Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
6. okt 2009

beruska.zuzanka
dni PN počas trvania PP sa do 270dní ratajú. Nerátajú sa len pri výpočte materskej. To sú dve nezávislé obdobia.

Uved dátum ukončenia PP.

beruska.zuzanka
6. okt 2009

gapa- PP v tejto poslednej firme mi skončil k 02.10.2009

gapa
6. okt 2009

beruska,
ak teda PP začal v polke apríla 2009 dajmetomu 15.4.09 a skončil 2.10.09
(nemám rada to k 2.10.09, nemiem, či 2.10.09 trval alebo netrval PP, no snád som dobre pochopila, aj ked nie je v tomto prípade podstatné. Osobne radšej používam skončil dnom 2.10.09, to len tak mimochodom 😵

tak tvoje materské sa vyráta z obdobia 15.4.09-30.9.09, t.j. akoby si nastupovala na MD posledný den prac.pomeru.
Predchádzajúci kalend.rok je rozhodujúcim obdobím pre výpočet len v prípade, ak trvajúci/príp. posledný PP trval najmenej celý predchádzajúci kalend.rok.

beruska.zuzanka
6. okt 2009

gapa, ďakujem Ti, konečne v tom mám jasno 😉

ale trieskam si hlavu teraz, lebo v predchádzajúcej robote som dala výpoveď ja a už som bola tehu, len som o tom nevedela... dozvedela som sa to dva týždne po tom ☹ a v predchádzajúcom zamestnaní som zarábala o 8000 viac, ako teraz ☹
nuž čo, asi to tak malo byť....

ešte raz ďakujem a dobrú nôcku prajem 😉

gapa
6. okt 2009

tak sa ešte zamestnaj v tretej robote 😉
ale naozaj, peniaze nie su všetko. RAdšej zdravé bábätko. Dobrú 😵

beruska.zuzanka
6. okt 2009

Papa 🙂

katy7
7. okt 2009

gapa, veľmi pekne ďakujem, keď zistím, určite sa ozvem

katy7
7. okt 2009

gapa ešte jedna otázočka, keby som teda zostala zamestnaná ďalej u terajšieho zamestnávateľa a pokračovala v PN s tým, že mi teda už zamestnávateľ prestane platiť poistenie v SP, môžem si ho platiť ja sama? Píšeš, že by v takomto prípade nebolo dobré nastúpiť z PN rovno na materskú práve kôli tomuto poisteniu. Keby som si ho platila sama, dá sa to? Nejde mi teraz o to, aby som dostala preplácanú PN zo sociálky, ale aby som mala nárok na normálnu materskú... Ďakujem za trpezlivosť 🙂

dana10
7. okt 2009

Ahoj Katy7
Vidím že nie som sama, ktorá má ten istý problém ako ty s PN a materskou.Lebo aj ja by som asi bola PN 52 týždňov a čo ďalej?Ak budeš niečo vedieť ohľadom toho DNP a ostatných poistení platenia do SP po tých 52 týždňoch rada by som aby si to napísala do fóra.Ja som tiež bola včera na IUI uvidíme za 2 týždne???Chodím do Heliosu a ty?

katy7
7. okt 2009

ahoj dana10, aj ja chodim do Heliosu. Drzim palceky, nech ti to dobre dopadne 😉 Ty si uz dlho na PN? Ked som zacala s umelym oplodnenim ani vo sne ma nenapadlo, ze budem musiet riesit taketo veci... Ale co uz, musime to brat tak, ako to je.
Urcite dam vediet, co som zistila 😉

dana10
7. okt 2009

Katy7, ja som na PN-ke od 5.1.2009.Ak prvé IUI bude negat. absolvujeme ho ešte raz a potom už len IVF.To IUI všetkých odrádza,lebo úspešnosť je len 10 - 15percent. Včera som sa pýtala dr., že úspešnosť pri IVF cca 46 percent.Nevedno prečo to tým ženám nevychádza.Ešte mi povedala že potraty do 12 týždňa sú spôsobené genetikou a je to v 80 percentách.Ja mám za sebou 1xmimomaternic.tehot. a 1 zamlknutý pootrat / 9t./.Netreba sa vzdávať a ísť ďalej, nádej umiera posledná!!!Aj ja Ti držím palce veľa robí PSYCHIKA. 😵

katy7
7. okt 2009

dana10 veru veru, ale vzhladom na to, ze uz som doma osmy mesiac, mala by som byt v klude, len trosku pomaham mm s podnikom, ale len tak pohodovo, aspon sa nenudim. Je pravda, ze predtym v praci to bol jeden velky des, preto sme sa s mojim gyn. rozhodli to cele riesit PN, ale... snad uz to 3.IVF vide, je to dost deprimujuce, hlavne ked nikto nevie, kde je chyba. Tiez mas toho za sebou dost... Ak budes mat chut skoc na Snazilky/Sanatorium Helios. papa

mici111
7. okt 2009

ahojte, aka je max. mozna vyska materskeho? ta max. hranica? neviem sa k tomu nikde dopatrat.. ☹ dakujem

dana10
7. okt 2009

Max.výška materského je 596,5025EUR.Vymeriavací základ sa vždy mení k 01.07./VZ-1084,55EUR a z toho 55 percent/

vergulka
16. okt 2009

ahojte baby!
prosim vas chcela som sa vas opytat, ci mi niektora neviete poradit ohladom vypoctu materskej, lebo v tomto som uplny analfabet.
uvazujeme s manzelom o babatku, ale na kolko mame velku hypoteku a nezarabame tak vela, tak zvazujeme, kedy a ako by sa nam to "oplatilo". (ja viem ze je to asi trochu drsne napisane, ale musim uvazovat tak aby sme to zvladli-prezili) 😒
ja som SZCO od 1.9.2008 a dobrovolne si platim nemocenské z minima.chcem si ho teraz od novembra zvysit na maximum.ja viem ze by sa mi asi oplatilo ist najviac na matersku az v roku 2011 (cely rok 2010 platit z maxima), ale tolko cakat nechcem. neviete mi prosim vas poradit (vypocitat) aku by som mala matersku, ak by som si zvysila nemocensku teraz od novembra na maximum a na matersku by som sla (odhadom v nejakom septembri - oktobri) buduceho roka? 😉
prosim!!!velmi by ste mi pomohli.

gapa
17. okt 2009

vergulka,
jednoznačne ti radím nie dať ZMENU vym.základu ale sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima. Takto v prípade, ak pôdeš na MD po uplynutí 26týždnov, tak sa ti bude rátať materské z vymeriavacích základov v období od tohto nového posledného prihlásenia do 31.12.09 a nie z celého roku 2009.
V čase ńového prihlásenia môžeš byť už tehotná cca 8tt, no radšej do 6tt, ak by si nastúpovala na MD skôr.
Do volieb sa zmena v DNP nepredpokladá, no potom možno niečo vymyslia.

vergulka
19. okt 2009

cize by som mala narok aj na tu maximalnu matersku? ak by som sa teraz odhlasila a znovu prihlasila z maxima a otehotnela zaciatkom buduceho roka? 😅

standa82
19. okt 2009

Ahojte dievčence, chcem sa opýtať som na RD a TPP mi trvá. Budúci rok by som chcela ísť opäť na MD niekedy v septembri. No, viem že MP dostanem z vymer.základu, pre výpočet je dôležitý rok 2009. Na výplatnej páske mám zákl.mzdu 597,50 Eur. Viete mi niekto poradiť aká mi vyjde materská (zo zamestnania). Od dnešného dňa som si začala platiť a DNP z maxima.
Ďakujem 😉

gapa
19. okt 2009

stada,
ak nastúpiš na druhú MD nadväzne z RD a tvoj pravdep. VZ v mesiaci nástupu na MD by hol 597,5eur, tak zo zamestnania je denný VZ pre výpočet materského suma 597,5eur : 30 a výška denného materského DVZ x 55%.

Stačilo ti platiť DNP z rozdielu max. VZ a VZ zo zamestnania (príp. o niečo navyše, ak by od 1.7.2010došlo k zvýšeniu max. VZ, čo pri kríze nie je isté, či aj neklesne). Ale má to aj výhody, že po ukončeni poberania materského môžeš čerpať nemocenské, oštrovné z vysokého VZ DNP. Samozrejme, ak sa neodhlásiš z DNP a budeš platiť aspon z minim.VZ.

gapa
19. okt 2009

vergulka,
aj keby si bola už teraz tehotná do 8tt, tak sa ti oplatí odhlásiť a znovu prihlásiť z maxima. Ak od posledného prihl. do nástupu na mD uplynie aspon 26týždnov, tak podla teraz účinného zákona bude materské maximálne. Samozrejme nesmieš mať nedoplatok, treba platiť v splatnosti.

standa82
19. okt 2009

Gapa a keď to nebude nadväzne z RD ale bude tam prestoj 1-2mesiace? Budem mať aj tak nárok na MD, bez ohľadu na DNP.

standa82
19. okt 2009

A Gapa ešte sa pýtam (prepač, že toľko otázok). Z DNP si výšku materského vypočítam ako, keď si platím z maxima. Potom rozhod. obdobie z DNP bude od 19.10.- 31.12.09.
Celková materská mi približne vyjde koľko, keď sme spomínali tých 597,5 Eur?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. 😉

gapa
19. okt 2009

výšku materskej ti nepoviem. Záleží od toho, ktorý mesiac na MD nastúpiš a aký bude max. VZ v tomto mesiaci. Ale zhruba 55% z max. VZ.

Výška VZ za 10/09
maximum :31dní v okt. x počet kalend.dní (19-31.10.09) x 4,4%
Zaokrúhlovanie príliž neovládam, tuším vymer.základ na eurocenty nahor a odvod na desaťcenty nadol.

gapa
19. okt 2009

neviem ako myslíš tú prvú otázku.
Ak bude trvať tvoj PP, tak nárok na mat.dovolenku budeš mať samozrejme bez ohladu na DNP.

gapa
19. okt 2009

aha si sa nepýtala na výšku odvodu. Som zase nepozorná. 😖

standa82
19. okt 2009

Takže ked budem mať VZ v okt.2010 taký ako teraz: 597,5, potom si MP vypočítam ako 597,5x12:365x55% a vyjde mi denný VZ na materskú (zo zamestnania) a to je 10,92 Eur. A z DNP, keď si platím max.? Počíta sa to potom z rozdielu alebo z plnej výšky DNP?

gapa
19. okt 2009

stabnda, preštuduj si príspevky od p. mihála.

u teba dojde určite k prekročeniu maxima z oboch vym.základov, ak si ozaj platíš DnP z maxima a splníš 270dní aj z DNP a bude aj trvať PP.
Preto nie je podstatný ani tak vyrátať oba denné VZ ale aký bude maxim. VZ v mesiaci nástupu na MD a ten sa ráta ako

max. denný VZ = maximálny mesačný vym.základ platný v mesiaci nástupu na MD : počet kalend.dní v mesiaci nástupu na MD

materské na 1kalend.den = 55% z max. DVZ

napr. ak nastupujú mamičky na MD v 10/09, tak v prípade, že si uplatnujú nárok aj z DNP a aj zo zamestnania, tak ich max. DVZ môže byť
1084,55eur : 31
denná materská = DVZ x 55%

standa82
19. okt 2009

Tak potom, prečo je dôležité rozhodujúce obdobie rok 2009, keby som išla na MD v roku 2010. Keď ty teraz vravíš, že je dôležitý mesiac nástupu na MD ( a to bude v 09-10/2010). Ešte raz ďakujem za cenné rady. 😉

gapa
19. okt 2009

je dôležíte aj RO, a aj mesiac nástupu na MD. Ak by si v RO nemala určitý DVZ, tak by materské nemuselo byť max. Ale ty určite budeš mať.

Opakujem, preštuduj si lepšie. p. mihála.

standa82
19. okt 2009

Ďakujem, si skvelý radca. Ešte že ťa tu máme. Pekný deň 🙂