Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

sunnessie
28. júl 2012

@gapa este raz velmi pekne dakujem. potesila si ma

lucianak
28. júl 2012

@gapa Ahoj, ešte by som sa chcela opýtať, či mi výjde max. MD (alebo aspoň takmer max), ak som mala VZ 1120e v r.2011 (vtedy bol max. VZ nejakých 1116e). Od 1.1.2012 bol môj VZ 1130 dokopy dnp aj z práce.
A mohla by som ísť na MD aj 8t pred termínom, keď mám rizikové, alebo radšej si pýtať od dr. nech ma vypíše 6t?
Počítať sa mi to bude iba z posled. 2 decembrových dní 30. a 31.12.2011 - rozhod. obd.
Ďakujem veľmi pekne.

liz_lemon
28. júl 2012

@lucianak rozhodujuce obdobie pre vypocet materskeho je rok predchadzajuci roku, v ktorom vznika narok na MD, teda r. 2011

lucianak
28. júl 2012

@liz_lemon Ano, to viem, že len z týchto 2 dní mi to budú rátať, lebo vtedy som sa odhlásila a prihlásila nanovo.
Len ma zaujíma, či mi výjde max md, keďže som "prešvihla limit" o cca 4e. A či môžem ísť na md aj 8t pred termínom, keďže som na rizikovom.
Nevieš náhodou?

marlenkaa
31. júl 2012

prosím o radu platím si dobrovolné pripoistenie a chcela by som si aspon približne vyrátať materskú- počítam to správne???? vymeriavací základ x počet mesiacov ktoré som už zaplatila a ešte do materskej zaplatím / 270= vymer. základ na jeden deň - a z toho 65% reálny vymer. základ na jeden deň x počet dní v mesiaci = výška materskej za mesiac.....? či????

vanilka123
1. aug 2012

ahojte, prosim vas kto sa tomu rozumiete, bo ja som v tom stratena, ako si mam vyratat vysku materskej? termin mam 15.2. pracovat by som mala teda do konca roka. mam brat zaklad 2012 alebo 2011. dakujem

liz_lemon
1. aug 2012
vanilka123
1. aug 2012

@liz_lemon dakujem ti velmi pekne. a dalej je postup priemer z 12 mes. a 55% z toho?

liz_lemon
1. aug 2012

@vanilka123 ono sa to rata trochu inak, ale v podstate pribliznu sumu dostanes aj takto, a je to 65%

gapa
1. aug 2012

@vanilka123
ak nástup na md bude v r.2013, tak z roku 2012. ak nástup na md bude v r.2012, tak z roku 2011 a súhlas s lemon

vanilka123
2. aug 2012

@liz_lemon dakujem velmi pekne

vanilka123
2. aug 2012

@gapa dakujem velmi pekne

lujzzicka
4. aug 2012

Ahojte neviete mi poradi,min.rok 2011 som pracovala do novembra dva roky u jedné ho zamestnávatela v nov.som dala výpoved a mesiac som bola dobrovolne nezamestnaná.Od januára som nastúpila do nového zamestnania kde pracujem stále a na materskú sa chystám tak cca za 7 týž.Z ktorého obdobia sa mi bude rátať MD?dakujem

gapa
4. aug 2012

@lujzzicka
z vym. základu v novom zamestnani,teda ak nástup bude v septembri, tak z obdobia 1-8/2012

lujzzicka
5. aug 2012

@gapa dakujem pekne,odlahlo mi,lebo v predošlom zamestnaní som mala minimum a teraz je to ovela lepšie 😝

esika
13. aug 2012

@gapa a mozem sa prosim opytat a nieje to tak, ze sa materska vypocitava z predosleho roku? bez ohladu na to, ze sa menilo zamestnanie, ja sa len pytam, lebo sestra ide na matersku v roku 2013 a nema teraz bohvie aku vyplatu a keby zmenila zamestnanie v decembri, alebo v januari tak by si mohla pripadne polepsit, prepac, ale mam v tom gulas, pripadne kolko dni musi byt zamestnana u noveho zamestnavatela, aby jej vlastne vznikol narok na matersku, dakujeem a zelam krasny vecer🙂

gapa
14. aug 2012

@esika
z prechádz.roku len ak ti trvalo to isté nem.poistenie(prac.pomer) aj predchádzajúci rok alebo ak nové zamestnanie netrvalo 90dní do nástupu na md (teraz možno do tých 90dní sa už nebudú brať dni pn???? neviem, čo schválili aké znenie novely zákona o soc.poistení a odkedy bude účinná)
ak by skončil pp napr.30.11., od 1.12. vznikol nový prac.pomer a by ti trvalo toto nové nem.poistenie aspon 90dní bez pn (možno bez očr...) tak by sa materské rátalo z vym.základu v decembri 2012
ale lepšie bude po zverejnení znenia novely zákona o soc.poistení, ozaj neviem, čo schválili, bo raz aj tých 90dní navrhovali zmeniť na 180dní

esika
14. aug 2012

@gapa dakujeeeeem moooc kraaaaaaaaaaat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikolino
14. aug 2012

baby poradte ako si vypočítam pn z dnp a materskú? platím si súbeh zo zamestnaním.podmienky pre max pn a materskú by som mala splňať. Môj VZ z ktorého si platím dnp je 795,45 od 17.5.11 do 5.1.12 a znova od 9.1.12 stále trvá ak by som išla napr.16.8.12 na pn a trvala by mesiac ako to vypočítam som s toho blb.poradte ďík.

cucu2
7. sep 2012

@gapa Ahoj ,chcem Ta poprosit o radu. Pracujem od 14.maja 2012. Predtym som bola na rodicovskej dov. teraz som tehotna, termin mi vychadza na konci aprila 2013.Chcem sa spytat, ci budem mat narok na matersku. A z ktoreho roku sa mi vypocita materska z 2012 alebo 2013? Velmi pekne dakujem.

liz_lemon
7. sep 2012

@cucu2 budes mat narok na materske, a bude sa ratat z r. 2012

meiwe
11. sep 2012

Ahoj, viete mi niekdo poradit aku budem dostavat matersku, pracujem a sucastne poberam rodicovsky a prispevky kvoli malemu a jeho zdravotnemu stavu nam bol priznany rodicovsky do 6 roka co bude v marci koncit....ako sa to bude pocitat materska prijem plus rodicovsky priemer alebo len prijem??? Dakujem

liz_lemon
11. sep 2012

@meiwe materske sa rata z hrubeho prijmu zo zamestnania, RP sa do toho nerata, ten pocas MD nebudes dostavat, pokial ho neprehodis na manzela

meiwe
12. sep 2012

Dakujem, vyjde mi rodicovsky do marca a potom uz budem riesit opatrovatelsky na maleho, aj ten bude poberat maleho babka...

liz_lemon
12. sep 2012

@meiwe ale ten opatrovatelsky je len cca 40 E, nie je to skoda, ked mozes mat skoro 200?

meiwe
12. sep 2012

V marci ma maly 6 rokov, bol nam predlzeny kvoli zdravotnemu stavu, a opatrovatelsky nie je viacej?

liz_lemon
12. sep 2012

@meiwe
http://www.employment.gov.sk/prispevok-na-staro...
Výška príspevku na starostlivosť o dieťa za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume 230 eur,
b) 41,10 eura, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

meiwe
12. sep 2012

@liz_lemon dakujem za link, maly ma narok nq viac penazi, bo je zdravotne postihnuty:'(

liz_lemon
12. sep 2012

@meiwe aha, je to mozne, nevedela som

melka24
12. sep 2012

Ahojjte kočky, potrebujem poradiť!!
Čakám bábatko a termím porodu mám na 14. februára, som nepretržite zamestnaná už skoro pať rokov, ale terajší zamestnávateľ mi nechce predĺžiť zmluvu, takže pracujem do 31. októbra 2012, chcem sa spýtať kebyže som nastúpila ešte od 1.10.2012 do konca tohto roka ku druhému zamestnávateľovi s platom okolo 1100 € v hrubom, ale ešte v októbri by som pracovala u dvoch zamestnávateľov, z ktorého príjmu by sa mi rátala materská, lebo teraz momentálne zarábam tak 450 € v hrubom, ďakujem za odpoveď veĺmi si to cením :