Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

aknomis
9. júl 2010

@standa82 - pracovný pomer mi trvá, mám zmluvu natrvalo. na MD pôjdem asi 6tt pred pôrodom. DNP nie som. a je aj nejaká zvýšená materská, alebo.. Na tu mám nárok? a čo pre nu treba spravit?

standa82
9. júl 2010

@aknomis ...no keby si bola DNP, môžeš mať materskú vo výške cca. 600 eur. No ale keďže nie si, materskú ti budú počítať z VZ z platu za rok 2009, keďže nastupuješ na MD v roku 2010.
Po materskej budeš mať nárok na zvýšený rodičovský do veku 2 rokov dieťaťa.

aknomis
9. júl 2010

@standa82 - vybavovala som si DNP a v tom som zistila, že som tehotná.. tak som to prepásla.. 😒
a na ten zvýšený rodičovský príspevok mám nárok automaticky, alebo...? kde sa mám na to spýtat na sociálke?

standa82
9. júl 2010

@aknomis ...akonáhle ti skončí materská, pôjdeš na UPSVaR a vypítaš si tlačivo na rodičovský príspevok. Keďže budeš poberať materskú, na zvýšený budeš mať nárok automaticky.

aknomis
9. júl 2010

@standa82 - dakujem

straska
14. júl 2010

Ahojte,
potrebovala by som poradit ohladne DNP.
Momentalne som tehotna - 7tt a termin porodu mi predbezne lekarka stanovila na 6.3.2011.
Nem. poistenie som si dobrovolne platila od 18.5.2009 do 28.12.2009 z najnizsieho vymer. zakladu. Momentalne si neplatim nic, ale chcela by som dnes tj 14.7.2010 zajst do Socialky a zacat si platit z max. vymeriavacieho zakladu.
Ratala som, ze 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia budem splnat ak sa stihnem prihlasit v Socialke do 8tt, 270 dni nem. poistenia za posledne 2 roky do porodu budem tiez splnat....
Aka bude potom vyska materskeho a z akeho obdobia ju budu ratat? Prip. treba este nieco viac splnat, aby mi vysla max. materska?(neviem, ci uvazujem spravne... ak mam nastup na matersku 24.1.2011, tak vysku mat. prispevku budu ratat od dnesneho dna 14.7.2010 do 31.12.2010. a bude v maximalnej vyske.)
Dost som sa o tuto problematiku zaujimala, len som si neni uplne naistom, ci som to vsetko spravne pochopila a ci platenie nebude zbytocne vyhadzovanie penazi, ktorych teraz nie je na rodic.dovolenke vela :(
Dakujem vopred za odpoved!

standa82
14. júl 2010

@straska ...je to tak ako si myslíš 🙂

vi3ka
14. júl 2010

ahojte, dúfam, že sa trafím so svojou otázkou do tejto témy. 😉
od marca som nezamestnaná, na materskú by som mala nastúpiť začiatkom augusta, keďže som niekde vyčítala, že som v polročnej ochrannej lehote, tak otázka znie, že či mi budú počítať materskú z platu, ktorý som poberala predtým, alebo len za to, že som pracovala budem dostávať tú zvýšenú materskú? ďakujem za odpoveď

straska
14. júl 2010

Standa - vdaka moc-krat za odpoved 🙂 Teraz len dufam, az sa do nastupu na matersku nezmeni zakon ;)

vi3ka - vysku materskej by ti mali ratat z platu. Len nie som si ista, ci ju budu vyratuvat z vymer. zakladu za rok 2010 alebo 2009.

dajna11
15. júl 2010

@vi3ka budu ti ju rátať z príjmu za rok 2009

standa82
15. júl 2010

@vi3ka ...áno z roku 2009, lebo nastupuješ na MD v roku 2010. A tým pádom máš potom nárok aj na zvýšený RP.

kvetinqa
15. júl 2010

Ahojte, mozno to je tu uz niekde spomenute, ale nezvladla som sa preluskat vsetkymi prispevkami. Mozem vas teda poprosit o radu? Som zamestnana od 28.8. 2008 a v novembri idem na matersku. Z roznych dovodov, ak sa samozrejme podari, by som chcela mat po sebe dve deti. Ako sa vypocitava materska a RP ak idem z jednej materskej do druhej? Mam si nieco priplacat? vdaka

vi3ka
15. júl 2010

@straska
@dajna11
@standa82 baby ďakujem pekne za radu 🙂 ste ma potešili.

andrea287
15. júl 2010

Ahojte, chcem sa spýtať, kamarátke končí materská a zamestnávateľka (u ktorej bola zamestnaná) jej oznámila, aby si vopred hľadala iné zamestnanie, pretože ak sa bude chcieť vrátiť späť, okamžite má výpoveď. Viete mi prosím niekto poradiť, či zamestnávateľ môže dať výpoveď hneď po návrate z materskej?? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď, Aďa.

aknaj
15. júl 2010

@andrea287 - myslím, že môže. A nech výpoveď určite nedá sama, ak jej ju dá zamestnávateľ, má nárok na odstupné.

standa82
16. júl 2010

@andrea287 ...áno, môže.

mariro
16. júl 2010

@aknaj - presne tak, ty nedavaj vypoved.Aj u nas tak sef povedal ze po materskej nezoberie baby.Tak si pekne cakaju na odstupne.Nedaruj im nic,co ti patri zober. 😉

mariro
16. júl 2010

@aknaj - pardon to malo byt pre andreu.. 😀 ,som klikla na tvoje meno

mariro
16. júl 2010

@kvetinqa - na druhu MD keby si isla z RD, tak sa ti vyrata mzda s predpokladanym zarobkom ,ktory urci mzdarka a podla toho dostanes i vysku materskej.Obycajne je to z tvojho hrubeho zarobku.Teraz tam mas zaratane i premie ak poberas mzdu tak,ale potom ti to moze vyratat len z cisto tvojej zakladnej mzdy.
Takze bolo by vhodne si priplacat DNP.A to vyuzijes i pocas RD s prvym dietatom,lebo je dobre platit to skor ako otehotnies,mozes cerpat OCR alebo PNku .
Zalezi ako rychlo chces zostat tehotna znova,resp.ako sa to podari rychlo,ale ja by som navrhovala si zacat platit DNP co najskor i ked len z minima aby ti plynul cas.
Je to na tebe, podla toho ake mas zamery.Moznosti je viac.Je to tiez aj o financiach.

pacmaha
17. júl 2010

ahojte... chcem sa spýtať... od 1.9.2010 idem na úrad práce... budem poberať podporu 6 mesiacov. predtým som bola na materskej dovolenke 3 roky. Ak by som ostala tehotná ( chceli by sme 2 dieťa ) mala by som nárok na materskú dovolenku za tých 9 mesiacov? čo tie 3 mesiace? z čoho by sa mi rátala materská? dík

pacmaha
17. júl 2010

ešte som zabudla napísať, že som bola zamestnaná počas materskej dovolenky, len som dostala výpoveď... tak preto ten úrad práce 😉

gapa
19. júl 2010

@pacmaha
ak ti skončí PP ukončením rodič.dovolenky (materskú si čerpala len cca prvý polrok) a počas evidovania na UP otehotnieš a nič nespravíš, tak nárok na mateské mať nebudeš, lebo nemáš ani trvajúce nem.poistenie ani nebudeš v ochrannej lehote po ukončení NP. Či splníš potrebných 270dní NP tiež by boli treba konkrétne dátumy.

pacmaha
20. júl 2010

Takže keď som na úrade práce, treba si platiť nemocenské poistenie? neviem ešte som nebola na úrade práce🙂
a po ukončení podpory by som sa zamestnala u manžela... vtedy by som mala nárok na materskú dovolenku? dík

kykymora
21. júl 2010

Prosím o radu, vite mi poradiť, ako sa vypočítava výška materskej? Na materskú by som mala nastúpiť koncom roku 2010 (december). U toho istého zamestnávateľa pracujem od roku 2008, ale na mesiac pred materskou by som sa chcela zamestnať u iného zamestnávateľa s vyšším platom (vo výške maximálneho vymeriavacieho základu). Ktoré obdobie berie sociálna poisťovňa ako rozhodujúce pri výpočte výšky materskej? Obdobie 2009, 2010, alebo iba z posledného zamestnania? Čím viac to hľadám a zisťujem, tým sa to viac zamotáva, a na stránke soc. poisťovne to tiež nie je jednoznačne vysvetlené. Ďakujem za odpoveď.

gapa
23. júl 2010

@kykymora
ak pred začiatkom nového prac.pomeru skončíš ten predchádzajúci, tak sa berie vymer.základ z posledného zamestnania, z ktorého obdobia záleží od začiatku PP a nástupu na MD, bacha na to, ak je krátke RO,
vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. b + c

nattii
26. júl 2010

Prosím poradte nám. Manzelka je od 3,1,2010 dnp z VZ 700 e. a 7,7,2010 si zvysila, VZ na maximum, ale teraz nedodrzi tych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia do odchodu na matersku lebo namiesto zmeny sa odhlasila a nasledný den sa prihlasila teda prerusila poistenie. oplati sa nám platit to dnp z maxima?Ked nie , tak to mame ist z nizit na minimum?Potom by sa dalo ,ze sa manzelka zamestna na par dni z VZ maximalnym aby mala vyssiu matersku?Dakujem za odpoved

kykymora
31. júl 2010

@gapa
Ďakujem za odpoveď, ešte ťa prosím o jedno, príklad dátum ukončenia starého zamestnania by bol k 30.11.2010, nástup do nového zamestnania 01.12.2010 a nástup na materskú cca 15.12.2010. Stačí mi teda odpracovať týchto pár dní u nového zamestnávateľa alebo nestačí. Ja už som s toho naozaj debil, raz mám takú odpoveď a raz takú a z toho zákona tiež nie som vôbec múdrejšia ☹

gapa
1. aug 2010

@kykymora
stačí.

kykymora
2. aug 2010

@gapa
ďakujem krásne 🙂

pacmaha
5. aug 2010

ahojte, tak som už prečítala všetky strany🙂
takže ak žena chce bábenko a je buď na úrade práce alebo nezamestnaná... treba si platiť DNP ešte pre počatím. Stačí si platiť minimum a potom tých 26 týždňov pred pôrodom maximum? správne som to pochopila????
Ale ak už je na začiatku tehotenstva tak sa to neoplatí platiť... ( keď bola trebárs na rodičovskej dovolenke )...
dakujem za odpoveď