Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

standa82
28. okt 2009

Vergulka, sesternica keďže nemá už TPP, materskú nezíska (nie je v pracovnom pomere). Už len ak sa prihlási na DNP v SP s VZ 108,55 eur ( z najvyšieho VZ, aký momentálne je). No prihlásenímm musí splniť podmienku 270 dní evidencie v SP. Zo zamestnania to má splnené, no nepomôže jej to a DNP musí mať tiež. Sú to dni do dňa pôrodu. Ak je v 6 t.t., mohla by to stihnúť. Kedy má PTP?

mima595
28. okt 2009

standa - ja s tebou nesuhlasim - ak je v 6 tt - tak urcite nestihne splnit podmienku 270 dni iba z DNP - splni iba tych 26 tyzdnov, aby sa jej mohla MP vypocitavat z maxima - ak by si platila z neho.
Jej by sa vsak mohli k DNP pripocitat aj dni z už ukončeneho zamestnania - ale toto by som si nechala potvrdit od Gapy - lebo neviem presne, ako sa tie 2 roky vypocitavaju - dolezity je termin porodu a kedy presne jej skoncil predchadzajuci pracovny pomer.

standa82
28. okt 2009

Mima, veď jej to tam píše. Nie k DNP sa dni zo zametsnania nepripočítavajú. Zo zamestnania musí mať 270 dní a aj z DNP musí mať 270 dní.

mima595
28. okt 2009

nie, Standa, to mas mylne info - da sa k DNP pripocitat dni z už ukonceneho nemocenskeho poistenia, ktore vlastne mas, ak ti skoncil nejaky pracovny pomer, z ktoreho si samostatne neuplatnujes narok na MP.

Napr.: si pracovala od 1.6.2008 - do 31.12.2008 - to je jeden pracovny pomer a potom si nastupila od 1.1.2009 doteraz - a termin porodu mas napr. 30.11.2009 -tak z toho mas splnenu podmienku 270 dni - a z toho mas narok na MP.
ale z toho PP, ktory trval v roku 2008 si možeš dni NP pripocitat napr. k DNP, aby si splnila podmienku 270 dni a tym padom ti asi naozaj staci z DNP tych 26 tyzdnov.

to je vsak iba priklad - ja by som si to skor dala overit u Gapy - ta je v tom ovela zbehlejsia, ale z toho, co som si nastudovala, co pisala, by to tak malo byt.

aveline
28. okt 2009

ahojte, potrebovala by som poradit....
Buduci rok (ak by sa podarilo) by sme chceli dietatko a samozrejme max. vysku materskej 😉 Od 10/2008 mi trva pracovny pomer, od 9/2009 som PN, po PN koniec pracovneho pomeru. Ak by som skoncila tento pracovny pomer k 30.11. a zaevidovala sa na urade prace, mam si hned zacat platit DNP z maxima? Alebo staci, az ked sa zacneme snazit o mimi - napr. januar, februar?
A je to take jednoduche, ze staci platit DNP z maxima a vyjde max. materska?
ja som z toho jelen 😅
Dakujem za odpovede

veronica1
28. okt 2009

aveline - DNP by si si mala zacat platit este tento rok z maxima, po pol roku si mozes zmenit VZ na minimum a platit nadalej, no a ked do konca roka porodis, mas maximalnu matersku.

standa82
29. okt 2009

Mima, ja viem tak, že musíš maž v DNP ako takom 270 dní splnených. Že sa k DNP nepripočítavajú NP zo zamestnania.

aveline
29. okt 2009

veronica, dakujem. a co v pripade, ak by som nestihla porodit do konca roka?

dadush
29. okt 2009

ahojte, chcem sa Vas opytat, ze ako sa vypocita materska ked som pracovala v anglicku a ake doklady su potrebne na vybavenie? dik

vergulka
29. okt 2009

standa82
PTP ma 18.juna 2010.a jej nestaci mat to DNP len 26 tyzdnov do nastupu na MD? ci ako je to? poradte prosim?

vergulka
29. okt 2009

gapi!
proim ta ti nevies pomoct? ako to vlastne je?

standa82
29. okt 2009

Do pôrodu má teda 34 týždňov. A mala v zamestnaní splnených 270 dní soc.poistenia? Kedy otehotnela?

vergulka
29. okt 2009

standa82!
v zamestnani mala zevraj splnených tych 270 dni. a teraz otehotnela - no neviem posledné kramy mala 11.9.2009. takze v septembri.vychadza to ze je v nejakom 6tt. co na to hovoris? co sa da este urobit?

standa82
29. okt 2009

Ak mala v zamestananí splných tých 270 dní, tak podľa mňa je najvyšší čas aby sa prihlásila na DNP, pokiaľ chce získať vyššiu materskú. No musela by sa prihlásiť z max.VZ, ktorý je 1084,55 eur a mes.sa to platí 47,7 eur. Potom by získala max.materskú. Keby sa prihlásila k 1.11., to je 1084,55x2mes.=2169,1:61 dní=35,55 x 55%= 19,55 eur by bola denná materská x 30 dní/31= 586,5/606,05 eur.
GAPA, prosím ťa pozri sa aj ty nato, či je to OK!!!!!

veronica1
29. okt 2009

aveline - vtedy je to zlozitejsie lebo RO by bol rok 2010, takze by nevychadzala max. materska. Ja premyslam, ze v pripade ze do maja neotehotniem, tak DNP zrusim a prihlasim sa az ked budem tehotna, najneskor vsak do 8tt. a budem si dalej platit maximum.

gapa
Chcem sa ale aj ja spytat, z prednasky od pana Mihala som sa dozvedela, ze ked si zacnem platit DNP trebars v novembri 2009 a na matersku pojdem do konca roka 2010-napr. aj koncom decembra a rodit budem v januari pripadne dokonca zac.februara 2011 tak mojim RO je stale rok 2009????????????????????????????????????

gapa
29. okt 2009

veronica,
áno, ak sa prihlási na DNP napr. 3.11.09, z DNP sa už neodhlási, tak pri nástupe na MD napr. koncom decembra 2010 sa jej materské z DNP bude rátať z obdobia 3.11.-31.12.09.

jarulda
29. okt 2009

Ahoj, potrebovala by som jednu radu, dost surne. Kamoska si dnes robila testik a vyzera to ze je tehu, tak cca 1O den. Je na RD uz 5. rok, DnP si doteraz neplatila, ak by zacala platit teraz, a celkom teoreticky jej tehotenstvo trvalo presne 280dni, mala by tak splnenych 270 dni do porodu tak by mala narok na materske z DnP? Ja viem ze je to same keby...ale co keby...predchadzajuce dve deticky prenasala...Nemusi nastupit na matersku az do porodu, pokial je na RD?

gapa
29. okt 2009

vergulka,
je pravda, že ak by mala v posledných dvoch rokoch pred skutočným dnom pôrodu už dostatočný počet dni nem.poistenia z ukončeného zámestnania, tak by sa jej prirátali ku dnom z DNP. Podla teraz účinného zákona je možné prirátať ku dnom DNP dni "akéhokolvek" ukončeného nem.poistenia, t.j. aj zamestnania (ak si z neho neuplatnuje nárok na materké osobitne). V takom prípade by sa jej oplatilo prihlásiť na DNP. Ak by sa ešte k tomu stihla prihlásiť na DNP do 8tt, tak by jej materské mohlo byť v zaujímavej výške. Ale bohužial, ona asi dostatok dní nebude mať. Lebo ako som to už dosť dávno počítala a už viackrát tu písala, ak je obdobie bez akéhokolvek nemocenského poistenia viac ako 14- možno 15mesiacov, tak už treba splniť podmienku 270 nanovo, t.j. začať nem.poistenie pred otehotnením, lebo v takom prípade je už v období dvoch rokov pred pôrodom vela dní bez NP (napr. 16mesiacov x 30dní = 480dní) a kedže dva roky majú 2x 365dní= 730dní, tak už na dni s nem.poistením určite vychádza dní menej ako 270 (v danom prípade 250).

V jej prípade je medzera bez poistenia od júla 2008 do sept/okr.2009 t.j. už 16ty mesiac, ak by porodila 18.6.2010 a prihlásila sa na DNP 30.10.09, tak bude mať dni NP v období 18.6.08-17.6.2010 len 246 (18.6.-30.6.08 + 30.10.09 až 17.6.2010).

Jedine ak by ju niekto zamestnal od 1.10.09, tak by podmienku splnila, ak by potom až do pôrodu bola bez prerušenia nem.poistená. Vychádza to tuším 275dní.

gapa
29. okt 2009

tuším len 273, ale treba mať nejakú rezervu, aspon tie 3dni.

gapa
29. okt 2009

jarulda, ozaj je 10den tehotná? To rátala od prvého dna poslednej menštruácie? lebo odvtedy sa ráta tehotenstvo, nie odvtedy, kedy dieťa "urobia" 🙂

jarulda
29. okt 2009

No tak mi to povedala..ale ked tak premyslam tak myslela asi teda ten 10 den od ovulacie, takze tehotna teda cca 24 dni...

jarulda
29. okt 2009

takze to uz by bol cca 3tyzden...to uz nevyzera ruzovo...

jarulda
29. okt 2009

takze asi ziadna vyssia materska...☹

gapa
29. okt 2009

asi nie :(

vergulka
30. okt 2009

gapi,
takze ona ma asi narok len na tu RD, ze? a prosim ta ma ona aspon narok na tu vyssiu RD co bude od januara 2010, alebo nie? lebo viem, ze tam su tiez nejake podmienky. 😅
diky moc za odpoved.
takze NP nemoze byt prerusene viac ako 14- 15 mesiacov na to, aby cloveku stacilo len tych 26 tyzdnov do MD, aby mohol dostat max matersku. a samozrejme v prvom rade musi mat splnenu podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch pre pôrodom. dobre to chapem?

standa82
30. okt 2009

Vergulka, chápeš to správne. Získa len rodičovský príspevok, mohol by to byť aj ten vyšší.Lebo poistená nemocensky bola a pracovala.Myslím že áno. No GAPA to ovláda lepšie.Poradí ona.

veronica1
30. okt 2009

gapa - dakujem,to si ma potesila, lebo ja si tiez zacinam teraz od novembra 2009 platit DNP a chcem ho platit nepretrzite az na nastup na MD, no bala som sa, ze ked sa mi hned nepodari otehotniet, tak len zbytocne vymyslam(myslela som si ze porodit musim do konca roka 2010), no takto budem mat nato asi 5mesiacov-tak dufam, ze sa postasti.

gapa
30. okt 2009

vergulka,
A) pre nárok na materské sú dve základné podmienky:
1. aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom/narodením dieťaťa
2. trvanie nem.poistenia k nástupu na MD alebo k nástupu na MD byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia

ak jednu z nich nesplníš, nárok na materksé nemáš.

B) pre nárok na zvýšený rodič.príspevok je jednou zo základných podmienok (je ich viac)

1. bud mať nárok na materské
2. alebo ak ide o osobu, ktorá materské nepoberala, tak mať aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa t.j. musíš splniť podmienku pod bodom A 1 vid vyššie

t.j. mamičky čo nepoberali materské z dôvodu, že im k nástupu na MD netrvalo nemocenské poistenie a ani neboli v tzv. ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia môžeu ešte získať nárok na zvýšený RP.

ak ale dôvodom nezískania nároku na materksé bolo nesplnenie podmienky aspon 270dní nem.poistnia, tak nárok na zvýšený RP nebudú mať.

To čo si sa pýtlaa nižšie, či to chápeš správne, tak myslím, že áno.

vergulka
31. okt 2009

gapa,
neviem ci spravne tomu rozumieme, takze ani narok na ten vyssi RP nema, ze?