som si tam radšej zavolala.

nikinka82
19. jan 2012

@kessinka dovoľujem si Ťa osloviť, keďže sme na tom podobne, akurát riešim otázku, či nám automaticky budú vyplácať vyššiu materskú, keďže od 2012 je to tých 65% VZ? Alebo sa treba ohlásiť ešte? Dúfam, že nie, ale pýtam sa, lebo by ma tuším už nič neprekvapilo :DD

kessinka
19. jan 2012

@nikinka82 ak mám správne informácie tak by to mali zvyšovať automaticky 🙂 ja rozhodne neplánujem nič ohlasovať...keď sa nad tým zamyslím, tak by to bola pre nich zbytočná robota, keďže sa zvyšuje každej mamičke...takto to zvýšia automaticky a nemusia sledovať kto o to požiadal a kto nie 🙂

1maruska
19. jan 2012

@nikinka82 ved to cakam aj na nejake rozhodnutie a ono nechodi, doteraz mi vyvolavali pomaly kazdy den a ked maju poslat peniazky tak nic...

1maruska
19. jan 2012

@kessinka je to divne, praveze som s nimi v kontakte a nic mi nehovorila... mala som tam nezrovnalosti, tak sme to vyriesili...a teraz cakam ci mi vlastne nieco poslu.

kessinka
19. jan 2012

@1maruska to je naozaj divné...ja by som im zavolala radšej ale...možno tam bola ešte nejaká nezrovnalosť po uzávierke pre ktorú to budú posielať v druhom termíne (neviem kedy ste to riešili)

ale ja som tiež s nimi riešila ešte nejaké veci na poslednú chvíľku (začiatkom januára), nemala som zmenené ani meno, adresu a tak, ale teda materská mi prišla...

1maruska
19. jan 2012

@kessinka juj to bolo este na zaciatku decembra, kvoli tomu dobrovolnemu poisteniu. ale ze mi este nic neposlali, ziaden papier...socialke vzdy vsetko trva

nikinka82
21. jan 2012

@1maruska je to naozaj zvláštne, ale asi to bude tak, ako Ti písali, že to nestihli poslať v tomto termíne a budeš mať až v tom ďalšom... no každopádne by som sa informovala. Ja som im len poslala papier od lekára, nešla som ani osobne, nechcelo sa mi kvôli tomu 35 km hore dole chodiť iba tak...a bolo to OK.... držím palčeky, nech sa to porieši...

1maruska
21. jan 2012

@nikinka82 uz mi poslali, no maju zevraj teraz chaos s novymi tlacivami, kvoli zvyseniu materskej...nestihaju 🙂 vsetko je uz OK 🙂

dani125
25. jan 2012

Ahojte baby, som tu nová a rada by som vás poprosila o radu s výpočtom materskej. Bola som zamestnaná od 2007 do 31.10.2011 od vtedy som nezamestnaná, DNP si platím už 2 roky. Momentálne som z DNP aj na PNke. Veľmi rada by som tento rok otehotnela, ale vzhľadom k tomu, že mám zdravotné problémy už teraz viem, že by som bola na rizikovom - čiže celú dobu na PNke. Ak sa mi podarí otehotnieť mám šancu sa zamestnať, len neviem z čoho by sa mi počítalo potom materské - ak by som napr otehotnela v máji a hneď sa aj zamestnala, bola by som zamestnaná 10 dní a išla na PN, ktorá by trvala až do konca tehotenstva - čiže ak by mi vznikol nárok na materské koncom roka 2012, alebo začiatkom roka 2013 - bolo by to vypočítané z tých 10 dní zamestnania alebo z roku 2011 z tých 10 mesiacov zamestnania? DPN by som si tiež potom chcela obnoviť až keď budem vedieť, že som tehotná tak na pár dní, keďže podmienku 270 dní mám splnenú - a mala by som dostávať z neho minimum. Ale neviem, či to chápem dobre, poraďte prosím, Ďakujem,🙂

sloto
27. jan 2012

ahojte mám otázku,

som tehotná, asi 6 tyzden. z coho sa mi bude pocitat materska, ked predpokladany termin porodu by bol 26.9 (podla netu - zatial som nebola u doktorky)
momentalne som na rodicovskej dovolenke, ale popri tom o 1.5.2011 i pracujem .to znamena ze do 30.4 som bola vedena u jedneho zamestnavatela a potom od 1.5 u druheho a popri tom som na rodicovskej....
kedy mi vznikne rozhodujuce obdobie na vypocet materskej?

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V prvom z nich je samostatná kapitola venovaná materskému a je tam i príklad na jeho výpočet.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

zustaa
19. feb 2012

Ahojte,
prosím o radu.
Som na MD, ktorá mi končí 8.8.2012, 29.8.2012 však nastupujem na druhú materskú a dovolenku a preto sa vás chcem opýtať či mi neviete povedať ako sa mi bude počítať materská. Bude to 55% z HP za posledných 12 kalendárnych odpracovaných mesiacov, alebo to bude počítané ako nejaký základ?

maribell
1. apr 2012

ja sa chcem tiez opytat. Ked som nikdy nebola zamestnana a mam zivnost iba kratko a zarobila som iba 2mesiace po 700eur. Tak z coho sa mi vypocita materska? Dakujem

gapa
1. apr 2012

@maribell
ak si nebola nemocensky poistená v soc.poistovni doteraz, tak nárok na materské nebudeš mať. Len nárok na rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

maribell
1. apr 2012

ale ja som vysla zo skoly a za mna to platil stat nie?

maribell
1. apr 2012

minuly rok v maji som vychodila skolu a v auguste som si zalozila zivnost. To znamena ze nebudem mat narok ani na minimalnu matersku? a co tie jednorazove prispevky k narodeniu dietata? 151eur aa tzch 678 eur?