Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

standa82
25. nov 2009

Popri materskej môžeš, no popri rodičovskej nemôžeš.

vergulka
25. nov 2009

standa82 alebo zajacik!
mozem sa este spytat, co sa tyka tej mojej sestry. ma TPP a chce sa prihlasit na DNP z toho rozdielu. chcem sa spytat co by sa stalo, ak by sa prihlasila az k 1.1.2010 a na matersku by isla v tom roku. ako by sa jej ratala? viem ze z TPP by sa jej ratala za rok 2009 a z DNP ako? mala by narok na tu max matersku? alebo si musi DNP zacat platit uz radsej v decembri!

standa82
25. nov 2009

Vergulka, ak chce ísť na MD v roku 2010, nech sa prihlási na DNP v roku 2009. Jednoducho do pôrodu musí splniť 270 dní nemoc.poistenia z dnp.

gapa
25. nov 2009

vergulka,
ak nebude mať v zamestnaní prémie v decembrovej výplate (t.j. vyšší VZ ako obyčajne, čo by znižovalo VZ z DNP, lebo tam môže mať VZ za december najviac v rozdiele 1084,55 - VZ zo zamestnania), tak lepšie už v decembri a po uplynutí aspon 6mesiacov môže zmeniť VZ na minimum. Ak ale má aj prémie, tak asi lepšie až v 1/2010 a platiť z vyššieho VZ až do nástupu na MD.

pipussa
25. nov 2009

mozem sa opytat, som dlhodobo zamestnana / 8 rokov /, mam pevny plat, a na vianoce, v novembrovej vyplate, dostavame odmeny, ovplyvni to nejak vysku mojej materskej ? rodim v maji 2010

vergulka
26. nov 2009

gapa!
a co ma urobit ak by mala nejake premie v decembri, ale chcela by uz co najskor otehotniet?
a ak si zacne paltit aj DNP,bude jej materska maximalna?

brisilda
27. nov 2009

kocky a kolko platite DNP? mne bolo povedane ze mam platit cez 100 € no skade som ich mala zobrat ked som nezamestana materska mi skoncila v maji a o 3 mesiace som nato otehotnela predtym som pracovala no narok na matersku mat nebudem

standa82
27. nov 2009

Brisilda, aj si DNP platím z rozdielu VZ (som na RD, TPP mi trvá).
Pokiaľ chceš najvyšiiu materskú, tak by si si musela platiť z 1084,55 eur, čo je mesačne 47,7 eur a materská je potom cca. 17800,- Sk.
Lenže ako tak pozerám, tebe by sa to oplatilo jedine v tom prípade, pokiaľ si pracovala minim.pol roka. Pripočítali by ti ukončené nemoc.poistenie (dni) k novému DNP - potom by ti to do pôrodu vyšlo tých 270 dní nemoc.poistenia.

brisilda
27. nov 2009

stani ja som to mala komplikovane pred prvym otehotnenim som pracovala nasledne sla na matersku po 3 rokoch som sa zamestnala no vzhladom na zdravotny stav dietata som musela po 3 mesiacoch ist na predlzenu matesku ktora trvala do 6 rokoch dietata no a 3 masiace som bola evidovana na urade prace kde som doteraz dobrovolne nemocenske som si neplatila lebo mi vraveli ze musim platit 100 € co bolo premna neunosne kedze mi stat nedava ani korunu .

standa82
27. nov 2009

Takže je to už ozaj pre tea neskoro. Nestihneš splniť 270 dní lebo si bola zamestnaná naposledy ešte pred viac ako dvomi rokmi. Škoda. Takže budeš mať nárok len na RP vo výške dnešného, na vyšší (ak prejde) nárok mať nebudeš. ☹

vergulka
29. nov 2009

standa82, gapa, baby!
neviete mi povedat, ci to vadi - prihlasila som sa znova na to DNP a dnes ked som isla uskutocnit platbu cez internetbanking som zistila, ze zo socialky mi pridelili to iste identifikačné číslo ako v predchadzajucom poisteni. vadi to? 😅 alebo neva, je to jedno?

jagatko
29. nov 2009

Mozte mi prosim poradit som zamestnana ale od roku 2007 na rodic.dovolenke. K 31.12.2009 chcem dat vypoved a od 22.1.2010 nastupit do noveho zamestnania s platom 1000 EUR. Od 28.1.2010 nastupujem na dalsiu matersku dovolenku. Ako sa bude pocitat vymeriavaci zaklad pre matersku? 1080 EUR / 21 dni x 4 = 205,71. toto je moja hruba mzda za 4 dni zamestnania. T.z. , ze budem mat narok na m maxim.matersku?

jozefmihal
29. nov 2009

jagatko:

DVZ = príjem za dni od 22.1.2010 do 27.1.2010, deleno 6 dní.

Teda konkrétne 205,71/6 = 34,285

Materské = 55% z DVZ za jeden kal. deň. Teda 18,85 za deň, cca 570 za mesiac.

Máte to zle vymyslené, nástup do nového zamestnania odporúčam až 25.1.2010, aby do nástupu na MD plynuli len pracovné dni. Materská by tak bola vyššia, až cca 850 eur na mesiac.

jagatko
30. nov 2009

Dakujem Vam, urobim to taktko.

standa82
30. nov 2009

Vergulka, myslím že by to vadiť nemalo.

zajacik...
30. nov 2009

Pan Mihal, to moze byt materska vo vyske 850€ mesacne??? Som myslela ze maximalna mozna materska je 55% z max. VZ (1084,55 €), teda 596,5€ 🤐

jozefmihal
30. nov 2009

Áno, pardon, máte pravdu.

Maximálna materská na deň je reálne obmedzená sumou 1084,55/28 (30, 31 - podľa poču kal. dní v mesiaci) a z toho 55%.

zajacik...
30. nov 2009

Uff, uz som sa zlakla ze som celu matersku zle pochopila 😅 Lebo tych 850€ by sa aj mne velmi pacilo, no ale budme skromni... 😅

vergulka
30. nov 2009

zajacik a ty si co myslis na ten moj pripad?
nevieš mi povedat, ci to vadi - prihlasila som sa znova na to DNP a dnes ked som isla uskutocnit platbu cez internetbanking som zistila, ze zo socialky mi pridelili to iste identifikačné číslo ako v predchadzajucom poisteni. vadi to? alebo neva, je to jedno?

zajacik...
30. nov 2009

Vergulka ked ti oni pridelili to iste ident. cislo tak hadam vedeli preco ho pridelili to iste, takze podla mna by nemal byt problem 🙂

alex
30. nov 2009

Ahojte,

podobne ako jagatko aj ja sa chystám prezamestnať s najvyšším možným VZ, aby som si navýšila materskú. Viem, že to nepatrí do tejto témy, ale hádam pán Mihál poradí. Chcem sa opýtať, čo všetko musí nový zamestnávateľ urobiť a aké všetky možné náklady mu tým, že ma zamestná vzniknú. U starého zamestnávateľa končím 27.12.09 (nedeľa) a u nového nastúpim 28.12.09. Na materskú mám nástup 1.1.2010. Čiže zamestnaná budem od 28.12. - 31.12.2009 (4 prac. dni). Ako je to s uplatňovaním odpočítateľnej položky, keď v jeden mesiac budem zamestnaná u dvoch zamestnávateľoch, v jednej si ju uplatním a v druhej nie? A potom by ma aj zaujímalo čo s daňovým priznaním za rok 2009? Mám si ho podávať, keď od 1.1.2010 som na materskej?

lutsine
30. nov 2009

Dobry den, pán Mihal,
mam dve zamestnania, z jedneho mam prijem v cistom 330,. EUR a z druheho 242,-EUR,ako sa mi vypocita materska,kolko dostanem, plat mam kazdy mesiac rovnaky, pracujem od 5/2006 v tej istej spolocnosti.

kisska
30. nov 2009

Lutsine - ako zaklad vypoctu sa berie tvoja HRUBA mzda. Ak si teraz v 6.tt na MD nastupis v roku 2010 a Rozhodujuce obdobie pre teba bude rok 2009. Cize ak pracujes v oboch zamestnaniach cely rok 2009, spocitaju sa obe tvoje mesacne hrube mzdy x 12 mesiacov, vydelia sa poctom kalendarnych dni (bez PNky, OCRky, neplateneho volna ak nejake boli v tom roku) 365 a to bude tvoj Denny Vymeriavaci zaklad. Z tejto sumy 55% ti budu vyplacat cca 28 tyzdnov pocas materskej dovolenky.
Ak nemas obe zamestnania cely rok, tak sa to bude priemerovat.

Alex - zamestnavatel za teba musi VCAS zaplatit vsetky odvody z Ceny prace. Presne sadzby najdes na http://www.socpoist.sk/poistne/512s . Cena prace by mala byt cca 1,2 x tvoja hruba mzda. Ale ostatne detaily najlepsie ovlada gapa.

jagatko
30. nov 2009

Alex novy zamestnavatel ta prihlasit do soc.poistovne, do zdr. poistovne. Zaplatit za teba odvody z hrubej mzdy, ktora ti vznike. Nezdanitelna polozka sa da uplatnit len raz, a asi najlepsie este v starom zamestnani. Za rok 2009 podas danove bud sama, alebo poziadas o rocne zuctovanie dane noveho zamestnavatela.

alex
30. nov 2009

kisska viac menej chápem, že tie odvody sú nákladmi, ale bude to len z tej alikvotnej čiastky za tie 4 dni, čo budem pracovať v tom mesiaci. Ako je to vlastne, keď to bude menej ako minimálna mzda? Keďze za tie 4 dni dostnem v hrubom cca 142 EUR.
Čítala som aj niečo o tom, že ma musí prihlásiť do soc. poisť. deň vopred, ale keď to padá na nedeľu???
A čo potom musí urobiť, keď nastúpim na materskú? Len mi potvrdí papier a pošle do soc. poisťovne? Viac už nič?
Zmluvu budem mať asi na dobu určitú ( pol roka ), čiže od 28.12.2009 - 28.6.2010. Po uplynutí tejto doby ma z poisťovne odhlási a vystaví mi zápočet a podklady k daňovému priznaniu?
Asi by bolo veľmi okaté, keby som bola zamestnancom len tie 4 dni, preto tá polročná lehota.

Ja by som totiž chcela vedieť, ako veľmi zaťažím kamaráta, ktorý ma takto zamestná. A čo všetko musí urobiť a aj po mojom nástupe na materskú či so mnou bude mať nejaké náklady, nemyslím len finančné, ale aj čo sa týka prihlasovania do poisťovní a tak.

alex
30. nov 2009

jagatko tak nejako som si to aj predstavovala, len som si to chcela potvrdiť.
No to daňové si asi budem robiť sama, keďže ho nechcem zaťažovať ešte aj s tým. Budem rada, že mi takto pomôže.
A ešte teda, keď budem už na materskej a skončí mi prac. pomer, tak ma len odhlási z poisťovní a tým pádom už nemá so mnou nič, hej.

jagatko
30. nov 2009

Ano

alex
30. nov 2009

no tak fajn, tak celkom tomu chápem 🙂

set
30. nov 2009

viete mi prosim niekto poradit kedze na scialke sa so mnou nechela velmi bavit? som SZCO a minuly rok januar som nastupila na matersku a tu som mala predlzenu a od oktobra som na rodicovskom a teraz som opat tehotna v ale uz v 10 tyzdni... budem mat vobec narok na matersku kedze termin mam koncom juna 2010 alebo ci este je vobec nejaka moznost by som ju mala? dakujem....

gapa
30. nov 2009

ak si nebola v posledných dvoch rokoch ešte nemocensky poistená, tak nárok na materksé nezískaš.