Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
7. máj 2009

a rátajú sa dni NP do skutočného pôrodu.

katkav
7. máj 2009

aha, uz to chapem 🙂 dakujem.

matinkam
11. máj 2009

Ahoj Gapa, chcela by som ta poprosit o radu tiez v mojom pripade, ak mozem. Prave dnes mi prislo vyrozumenie o vyske materskej a nerozumiem preco to nie je maximum ☹ Som z toho fakt smutna, pretoze treba splacat hypoteku. Takze mne sa priznava materska od 23. aprila 2009, a je to vo vyske nejakych 17,45 EUR na den. Moj plat mi bol v oktobri 2008 zvysovany zo 40 tisic na 44 tisic. U zamestnavatela pracujem od oktobra 2007. Minuly rok sa mi stalo take, ze sme boli na dlhsej dovolenke a nejakym nedopatrenim som si zobrala viac dni dovolenky ako som mala narok, takze mi vzniklo pat dni neplateneho volna, z ktorych sa mi potom dodatocne na dva dni podarili doniest papier, ze som PN. Myslis, ze toto mohlo zapricinit to, ze nemam maximum?
Velmi pekne dakujem za akekolvek objasnenie.

gapa
11. máj 2009

martinkam,
podla mna je to minuloročné maximum, aj ked som to nerátala. No ale skús ty:

max. denná materské =(6mesiacov x 2814,-sk + 6mesiacov x 30219Sk) :366 x 55% (to je ak by si mala celý rok max. a žiadnu PN.

tá PN to ovplyvniť velmi nemôže. A 5dní už vôbec nie.

matinkam
11. máj 2009

Gapa - hm, mas pravdu, ak by sa mi to pocitalo len za cely rok 2008 a vobec by sa neratal rok 2009, tak to vychadza 526 EUR, pricom mne to takto pri 30-dnovom mesiaci vyslo na 523 EUR. Zatial kraaasne dakujem 😵 Ako zistim ze ten rok 2009 sa ma netyka? Neviem od kedy do kedy sa to pocita.

gapa
11. máj 2009

martinkam,
materské sa ráta obvykle z predch.kalend.roku, ak máš dlhodobý PP. vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1

matinkam
11. máj 2009

Gapa, super, fakt vdaka, hned sa mi trocha lahsie dycha 🙂 pekny vecer

gapa
11. máj 2009

aha, teraz pozerám, že mi v príspevku o 18.57 vo výpočte vypadlo jedno číslo :(

malo tam byť
max.denné materské = (6mesiacov x 28142,-Sk + 6mesiacov ....

ostatné je ok, len tá "dvojka" vypadla 🙂

macilaci
12. máj 2009

Ahoj. Všade píšu, že materská sa vypočítava z predchádzajúceho roku , potom som mala radu, aby som ukončila svoj PP (kedže som zamestnaná na 50% s platom 5000 Sk. a vychádza mi 2700 Sk. ) a uzatvorila PP s vyšším platom. Pôrod mám 13.10 2009 a čakám dvojičky. na materskú môžem ísť 18. augusta. Ked uzatvorím zmluvu od 1.júla 2009 bude sa to počítať z poslednej prac. zmluvy?

kkkatarinkaaa
13. máj 2009

ahojte...citam vas citam, vidime ze sa vyznate...lebo ja som z toho jelen.
gapa- mozem poprosit o radu??

Takze, od 2.2.09 som na pnke, termin porodu mam 29.8.09. Chcem sa spytat, kedy vlastne by som mala ist uz na matersku?? Nie nahodou sest tyzdnov pred terminom-cca.17.jula 09?? a vyska materskej? ta ciastka ktoru mi uznaju, tak tu by som mala dostavat od toho jula do siestich mesiacov babatka?? velmi pekne prosim o radu... Teraz mi vyratali z platu tych 55%-t.j. - 10,326 eurox pocet kalendarnych dni v mesiací-- to je moj prijem mesacny-terz na pnke. len nemam sajnu ako je to stou materskou...

ESTE RAZ DIKY !!!!

gapa
13. máj 2009

katarinka,
tak isto.
ak máš dlhodobý PP.
Ak si na PN do nástupu na MD, tak možno ťa bude chcieť lekár vypísať na materské 8týždnov pred PTP.
pri PTP 29.8.09 je najskorší možný nástup na MD 4.7.09 a najneskorší 18.7.09

kkkatarinkaaa
13. máj 2009

gapa- takze je to takto ako som napisala??
Ked mi na soc. poistovni vyratali nejakych 17 eur na den-tak z tychto 17 eur by mi mali vyplacat 90% ze?
ja mam zmluvu na dobu neurcitu, takze by to malo byt ono, ze? pracujem od novembra 2007, v januari 2008 som podpisovala po roku ptracovnu zmluvu na dobu neurcitu ( dovtedy som mala len na rok ).
a DAKUJEEEM !!!

kkkatarinkaaa
13. máj 2009

Takze este raz to zhrniem, nech mam v tom jasno... 🙂

6 az 8 tyzdnov pred ukloncenim PNky ma lekar vypise na matersku...ta trva do ukonceneho 6. mesiaca dietatka. Vyska materskej sa mi vyrata z platu- vyrata to soc. poistovna a z tej vyratanej ciastky mi bude vyplacanych 90%. ( ? ). Tento prispevok-materska- mi bude vyplacana teda cca. 28 tyzdnov, ze?

Potom, ked bude mat male 6. mesiacov tak nastupuje rodicovsky prispevok? Ten sa ziada na soc. poistovni? Vyska prispevku je okolo 5000korun??

Toto vsetko plati, ak mam so zamestnavatelom uzatvoreny riadny pracovny pomer,ze?

Dufam, ze som to pochopila spravne.... 😅

jankabo
14. máj 2009

ahojte mám prosbu.
Som v 11 tt ale som na PN, vyzerá to tak, že do práce už nepojdem. Na matersku by som mala nastúpiť niekedy koncom oktobra. Ako sa mi bude vypočítavať materska???? Citala som ze za posledných 12 mesiacov, ale neviem ci sa mi to bude vypočítavať z PN,alebo z príjmu rok do zadu ako som nastúpila na PN

gapa
15. máj 2009

jankabo, už som ti napísala v inej teme, aby si udala viac údajov

gapa
15. máj 2009

katarínka,
MD netrvá do 6mesiacov dieťaťa. MD trvá obvykle tých 28týžnov ako si píslala (t.j. tolko, kolko poberáš materské) ale obvykle je to do cca 4,5mesiaca (záleží, kolko od nástupu na MD sa dieťa narodí 🙂 )

Výška materského sa ráta tak isto ako PN, a to 55% z denného vym.základu. Čo ti na SP povedali o tých 17eur, to neviem. Mohla to byť aj materská na 1kalend.den.

materská sa vyrátava na kal.den.
rodič.príspevok je na mesiac (aj ked splnaš podniemky len časť mesiaca)

Ak ti začala PN v r.2009, tak tvoja materská na 1kal.den bude taká istá ako nemocenské na 1kal.den. Tých 90% platí len pre určité profesie, napr. myslím policajtky, vojačky...

evii
15. máj 2009

jankabo,ja som bola tiez pn asi od 4mesiaca.V ten mesiac ma sef ,,prehodil,, do druhej firmy a dal mi vyplatu ,,akoze,, okolo 30tisic a pn-ku mi vyratali z tej poslednej vyplaty.Na matersku som nastupila 30.12.2008 A teraz mam matersku taku istu ako pn-ku,t.j.okolo 15tisic.A to je maximum,co mozes dostat. 😀

marseliatko
25. máj 2009

Ahojte. Viete prosim aj ako vypocitat matersku v pripade, ze v roku 2008 pred nastupom na trvaly pracovny pomer v SR som pracovala v Anglicku na zmluvu a za cele obdobie mam podane danove priznanie v SR.

Budem konkretna planovany nastup na MD mam 31.augusta 2009 co je 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu. V sucasnom zamestnani som zacala 1. septembra 2008 a od 1. januara 2008 do 31. augusta 2008 som pracovala na trvaly pomer u anglickeho zamestnavatela (rovnako ako v roku 2007). Za cele obdobie r. 2008 mam pracovne zmluvy aj vyplatne pasky a rovnako podane danove priznanie v SR.

Ma niekto skusenosti s niecim podobnym? Dakujem krasne vopred.

macilaci
25. máj 2009

ahoj Gapa, môžem s pýtať? od 1.7.2009 nastúpim vo firme s platom nejykých 28000 Sk od 1.8. sa dám vypísať a nastup na MD mám 18,8. vypočítahú mi materskú s júla alebo tam započítajú aj PN- ku? dakujem.

ani3012
25. máj 2009

ja mám zase opačný problém. Pracovala som na polovičný úväzok 5200 v hrubom. Materská by potom mala byť 2600sk. Vraveli mi, že na socialke môžem požiadať odorovnanie na rod. príspevok a to do výšky 4780 sk ale až po narodení bábätka. Je to naozaj tak? Na MD nastupujem 1.6.2009. Ďakujem za odpoveď

macilaci
25. máj 2009

ani3012 ja som v takej istej situácii. ale sa zamestnám u manžela vo firme aby som mala vyššiu materskú, kedže čakáme dvojičky, radšej dám za 1 mesiac odvodov viacej ale aspon bude vyššia materská, dúfam.

ani3012
25. máj 2009

macilaci

veď aj ja som nad tým tak rozmýšľala, ale nemám koho poprosiť. Keby sme v rodine mali takú možnosť, tak ju určite využijem. 😉

gapa
25. máj 2009

marseliatko,
tvoj PP v UK nijako neovplyvnuje tvoju materskú. Od 1.9.08 si zamestnaná na sk a tento PP bude trvať k nástupu na MD 31.8.09. Tvoje materské sa vyráta z obdobia 1.9.08-31.12.08.

gapa
25. máj 2009

macilaci z júla, lebo rozhodujúce obdobie pre výpočet materksého je od začiatku PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. Ak by bolo v rozh.období PN, tak tieto dni sa vylučujú z výpočtu.

gapa
25. máj 2009

ani,
malo by to byť tak ako píšeš.

A prípadne si priprav ešte pred pôrodom prihlášky do soc.poistovne podla bydliska (pre malacky BA-okolie na Lazaretskej za bývalým Priorom(TEscom) v centre Ba). V Malackách je len UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny a to je iné, nie sociálka).

Prihláška sa podáva na registračnom liste fyzickej osoby (RLFO)
+ kopia rodného listu dieťaťa
+ čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa
+ ak by si bola v II.piliery, tak oznámenie o sporitelovi aj časť B (možno aj A, no tú treba ešte samostatne poslať do 30dní od doručenia rozhodnutia o materskom na SP).
Ale myslím, že v II:piliery nie si. 🙂

Ak si a budeš stále zamestnaná a máš nárok na materské, tak tieto tlačivá stačí ak odnesieš do SP pred ukončením poberania materského s dátumom vzniku poistenia odo dna po ukončení poberania materského. Ak začneš poberať materské od 1.6.09 a máš nárok na obvyklých 28týždnov poberania materského, tak by si mala poberať materské do 13.12.09, takže do prihlášky by si mala napísať začiatok poistenia od 14.12.09. Takéto sú aspon terajšie inštrukcie na stránkach SP.

No a pre istotu treba všetko prefotiť a nechať si potvrdiť prevzatie na SP (pečiatkou) alebo ak to budeš posielať poštou, tak určite doporučene. Na SP sa totiž papiere občas strácajú a toto vlastne by si zistila až v čase podávania žiadosti do dôchodku. Takže dobre to potom doma schovaj k zápočtovým listom. 🙂

Ak by tvoj PP končil, tak by to bolo inak.

No ak ked začneš pracovať na prac.pomer alebo dieťa pôjde do škôlky, tak bude treba podať do 8dní na SP odhlášku tiež na RLFO. Na to tiež netreba zabudnúť.

ani3012
25. máj 2009

Ďakujem Gapa, si naozaj poklad, odporučili ťa baby z júloviek 2009. Nech sa aj tebe darí. 😉

gapa
25. máj 2009

ani,
teraz pozerám, že si dala aj nejaké údaje/čísla o mzde.
tvoje materské bude v takej istej výške ako je tvoja nemocenská (predpokladám, teda, že máš PP, ktorý vznikol v r.2008 resp. skôr). Ak ti celý r.2008 trval tento istý prac.pomer a mala celý r.2008 HM 5200,-, tak by malo byť

materské na 1kalend.den cca 5200,-x 12mesiacov :366dní v r.2008 x 55% = cca 93,77sk (len približne),
takže
za mesiac s 30dnami = 93,77049x30 = 2814,-Sk
za mesiac s 31dnami = 31x = 2907,-Sk
toto materské ti vyplatia zo soc.poistovne vždy mesiac pozadu

rozdiel do výšky rodič.príspevku vyplatí UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny od mesiaca narodenia.

Aha a ešte treba po narodení poslať do SP odkial ti vyplácajú materské rodný list dieťaťa (je to napísané na žiadosti o materské vo vyhlásení, ktoré budeš podpisovať)

Tak nech je to vaše prekvápko hlavne zdravé 🙂

macilaci
26. máj 2009

Díky gapa 🙂

gapa
26. máj 2009

macilaci,
a nezabudni potom odniesť na SP OBA rodné listy (kopie), lebo na základe toho máš nárok na poberanie materského 37týždnov (a nielen 28). No a tak isto to treba oznámiť zametnávatelovi (predpokladám tiež s kopiami RL-ov), lebo aj v zamestnaní máš nárok na čerpanie MD až 37týždnov, t.j. až po 37týždnoch ti nahlásia na soc.poistovnu čerpanie RD a prerušenie poistení.

Samozrejme predchádzajúci PP musíš mať ukončený, ak chceš mať nárok na materské z nového krátkodobého prac.pomeru.

macilaci
26. máj 2009

Díky na to som ani nepomyslela, že tam treba brať aj RL. 🙂