Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

standa82
2. sep 2010

@nadenkaaa ...PN sa ti bude počítať z VZ od januára do septembra 2010 a materská bude celý rok 2010, pokiaľ na ňu nastúpiš v roku 2011.

mariro
2. sep 2010

@zufalka - jeeeej krasneee,gratulujem k detickam,vela zdravia a stastnych dni do konca tehu 😉

nadenkaaa
3. sep 2010

@standa82 dakujem velmi pekne 🙂

j4n15
7. sep 2010

viete mi poradit, ze kolko tam mam dat pocet dni tehotenstva a starostlivosti o nar.dietata?
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-mate...
moc tomu nerozumiem, dakovala ,)

gapa
7. sep 2010

@j4n15
obvykle sa poberá materské 28x7dní to je predpokladám to, čo tam treba doplniť.,
a máš pekný PTpôrodu,na moje narodeniny 🙂

j4n15
7. sep 2010

@gapa 🙂 he he.
inak zapocitatelny prijem, mam tam dat iba hrubu mzdu vyplaty na cely rok? a obdobie cize 2.polrok?
a ked som dala ze vypocitat vysku materskeho tak mi vyslo 2 tisice..to hadam dostavat mesacne nebudem ,) cize to musim vydelit 6? jakoze pol roka...
boze som nejak mimo ,)) ale dik

liaa5
19. sep 2010

Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit niekto ci vyska PN ktoru som dostavala ked som bola na rizikovom by mala byt totozna s vyskou MD? podla tych papierov co mi dosli zo socialky mam priznanu mensiu sumu ako som mala na PN....Niak som sa nad tym nezamyslala, len pred nedavnom ma to napadlo....A popripade keby islo o ich chybu, ci mi rozdiel spatne doplatia?

standa82
19. sep 2010

@liaa5 ...mala by byť rovnaká ako PN. Rozdiel by mali doplatiť.

liaa5
19. sep 2010

Ahaa, tak dakujem, zajtra tam teda zavolam.... 🙂

gapa
19. sep 2010

@liaa5
záleží ale aj od toho, kedy ti začalo nem.poistenie, z ktorého si získala nárok na nemocenské/materské, tiež či ide o prac.pomer alebo DNP, kedy začala PN a kedy nástup na MD.

liaa5
20. sep 2010

@gapa
hmm, tak z toho nie som moc mudra... 😅 nemocenske poistenie mi zacalo asi mesiac pred nastupom na pn, dva mesiace som bola pn a potom mi zacala materska...ide o pracovny pomer...tak neviem, noo 😒

gapa
20. sep 2010

@liaa5
ak ide o krátkodobý PP, tak to ozaj záleží od PRESNýCH dátumov.
Dám príklad
vznik PP 1.6.2010,
vznik PN 5.7.2010,
nástup na MD 31.8.2010,
nemocesnké sa bude rátať z obdobia 1.-.30.6.2010.
mateské sa bude rátať z obdobia 1.6.-4.7.2010 a vzhladom na to, že 2-3.7. bola sobota + nedela, kedy nepoberáš mzdu=nemáš vym.základ, tak to zníži vym.základ na 1kalendárny den.

mariro
21. sep 2010

@gapa - Vsetko najlepsie k narodeninam,vela stasticka, zdravicka a lasky 😉 .

gapa
21. sep 2010

@mariro
dakujem 🙂 🙂

kykymora
15. nov 2010

@pacmaha no takto ako píšeš to bolo doteraz, od 01.01.2011 majú byť zmeny, pretože je to vlastne zlatá baňa a soc.poisťovni sa to nepáči. Ale najlepšie je overiť si to na sociálke. Na webe nájdeš konkat na ústredie - a je tam úsek - materské. Na tejto infolinke sú celkom milé tety, ktoré ti poradia. Ja som tam tiež volala a žiaden problém a vedia čo hovoria. Ja som už mala nervy, pretože som mala asi 5 verzií ako získať vyššiu materskú a nevedela som ktorá je správna a teta na socialke mi to bez problémov ozrejmila 😉

michaelamedova
2. dec 2010

ahojte baby ja by som sa chcela opýtať som v 22tt a mám PN chcela by som vedieť koľko mi bude vypláné nemocenské keď mi zo soc.poslali že moj denny vymeriavací základ je 12,44ez toho 55% je 6,84 koľko teda budem dostáva nemocenské?

andzi
4. dec 2010

@michaelamedova to záleží od toho, koľko dní budeš na PN, za každý deň, kalendárny, nie pracovný máš nárok na 6,84 eur, takže si vynásob počet dní PN sumou 6,64 eur.

michaelamedova
2. jan 2011

@andzi ďakujem aj som si myslela že to bude takto ,aspoň že sa to ráta za každý jeden deň,lebo inak by to bolo nič moc :(

lucylla
3. jan 2011

Ahojte maminky aj nemaminky 🙂 ..., no tak som si to tu zbežne trošku preštudovala ako je to asi s materskou a s platením DNP...., je to super, že ste ochotné babám poradiť a trošku sa vyznať v zákonoch, z ktorých som aj ja jeleň 🙄 .Mala by som otázku, či sa teraz od januára niečo menilo ohľadom DNP, chcela by som si ho začať platiť, tehotná zatiaľ nie som a som zamestnná na TPP tak či sa mi to oplatí, keby náhodou...., bude sa to ešte stále zohľadňovať pri výpočte materskej? Ďakujem vopred za radu ☹ ...

ludike01
3. jan 2011

Ahoj lucylla. Čo ja viem, nič sa nemenilo, takže sa určite oplatí začať si teraz platiť ak plánuješ bábätko, aby už potom nebolo neskoro 🙂 A určite sa to bude zohľadňovať. Moja otázka zasa znie, že ako sa to bude zohľadňovať? ak som si napríklad vypočítala že budem dostávať 380 eur materskú, ako sa pripočítava k tomu ešte to DZP aby som vedela koľko budem dostávať aj s tým? A ďalšia vec čo ma trápi je, že neviem ako je to s marodkou a s rizikovým tehotenstvom. Je to to isté? počula som že ak by som išla namiesto marodky na rizikové, tak by som dostávala viacej peniažkov. Ak by niekto vedel poradiť, vopred ďakujem.

ludike01
3. jan 2011

Aha, uz som si nejako s mojou prvou otazkou poradila vo vasich debatach vyssie ....a este sa k tej druhej otazke chcem opytat, ze ak pojdem na rizikove uz od 10. januara a materska mi vznika niekedy az v polovici marca, bude potom suma odlisna, alebo bude taka ista?

zuzana323
6. apr 2011

ahojte,vyznate sa niekto vo vyske materskej,aka ma bude cakat?termin mam 25.jun 2011,momentalne som na rizikovom.
materska sa rata za predch.kalendarny rok?,a ak som mala 2 zamestnavatelov v roku 2010,tak sa berie pri vypocte materskej ten druhy-teda ktory vlastne este trva,alebo obaja a vsetky mesiace,co som pracovala,sa zrataju dokopy?
neviem si vyratat matersku,ak mozte,poradte.dakujem

zajo29
9. máj 2011

ahojte. Prosila by som o pomoc ohľadom materskej. Neviem či budem mať nárok na materskú. Momentálne som 7. mesiaci tehotenstva. Termín pôrodu mám 20.júla 2011 na materskú mám nastúpiť 8.6. 2011. Do mája 2010 som bola študentkou vysokej školy a od 25.augusta 2010 som zamestnaná. Pracovala som do decembra 2010 a od Januára som na PN (kvôli tehotenstvu). PN-ku som už ukončila a momentálne si čerpám dovolenku až do dátumu nástupu na materskú. Preto sa chcem opýtať, či v tejto situácii má nárok na materskú. Prosíííím o pomoc

januska712
1. jún 2011

ahojte chcela by som sa spytat kedze som bola zamestana od oktorba a od januara som na PN.... termin mam 18:7. len tak tak mi vychadza tych 27é dni odpracovanych... ale ak porodim skor tak to nie je 270 dni v socialnej postowni my dne spowedali že sa mam dat vypisat na MD od 6.6.--- ale ak porodim skor tak potom co??, ja som fakt s toho jelen a nechapem tomu dakuem za rady...

deniskateniska
6. jún 2011

@januska712 ja som nastupila na zmluvu 2.9. otehotnela som do dvoch tyzdnov a tiez som mala termin ltt 26.6. len maly bol velky a tvrdlo mi brusko tak som mesiac pred porodom fakt nic nerobila, aj na svadbe sestre som len sedela a o desiatej som sla domov. na PN som bola od decembra koli tomu tvrdnutiu a hlavne sef mi nekuril v praci... strasne som sa bala ako to dopadne ci stihneme 270 dni... neviem ako ti poradit asi len modlit sa aby si to stihla... este ma napada to ze ci by sa nedalo doplatit na par dni DNP ale to netusim ci sa to da... drzim palce

januska712
6. jún 2011

@deniskateniska
dakujem welmi pekne... praweze ja si myslim že porodim skor ako toho 18.7. tak dnes si to musim vybavit lebo zajtra idme k mojej doktroke a musim jej powedat.. ale som s toho uplne mimo..(

deniskateniska
6. jún 2011

@januska712 ja som bola tiez na rozpadnutie a dotiahli sme to presne na termin 😀 este som bola u doky a ta mi povedala ze este dlha cesta bo som len na 3cm otvorena a na druhy den som rodila 😀 hlavne vies co mi pomohlo? oddych a hlavne pozitivne myslenie tesila som sa ale som sa aj bala bo sme dom prerabali a nemali sme este kde byvat... teda vo svojom... a akosi som sa so vsetkym zmierila a vydrzali sme to pokope 😀 a skus sa doktorky opytat moja mi poradila take kadejake finty, vsak isto vedia ked v tom "behaju" 😉 drzim palce nech to zvladnete v termine 😉

januska712
6. jún 2011

@deniskateniska
ahoj ja som wolala do socialnej poistowne a tam my powedali že ma ma zajtra vypisat moja doktorka na MD... a ze snad to vydrzim... tak uwidim... ale aj ja som rozmyslala ze sa skusim popytat tej doktorky... aona mi hadam nejako poradi:D:

adkarobko
6. jún 2011

ahojky, potrebujem poradiť akú budem mať výšku materskej. Som zamestnaná 4roky môj mesač.hrub.príjem je 664EUR a dnp si platím každý mesiac 14EUR od 05/2010 nástup na meterskú dovolenku mám 4.8.2011. Môžem poprosiť o radu ako si vypočítať výšku materskej. Ďakujem pekne 🙂

deniskateniska
6. jún 2011

@januska712 no tak sa spytaj doktorky a uvidis, hlavne verit ze to vydrzite 😉