Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

marseliatko
26. máj 2009

Dakujem Ti Gapa za odpoved. Poradila si uz veru vela dusickam. Dnes som sa dozvedela nie najpozitivnejsiu spravu a to, ze mi zamestnavatel nepredlzi pracovnu zmluvu, ktoru som mala od 1.9.2008 na dobu urcitu jedneho roka. Zhodou okolnosti je 31.8.2009 aj moj planovany odchod na MD vzhladom na predpokladany termin porodu 10.10.2009. Vysvetluje to recesiou v odvetvi s tym, ze nebudu predlzovat zmluvy viacerym zatial co ja jedina mam to pozitivum, ze odchadzam zhodou okolnosti na matersku. Tak alebo tak, zaujimalo by ma ci ma na nieco take zamestnavatel pravo ale asi ano a ci tento fakt ovplivni nejako vysku mojej materskej.

gapa
26. máj 2009

marseliatko,
zamestnávatel ti zmluvu nemusí predlžiť. Výšku tvojej materskej to neovplyvní. Ak nástup na MD bude presne 31.8.09 a bude to posledný den trvania PP, tak žiadosť o materské dávaš ešte zamestnávatelovi.
Ak by nástup bol až po ukončení PP, tak by si si to mala podla správnosti odniesť sama s potvrdením od zamestnávatela.

lilian22
27. máj 2009

Ahojte kočky, ja mám problém ako slon a veľmi vás prosím o radu, neviem si s tým poradiť sama..
U môjho zamestnávateľa som zamestnaná od roku 2006, kedy som bola prijatá na polovičný pracovný úväzok, čo mi veľmi vyhovovalo, pretože som začala študovať VŠ. Od 1.1.2008 ma zobral na plný úväzok a dobu neurčitú, no vo februári vymyslel, že vplyvom hospodárskej krízy mi ponúka buď opätovný polovičný pracovný úväzok na dobu URČITÚ (s tým, že ak sa práca posunie dopredu, prejdem na trvalý pracovný pomer), alebo výpovednú lehotu a ahoj.. Keďže peniaze potrebujeme, rozhodla som sa pre polovičný pracovný pomer a tu nastáva môj problém. Som v 11 týždni tehotenstva a pracovný pomer mám uzatvorený do 30.6.2009 a zatiaľ sa mi nikto nevyjadril ako to bude ďalej no je predpoklad, že zmluvu budem mať, nakoľko nikto za mňa nehľadá náhradu a pracovné plány mám nalinajkované na september 2009 ale.. Nástup na materskú dovolenku by som mala mať 4.11., nakoľko termín pôrodu mám stanovený na 16.12. Môžete mi poradiť prosím vás pekne, aká situácia vznikne, ak by šéf so mnou nepredĺžil pracovnú zmluvu a ja budem nezamestnaná s podporou? Mám nárok potom na materskú? Nikto o mojom tehotenstve nevie, viem, že pre mňa je najlepšie ak to budem tajiť do 1.7., no čo potom? Je mi úplne jasné, že si novú prácu v 3 mesiaci nenájdem.. Ako som sa dočítala, ak by som bola zamestnaná u tohoto zamestnávateľa a išla od neho na materskú, môj vymeriavací základ bude za rok 2008, však? (tam som mala super plat to by bolo veľmi dobre). Prosím poraďte mi aké kroky mám podniknúť aby som z toho vyšla čo najlepšie a náš rodinný rozpočet neutrpel pre moje pochybenie. Ďakujem vám vopred veľmi pekne, Lilli 😉 🙂

macalc
31. máj 2009

lilian22 a uz tvoj sef vie ze si tehu???ak ti da nahodou vypoved tak sa daj na pn-ku bo uz si tehu a patris do skupiny kde plati ochranna lehota 6 mesiacov po skonceni pracovneho pomeru a pn-ku bude platit soc poistovna kim nepojdes na matersku daj sa vypisat na rizikove ak uz budes vediet ze ta chce sef prepustit ale nepodpis mu ziadne papiere

murkaa
31. máj 2009

dobry den. uz som precitala skoro vsetky príspevky a dozvedela som sa vela informácii, ale konkretne rovnaky priklad na moje dotazy som nenasla. preto chcem poradit. Bola som trvalo zamestnana, ale od r.2006 som bola na MD+RD, ktora mi koncila 6.5.09. S tymto datumom so mnou moj zamestnavatel rozviazal PP. cize teraz som v ochrannej dobe co sa tyka NP. Do prace nenastupujem, lebo 2.6. idem so synom do nemocnice na maly chirurgicky zákrok - cize mam narok na OCR (10dní)? do septembra som akoze na predlzenej RD (do 6 r.) nakolko mi nástup do MŠ potvrdili az 2.9. a t.c. som zistila, ze som znovu tehotna (4.t.t.) nastup na MD by mal byt 25.12. (6 t) ev. 11.12. (8t.)
moje otazky sú, ale nasledovné: mam narok na materske a z coho sa vypocita, co je vyhodnejsie?
1. - ak este teraz v ochrannej dobe pojdem na PN (az do MD) z coho sa mi vyrata 55%, nakolko som bola zamestnana a zamestnavatel musi vypisat VZ na vypocet
2. - mam ist na PN do septembra a od septembra si platit DNP (nakolko dieta bude v skolke, ja nezamestnana na ÚPSVaR????)
3. - alebo mam si do septembra platit DNP a potom ist na PN (nakolko dieta bude v skolke, ja nezamestnana na ÚPSVaR????)
4. - alebo jednoducho mam si az do MD platit DNP - hlavne chcem vediet ci to ma vyznam a z toho vypocitavaju materske (vzhladom k tomu, ze zamestnanym sa vypocitava z predchadzajuceho kal. roka, tak mam vtom zmatoko, lebo som bola na RD).
nebola by som rada keby som kvoli nejakej nevhodnej volbe prisla o peniaze, ktore mozem ziskat. Uz ma aj tak Socialka obrala o platby za cele tri roky mojej MD a RD na dochodkove poistenie, aj napriek tomu, ze zamestnavatel zmenu oznamil, opakovane som sa snazila dopatrat aj mailami so SP, kto spravil chybu. No nie je toho vinníka. Hlavne, ze peniaze su neni na mojom ucte. Preto vopred dakujem za rady.

gapa
31. máj 2009

murkaa,
ak si skončila prac.pomer v posledný den rodičovskej dovolenky, tak bohužial ti s najväčšou pravdepodobnosťou žiadna ochranná lehota neplynie, lebo tvoj PP neskončil počas trvania nem.poistenia, ale počas jeho prerušenia. Už tu bol taký prípad preberaný, ked mamičke počas RD skončil PP v auguste a v decembri jej neuznali nárok na materské.
Takže ak nič nespravíš,
1. nárok na očr nebudeš mať
2. nárok na PN nebudeš mať ani v prípade ak budeš DNP odteraz, no od septembra sa prihlásiť na DNP je NESKORO!!!
3. ako som písala, ak nebudeš mať prac.pomer, nárok na nemocenské nebudeš mať
4. ak sa teraz prihlásiš na DNP z maxima a najskôr po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na dNP nastúpiš na MD, tak materské sa bude rátať z tohto maxima (RO nie je v takom prípade predchádzajúci kal.rok, ale v tomto konkrétnom prípade obdobie od prihlásenia na DNP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD)

Preto moja rada, bud krátkodobý prac.pomer (napr. v auguste) s čo najvyšším vym.základom na 1kalend.den, ale tak aby končil najskôr cca v 11-alebo to bolo 13t.t???. (potom vychádza nástup na MD 6týždnov pred PTP v ochrannej lehote 6mesiacov po ukončení PP). Treba si to prerátať podla tvojho PTP, 6týždnov predtým je nástup na MD a max. 6mesiacov predtým (určite treba nechať nejakú rezervu) by mohol končiť PP (nie skôr!!)

Ak takú možnosť nemáš tak jednoznačne DNP, no čo najskôr, najneskôr do 8tt!!!!!!! lebo nastúpiť na MD treba až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia, ak nastúpiš na MD skôr, tak by bolo materské rátané len z minimálnej mzdy!!! Snád do nástupu na MD nezmenia zákon o sociálnom poistení.

Nárok na PN však z DNP mať nebudeš, lebo nesplnaš podmienku aspon 270dní NP v poslendých dvoch rokoch pred vznikom PN (dni čerpania rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru sa rátajú ako dni nem.poisenia len pre nárok na materské, nie však na nárok na nemocenské!). Nárok na nemocenské by si mala iba ak by si bola zamestnaná, no potom je DNP zbytočné, lebo nárok by vznikol zo zamestnania aj na materské.

murkaa
1. jún 2009

Dakujem za vysvetlenie. nebola som si ista s tym obdobim RD, ale si mi to pekne rozpisala. Takze ked sa DNP od 1.6. budem mat dalsi mesiac narok aspon na OCR?

skrutka11
1. jún 2009

Kočky, pre Vás, ktore si chcete rýchlo a bezbolestne vyrátat matersku dovolenku

super link

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-mate...

murkaa
1. jún 2009

prosiiiiiiiiiiiiiiiiim este ma napodlo. Viem, ze je dnes 1-vého, ale neda sa to doplatit aj ma minuly mesiac?

gapa
1. jún 2009

murkaa,
ak zájdeš na SP, tak sa môžeš prihlásiť na DNP najskôr odo dna, kedy si prihlášku podala/doniesla na SP, nedá sa spätne. Ak sa prihlásiš na DNP napr. od 2.6.09, tak od 3.6.09 môžeš bez problémov poberať ošetrovné z minim.mzdy. Ošetrovné však platí SP maximálne 10dní, aj keby očr trvala dlhšie. Počas poberania ošetrovného sa poistné platiť nemusí, no napr. ak by trvala očr 18dní, tak neplatíš len za prvých 10, od 11-teho dna očr už platiť musíš, lebo už nepoberáš ošetrovné.

gapa
1. jún 2009

strunka,
ten výpočet/kalkulačka sú dosť skreslujúce. ☹
napr.
- mamička si predsa nevyberá, či poberá materské 200dní alebo kolko, stanovuje to zákon, nakolko má nárok
- ak zadáš aj správny súčet vymer.základov za rok a bola si napr. časť roka PN, očr, mala neplat.volno, tak to ráta zle denný vym.základ
...

aj som tam chcela pridať reakciu, no bolo by treba sa registrovať a to sa mi akosi nechce 🙂

skrutka11
2. jún 2009

ahoj GAPa. Samozrejme je to len orientacny vypocet. Ja som napr. nebola vobec chora a plat som mala viac menej stabilny, takze ak nastupim 6 tyzdnou pred porodom, da sa napasovat aj poberanie materskej na tych 200 dni, co je priblizne 28 tyzdnou.

Ale su tam myslim linky aj na ine stranky, kde sa doscitas viac.... tak aspon tak

gapa
2. jún 2009

skrutka,
no v takom prípade to cca môže vyjsť,

no majú tam dosť nepravdivých info, aj v iných kalkulačkách (napr. dávke nezamestnanosti), no radšej sa zdržím komentára. Som náročná, aspon ja osobne by som sa za takú kalkulačku hanbila. No mlčím už. 😀

No neber to prosím osobne 🙂

borievka
3. jún 2009

Ahojte mamicky 🙂 Prave dnes som sa sem prihlasila prvykrat a velmi som sa potesila, ked som uvidela, ze je tu tolko prispevkov ohladom vypoctov materskej 🙂 Som z toho totiz uz par dni poriadne zufala 🙂 Mam vystudovane pravo a napriek tomu sa v tych vypoctoch nevyznam.
Chcela by som teda velmi pekne poprosit o radu niekoho, kto sa v tom ako-tak vyzna:

Do juna 2008 som pracovala (predtym 4 roky) ako zamestnanec s mesacnou mzdou otrasnych 12000Sk, od jula 2008 som SZCO, odkedy som si vsak dobrovolne platila socialku (vsetky tie polozky) vo vyske cca 5000Sk mesacne.
Chcem sa teda opytat, ako sa mi bude ratat materska, na ktoru mam nastupit v septembri 2009? Je to cely predchadzajuci rok 2008 a zrata sa mi hruba mzda zamestnanca v prvych 6 mesiacoch, ako aj odvody ako SZCO za druhy polrok?? Vobec tomu nerozumiem.Hlavne ma stve, ze ci som si neplatila tie dobrovolne odvody zbytocne v takej mesacnej vyske ? samozrejme, ze tych 5000Sk mesacne platim este aj teraz ,teda do augusta 09, kedy sa mi zmenia podla danoveho priznania za minuly rok (zrejme to bude minimum).

Dalsiu otazku mam, ci nahodou niekto nevie, co je pravdy na tom, ze sice osamela (slobodna) matka ma narok na matersku 37 tyzdnov len vtedy, ak nema trvaly pobyt ako rodicia matky dietata? ZE vraj to ma vplyv na to posudenie "osamelosti" matky.

Dakujem vopred za odpoved, rada by som sa uz kludne vyspala a nemala stresy z toho, ze nebudeme mat s babatkom z coho zit :(

gapa
3. jún 2009

borievka,
aké dobrovolne poistenie si platíš okrem nemocenského? dôchodkové a aj v nezamestnanosti? REsp. uved z akého VZ si platíš dobrov.nemoc.poistenie. Z toho čopíšeš sa to zistiť nedá. Výšk1a tvojho príjmu zo zamestnania nemá na výšku materského vplyv.

najlepšie by bolo sa u niekoho zam estnať

borievka
4. jún 2009

Ahoj Gapa,
platim si aj dochodkove aj v nezamestnanosti a od jula 2008 si platim z VZ 15.000 Sk. No zamestnat sa nemam kde, tak len dufam, ze to, ze si platim dobrovolne tu socialku v podstate k nastupu na matersku to bude 14 mesiacov (teda splnam tych 270 dni), aj predtym som si to samozrejme platila, lebo som bola 4 roky zamestnanec. Ale ako pises a dobre tomu rozumiem, to ze som bola predtym zamestnana na to vplyv mat nebude a vyrataju mi matersku z tych poslednych 12 kalendarnych mesiacov?

Dakujem velmi pekne za odpoved!

gapa
4. jún 2009

borievka,

takže si mala/budeš mať tieto nem.poistenia:
1. prac.pomer 2004-30.6.08
2. DNP 1.7.08 trvá, VZ od začiatku 15000,-Sk
3. povinné NP szčo 1.7.09 bude trvať, VZ asi 295,5eur

nástup na MD 9/09
skutočný pôrod cca 10-11/09

K nástupu na MD budú trvat tieto nem.poistenia, z ktorých bude nárok na materské

1. DNP
1.7.08-do cca 10(11)/09
rozhodujúce obdobie (z každého nem.poistenia sa určuje zvlášť), z krorého sa ráta materské z DNP 1.7.08-31.12.08 (vid § 54 ods.2 písm. a zákona o sociálnom poistení)

2. povinné NP szčo
1.7.09 - do cca 10(11)/09
podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splníš vdaka dnom ukončeného NP zamestnanca, z ktorého sa ráta obdobie cca 10(11)/07-30.6.08
RO je 1.7.09-31.8.09 (vid § 54 ods.2 písm.b zákon o sociálnom poistení)

tak orientačne výpočet materského (ak si nebola napr. PN v rozhod.období)

denný vymer.základ.z DNP= 6mesiacov x 15000,-Sk : 184 dni v RO 1.7.-31.12.08 = 90000:184= 489,1305 Sk = cca 16,2362eur
denný VZ z povinného NP szčo = 2mes.x 295,5eur :62dní = 9,5323eur

spolu DVZ (DNP+povinné NP Szčo) = 25,7685eur
denné materské = 55% z DVZ = 14,172675eur na kalend.den

no výpočet ber len orientačne a prekontroluj! ja som si to nekontrolovala (matematicky) a neviem ako sa robia zaokrúhlovačky v eur a tiež prepočet na eur kedy sa robí

borievka
5. jún 2009

DAKUJEM TI VELMI PEKNE !!!!! Normalne si mi urobila den po dlhsej dobe 🙂) Sice tym vypoctom nerozumiem, ale podla tohto by ta materska nemusela byt az taka hrozna.....Dufam, ze pochopim potom tie tlaciva na socialke.
No este na dodanie, nie nebola som ani PN ,ani som necerpala dovolenku ani nic podobne. Porod by mal byt 18.10., takze rata nejako okolo 10.9. by som mala ist na matersku.
Este by som mala jednu otazocku, kedze pre SZCO sa vzdy menia odvody od 1.8. kalendarneho roka a mne vyjdu podla danoveho priznania za minuly rok minimalne, ten jeden mesiac (august 2009) mi nesposobi nejake znizenie materskej ? Bude sa to teda ratat tak, ako si uviedla vyssie podla toho, co platim teraz, teda cca od jula 2008 ?
Velmi si mi pomohla, lebo nemam nikoho v okoli, kto by sa tomu rozumel a u nas na socialke tie panie teda nie su vobec ochotne a mile poradit.
Nevies mi povedat prosim Ta nahodou, ci je to naozaj tak, ze ako osamela matka budem mat narok na matersku 37 tyzdnov len vtedy, ak nemam trvaly pobyt tam, kde maju trvaly pobyt moji rodicia??
Este raz obrovska vdaka!!!!

skrutka11
5. jún 2009

Ahoj Gapa,

vobec nic neberiem osobne 😉 a je fajn si precitat nazor niekoho ak sa tomu rozumie. Ja som si to studovala len zbezne, ale pozriem sa nato blizsie pre moj pokoj duse. Inak pohoda.

ty sa tym zaoberas?

gapa
5. jún 2009

borievka,
trochu ta opravím.
Povinné poistenie SZčo sa mení (treba nahlasovať, odhlasovať alebo meniť VZ) vždy za obdobie od 1.7.!!!!(nie od 1.8.) Ale mýli ta asi to, že za 7/09 sa platí do 8.8.09, t.j. platí sa mesiac pozadu.

Do 30.6.09 musíš do SP (aj ZP) doručiť výpis z DP za r.2008 a ak ti vznikne povinnosť platiť povinné odvody do SP, tak si musíš podať prihlášku do SP od 1.7.09 (treba podať do 8dní). Takže zaplatíš odvody za júl + august + časť septembra (do dna pred nástupom na MD). Ten výpočet, čo som písala vyššie sedí. Tieto údaje si už napísala predtým. T.j. že teraz povinné poistenie do SP neplatíš ale podla DP za r.2008 ti asi vznikne minimálny odvod. Preto som písala vo výpočte, že od 1.7.09 máš povinné NP szčo z VZ 295,5eur, čo je minimum.

NO a od lekára si vypýtaj potom 2x žiadosť o materské. A tiež po narodení dieťaťa budeš potom dávať do SP 2x kopiu rodného listu dieťaťa (ku každej žiadosti zvlášť). Ak budeš chcieť byť dôchodkovo poistená, tak aj k prihláške na dôch.poistenie (ale to ak máš nárok na materské a si povinne NP szčo k nástupu na MD až po ukončení poberania materksého), no nepredpokladám, že prerušíš žívnosť po ukončení poberania materského, takže v takom prípade to neplatí s tým dôch.poistením. NO to už idem daleko. 🙂

S tými 37 týždnami ti neporadím. Pozri si definíciu osamelého zamestnanca podla zákonníka práce § 40 ods.1+2. Nikde inde definícia osamelej osoby/matky nie je (teda neviem o tom a ani na porade sa nič také nespomínalo). Takže či SP postupuje podla tejto definície? HOvorí sa tam o osobe, ktorá "žije sama". Aj ked vlastne žije minimálne s dieťaťom. V tomto ti neporadím. Aj ked niekde bola (niektorá mamička ju pripla na stránke porada.sk) aj príloha čestného prehlásenia pre SP, no už si nepamätám kde.

borievka
5. jún 2009

Ved to, ze som sa nikde nedocitala nieco take, akoze nemozem ako osamela matka zit v mieste trvaleho pobytu mojich rodicov, aj ked napr. v mojom pripade tam tiez maju len nahlaseny trvaly pobyt, ale fakticky budu byvat inde a ja tiez budem asi byvat na inom mieste s babatkom, len si nejdem prehlasovat zatial trvaly pobyt, takze mi to pride ako dobre postavene na hlavu, lebo naozaj budem osamela a zivit sa budem sama.Ale opytam sa este raz na pobocke SP, ze ci to je skutocne tak.

Ano, mas pravdu, jasne, ze som myslela, ze to treba od jula 🙂 Len sa to plati v auguste.
Ak som ta dobre pochopila, tak teraz si musim zasa dat v juli novu prihlasku na SP, kedze mi vznikne to minimalne poistenie SZCO podla vypisu z danoveho priznania? To je to tlacivo- registracny list FO ? Len kolonky vypisem ine, teda nie DP ale povinne poistena osoba?

Dvakrat ziadost o materske mi treba uz hned na zaciatku odovzdat na SP ? Myslis jednu normalne, ktoru musim dat vzdy, ale tu druhu som nepochopila, ze k comu ju mam prilozit?
VDAKA!!

gapa
5. jún 2009

borievka,
ak budeš ozaj žiť sama, tak by som sa s trvalým pobytom rodičov nezaťažovala. Podpíšeš čestné prehlásenie, že žiješ sama a nech si to prídu skontrolovať (to asi nehrozí).

Potrebuješ dve žiadosti o materské, ku každému nemocenskému poisteniu zvlášť. T.j. jednu k DNP a jednu k povinnému NP szčo. Na každej žiadosti zaškrtneš z ktorého si uplatnuješ a na obe žiadosti uvedieš, že si uplatnuješ nárok aj z iného NP (t.j. preškrtneš neuplatnujem, aby ostalo uplatnujem). Obe si radšej prefoť a nechaj potvrdiť prevzatie v SP.

Tá prihláška naRLFO myslím je tak, ako píšeš, aj ked nemám osobnú skúsenosť.

borievka
5. jún 2009

Aha, uz som to pochopila. No kazdopadne sa budem musiet s niekym poradit, ako to vyplnit, aby mi to zasa nevracali ako zle 🙂 Oni mi potom poslu nejaky vymer domov, ze aka mi bude chodit materska? TEda nejake rozhodnutie budem mat dopredu?

gapa
5. jún 2009

borievka,
dopredu??? po podaní žiadosti musia rozhodnúť do 60dní a pošlú ti o tom rozhodnutie (taká je prax, v zákone je to tuším inak, musia podať len v prípade, ak nemáš nárok, no to netvrdím na 100%).

Na tvojom mieste by som zašla tam osobne aj s výpisom z DP a snád poradia.

borievka
5. jún 2009

Jasne, ze nie dopredu...🙂 Som myslela potom, ked si dam uz vsetky ziadosti...
Pojdem tam aj osobne, len v mojom okoli mi to mamicky pre moje dusevne zdravie neodporucaju 🙂 Ale dakujem ti, ze si mi aspon takto pomohla. Kazdopadne tam pojdem uz na zacaitku jula kvoli tomu povinnemu co mi vyjde z vypisu z DP. A potom ked budem mat papier od lekara, tak samozrejme znova....

misska30
15. jún 2009

ahojte,,kto mi poradi?
ja pracujem iba na dohodu,,som v 13 tt., ako mam postupovat aby som dostala dobru matersku? keby ma zamestnavatel zamestnal na zmluvu teraz , koko dni by som musela platit socialke za zdravotne a dochodkove poistenie aby mi vysla materska?? musim byt aj pred tym zamestnana na zmluvu alebo nevadi ked som asi 2 roky robila len na dohodu? poradte mi prosim,,mne lekarka vravela že staci ked sa nahlasim na socialku a poplatim si tri dni a mala by mi materka byt uznana,je to pravda?

gapa
15. jún 2009

misska,
ak už dva roky robíš len na dohodu a nemala si v tom období žiadny prac.pomer ani iné nem.poistenie (dobrovolné, povinné NP szčo), tak ti už v žiadnom prípade nárok na materské nevznikne. Len nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

Nesplníš totiž podmienku aspon 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

zuzuxx
16. jún 2009

ahojte... na matersku sa chystam v novembri 2009, takze dolezite su prijmy 2008, ze?
10 mesiacov som platila NP z maxima, bohuzial zvysne 2 mesiace som bola chora - jeden mesiac tyzden a druhy mesiac mesiac. Zamestnavatel nam vsak preplaca mzdu aj pocas PN. Vsimla som si, ale ze ked som bola chora, neplatila som NP z maxima... moze mi toto ukratit max matersku?
Je moznost si to nejako doplatit? jedna sa o marec a december 2008
dakujem za rady 😉

gapa
16. jún 2009

zuzu,j
predpokladám, že to, čo ti platil zamestnávatel nebola mzda, ale náhrada mzdy počas dočasnej PN. Z tej sa NP neodvádza. A dni PN sa vynímajú z výpočtu materskej. Takže výšku materskej zo zamestnania neovplyvní.

mesačný VZ zo zamestnania si mala v mesiaci s PN predpokladám vo výške:

napr. ak si bola PN 10dní dajmetomu v 12/08, tak 30219:31dní v dec x 21dní (t.j. 31spolu-10dní PN)

v marci by to bolo pri 10dnoch PN 28142:31x21 (bolo iné maximum)

zuzuxx
16. jún 2009

Gapa, dakujem za odpoved...
Takze chapem spravne, ze ked som bola PN, tak tie dni sa ignoruju a nepocitaju do VZ?
V marci som bola PN 5 dni a v decembri 20 (cely mesiac)

Dakujem strasne moc 😉