Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

basa310
16. mar 2010

Ahojte babenky.Mohla by mi niektora poradit.mam termin porodu stanoveny na 27.6. na matersku idem 8 tyzdnov pred porodom nakolko som teraz PN.neviete mi niekto vypocitat ze ktory den mi zacian materka dovolenka?ja uz som zufala neviem si rady.a doktorka mi zatial nepovedala kedy mam nastup na matersku a ja to potrrebujem uz teraz vediet.dakujem velmi pekne

klarika12
16. mar 2010

basa malo by to byt okolo 03.05.2010 je to osem tyzdnou pred terminom.pokial si zamestnana v praci ti uctovnicka povie presne kedy ti zacina podla nich.konci ti po pol roku a potom je to rodicovsky dovolenka do troch rokov.takze presne do datumu narodenia dietata.

gapa
17. mar 2010

basa,
pri PTP 27.6.2010 nástup na MD 8-6týž pred vychádza na 2.-.16.5.2010, t.j. ak nastupuješ 8týž. pred tak 2.6.2010

skontroluj si sama. Zober kalendár, nájdi 27.6.2010 ak je to napr. streda, tak rátaj dozadu osem týždnov a nástup na MD je tiež v stredu. (nechce sa mi pozerať teraz do kalendára, čo je to za den v týždni :( )

gapa
17. mar 2010

OPRAVUJEM,
8týždnov je 2.5.2010 (a nie 2.6.2010) 😝

kosta123
25. mar 2010

Aký je rozdiel nástupu na materskú 8. alebo 6.týždňov pred dátumom pôrodu??? Ći to je úplne jedno?? Som PN až do termínu a neviem či sa mám dať vypísať 8 al. 6 týžňov vopred na matersku.

gapa
26. mar 2010

kosta,
ak predtým čerpeš nemocenské, tak je väčšinou výhodnejšie nastúpiť na MD až +6týž. pred PTP, aj ked lekári v takom prípade zvyknú vypisovať už 8týž. pred. Ale to by si mala mamička stanoviť, kedy chce na MD nastúpiť.
Niekedy však nie je výhodné nastúpiť až 6tžý. pred, ale o čosi skôr, hlavne vtedy, ak ukončenie poberanie materského potom vychádza na začiatok nejakého nového kalend.mesiaca. T.j. výhodnejšie je, ak napr. materské prestaneš brať napr. 29.9.2010, t.j. za 1den v septembri t.j.30.9. ešte dostaneš aj plný rodič.príspevok. Ale priznávam, že ja som to zase takto neriešila na finančné maximum, aj ked som bola tento prípad. Nastúpila som 6týž. pred, aj ked bolo finančne výhodnejšie nastúpiť na MD o nejakých 5dní skôr.

krivka5
26. mar 2010

pekny den!
mam tu istu otazku ako kosta. kto vlastne rozhoduje o tom ci pojdem 8 alebo 6 tyzdnom pred porodom na matersku?

gapa
26. mar 2010

podla zákona mamička sama. ale v praxi často lekár. Ale aj na stránkach SP píšu, že mamička sa rozhodne. Len v ochrannej lehote vzniká nárok 6týž. pred PtP t.j. tam na výber nie je.

petka5050
26. mar 2010

Chcela by som sa opýtať, že ako je to, ak je žena na pn /rizikové tehotenstvo/ od septembra 2009 až do pôrodu, zhruba do konca apríla, má trvalý PP od roku 2000, tak z čoho sa potom bude počítať materská? Bude oveľa nižšia ako keby pracovala až do MD?

cezarka
28. mar 2010

Ahojte, viem, ze sa materska vypocitava z momentalneho platu... mate niekto tabulku vypoctov materskej, aky je max strop?
Ak tomu dobre rozumiem, prvych 28tyznov budem mat matersku podla vysky platu... a potom??? dakujem

standa82
28. mar 2010

Ahojte. Chcem sa opýtať nejakej dobrej osôbky, ktorá je dostatočne informovaná.
Momentálne som do 26.8. na RD. Som v 6.t.t. a termín pôrodu je 23.11.2010. Malý od septembra nastupuje do MŠ a ja by som mala nastúpiť späť do zamestnania. Na MD by som chcela ísť 8 t.pred pôrodom, t.j. 28.9.2010. Čiže v práci by som bola mesiac. Od októbra 2009 si platím DNP zo sumy 789 eur. Chcem teda vedieť, keď nastúpim do práce na jeden mesiac, z akej sumy mi budú počítať materskú zo zamestnania (či z priemeru/predpokl.zárobku za rok 2009 alebo za obdobie nástupu od 27.8.-28.9.) + materská z DNP.
A či je potrebné si zvýšiť sumu v DNP.
Ďakujem

standa82
28. mar 2010

Cezarka, max.materská je cca 580 eur, no to by si musela mať príjem 1000 eur. Presne 28 týždňov od nástupu na MD budeš mať materskú 55% z priemeru z platu za rok 2009.
Potom budeš poberať rodičovský príspevok, ktorý je od 1.1.2010 cca 7000,-Sk do dvoch rokov veku dieťaťa. Od dvoch do troch rokov je to cca 4500,-Sk.

farenka
22. apr 2010

Ahojte vsetky, ktore si lamete hlavu s vypoctom svojej materskej. nasla som takuto stranku, kde vam to vypocita narok na materske po zadani vasho hrubeho prijmu. Snad vam to pomoze

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-mate...

borkax
26. apr 2010

Ahojte. Ak som na rodicovskej, som sucasne tehotna a este pred porodom sa planujem aspon na 3-4 mesiace vratit do prace (podla toho, ako to budem zvladat), pomoze mi to zvysit matersku, alebo nie? Z coho sa mi bude pocitat? Z vysky rodicovskej + platov, vydelene mesiacmi a tymi 55%-ami??? alebo len z mesiacov ktore pracujem tento rok, aj keby boli napr. len tri? Velka vdaka za radu

lottys
26. apr 2010

borkax, materská sa bude počítať iba z platu, ktorý budeš mať za to obdobie 3-4 mesiacov. Treba zvážiť, či to bude výhodné ísť do práce alebo Ti mzdárka potvrdí pravdepodobný vymeriavací základ, teda taký plat, aký by si mala, keby si pracovala. Niekedy sa dá dohodnúť so zamestnávateľov, že uvedie nejaké odmeny a tým to zvýši vymeriavací základ.

seginiatko
27. apr 2010

AHojte baby. Som este len v 7tt , ale uz si lamem hlavu nad tym ako sa mi bude vypocitavat materska. Momentalne som zamestnana - od 1.12.2009 jeden zamestnavatel. matersku zrejme zacnem zac.novembra. Pred tym som pol roka bola nezamestnana ( 1.6.2009 -30.11.2009) a pred tym som pracovala od 20.4.2008 do 31.5.2009 u jedneho zamestnavatela. Viete mi poradit v tomto? ja rozmyslam , ci sa mi bude ratat z obdobia 1.112009-1.11.2008 aj napriek tomu, ze som bola nezamestnana, alebo sa to posunie na predosleho zamestnavatela?? - kedze ako nezamestnana som nebola nemocensky poistena v soc.poist. a neplatila som si nic dobrovolne. 😒 dakujeem 🙂

lottys
27. apr 2010

seginiatko, materská sa ti bude počítať z vymeriavacieho základu posledného zamestnania t.j. 1.12.2009-31.12.2009, podmienku 270 dní 2 roky pred nástupom na MD máš splnenú teda v období od 10-11/2010-11/2008 (podľa toho, kedy bude nástup na MD).

fecova
27. apr 2010

ahojte chcem sa opytat niekoho kto tomu rozumie, som zamestnana od 01.03.2009 vo firme, vcera mi ale volali, ze mam dat ja vypoved dohodou, lebo z organizacnych dovodov sa rusi moje miesto, cize prisla by som aj o odstupne, momentalne som v 6tt a od 30.03.2010 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, neviete mi poradit co mam robit, aby som dostavala potom tu zvysenu matersku? lebo vo firme sa ma chcu zbavit, tak aby som odisla bez nicoho, lenze ked sa dam na pnku, uz si nemam platit to dobrovolne, lebo budem vypisana a z coho mi budu pocitat vysku materskej? dakujem

gapa
27. apr 2010

fecova,
žiadnu výpoved nedávaj. Ak rušia miesto, majú ti dať výpoved oni. Ale ak by si oznámila tehotenstvo (ale potrebuješ od lekára potvrdenie), tak nemôžu.
Ak budeš na PN a z DNP nemáš nárok na nemocenské, tak platiš poistné na DNP aj počas poberania nemocenského zo zamestnania.
Pozor aby tvoj prac.pomen neskončil skôr ako v 13tt, lebo by si mohla mať problém s nárokom z tohoto zamestnania. Je najlepšie, ak od ukončenia PP do nástupu na MD 6týž. pred termínom uplynie max. 6mesiacov. Inak nárok nemusí vyjsť, len možno za určitých okolností, ale to nemusí vyjsť.

gapa
27. apr 2010

siqiniatko,
súhlasím s tým obdobím výpočtu s lottys. 270dní sa ráta dva roky pred skutočným pôrodom (nie MD) ale u teba je to jedno, to splníš, ked ti prac.pomer trvá.

seginiatko
27. apr 2010

Lottys, gapa - dakujem.
Lottys myslela si od 1.12.2008 -31.12.2009 ?
Ale ak som bola nezamestnana od1.6.2009 ? to znamena ze sa mi tych 5 mesiacov co som v tom roku pracovala rozdeli na 365 dni ? mala som tam aj 2mesacne odstupne, rata sa aj to ? stale mam z toho chaos 😅
dakujeeem

seginiatko
27. apr 2010

Lottys - prave som si to precitala asi este 10 x co si mi odpisala 😀 takze sa mi to bude vyratavat z posledneho zamestnania od 1.122009 do 31.12 .2010 ? neviem sa vysomarit, kedze si napisala ronaky rok , ze ktory to teda bude 😀 a ked si platim dobrovolne poistenie este nad ramec od 1.3.2010 tak sa mi to bude brat s tymto poslednym zamestnavatelom??? jaaaj chaos chaos 😀 dakujeeem

fecova
27. apr 2010

gapa dakujem ale ja nechcem mat pri pnke narok na nemocenske, ja si to dobrovolne platim, aby som mala vyssiu matersku, a ako si to myslela tych 6 mesiacov? lebo ja ked sa dam vypisat od osmeho tyzdna tak pracovny pomer bude ukonceny az nastupom na matersku, ja sa dam vypisat az do nastupu na matersku, mna len to zaujima aku budem dostavat matersku, ked budem cele tehotenstvo na pnke, a budem si platit dobrovolne, a mam si ho zvysit? lebo momentalne mam dokopy s platom VZ 1020 EUR, ked mi odide plat, tak VZ je 300EUR, ci ako to vlastne je?ked budem na pnke z coho mi vypocitaju tu matersku? a potom po MD mam narok na ten zvyseny rodicovsky? dakujem ti velmi pekne

chantal21
27. apr 2010

Ahojte mozte mi niekto poradit.Pracujem vo firme uz niekolko rokov.Minuleho roku som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie a to dna 29.7.2009 a na pnku som nastupila od 21.4 ktoru som odniesla na firmu a druhu pnku na dobrovolne som si dala od 26.4 ktoru mi vypisal lekar pretoze az od tohto dna mam narok na dnpo.Neviete mi poradit kolko my bude vyplacana pnka a kolko dostanem matersku.A co by sa dialo ak by ma zamestnavatel prepustil ku 30.4.2010.

chantal21
27. apr 2010

Este dokladam dobrovolne som platila minuli rok 13 eur a tento 14 eur takze tu najnizsiu taxu

lottys
28. apr 2010

gapa, ďakujem za upozornenie, je to naozaj 270 dní pred skutočným pôrodom.
seginiatko, z posledného zamestnania sa to bude vyratávať od 1.12.2009 do 31.12 .2009.
Z dobrovoľného nemocenského poistenia splníš 270 dní 25.11.2010, takže bude nárok na materské aj z tohto poistenia a bude sa vypočítavať materská z toho vymeriavacieho základu, z ktorého platíš dobrovoľné poistenie.
Odstupné sa nepočíta.

seginiatko
29. apr 2010

Dakujem Lotys.

gapa
29. apr 2010

fecova,
ak ti bude trvať tento prac.pomer do nástupu na MD, tak z tohto zamestnania sa ti bude rátať materské z obdobia 1.3.2009-31.12.2009 a z DNP, ak splníš 270dní do pôrodu!!! tak z obdobia 30.3.- do konca mesiaca ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.
Tých 270dní si prerátaj, lebo sa mi to akosi nezdá, ked si v 6tt a prihlásená len mesiac, že z DnP samotného to nevychádza. Si bola zamestnaná pred 1.3.2009? Ak áno a tie dni budú spadať do dvoch rokov pred pôrodom, tak sa ti k DNP môžu prirátať. Inak by nárok z DNP nemusel vzniknúť. No vyrátaj si to.

lucindra
8. máj 2010

Ahojte, môžte mi poradit ?
V roku 2009 mám odpracovaných 7. mesiacov. V roku 2010 - 3. mesiace.
Od 1.5. 2010 som nezamestnana. Nástum na MD mam 9.9. 2010.
Chcem vediet či budem mať nárok na materské a z akého obdobia to bude rátané.
Dakujem, Lucia.

viktoria79
9. máj 2010

Ahojte baby.Viete mi poradiť ohľadom DNP?Od roku 2004 som zamestnaná v tej istej firme.Zároveň si platím od 01.11.2009 DNP.Chcela by som si ho zvýšiť od 10/2010 -z tohto obdobia spĺňam podmienku 270 dní.Ak by som si chcela zvýšiť VZ od 10/2010, musím sa v SP odhlásiť a opätovne prihlásiť, alebo stačí len nahlásiť na tlačivu´´ zmenu´´?A potom to obdobie by sa mi rátolo ako nepretržité, alebo by sa mi od 10/2010 rátolo opätovne ako začiatok DNP?..no dúfam,že som to nenapísala nejako zložito, lebo sama mám v tom nejasno...vopred vám ďakujem za radu