Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

straska
30. dec 2009

Renatkas,
ja som isla na matersku 16.3.2009 a prve peniaze mi poslali 16.4.2009...potom posielali vzdy cca patnasty den v mesiaci....

gapa
31. dec 2009

renatka,
na rozhodnutie majú 60dní, no ak si jednoduchý prípad, tak im to tolko netrvá.

sasena12
2. jan 2010

Ahojte,
chcela by som sa opytat, zila som dlhsie v Uk, momentalne som zamestnana od 1.11.09 to znamena ze narok na matersku budem mat az po odpracovany 270 dni? A do tych 270 dni sa zapocitavaju aj vikendy aj sviatky? A este ja teda mozem otehotniet skor len aby som neodisla na matersku skor ako odpracujem tych 270 dni? bohuzial na Sr som dlhdobejsie nezila tak sa moc nerozumiem zakonom. Budem rada ak mi niekto pomoze. Vopred Dakujem

lillien27
5. jan 2010

baby..takze mam 2rocne dieta..pred materskou som pracovala.-v podstate pracujem aj teraz..-plati aj na mna ta zvysena materska..?-rodicovsky prispevok?ak ano treba o to znova poziadat?dikes..pa

xpetka1x
6. jan 2010

lilien nie lebo uz mate dva roky...materska je do 6 mesiacou pripadne do 8 ak predlazia a zvyseny rodicovsky je do 2rokov dietata a od dvoch do 3 rokov je ten minim.prispevok 180eu zaokruhlene

adamica
6. jan 2010

viete mi poradiť.od 1.1.2009 som nezamestnaná.pracovala som vyše 2 rokov.teraz som tehotná, termín mám v marci 2010. chcem sa opýtať, či mám nárok na vyššiu materskú-nikto mi to nevie poriadne vysvetliť. dakujem za odpoved

halintoa
6. jan 2010

ahoj Gapa, opäť Ťa chcem požiadať o radu.
Od 1.12.2009 som nezamestnaná, vo firme čo ma prepustila som bola od 5/2007. V auguste 2010 sa mi má narodiť prvé bábätko. Pochopila som správne, že budem mať nárok na materskú, pokiaľ budem pred nástupom na MD opäť zamestnaná (zamestná ma manžel) a z tohto najnovšieho príjmu mi bude rátaná materská? Ďakujem 🙂 .

keescha
7. jan 2010

Ahojte, potrebujem poradiť ohladom materskej. Vo firme som zamestnana od roku 2008. Je to moje 3 zamestnanie. Začiatkom tohto roku som zistila, že som tehotná. Tak som sa nasledovne prihlásila na DNP na sociálke na platenie z max. vymeriavacieho základu samozrejme s odpočítaním zo zamestnania, aby som mohla mať najvyššiu matersku. Ale mám v tom zmätok- každý mi hovorí inak. nakoľko mám splnených 270 dní platenia nemocenskáho a vyšlo by mi aj tých 26 tt, základom toho čo ma zaujíma, je, aké je v mojom prípade rozhodujúce obdobie?????? Pokial je to rok 2009, tak potom je zbytočné platiť DNP z maxima ktoré je začaté 4.1.2010????

standa82
7. jan 2010

RO je rok 2009. Budú ti toto RO počítať zo zamestnania, ale RO v DNP bude od začiatku poistenia. No aj tu musíš splniť 270 dní (len ak by si v predchádzajúcich zamestnaniach nerobila neskôr ako dva roky dozadu).

gapa
7. jan 2010

adamica,
ak si pracovala v jednom prac.pomere od napr.1.1.2007 do 31.12.09, a nastupuješ cca vo februári 2010 na MD, tak ti vzniká nárok na materské v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia a to 6týždnov pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár na žiadost o materské (nie skôr). Nárok si uplatníš v soc.poistovni zamestnávatela. Od zamestnávatela potrebuješ potvrdenie pre soc.poistovnu.

Po ukončení poberania materského máš nárok na zvýšený RP.

Nezabudni si podať prihlášku na soc.poistovnu podla bydlistka do 45dní od narodenia dieťaťa, aby si bola dôchod.poistná štátom odo dna pôrodu.

gapa
7. jan 2010

halintoa,
áno, no tam záleží od konkrétnych dátumov, z akého obdobia tohto PP to bude.

adamica
8. jan 2010

dakujem za odpoved.ale neviem ako so. zamestnavateľom.firma, kde som pracovala, je zrušená.tak neviem, kde by som to potvrdenie zohnala.viete mi poradiť?

gapa
8. jan 2010

skús nájsť bývalú mzdárku, ona najskôr poradí. Bud ti ho dá ona, alebo sa to žiada z archívu, kde je povinnosť napr. aj mzdové papiere archivovať. Na soc.poisťovni by mali vedieť, kde sú papiere zarchivované, ak to samozrejme oznámil bývalý zamestnávatel, čo však možno ani nespravil. Ja by som hladala tú mzdárku.

delilah1
8. jan 2010

Dobrý večer - ahojte kočky a maminy. Ja nie som ešte síce tehotná ale tento rok sa chystám na materskú a chcela by som sa na ňu dostatočne pripraviť. Môj prípad je trochu ťažký a preto by som nejakú dobrú dušu poprosila či by sa so mnou pár IP - čkami nezaoberala individuálne lebo tu je to dosť všeobecne písané. Vopred pekne ďakujem.

ivka144
9. jan 2010

Ahojte,

som na RD (spolu s MD uz od augusta 2007) a posledne tri mesiace mi uz netrva PP, lebo skoncil minuly oktober (na dobu urcitu). Ak by som teraz otehotnela, budem mat narok na matersku? Teda mohla by som si platit dobrovolne poistenie? Pocita sa MD a RD, pocas ktorej trval PP za obdobie nemocensky poistene, aj ked uz PP teraz netrva?
Dakujem pekne.

gapa
11. jan 2010

ivka144,
ak nič nespravíš, nárok nebude.
Doba čerpania MD, RD, počas ktorej trval PP (poberala si predpokladám materské) sa ráta do doby nem.poistenia "pre nárok na materské" (RD na iné účely nie) a podla teraz účinného zákona možno k trvajúcemu NP (napr. ak by si sa prihlásila na DNP alebo sa zamestnala) prirátať dni "akéhokolvek" ukončeného NP v období dvoch rokov pred skutočným dnom pôrodu.

Takže ak to budeš riešiť cez DNP, tak sa treba prihlásiť na dNP do 8tt a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov. A doba od ukončenia PP do nového prihlásenia nech nie je dlhšia ako cca 14mesiacov, lebo potom už dni ukončeného NP nespadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.

NO a treba sledovať zmeny v zákone, zákon bohužial nie je stály.

francoise7
12. jan 2010

Ahojte, prosím vás, ako vypočítam výšku materskej keď by som platila DNP 47,70€ mesačne, po dobu 270 dní???

standa82
12. jan 2010

Francoise7, musíš vedieť presný dátum začatia poistenia a dátum ukončenia. Spočítaš si za každý mesiac VZ a vydelíš dňami (spočítané)za mesiace a potom x 55% a budeš vedieť denný VZ.
Napr.: platíš si od 4.1.2010 a ulončené dni (270 dní) cca. je 3.11.2010. Potom za január je to VZ 944,6 + (1084,55x9) + za november 108,45 = 10814 : 303 dní = 35,68 x 55%= 19,62 eur/deň . To znamená na mesiac je to 19,62 x 30 dní = 588,5 eur/mesiac.

ivka144
12. jan 2010

gapa - dakujem ti za odpoved. Tak si to musim presne prepocitat a daco urobit.
Este by som rada vediet, ci sa da spatne nahlasit na DNP, pripadne aj na ine. Ak uz nemam PP od nov09, dalo by sa spatne nahlasit na dobrovolne poistenie vsetkeho? Zdravotne, nemocenske, dochodkove, nezamestnanost?
Dakujem.

gapa
12. jan 2010

ivka,
nedá sa prihlásiť spätne na poistenie v SP.
Zdravotné je povinné, t.j. ak nie si poistencom štátu alebo napr. ako zamestnanec, tak to musíš doplatiť. ale ty si poistencom štátu pre zdravotné poist.

dôchodkovo predpokladám si si podala po pôrode prihlášku na SP, lebo inak nie si dôch.poistená a mohla si byť.

treba si o tom (DNP, nároku na materské- 6častí) viac prečítať, napr. na blogoch p. mihála (link nájdeš v téme o dobrovolnom nem.poistení)

jozefmihal
12. jan 2010

OK, tu je link, za dve tri hodinky štúdia budete borec v disciplíne ako získať materskú 600 eur mesačne.

http://www.jozefmihal.blogspot.com/

domeli
13. jan 2010

ďakujem, pán Mihál - už som si to podľa toho aj vypočítala. Vaše rady i návody zaiste veľmi pomáhajú i mnohým ďalším tehuľkám či mamičkám.

halintoa
13. jan 2010

Gapa: ďakujem za odpoveď, chcela si tým povedať, že si musím ustrážiť počet dní poistenia (resp. prac.dni a víkendy), aby sa mi zbytočne neznížil vymeriavací základ, kvôli počtu dní, medzi ktoré sa to rozpočíta, však?

ivka144
13. jan 2010

dakujem gapa aj pan mihal

francoise7
19. jan 2010

standa82, veľmi pekne ti ďakujem, veľmi si mi pomohla! 😉

hella23
19. jan 2010

ahojte,chcem sa spytat ako je to s vyplacanim materskej, ked som evidovana ako zamestnana.13.12.09 som nastupila na matersku termin porodu mam 24.1.10.Vyplatu za 9 pracovnych dni mi zamestnavatel poslal ale matersku za december som od nich nemala vyplatenu. Ked som kontaktovala dnes mzdarku mi do telefonu povedala, ze matersku mi posle socialka po odoslani dokladu co firma musi vyplnit.Lenze mi povedala, ze ten doklad ma este stale na firme a bude odosielat az zajtra.v tomto termine to ona bude odosielat kazdy mesiac.To znamena, ze materska za december mi pride az vo februari a ostatne vyplate terminy budu tak isto posunute o mesiac.Akym sposobom mam docielit to, aby mi posielala tie doklady skor v mesiaci do socialnej poistovne?Aby som mala januarovu matersku vo februari na ucte?Lebo s prosbou o skorsie zasielanie som u nej nepochodila.tvrdila mi do telefon,ze ona v tomto termine robi vsetky vyplaty a nie je povinna uprednostnit moju.Dakujem vopred za odpoved.

gapa
19. jan 2010

halintoa,
presne tak. Asi to už máš naštudované 🙂 tak fajn

hella,
kedy začal tvoj PP?? lebo ak je dlhodobý, tak v potvrdení pre SP mala uviesť vym.základy pre nem.poisteie v r.2008 (ak vznikol tvoj PP v r.2009, nie v 12/09, tak uvedie obdobie od začiatku PP do 30.11.2009), t.j. výplata za 12/2009 nie je pre výpočet tvojej materskej vôbec podstatná, ak nevznikol PP v 12/09

A papier= potvrdenie o vym.základe posielajú len pri nástupe na MD a nie neskôr. Sociálka potom vyplatí v 2/2010 materské za decem+január a potom pravidelne za predchádzajúci mesiac.

či si mzdárka nemyslela, že soc.poisťovna čaká na zaslanie mesačných výkazov (tie mzdárka posiela každý mesiac), čo podla mna nečaká.

možno je tam iný problém, no aký, to zisťíš len v SP.

hella23
20. jan 2010

dakujem gapa 🙂

alenk
21. jan 2010

baby, neviem to tu najst, aky je maximalny vymeriavaci zaklad na rok 2010 (neviem kedy sa to urcuje)?
aj som googlila, ale nasla som len komplikovane opisy, ziadnu sumu.

diky moc

standa82
21. jan 2010

Alenk, zatiaľ je to 1084,55 eur.