Ako si zvýšiť materskú?

blondinka152
9. mar 2015

Ahoj mamicky,snazilky,tehulky 🙂
chcela by som sa informovat ci je este niaka moznost o navysenie si materskej,ked ze robim a zial mam len minimalku teda som dohodarko ktprej plati zamestnavatel aj zdravotnu aj socialnu.po pravde sama tomu nechapem ale viem ze k mojmu platu mi urcite tolko neodvazdaju na socialku cize moja materska bude ta najmensie ☹
prosim vas o niake rady,typi,skusenosti
Dakujem 🙂

dena1973
9. mar 2015

@blondinka152 Ak mas PP (dohoda) z minima, tak narok na materske moze byt len z minima. Ak chces mat platene materske z vyssieho vym. zakladu ako z minima, tak by bolo dobre si nast este jedno zamestnanie... Podmienkou pre narok na materske je 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom. Tato podmienka musi byt splnena z kazdeho poistenia (zamestnania) zvlast...

blondinka152
autor
9. mar 2015

@dena1973 cize inak sa to uz neda len si najst este jednu pracu ☹ ani keby som sa dala ako samoplatca a zaroven platili za mna aj v zamestnani.. a ako si viem vypocitat matersku,teda ak sa to da ...
Alebo ak by som nastupila este niekde co asi pri mojej praci sa nebude dat tak by sa to ratalo aj leby som tam robila napr.7mesiacov ked ze s drahym sa snazime a snazenie moze trvar aj mesiac ale aj o mnnoho dlhsie ked ze sa snazime uz od leta ☹

dena1973
9. mar 2015

@blondinka152 Od 1.7.2014 je subezne nemocenske poistenie (PP + DNP-dobrovolne nemoc.poistenie) zrusene. Navysit sa len, da tak ako som napisala. Vypocet je podla toho ako dlho si uz zamestnana a kedy bude nastup na materske....

irca444
4. aug 2015

Ahojte chcela by som sa Vás spýtať otázočku: do konca roku 2014 som pracovala na PP no od 2015 som na dohodu samozrejme že ďalej pracujem normálne len sa chodím hlásiť to je dnes bežná vec ... na socialke mi povedali že mám na odvodoch do 6 mesiaca zaplatených po 17 E takže to vyzerá že moja materská bude cca 11 E ktorú budem poberať 6 týždňov pred pôrodom a po pôrode mi to úrad práce dorovná na 230 E alebo 270 E ? kroté by som mala poberať nasledujúce 3 roky ?

Chcela som že by my dal zamesnáveteľ zmluvu kde by mi dal cca 700+ E plat ja by som mu vratila to čo by som mala na vyše a odvody by som si doplatila (aj keď neviem koľko by to bolo)
No len pani z úradu mi povedala že mne to vychádza odpracovať 90 dní a keď sme to počítali tak ak by mi sedel Dátum pôrodu tak by som odpracovala 89 dní a tým pádom by už nezáležalo na tom či mám viacej na odvodoch zaplatené alebo nie ? prepáčte mi ale mám v tom chaos

draik
4. aug 2015

Na to, aby sa materské počítalo z nového poistného vzťahu (=zamestnania), tak musí trvať nemocenské poistenie aspoň 90 dní. Inak sa bude počítať tento rok z vymeriavacieho základu za minulý rok.

dena1973
4. aug 2015

@irca444 Ak by vznikol novy poistny pomer (prac.pomer), tak aby sa ti pocitalo z tohto noveho zamestnania (prijmu) musela by si odpracovat minimalne 90 kal. dni bez PN a OCR. V pripade, ze by ti vznikol novy poistny pomer a nestihla by si do nastupu na materske odprac. 90 kal. dni, vtedy by sa bral prijem z r. 2014.

irca444
4. aug 2015

no v prvom rade dekujem 🙂 a teda chápem to správne, že keby mi dal teraz zmluvu na väčší plat tak by sa mi materská rátala z neho len musím odpracovať 90 dní ? resp: keby mi dal zmluvu na 700 tak materská sa počíta z tých 700 ? a už sa neberú do úvahy tie mesiace čo som bola na úrade p. ?

dena1973
4. aug 2015

@irca444 Ano. Ak budes nanovo prihlasena do poistenia (vznikne ti novy poistny - pracovny pomer), nebudes uz prihlasena na UP, tak bude sa materske pocitat z noveho vymer. zakladu. V tvojom pripade 700 €, ak ti zamestnavatel da taky vymeriavaci zaklad. Dalsou podmienkou je odpracovanie 90 kal. dni bez PN a OCR do nastupu na materske.

blondinka152
autor
4. aug 2015

@dena1973 a nerata sa nahodou s dvoch predchadzajucich rokov aspon mne tak bolo povedane ze ak porodim v 2016tak sa rata 2015-2014 ale aj by som rodila este tento rok tak by sa ratal rok 2104 a 2013..,
@irca444

dena1973
5. aug 2015

@blondinka152 V tomto pripade nie.
@irca444

evittam
5. aug 2015

@blondinka152 Ako pise dena. A kto ti to povedal? Ak mas trvaly PP a nasrupiis na MD v r.2016 tak MD sa ti bude ratat z r .2015, ak nastupis v r.2015,tak za r.2014. Inak by to bolo ak by si uzavrela novy PP-tam potom plati tych 90dni.😉

danielaa157
26. aug 2015

ahojte dievcata super že ste to spomenuli ,lebo som bola v mensiej panike ze sa to pocita z celeho roka 2015 ( kedze rodim v roku 2016 ) 🙂 a nastastie sa my podarilo zamestnat sa s tým že si platim odvody a staci my 90 dni si to platit a potom sa dat na PN a materska sa my bude pocital len z tých 90 dni ????
Takže sa nemusim obavat toho že by to padlo alebo sa to nieako zrusilo ??? Baby dakujem vopred za odpovede lebo mam trosku obavy strach ci to tak naozaj bude 🙂 ja som to tiez pri prvom vyuzila ale tak stacilo par dni no couz vsetko sa meni ... Ja by som sa chcela len uistit ze to robim sravne ak by ste o dacom este vedeli dajte prosim info dakujem 🙂

dena1973
27. aug 2015

@danielaa157 Ak si sa zamestnala u ineho zamestnavatela, tak aby si mala narok na materske aj PN z tohto prijmu musis odpracovat najmenej 90 kal.dni bez PN a OCR.
Zaroven musis splnat podmienku 270 dni nemocen. poistenia v poslednych 2 r. pred porodom.

danielaa157
27. aug 2015

ok splnam dakujem 🙂 trosku som sa zlakla lebo vsak kazdy vravi inak a zial len vravi a nik to tak neurobil aspon z mojho okolia .. , ale vsak treba to vyuzit ked sa da kazde € dobre a v dnesnej dobe ... akurat je to dost velka investicia na zaciatok ale aspon sa to casom vrati deni dakujem za info aspon sa nemusim obavat 🙂

dena1973
27. aug 2015
irca444
28. aug 2015

ahojte otázočka keby som teda dostala P.zmluvu k 1.9.2015 a rodila by som cca 28.2.2016 tak sa počíta za mesiac 30 dní alebo iba pracovné ? teda cca 20 ? lebo v takom prípade by som to nestíhala
prosím poraďte

evittam
28. aug 2015

@irca444 Rátajú sa kalendárne dni a taktiež ale musíš mať splnenú podmienku 270 dní NP za posledné dva roky pred pôrodom, inak ti je ten nový PP na nič. 😉

blondinka152
autor
28. aug 2015

3 prosim vas zas pisem lebo pojdem na pn len neviem ako sa potom bude ratat materska na kolko uzostanem do konca roka na nej ☹

irca444
28. aug 2015

Ďakujem veľmi pekne..Len som nevedela či sa počítajú pracovné dni alebo kalendárne..inak mám všetko splnené..

draik
28. aug 2015

@blondinka152
Ak sa nemeni zamestnávateľ, tak sa dávka počíta z vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok, okrem napr. obdobia PN.

blondinka152
autor
29. aug 2015

@draik cize ak dobre chapem sa mi nebude ratat pn do materskej ? 🙂 dakujem

draik
29. aug 2015
dena1973
29. aug 2015

@blondinka152 Dni PN ani vyska PN sa do prijmu pre vypocet materskeho nezapocitava....

kata13
30. aug 2015

ahojte, som rada, ze sa mi podarilo najst tuto temu. pred par dnami som zistila, ze som tehotna, takze dost aktualna.
v juli mi skoncil rodicovsky, pracujem na dohodu uz asi 2 roky v manzelovej firme. pri dcerke som mala maximalnu matersku, vyuzila som vtedy dobrovolne pripoistenie.
materska sa mi bude pocitat z roku 2015, oplati sa mi teda, aby som zmenila dohodu na PP alebo staci si platit dobrovolne, aj ked cely ten balik?

blondinka152
autor
30. aug 2015

@kata13 ahoj ak sa nemilim teda aspon co som pozerala uz sa neda dobrovolne platit :-/

eliska1309
30. aug 2015

Dobry den. Ja by som sa chcela opytat aku budem mat druhu matersku ked pri synovy som bola zamestnana ale ked mal necele dva mesiace - december 2013 mi nepredlzili pracovnu zmluvu (vo firme mamickam na materskej nepredlzuju). Mavala som okolo 240€. Teraz sa snazime o druhe mimi tak by ma zaujimalo kolko a z coho sa mi bude pocitat materska. Dakujem

majusqa77
30. aug 2015

@eliska1309 kedze niesi v pracovnom pomere, nesplnas zakladnu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia, takze narok na materske ti nevznikne

eliska1309
30. aug 2015

Takze dalej budem poberat rodicovsky prispevok ale len na mimi, vsak? Na Lukyho u nie.

petrusa87
30. aug 2015

@eliska1309 presne tak budeš dostávať rodičovskú ale len na jedného

kata13
30. aug 2015

@blondinka152 da sa platit, ale len cely ten balik, nie len nemocenske. pri prvej som si priplacala len 15e mesacne, teraz sa to uz tak neda