Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
30. nov 2009

vergulka,
pri dobrovolnom poistení máš vždy to isté číslo. Ked sa už raz prihlásiš, budeš ho mať aj po odhlásení a dalšom prihlásení. Aj ja to tak mám. Už som dobrovolne poistená tretí krát s tým istým čislom 🙂

gesska
30. nov 2009

Ahojkte, ak mozem tiez poprosim o radu 🙂 . Momentalne som na zivnost, ktoru mi poradili pozastavit. Ja som si ju teda pozastavila k 30.11.2009 a následne sa mám vraj zamestnanť od 01.12.2009 s maximálnym vymeriavacím základom. Nástup na materskú dovolenku má mať 27.01.2010. Nemam sa však zamestnať až v januári ..alebo ako...mam v tom hokej ☹
Je to tak dobre, alebo urobiť inak??? Podmienku 270 dní spĺňam...dakujem za radu...

gapa
30. nov 2009

lusine, kisska,
nezrátavajú sa hrubé mzdy x 12 ale sa zistuje každé zamestnanie zvlášť a zrátavajú sa skutočné HM (vymeriavacie základy pre nem.poistenie). Až denné vymeriavacie základy sa zrátavajú.

A tiež nezáleží, či za nu zamestnávatela aj zaplatí poistné, ale je dôležité aby jej zrazil poistné z vyplaty a aj uviedol toto poistené v mesačných výkazoch a teda aby aj bola sktutočné prihlásená a aj poistená v soc.poisťovni. Ak by aj zamestnávatel poistné nezaplatil, nemá to vplyv na nárok na jej materské. Len ak by ona bola poivnne poistená ako szčo alebo dobrovolne v soc.poitovni, tak musí mať zaplatené poistné.

set
30. nov 2009

ja som bola nemocensky poistena posledne 2 roky ved som isla na prvu matersku janura 2009....tomu nerozumiem preco by som nemala mat narok teraz ked sa ma male narodit az v v juni 2010 a od oktobra som na rodicovskom...
ak by som prerusila rodicovsky a vykonavala SZCO nepomohlo by to?

gapa
30. nov 2009

gesska,
je to jedno

set,
ja som nehovorila, že nárok nemáš, písala som za akých okolností nárok nemáš.

gapa
30. nov 2009

alex,
ked to pripadá na nedelu, treba prihlásiť v piatok
2. nevadí, ak VZ za pár dní bude nižší ako min.mzda, nesmie byť nižší ako min. mzda : 31kalend.dni v mesiaci x počet kalend.dní trvania PP.
3. neviem, či má zamestnancov, no bude musieť predpokladám do SP posielať mesačné výkazy a v prílohe s tvojim rod.čislom a samými nulami. Do ZP sa vraj nemusí, ak by si bola prihlásená len ty a bola na MD.

inak tiež ti vznikne nárok na dovolenku za obdobie čerpania MD.

gesska
30. nov 2009

Gapa, takže kludne si mozem uzatvorit pracovnu zmluvu uz od 01. decembra. Nebude to zbytocne skoro?

alex
30. nov 2009

Gapa ďakujem za info,
nástup v novom zamestnaní je 28.12. to je pondelok, tak stačí, keď ma prihlási v ten pondelok, alebo musí už v piatok.
V nedeľu 27.12. končím v starom zamestnaní, oni ma odhlásia teda asi už v piatok?
A s tou dovolenkou čo? Keď si ju nevyčerpám?

gapa
30. nov 2009

gesska,
bude

alex, toto velmi neovládam o prihlásení, no lepšie v piatok.
s dovolenkou, snád ak ju nebudeš požadovať/domáhať sa jej, tak takéto veci nik nekontroluje.

gesska
30. nov 2009

Gapa, tak potom ako by to bolo najlepsie spravit...dakujem za radu...ale vobec v tom nie som doma 🙂

vergulka
30. nov 2009

gapa,teda problem to nebude. ty si s tym problem nemala, ze? dakujem! 😉

jozefmihal
30. nov 2009

Baby prepáčte ale mám toho veľa. Ak smerujete Vaše zlaté otázky na mňa, nepočítajte príliš s odpoveďou. Ak máte čas a cestu okolo, nájdete ma na seminároch. A info nájdete aj na mojom blogu, googlujte...

zuzuxx
16. dec 2009

Ahojte, viete mi povedat, aka je aktualne max materska na den?

Dnes mi doslo rozhodnutie, ale co som sa docitala, tak max by malo byt 560eur? V roku 2008 som bola 2x PN, raz 1 tyzden a raz 3 tyzdne, mohlo toto ovplyvnit vysku materskej?
Dakujem

standa82
16. dec 2009

Zuzuxx, max.denná materská môže byť aj 19,8 eur. 😉 Áno, mohlo ti to ovplyvniť výšku materskej.

zuzuxx
16. dec 2009

Ahoj Standa, dakujem za odpoved. Ale nechapem, ako to mohlo ovplyvnit, ked dni pocas ktorych som bola PN nepatria do rozhodujuceho obdobia (podla par. 54 ods. 6 zakona c. 310/2006 Zz).
Hadam len ked cerpam PN, nie som povinna platit nemocenske... ci ako? 🙄

mima595
16. dec 2009

zuzuxx- skor ti vysku materskej ovplyvnilo to, v ktorom mesiaci si nastupila na matersku.
Lebo vymeriavaci zaklad sa deli poctom dni mesiaca, v ktorom nastupujes na matersku /na pr. oktober/31 dni, ak v novembri-tak sa deli 30/- to sa tyka DNP.
mne vysiel denný vymeriavaci zaklad 19,242-nastupila som v oktobri, ak by som nastupovala v septembri alebo novembri-tak by to bolo tych 19,8.
preto je asi najlepsie nastupit vo februari 😀 😀

standa82
16. dec 2009

Nie, počas PN sa neplatí nemoc.poistenie. No ako píše Mima, mohol ti to ovplyvniť mesiac nástupu.

zuzuxx
16. dec 2009

ale preco, vsak sa berie suma na den, nie na mesiac... nastupila som 15/11
vzdy som platila max VZ, len kvoli PN som mala:
VZ marec = 23603 Sk (783,5 Eur)
VZ december = 6824 Sk (226,5 Eur)
Ale zamestnavatel nam poskytoval benefit, doplatok k PN, no toto sa uz neprejavilo pri VZ na nemocenske. Pri ostatnych odvodoch ano. Som z toho jelen 😨

mima595
16. dec 2009

zuzuxx - no ak som spravne pochopila, mas matersku ako sucet zo zamestnania a z DNP ?
ale potom je ten vypocet dost komplikovaný - lebo pre matersku z prace sa ti berie VZ z roku 2008, a DNP podla toho, kedy si ho uzatvorila. Na to, aby ti to niketo spravne vypocital a skontroloval, by potreboval komplet udaje, vysky platby a datumy.

Myslim, že teraz to už neporiešiš... hlavne, že budes mat zdrave babo 😉

zuzuxx
16. dec 2009

Mima, samozrejme zdravie babatka je najdolezitejsie... ale SP nemam rada, som sa tesila, ze im pojdem vynadat 😀 ... ale nie, zaujima ma to 😉 ...
bola som len zamestnana, DNP som neplatila, nebolo nutne...
zatial som sa dopocitala denneho VZ, ktory sedi s tym, co poskytol zamestnavatel 31,7393 Eur. Z toho 55% je 17,45 Eur... vychadza to teda spravne, ale netusim, kde sa stratil ten zvysok, ked som platila vzdy max a ked nebolo max, tak som bola PN... V com to moze byt?

zuzuxx
16. dec 2009

Tak som na to prislaaaa, hehe stale mozem robit uctovnicku, ktoru som nikdy nerobila 😀 😀 😀

Ta suma vysla preto taka, lebo VZ bol v roku 2008 nizsi,
jan - jun 28142
jul - december 30219
😉

gapa
16. dec 2009

zuzuxx,
presne tak, s dlhodobého zamestnania, nie je možné získať aktuálne maximum.

straska
29. dec 2009

Ahojte,
som v trosku zlozitej situacii a napriek tomu, ze som uz prelustrovala kvantum stranok suvisiacich s touto tematikou, neviem si dat odpoved na mnohe otazky :(
Od 12.9. 2006 som bola zamestnana az do 31.8.2008, pocas dvojmesacnej vypovednej lehoty (v auguste 2008) som otehotnela, datum porodu stanovili na 27.4.2009, nastup na matersku bol 16.3.2009
15.9.2008 som sa zaregistrovala na urade prace, ale neplatila som si nemocenske...
a teda mi nemal vzniknut narok na materske, lebo mi chybali nestastne 2 dni ak by som nastupila na matersku dovolenku 8 tyzdnov pred planovanym terminom porodu. Avsak vo february 2009 sa mi podarilo zamestnat na dobu urcitu (do 31.3.2009) a s velmi dobrym platom - vysla mi maximalna materska. Syncek sa mi narodil 4.5.2009 a od 18.5.2009 som si zacala platit nemocenske poistenie z najnizsieho vymeriavacieho zakladu az do dnesneho dna - 28.12.2009. Kedze prac. zmluva mi skoncila 31.3.2009 som odvtedy sice na materskej ale nezamestnana.
Momentalne som tehotna, termin porodu mam 16.9.2010. Chcem sa spytat, ze ak by som si zacala opat platit nemocenske a to z najvyssieho vymeriavacieho zakladu od januara 2010, z coho by mi vypocitali vysku mateerskej? 270 dni by som splnala, poistenie 26 tyzdnov nepretrzite pred nastupom na matersku tiez ak by som sa prihlasila do 26.1.2010 ako dobrovolny samoplatca...len neviem z ktoreho obdobia sa mi bude brat rozhodujuce obdobie....asi vela informacii.... :( no naozaj si neviem poradit.
Vopred dakujem za radu.

gapa
29. dec 2009

straska,
ak si ozaj tehotná ako píšeš, aj ked to asi ešte 100% nie je, tak ak sa prihlásiš na DNP do 8tt a na MD nastúpiš až po uplynutí 26týždnov!!!!, no najneskôr 6týž. pred PTP, čo napíše lekár do žiadosti o materské, tak tvoje rozhod.obdobie bude, ak sa prihlásiš na DNP
1. ešte v r.2009, tak obdbie od prihlásenia do 31.12.09 (t.j. ak by si sa nanovo prihlásila 31.12.09, tak to bude tento jeden jediný den)
2. v r.2010, tak RO bude obdobie od prihlásenia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD, t.j. napr. pri nástupe na MD 5.8.2010 je to obdobie od prihlásenia do 31.7.2010.

Samozrejme ak sa do nástupu na MD nezmení zákon o soc.poistení, čo by sa predpokladám ale nemal.

dejna3
29. dec 2009

ahojte,
PTP mám cca 10.4., momentálne som na RD, platím si DNP a takisto sa mi materská bude rátať aj zo zamestnania..
viete mi poradiť, či je pre mňa výhodnejší nástup na MD vo februári (26.2.) alebo v marci (1.3.)? resp. či to môže a ako ovplyvniť výšku dávok, vzhľadom k počtu kalendárných dní v mesiaci
ešte som sa chcela spýtať, či nástup na MD musí byť v pracovný deň
ďakujem

mima595
29. dec 2009

Dejna - z DNP ti to ovplyvni, pretože tam sa tvoj VZ deli poctom dni v mesiaci - za marec 31 dnami a vo februári 28 dnami.

ale ak by si nastupila na MD až 2.3. - tak by si este aj za marec dostala cely rodicak - teda tych cca. 7700 sk - takže aj s tym treba ratat.

gapa
29. dec 2009

dejna,
ak budeš mať PTP 13.4.2010, tak môžeš na stúpiť na MD 2.3. a ako píše mima dostaneš aj RP za 3/2010v plnej výške, čo je slušné a bez akéhokolvek rátania možno aj najvýhodnejšie? Aj ked v prípade nástupu na MD v 2/2010 za 3/2010 (ak ti trvá prac.pomer!!!) dostaneš príspevok na starost.na staršie dieťa 25% z 164,22 = cca 41eur

ak by si nastupovala na MD v 2/09 tak máš hned o tých 256-41= 215eur menej, t.j. musela by byť materské o viac ako = 1,1 eur (215eur :196dní poberania materského) na den vyššia aby sa ti oplatilo nastúpiť vo februári.

No a potom záleží, či súčet tvojich DVZ z DNP + zamestnania je viac ako 1084,55:31 = 34,9855eur. Ak je súčet DVZ aspon o 2eur (prepočet dávky na DVZ 1,1eur:0,55) viac, t.j. aspon 37eur tak sa ti oplatí nastúpiť vo februári. Max. DVZ v súčte z dvoch nem.poistení vo februári 2010 je 1084,55:28 = 38,7340eur.

Snád som na nič nezabudla alebo neurobila nejakú logickú či matematickú chybu.
Takže záleží od tvojich DVZ 😉

dejna3
29. dec 2009

mima, gapa, ďakujem za vysvetlenie😉
gapa, skvelý výklad, ako vždy 😵 😵 😵
takže "výhodnejšie" mi to vychádza v 03/2010, už len zistiť u mzdárky, ako si ona vysvetľuje ten pravdepodobný VZ 😝

renatkas
30. dec 2009

ahojte, viete mi poradit kedy cca posiela socialna poistovna peniaze na ucet? prave som predlozila zamestnavatelovi ziadost o matersku a oni to budu zasielat do SP, predpokladam az vtedy ked nastupim na MD, lebo tam musia potvrdit do kedy som bola v praci. SP potom posiela nejake rozhodnutie a do 20.dna nasledujuceho mesiaca posielaju peniaze? Alebo to moze trvat aj dlhsie?

straska
30. dec 2009

Gapa - 1000x dakujem za odpoved!!! 🙂 Moc si ma potesila 😎
Do noveho roku prajem iba to najlepsie!!!