Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

sisa1826
21. jan 2010

ahojte.ktorá vie poradit od 2.8.2009 som bola na rizikovom tehotenstve 26.11 som nastúpila na MD ako sa vypočíta materská ked som predtým marodovala,ešte pred marodkou som pracovala môj príjem bol približne 400 eur čistého

standa82
21. jan 2010

PN, s tým nič nemá. Aj PN sa vypláca ako materská 55% z denného VZ. Čiže je to okolo 220 eur.

mima595
21. jan 2010

suhlas so Standou, len nepostrehla, že si uviedla čistu mzdu. tych 55% je zo mzdy hrubej

standa82
21. jan 2010

Ano, ospravedlňujem sa.

monni
23. jan 2010

ahojte kocky,

potrebujem poradit. som na materskej dovolenke od septembra 2009, doteraz mi prisli peniaze za kazdy mesiac bez problemov okolo 16.dna v mesiaci a zrazu mi za mesiac januar neprislo nic. vobec neviem v com moze by problem, do socialnej poistovne sa vobec neviem dovolat. tak vas prosim ak ma niekto takuto skusenost, napiste ako ste to riesili. dakujem

standa82
24. jan 2010

Dievčene, alebo Gapa, prosím aj ja o radu. Do 26.8. som na RD. Snažíme sa o bábo, ale ak by to vyšlo, tak nástup na MD mi nevznikne ešte počas RD. Priestor medzi RD a MD vyriešim nástupom do práce (TPP mi trvá),dovolenkou,PN.Platím si od 19.10.2009 DNP z rozdielu. Moja otázka znie,keď nastúpim do práce alebo budem čerpať dovolenku, ako sa bude ,resp. z akého VZ sa mi bude počítať materská zo zamestnania? VZ v DNP mám 789,05 eur.
Ďakujem

gapa
25. jan 2010

standa,
ak si v r.2009 nemala zo zamestnania ani 1den vym.základ, tak v prípade, že nastúpiš na MD
- v r.2010, tak sa bude rátať materské zo zamestnania z tridsatiny pravdep. VZ v mesiaci nástupu na MD.
- v r.2011, tak z vym.základu od ukončenia RD, t.j. z dní čerpania dovolenky, odpracovaných dní ... t.j. v období 27.8.-31.12.2010 s vynaním dní PN, očr, nepl. volna...

standa82
25. jan 2010

Gapa, ani jeden deň v roku 2009 som nebola v práci. Čiže ak si platím z VZ 789,05 eur DNP a rátali by mi materskú z minim.mzdy zo zamestnania, vyšla by mi max.materská?
Ďakujem Gapa.

zuzba
25. jan 2010

ahoj gapa,
prosím o pomoc, dnes mi poslali zo sociálnej poisť. BA, že im chýba doklad - rodný list dieťaťa za účelom vyplatenia žiadosti o materské. na MD som nastúpila 12.01. a malý sa má narodiť až 22.02., akože čo im mám teraz poslať? treba ich kontaktovať? znamená to, že kým im nezašlem RL, tak nedostanem ani halier? A prečo mi to prišlo z BA, keď bývam v okrese SE a tu máme vlastnú sociálnu poisť. - teda pobočku? čakala som na priznanie materského aby som im mohla doručiť aj kvôli druhému pilieru žiadosť. teraz som z toho magor. viete niekto poradiť?

nellyr
25. jan 2010

Ahoj
Potrebovala by som poradit. Pracujem v Anglicku od roku 2007 a domov sa chcem vratit koncom oktobra tohto roku. Ak by som otehotnela a v roku 2011 sla na matersku tak mi ju budu pocitat z roku 2010?
A platia mi aj roky odrobene v zahranici? Vysku by mi vypocitali z toho co som zarabala v Anglicku? A pocula som nieco ze kto ma odpracovane asi 3 roky tak dostane viac. Je to pravda?
Dakujem

poki10
31. jan 2010

ahojte. potrebovala by som mensiu radu 🙂. som studentka VS, popri studiu pracujem. datum vzniku pracovnej zmluvy je 3.9.2009. cize ak spravne chapem materska sa mi bude vyratavat z DVZ z mesiacov september, oktober, november a december 2009? so zamestnavatelom mam stale uzavrety pracovny pomer, DNP som si neplatila, ale nejake to nemocenske predsa uz odvedene mam nakolko som zamestnana. do tych 270 dni sa rataju aj dni, ktore som nebola v praci, resp. aj sviatky? alebo sa tam rataju iba pracovne dni? lebo mi este vyse 100 dni chyba odpracovanych, aby som mala narok na materske, teda podla mojich vypoctov. na SP mi povedali, ze to este stiham odrobit, kedze termin mam az 14.9.2010. A este mam jednu otazku. Ak by som sla na rizikove, alebo by som bola na PN, tak aj to sa mi zaratava medzi tych 270 dni? lebo mam taky pocit, ze moj zamestnavatel by sa ma rad zbavil, nakolko sa dozvedel, ze som tehotna, ale ked neodrobim 270, tak nebudu korunky pre babatko. tak sa bojim. prosim poradte mi. neviem, ci mam ostat radsej doma na PN alebo na rizikovom, alebo co mam robit.

cencaz
31. jan 2010

ZUZBA, kontaktovali Ta s pobocky SP v Bratislave, lebo tam ma zrejme sidlo firma, v ktorej pracujes, totiz toto riesi vzdy pobocka SP podla sidla zamestnavatela, nie podla tvojho bydliska. A bud v poho, ten rodny list im staci az po porode samozrejme, materska by ti mala normalne prist a rodny list posielas k nim do Bratislavy len dodatocne, resp. to myslim staci zaniest aj na pobocku vo vasom meste, aj tak tam po porode musis ist, ak si dobre pamatam...vyplnit este nejake papiere... 😒

jamilanka
2. feb 2010

ahojte chcela by som sa spytat gapi alebo kto by mi vedel poradit: ako je to s materkou, citam tu ze pred odchodom na matersku musim mat zaplatenych aspon 26 tyzdnov DNP a to uz dostanem normalne matersku vypocitanu z maxima ked si platim z maxima

-aka je teraz maximalna mozna materska: 😲 ,,,,,,,,ale dokedy teda musi byt splnenych tych 270 dni, do porodu? ale ked teda nemam splnenu podmienku 270 dni do odchodu na matersku, tak ju dostanem.......a co napriklad v takom pripade, ze by som isla na matersku tych 6 tyzdnov pred terminom planovaneho porodu a na druhy den by som hned porodila o 6 tyzdnov skor? co by sa stalo v takomto pripade, dostala by som maximalnu matersku, to asi nie vsak? 😨 Dakujem velmi pekne za odpoved

zuzana1591981
4. feb 2010

AHOJTE. TAK DNES MI PRIšLO ROZHODNUTIE O MATERSKOM A VYCHADZA MI TO 9,3€ NA DEN.TAKA SOM NAHNEVANA.CLOVEK SA DO TEJ ROBOTY TEPERI CELE TEHOTENSTVO AJ STYM VELKYM BRUSKOM ,NEMARODUJE ANI RAZ A UPLNE ZBYTOCNE .TO SOM MOHLA RADSEJ DOMA NA PNKE SEDIET A DOSTALA BY SOM UPLNE ROVNAKU SUMU.

miabe
9. feb 2010

Prosím Vás, poraďte mi, už som bezradná a neviem, kde sa pýtať.
Termín pôrodu mám 25.8.2010 a nástup na materskú 14.7.2010. Ale zamestnaná som len od 1.12.2009 na dobu neurčitú, takže do nástupu na materskú nesplním podmienku nemocenského poistenia 270 dní. Takže nebudem mať ani nárok na materskú. Ale ako ma má potom lekár na tú materskú vypísať, keď na ňu vlastne nemám nárok. To ostanem úplne bez peňazí alebo mám nárok aspoň na niečo? Je u mňa pravdepodobné, že porodím aj neskôr. No a keby som porodila 28.8. a neskôr, tak nárok by som mala. Neviete náhodou, či je možné, aby ma lekár pred pôrodom len vypísal na PNku a na materskú by som nastúpila až od dňa pôrodu

andzi
9. feb 2010

miabe, ak nesplníš podmienky na materskú, budeš mať nárok na rodičovský príspevok, ale len ten nižší. Na materskú nastupuje žena max. 8 a min. 6 týždňov pred termínom pôrodu. Môžeš nastúpiť aj neskôr, ako 6 týždňov ale materskú potom poberáš len 22 týždňov odo dňa pôrodu. Ak sú to skutočne len 3 dni, ktoré ti budú chýbať, tak je to ozaj len na prírode. Držím palce. 🙂 PN-ka nič nerieši, normálne nastúpiš na materskú 6 týždňov vopred a ak sa mimino narodí po 28.8.2010 tak ti poisťovňa spätne vyplatí materskú od nástupu a potom dostaneš aj vyšší rodičovský príspevok. Ak nie, tak smola.

adika_
9. feb 2010

Ja z toho neviem tiež vyjsť.............prosim, dufam že sa najde niekto, kto mi poradi.

Som studentka a som DNP od 1.6.2009 a termin porodu mam na 5.3.2010. Tych 270 dni uplynie 25.2., takze ak porodim po tom termine, tak by vsetko malo byt OK. Len neviem ci mozem odniest ziadost o matersku uz teraz, kedze este neuplynulo tych 270 dni. Matersku mam vypisanu k 22.1.2010. Ak ju odnesiem po 25.2 ale este pred porodom, dostanem matersku za celych 28 tyzdnov? Ci to zavisi od datumu kedy odnesiem ziadost? Nechcem to uponahlat, ale zasa nechcem to pokazit......prosim poradte mi.Dakujem.

andzi
9. feb 2010

adika, o materskej rozhodne poisťovňa až keď sa dieťa narodí a bude ti vyplatená spätne. 🙂

gapa
9. feb 2010

jamilanka,
ak by si nesplnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak ti nevzniká žiadny nárok na materské, aj keby si 26týždnov splnila. 270dní je jedna zo základných podmienok na vznik nároku. Ak nie je splnená, nárok nevzniká.

adka.8
9. feb 2010

Ahojte,
predbežne som si počitala matersku so zamestnania a vychadza mi to menej ako 265 eur,- čo je teraz normalny materský príspevok pre ženu ktora pracovala.Mne to zo zamestnania vychadza okolo 180 eur mam narok aby mi socialna poistovna doplatila rozdiel do 265 eur,-????????????????
Podotýkam že si platim aj DNP z VZ 635 ,-eur.
Ako sa mi vlastne vypočíta materská?
Dakujem pekne

andzi
10. feb 2010

adka, ak splňaš podmienky na materskú z DNP, dostaneš 2 materské, jednu z povinného NP a jednu z DNP. Pokiaľ by ti v súčte vychádzala materská menej (to ale nebude) ako rodičovský príspevok, žiadne doplatenie nedostaneš, ale namiesto materskej budeš poberať rodičovský príspevok, ak o to požiadaš, ale presný postup neviem, lebo mňa sa to netýka. V žiadnom prípade však nemôžeš poberať aj materskú aj rodičovský.

gapa
10. feb 2010

andzi,
súhlasím, že ak splní podmienky z oboch nem.poistení (z každého osobitne), tak má nárok na materské z oboch nem.poistení a mala by sa jej vyplácať jedna materská.

a v tomto nesúhlasím.
Ak by jej predsa vyšla materká nižšia ako je 265eur na mesiac, tak od mesiaca narodenia dieťaťa má nárok na dorovnávanie do výšky vyššieho RP. Ale nevypláca to soc.poistovna ale UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny. Je to uvedené v § 4 ods. 3 zákona o Rp.

cigaretka5
10. feb 2010

gapa ako je to z materska - rodicovsky- materska po novom, mne to vychadza tak , ze ak idem ako szco na rodicak v 2010 musim zivnost ukoncit resp prerusit, ak by sa teda pritrafilo dalsie mimco tak som v keli a nemam narok na matersku , ze? alebo to viem dobrovolnym poistenim osetrit?

gapa
10. feb 2010

cigaretka,
szčo sú kapitola sama o sebe dosť komplikovaná a ja nemám osobné skúsenosti, no podla zákona. Ale myslím si, ak si povinne poistená ako szčo a budeš aj k nástupu na MD a budeš mať nárok na materské a ak prerušíš živnosť po ukončení poberania materského t.j. akoby nástupom na RD, resp. požiadaním o RP, tak v SP podáš prerušenie poistenia z dôvodu poberania RP. V takom prípade by sa aj dni poberania RP počas nevykonávania zár.činnosti povinne poistenej szčo mali rátať do potrebných 270dní. Problém je však v tom, že ak by si potom nastupovala na MD, aký by bol tvoj pravdepodobný VZ ako szčo osoby, asi dosť nízky alebo neurčitý. Ale dni sa hodia.

No a výška sa dá cez DNP. Ale to záleží od zákonov účinných v čase nástupu na dalšiu MD, či sa budú dať prirátať dni NP szčo ku dnom napr. zamestnania, alebo DNP...

cigaretka5
10. feb 2010

no dakujem hladam a patram a tiez som dospela k podobnemu ako ty, len som si neni celkom ista ci sa mi skutocne budu dni ratat ako zamestnanym zenam alebo nie. Skor zvazujem ze 44 eur budem platit aj pocas poberania RP . navyse ja someste teraz v rezime iba DNP kedze som so so zivnostou iba zacalka a nemala som VZ na nemocenske , takze by sa mi as 270 dni neratalo , ze?

gapa
10. feb 2010

cigaretka,
nie nerátalo. Som písala, že len ak si "povinne poistená v SP ako szčo" a to na teba neplatí.

cigaretka5
10. feb 2010

dakujem takze materksa rodicovska nerodicovska odvody DNP si budem radsej platit furt

gapa
10. feb 2010

treba si o tom prečítať viac, vid téma o DNP a blogy p. Mihála.

jamilanka
12. feb 2010

Ahojte mam otazocku, vopred sa informujem, aby som bola potom mudrejsia 🙂, ked som neni nikde teraz zamestnana, ale platim si DNP, splnila by som 270 dni v oktobri z max. vymeriavacieho zakladu. Mohla by som ist od oktobra az do terminu porodu na PN ak by som sa necitila zdravotne dobre,,,,,,a cez PN by som neplatila DNP...... a kolko by som dostala cca. na den PN? Dostavam sice zatial peniaze, ale len stipendium a to len do oktobra, preto si platim DNP. Mozno sa to bude zdat dakomu hlupe pytat sa taketo veci popredu,,,ale mame dost vela splatok, a neviem, ako to vsetko sklbit 🙂 budem najstastnejsi clovek ked otehotniem v termine,kedy sme si to naplanovali

jamilanka
13. feb 2010

Ahojte,,,,uz som si nasla odpoved na moju otazku, tak nemusite odpovedat 🙂 Prajem vsetkym pekny dnik