Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
11. aug 2009

zajačik,
ak začal PP 1.8.09 a tvoja mzda 8-12/09 je 1000eur, tak je to nie 5mesiacov.

No vo výklade SP uverejnenom v aktualitách na stránke soc.poisťovne (cca koncom roka 2007,alebo skôr začiatkom r.2008) je niečo také, že k trvajúcemu nem.poisteniu možno prirátať dni akéhokolvek UKONčENéHO!!! nem.poistenia, aj ked zákon hovorí o niečom inom.

Takže ja ti len poviem, že istota je, ak ho napr. ukončíš a dalším dnom sa prihlásiš. Ale so zahraničím nemám skúsenosť. Takže som ešte tie Ečka nevidela a možno aj od toho závisí, ako to napíšu .t.j. neviem, či sa z toho E dá vyčítať, či trvá alebo nie.

No a potom dalšia otázka. Ak trvá, prečo si neuplatnuješ nárok vo Francúzsku. Takže aj z toho usudzujem, že musí byť ukončené. No netvrdím, že to tak je, alebo že viem. Len predpokladám.

gapa
11. aug 2009

trochu som nedopísala prvý odsek. Tých 1000eur si nevšímaj 🙂 Inak to sedí. Samozrejme rátajú sa dni presne, nie 30 (ale schematicky t.j. cca môže byť)

zajaciq
11. aug 2009

no, gapa, kedze mam pracovny pomer na slovensku, tak preto si chcem to materske pytat na Slovensku.
resp keby mi uznali zarobok slovensky, tak by som si to uplatnila aj tam co by nie 🙂 ( keby to bolo vyssie ako doma)
a ten vypocet som robila od 1.8. 09 do 28.2. 10 a 1000e mesacne 🙂

gapa
11. aug 2009

zajačik,
už sa niekto pýtal, či je možné poverať materské v dvoch štátoch. To by bolo zaujímavé. Ved ak môžeš platiť v oboch, tak prečo by si nemohla aj poberať.

Je to tuším formulár E104. NO už som ti písala, že soc.poisťovna vyžaduje UKONčené NP. Tak to nechám na teba.

No a to obdobie som ti písala, že tvoje RO je 1.8.09-31.12.09 🙂 Len pre presnosť. 🙂
drž sa.

angieee
12. aug 2009

materská sa vypočítava s hrubého platu? Ak som v minulom roku pracovala 2,5 mesiaca a potom som nastúpila do druhej práce a tam som 9 mesiacov odpracovala a teraz som na PN tak materskú mi bude platiť tento zamestnávateľ ?

fifi06
12. aug 2009

Gapa, dík za radu. Prejdem si podrobne zákon o sociálnom poistení a určite to budem konzultovať s mzdárkou. Dám vedieť ako som dopadla.

Angiee, áno VZ pre výpočet materskej je tvoj hrubý príjem u súčasného zamestnávateľa. Podľa pasu nastupuješ na MD v roku 2010, pokiaľ tvoj PP pomer sa neskončí pred nástupom na MD, tvoje RO je rok 2009. Gapa nemýlim sa?

gapa
12. aug 2009

fifi,
nemýliš, ak jej tento PP trval už k 1.1.09.

ok, študuj, ja budem mať teraz dovolenku u svokry 🙂

angieee
12. aug 2009

ahojte

ja som nastúpila 1. novembra 2008 a na PN som išla 3 augusta 2009 na PN budem už až do nástupu na materskú a zmluvu som mala na neurčito tak dúfam že to bude ok

salvinka
12. aug 2009

ahojte..
chcela by som aj ja trosku poradit.. kedze mi vychadza termin porodu zaciatok marca roku 2010 materska sa mi bude ratat z celeho roku 2009?? pracujem v jednej firme od septembra 2008..
cize vypocitam si hruby rocny prijem, vydelim ho poctom dni v roku a z tohto vysledku 55% bude suma na jeden den materskej??

mimkaa10
14. aug 2009

salvinka
ak sa tvoj mesačný hrubý príjem zhoduje s vymeriavacím základom z ktorého si platila nemocenské poistenie, tak potom tak, ako píšeš

aninka251
14. aug 2009

ahojte baby, vedeli by ste mi poradit prosim? neviem totiz ci mam alebo nemam narok na matersku a podla toho co mi prave nabehlo na ucet asi nie ☹ zamestnana som bola od minuleho roku od juna a v januari 09 som nastupila na PN, materska dovolenka mi zacala 1.7. vymeriavaca listina mi este nedosla a tak neviem ci sa zmylili ale dnes mi nabehla vyska materskej taka ista ako som dostavala PNku. Ved aj pocas PN zamestnavatel za mna odvadzal do socialnej poistovne. nerozumiem tomu a dakujem za kazdu radu...

mimkaa10
14. aug 2009

aninka
u teba by to malo byť tak, ako to je
PN aj materské je 55% denného vymeriavacieho základu
dni PN sa počítajú do povinnej podmienky nároku na materské (270dní), ale nie do vymeriavacieho základu. Preto máš materské rovnaké ako PN.

subidubi
17. aug 2009

ahojte, viete mi poradit v mojom pripade, ze som tehotna a pracujem len do 30.11.2009 (koniec vypovednej doby) a od decembra budem nezamestnaná alebo na PN to este neviem 🙂 ale myslim ze to nieje tak podstatné. Chcem sa opytat ze ci aj mne ako nezamestnanej sa bude materska ratat z predchadzajuceho roka - čiže 2009 alebo uz ako nezamestnanej mi dá štát nejaku minimalnu sumu.

dakujem

mimkaa10
17. aug 2009

subidubi
ak spĺňaš podmienky na priznanie materského - aspoň 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a v období nástupu na MD ti bude trvať nemocenské poistenie, tak na materské nárok máš (55% z vymeriavacieho základu)

gapa
18. aug 2009

aninka,
tvoja materská je rovnaká ako PN, lebo je to ako píše mimka 55% z vymeriavacíeho základu. A ak tvoj PP začal rv 6/08, tak v oboch prípadoch z denného VZ v období od začiatku PP do 31.12.08, takže výsledok je rovnaký. Jedine ak by si nastupovala na MD až v r.2010, tak sa materské ráta z r.2009 a výška by bola iná.

gapa
18. aug 2009

subidubi,
málo údajov o nem.poisteniach v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, zač.PP, ukonč..., nástup na MD

fifi06
18. aug 2009

Gapa, tak som sa bola informovať u môjho zamestnávateľa na moju situáciu, ktorú som tu rozoberala na predchádzajúcej stránke č.9. Podľa našej mzdárky v prípade ak ukončím PP tento rok, môj VZ pre výpočet materskej bude predpokladaný príjem, ktorý by som mala v roku 2008. Ale situácia sa trochu zmenila a pravdepodobne do nástupu na MD budem doma na 60%. V takom prípade moje RO bude rok 2009. Čas poberania náhrady mzdy sa neráta do výpočtu výšky materskej? Čiže ak som dobre pochopila mzdárku tak v tomto prípade by sa môj VZ mal rovnať predpokladanému prímu za rok 2009? A ešte jedna otázočka – výška odstupného sa ráta z priemerného mesačného prímu a čas poberania náhrady mzdy sa vynecháva? Ďakujem za cenné rady.

gapa
18. aug 2009

fifi,
predpokladám, že náhrada mzdy bude riadnym VZ pre nem.poistenie a neviem o tom, že by bola v prípade práce na 60% nejaká výnimka. Ak by teda tvoj PP pokračoval až do nástupu na MD, tak bude tvoje RO r.2009 a tvoje VZ v tomto období. Zatial sa v tomto nijako nemenil zákon (v súvislosti s krízou).
Tak isto ti neviem povedať, či sa odstupné ráta z obdobia pred prácou nad 60%, možno ak o tom hovorí vaša kolektívna zmluva, lebo v Zákonníku práce myslím nič také nie je. No všetky § neovládam. Tak snád niekto prihodí skúsenosť.

vladka112
18. aug 2009

Ahojte chcela by som sa spýtať, práve som nastúpila na MD od 07.08.2009, papiere som odovzdala našej majiteľke, kto mi bude prvých 6 mesiacov vyplácať sumu môj zamestnávateľ alebo Sociálna poisťovňa, nakoľko moja zamestnávateľka ma ani neinformovala o tom že kým som bola na PN- tak prvých 10 dní mi mala hradiť ona, musela som sa informovať v Soc. poisťovni, viem mi niekto pomôcť, aby som znova neprišla o peniaze ďakujem veľmi pekne

katrinb
18. aug 2009

Ahojte baby....matersku si uz viem vyratat...no jedna vec mi nie je jasna...na MD pravdepodobne, ak vsetko bude OK natupim v roku 2010 cca februar. Viem, ze materska sa vyrata z roku 2008. Niekde som ale citala ze maximalna suma hrubej mzdy, z ktorej sa rata materska je 1000 €...je to este aktualne?
Aeste jedna otazka...ak sa mi bude ratat materska z roku 2008..a uz teraz viem, ze minimalne 2mesiace z toho roku su PN (teraz som totiz na PN), re tie 2 mesiace je suma pre vypocet stale hruba mzdy? Alebo suma PN? Dufam, ze som to napisala zrozumitelne

subidubi
19. aug 2009

gapa, takze pracujem od r.99, 10r. nepretrzite, ukoncenie prac. pomeru bude 31.11.09 a som tehotna, vypoved z dovodu §63 a) takze sa na mna nevztahuje zakaz vypovede a preto neviem ci sa mám od decembra dať na PN. ale ako som si uz vsimla v niektorej z tvojich odpovedí tak max 10 dni by som mohla byt PN lebo potom sa mi prerusi nemocenske poistenie? Dalej neviem z ktoreho roku a ci z hrubej mzdy sa mi vyrata materska lebo uz budem nezamestnana ale zas je tam asi tá ochranná doba 6 mesiacov. Dalej neviem či mam oznamit zamestnavatelovi ze som tehotna ak uz mam vypoved a aj tak sa na mna zakaz vypovede nevztahuje, ale ci je to nutne kvoli ochrannej lehote. Hlavne neviem co robim od 1.12.09 - aby som si nahodou nepokazila to ze matersku nedostanem lebo zvazujem byt december na PN.
... v jednej tvojej odpovedi som vycitala ze asi aj na mna sa bude vztahovat to ze materska (ak budem mat na nu narok) sa mi bude ratat z r. 2008? - lebo PP mi konci 31,11.09, je to tak?
... este jedna otazocka, materske je 6 mesiacov a ak nemam narok tak mam hned rodicovsky ktory je pre kazdu zenu rovnaky?
... a este jedna otazocka 🙂 - ak som slobodna tak je materske 9mesiacov? niekde som to citala ale nie v zakone 🙂
dakujem velmi pekne, inac si velmi zlata ze nam venujes svoj cas a dost podrobne a ochotne odpovedas (nedalo sa to nevsimnut 🙂

janicka121
19. aug 2009

Ahoj GAPA prosim ta chcela by som sa opytat ci by si mi nevedela poradit: som v 3 mesiaci a som doma na nschopenke ale chcela by som sa dat vypisat na ryzikove. Prosim ta ked vies kolko percent z platu (moj plat v hrubom je 17 000) budem dostavat ked by som ostala do porodu doma. Zijem v cechach ale nevadi mi ked mi napises ako to je na slovensku, keby si vedela ako je to v cechach s ryzikovim tak by som bola rada. Za odpoved vopred dakujem

gapa
19. aug 2009

subidubi,
ak tvoj PP skonči 30.11.09 (31.11.09 nepredpokladám 🙂 ) a do 6mesiacov nastúpiš na MD 6týždnov pred PTP, tak sa ti mateksé bude rátať z r.2008, ako si písala.
Od ukončenia PP už nebudeš dôchodkovo, nemocensky, poistená a ani v nezamestnanosti.
Preto bud sa chod od 1.12.09 zaevidovať na UP alebo sa daj vypísať na PN. No ako PN ťa na UP nezaevidujú. Tiež treba s dokladom o poberaní nemocenského zájsť na ZP (alebo ak sa zaeviduješ na UP, tak asi tiež z nejakým papierom sa chodí na ZP).

Si nejako zle pochopila tých 10dní a prerušenie nem.poistenia. To neplatí pri PN ale len pri Očr!!!!!!!!!!! Pri PN platí obvykle prvých 10dní zamestnávatel, no len v prípade, ak PP trvá. Ak si PN ako nezamestnaná, tak žiadne poistenie v SP netrvá, len ZP.

či to oznámiť?? Je na tebe. No ak oznámiš, tak budeš považovaná za tehotnú napr. z dôvodu P-čie, nočných ...

osamelé matky majú nárok na poberanie materského 37týždnov, inak je to 28týždnov.
rodič.prísp. je rovnaký pre všetky matky a ak nie je nárok na materské, tak vzniká nan nárok od mesiaca narodenia dieťaťa. Či sa dieťa narodí prvého alebo posledného v mesiaci, za daný mesiac sa poberá v rovnakej výške.

janka1874
19. aug 2009

Ahojte
potrebovala by som konkrétne poradiť
momentálne som na rodičovskej dovolenke a čakám druhé bábo mám však možnosť nastúpiť do práce ale nebude to na dlho lebo podľa tehotenskej knižky by som mala nastúpiť na materskú 29.9
no ja momentálne som zamestnaná čiže najprv musím dať výpoveď nasledne podpísať novú pracovnp zmluvu a potom ešte asi ukončiť rodičovskú a ledva po mesiaci natupujem na materskú no neviem či sa mi to oplatí a podľa čoho by mi bola potom vypočítavaná materská?
prosím poradte mi niekto kto sa v tom dobre vie orientovať lebo ja som z toho blbá podľa platu by mi určite vychádzala vyššia materská ako som mala teraz už len preto že doteraz som mala zmluvne minimálnu mzdu čiže tým pádom aj minimálnu materskú
a z akého kalendárneho roka sa vlastne materská počíta

leonor1200
19. aug 2009

Ahojte, písala som už toto isté do témy 2 zamestnania a materská, ale tu mi možno niekto skôr poradí (možno gapa 🙂 )
chcem Vás poprosiť o radu ohľadom výpočtu/vybavovania materského, na MD nastupujem od októbra 2009.

V roku 2008 (podľa ktorého by sa mi mala rátať výška materského) som:
I/08 bola zamestnaná na hlavný PP (100%) u zam-eľa č.1 (od roku 2005),
potom som zmenila zamestnanie tak, že v období II-XII/08 som na HPP (100%) pracovala u zam-eľa č.2
+ na vedľajší (resp. znížený, 10%) PP u pôvodného zam-eľa č.1.
V roku 2009 sa mi PP znova zmenili:
I-II/09: HPP (100%) zam-eľ č.2 + VPP (10%) zam-eľ č.1
III-VI/09 som mala až tri úväzky: HPP (90%) zam-eľ č.3 + 2x VPP (2x 10%) zam-elia č.1 a č.2.
Zvyšok tohto roka pred nástupom na MD: VII-IX/09: HPP (90%) zam-eľ č.3 + VPP (10%) zam-eľ č.2
(t.j. skončil sa mi PP u zam-ľa č.1).

Keďže je to takýto chaos , chcem si ešte pred vypísaním tlačív u doktorky a ich zasielaním zamestnávateľom overiť, či som veci pochopila správne. Je pravda, ak si myslím, že:

1. materské (55% z denného vymeriavacieho základu) sa mi bude počítať z oboch PP v roku 2008 (HPP u zam-eľa č.2 + VPP u zam-eľa č.1)?
2. tlačivá na materské musím zaslať všetkým trom zam-ľom? Lebo hoci u č.1 sa mi v r. 2009 už PP skončil, za rok 2008 potrebujem potvrdiť príjem, u č.2 som síce prešla na VPP, ale v r. 2008 som tam bola na HPP a opäť potrebujem potvrdiť príjem, no a u č.3 som na HPP len od III/09, ale musím im nejako oficiálne nahlásiť nástup na MD.
3. pri takýchto kombináciách by bolo vhodné overiť si na SP, že všetky potvrdenia im zam-lia doručili načas a správne vyplnené? To ma napadlo len preto, lebo IV-VI/09 som bola kvôli tehu na PN a výmer PN mi došiel na 2x, lebo tí dvaja zam-lia na VPP poslali tlačivá na SP s riadnym oneskorením, a tam museli výpočet dodatočne opraviť/navýšiť...

gapa
19. aug 2009

leonor,
odpoved v inej téme.

gapa
19. aug 2009

janka 1874,
všetko záleží u teba od konkrétnych dátumov, lebo hlavne pri krátkodobom PP treba dať na to bacha!!! Ak máš termín 10.11.09, tak určite nastupuješ na MD v 9/09, t.j. v rozmedzí 15.9.-29.9.09, ak sa nemýlim. Ak by si ukončila PP a začala nový napr. 24.8.09 a nastúpila na MD v 9/09 (je jedno či 15 či 29), tak sa ti materské bude rátať z vym.základu obdobia 24-31.8.09.
Ak by PP začal až v septembri, tak záleží úplnef na konkrétnych dátumoch a ak by PP začal 1.9.09 a nástup na MD bol 15.9.09, tak sa ráta z obdobia 1-14.9.09, prí nástupe na MD 29.9.09 z obdobia 1.-28.9.09. A pozor delí sa vymeriavací základ kalendárnymi dnami, takže najlepší by bol nástup na MD v sobotu a začať PP v pondelok (teoreticky, no záleži na konkrétnej hrubej mzde za dané obdobie)

No a ukončiť PP môžeš len dohodou, výpovedou to už nestihneš, tam plynie dvojmesačná výpovedná doba.
Ak poberáš rodič.príspeovk už od r.2008/7 a dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky, tak môžeš poberať RP ešte za mesiac 9/09 naposledy (ak nastupuješ na MD v priebehu 9/09), tiež sa treba odhlásiť zo SP odo dna nástupu do práce do 8dní (prihlášku potom podla toho či bude trvať ten PP bud až nástupom na RD alebo do 45dní od pôrodu, resp. podla dátumu ukončenia PP) a na UPSVaR len oznámiť začiatok práce.

janka1874
19. aug 2009

gapa ďakujem
a čo ak ešte pôjden na PN

gapa
19. aug 2009

tak to je tiež podstatný údaj, ak by išlo o krátkodobý PP.

janka1874
20. aug 2009

no neviem ako krátkodobý ja nastúpim do práce ale je možné že pôjdem aj na PN za ten akože mesiac čo by som mala pracovať