Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

vergulka
19. okt 2009

gapi!
si poklad! 🙂
prosim ta, ked ta mozes este pootravovat.poslala som ti rano IP.ak budes mat cas, tak odpovies?

chiana
19. okt 2009

Ahojte, baby,
som rada, že som našla túto tému, lebo ma napadla jedna vec, a bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili.
Ja mám predbežný termín nástupu na MD určený na 8.2.2010.
Takže sa mi asi bude logicky rátať vymeriavací základ z roka 2009. Do súčasnej práce som nastúpila v januári 2009. Predtým som ale pracovala 2 roky v zahraničí - Írsko, kde mi zamestnávateľ platil všetky odvody.
Dá sa nejakým zázračným spôsobom dosiahnuť to, aby sa mi vymeriavací základ bral z tohto obdobia???

chiana
19. okt 2009

Teda opravujem sa, do súčasnej práce som nastúpila v decembri minulého roka... ďakujem za akúkoľvek radu...

chiana
20. okt 2009

Mám pocit, že je to asi nereálne... a nikto nereaguje a nereaguje....

gapa
20. okt 2009

chiana,
nie je to reálne. Berie sa vždy len VZ z posledného zamestnania a už vôbec nie zo zahraničia. Ak ti začalo terajšie nem.poistie /PP v 12/2008, tak sa ti bude rátať materské z vym.základov v r.2009 z tohto zamestnania.

chiana
21. okt 2009

gapa,
dik za odpoveď 😉

vergulka
23. okt 2009

ahoj gapi!
no tak som sa odhlasila z nemocenského ku dňu 21.10.2009 a buduci tyzden sa idem prihlasit znovu na DNP z maxima ku dňu 1.11.2009. len som sa ta chcela spytat - jedna uctovnicka mi hovorila, ze na matersku mozem nastupit az 270 dni od vzniku tohto noveho poistenia. je to pravda? ja uz som bola rok DNP, takze by som tu podmienku 270 dni mala mat splnenu, alebo nie? aj nove poistenie musim mat 270 dni?
prosim ta vies mi este poradit v tomto ako to je?
bola by som ti velmi vdacna. lebo by sme uz z manzelom chceli zacat pracovat na babatku a nevieme ako sa mame zariadit. 😉
diky moc!

gapa
23. okt 2009

vergulka,
aj dni ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN/skutočným pôrodom sa rátajú do 270dní NP. Pri DNP stačí splniť podmienku aspon 26týždnov DNP od "posledného prihlásenia" na DNP do dna pred nástupom na MD/vznikom PN. Inak sa bude nem.dávka rátať z aktuálnej minimálnej mzdy. 270dní máš splnených.

vergulka
23. okt 2009

gapa,
a ak by som nahodou sla na PN skorej (kvoli babatku, ak by boli nejake problemy)? potom by to ako bolo? ci musim vydrzat tych 26 tyzdnov "za kazdu cenu"! 😅

vergulka
23. okt 2009

gapi,
prosim ta este a vies mi povedat aj presnu sumu, kolko je ta maximalna materska?

standa82
23. okt 2009

Max.materská je 600 eur, samozrejme keď máš 12 mes. VZ 1084,55 Eur.

kisska
23. okt 2009

presnejsie 596,50€ 😉

gapa
23. okt 2009

som ti vergulka napísala. Inak je dávka rátaná z minim.mzdy. Samozrejme, ak treba, tak treba PN.

presnú cifru max. materského ti nepoviem, to môžu byť rôzne čísla a vždy ide o maximum. No t.č. cca mesačne 55% z 1084,55eur. ale napr. aj 55% z 1003,09eur je maximum.

vergulka
23. okt 2009

standa82,
to znamena, ze na to maximum (600 eur) mam narok len, ak si platim maximalne NP 12 mesiacov?
a co ak splnim podmienku platenia maxima tych 270 dni, to nestaci?

baby, no uz som z toho tusim zase jelen.ked ja som taky ekonomicky antitalent. ale teda orientacne ta max. materska je aspon nejakych 500 eur, ak si platim tych 270 dni?

mima595
24. okt 2009

nie, vergulka, nepotrebujes cely rok - su 2 základné podmienky - aby ti vobec nieco vyplatili - musi ti poistenie trvat min. 270 dní ku dnu porodu. 26 tyzdnov plati iba vtedy, ak by si si od zaciatku platila iba z minima, a chcela by si maximum - tak zrusis 1 poistenie, a hned na 2.den uzavrieš 2. DNP z maxima - aby sa ti ratala materska z toho, tak musi toto poistenie trvat min. 26 tyzdnov.

vergulka
24. okt 2009

mima595,
a ked som z minima platila rok a zrusila ho k 21.10.2009 a k 1.11.2009 si idem dat z maxima, tak ako to je?
tam musim mat tych 270 dni alebo staci 26 tyzdnov?
nevies poradit prosim?

vergulka
24. okt 2009

a stale som DNP od zaciatku.

standa82
24. okt 2009

Vergulka, ak si si z min. platila rok, tak tých 270 dní máš splnených a k 1.11. si dáš z maxima (pre dosiahnutie najvyššej materskej), no musí toto nové poistenie trvať min.26 týždňov aby si dostala najvyššiu materskú.Až po týchto 26 týždňoch môžeš nastúpiť na materskú, zby si ju dostala najvyššiu. Snažila som sa vysvetliť to polopate. 😉

vergulka
24. okt 2009

standa82,
dakujem ti velmi pekne za to polopatisticke vysvetlenie! 🙂
vies ked ja som uz niekedy z toho uplne zmagorena, lebo jedna uctovnicka povie to, druha to, jedna tetuska na socialke to a druha to. takze potom neviem comu mam verit.

ale dakujem vam vsetkym velice, velice moc - tebe, gape a aj dalsim. ste zlate a trpezlive pri nas neskusenych. obdiv! 😉
dobru nocku 😔

vergulka
24. okt 2009

ozaj standa82 a este jedna vec! 😅
a ako je to ak by som nahodou isla pocas tehu na PN? su tam tiez nejake podmienky, ovplyvnuje to nejako matersku (aby som dostala tu max.) alebo nie? nevies poradit este v tomto?

diky moc! uz fakt dobru nocku! zajtra nakuknem na odpoved! 😉

standa82
25. okt 2009

Vergulka, v tomto sa nejako extra nevyznám. Skús sa pozrieť na tému "rizikové tehotenstvo, PN a materská", tam je to rozoberané. Čítala som to, no nie do detailov.PA 😉

vergulka
25. okt 2009

gapi!
prosim ta, ti mi nevies poradit, ako je to, ak by som sla pocas tehu na PN - ovplyvnilo by to nejako matersku? su tam nejake podmienky ohladom PN pocas tehu, aby som dostala tu max?
diky 🙂

veronica1
26. okt 2009

vergulka-tak to by zaujimalo aj mna, keby som bola PN ci to ovplyvni matersku - ja si vsak platim len DNP, zo zamestnania mi PN ani materska nevznika, tak po tych 270dnoch keby som bola PN, ovplyvni to vysku materskej? A z coho mi bude vypocitana PNka?

matula1194
26. okt 2009

Ahojky, chcela by som sa spytat na jednu vec. Termín porodu mam 14.1.2010, pracovnu zmluvu mam do konca marca 2010 a vtedy aj moj zamestnavatel ukoncuje uplne svoju cinnost rusi komplet prevadzky..ovplivni to nejak moju matersku pripadne RP? Ďakujem za odpoved

standa82
26. okt 2009

Matula, keďže ty nastupuješ na MD pravdepodobne 3.12.09, tvoju materskú to nijako neovplyvní. Keby ti skončila zmluva aj v decembri, si v ochrannej lehote pol roka. Materskú ti vypočítajú podľa tvojho VZ.

matula1194
26. okt 2009

Aha, ďakujem standa 🙂

gapa
26. okt 2009

matula,
len si treba dať prihlášku na SP najneskôr 1.4.2010 (ak je to napr. sobota alebo nedela, tak už v predstihu v piatok s dátumom začiatku poistenia 1.4.10). Inak by si nemala súvisle dôchodkové poistenie.
Tiež treba zájsť na svoju zdrav.poistovnu asi s potvrdením o poberaní materského a napr. zápočtovým listom, no to si zisti v ZP, čo konkrétne treba. Nemajú rovnaké požiadavky.

matula1194
27. okt 2009

Gapa, vďaka fakt maš pravdu to ma ani nenapadlo 🙂)

eliza.liza
27. okt 2009

pod na www.google.sk, zadaj do vyhladavania vypocet nemocenskych davok, su tam niekolko odkazov, je aj rovno od soc.poistovni.

vergulka
28. okt 2009

Surne!!!!! 😕
Baby,
potrebovala by som nejake info (radu) pre moju sesternicu:
je momentalne na MD s dcerkou (má nieco vyse roka) a teraz caka dalsie babatko (6 tt).
neviete mi poradit aku matersku bude mat pri druhom alebo pripadne co ma urobit aby bola co najvyssia?
podmienku NP 270 dni v posledných dvoch rokoch splnila.bola zamestnana ako ucitelka pred nastupom na prvu MD, ale len na dobu urcitu (september2007 - jun 2008).Koncom mája alebo zaciatkom juna 2008 nastupila na matersku a koncom juna jej skoncila pracovna zmluva, takze prvu matersku este dostavala aj od zamestnavatela. neviete mi povedat ako to bude teraz s tou druhou MD?alebo pripadne ci si ma urobit DNP?co sa jejoplati?
prosim prosim surne velmi! 😉

vopred velke diky!!