Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

janamexico
17. aug 2017

@evittam ano u druheho u tej iste frormi len som prestupila pod kmenovych zamestnancou rok pred tym to bola agentura

evittam
17. aug 2017

@janamexico Tak to bude obdobie od 18.4.2016-do konca mesiaca predchádzajúceho kedy nastúpis na MD. Predpokladam,ze v novembri nastupujes na MD, takze to bude hrubý príjem za obdobie od 18.4.2016-31.10.2017. Prijem za PN a dni PN sa nezapocitavaju.

janamexico
17. aug 2017

@evittam super velmi.pekne ti dakujem upokojila si ma trosku moj manzel nieje zo slovenska a neveri ze mi daju matersku aj ked teraz som na rizikovom 🙂

evittam
17. aug 2017

@janamexico Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat 270dni NP za posledne dva roky pred pôrodom co ty splnas, dalsou podmienkou je mat aktívne NP (tvoj prípad) alebo byt v ochrannej lehote. 😉
Do kedy mas zmluvu, ci mas dobu neurčitú?

janamexico
17. aug 2017

@evittam na dobu neurcitu😀

evittam
17. aug 2017

@janamexico Tak super, urcite nic nepodpisuj-ziadnu dohodu o skončení PP alebo iné.😉

vreckovka2
18. aug 2017

Ahojte, potrebovala by som radu. Ma PNka vplyv na vysku materskej? Narok mat budem. Ak napr. ak nastupim na matersku vo februari 2019 a v roku 2018 budem na PNke viac casu, ovplyvni to vysku materskej? Neviem sa k tomu dopatrat....Je mi jasne, ze si tehotenstvo uplne nenaplanujem, preto ma zaujima ako to je, kedze by som nerada prisla o nejake peniaze kvoli tomu, ze v praci nemam podmienky na to, aby som vydrzala zdrava cely rok.....dakujem.

evittam
18. aug 2017

@vreckovka2 Nie. PN je nezdanitelny príjem. Ako ani dni PN sa nezapocitavaju.

vreckovka2
18. aug 2017

@evittam dakujem velmi pekne. Takze sa nemusim snazit kalkulovat kvoli peniazom a ist radsej na Pnku ak bude treba....to ma velmi tesi.

evittam
18. aug 2017

@vreckovka2 Aby si to lepšie pochopila - ty napr. budeš mať hrubý stály príjem povedzme 1000Eur/mesiac - ak odpracuješ celý rok bez PN a OČR tak tvoj denný VZ pre MD bude:
12000/365=32,876 z toho 75% je 24,657 - t.j. cca pre 30dňový mesiac tvoja MD=739,71Eur
Ak odpracuješ napr. 6 mesiacov a ostatné budeš PN - tak 6000/182 (cca) = 32,967 z toho 75% je cca 24,725 t.j. MD pri 30dňovom mesiaci cca 741,75Eur.😉

janamexico
18. aug 2017

@evittam ahoj velmi pekne dajunem za tvoju pomoc este by som ta pootravovala😁 dufam ze to nevadii😊 ako by som mala postupovat kedy odniest papiere na socialku ked ukoncim pn dlhodobu to mam nahlasit zamestnacatelovi a on to odovdzda socialnej poistovne to asi dostanem papier ked pojdem na matersku staci len poslat alebo odniest tym ze som na rizikovom dakujem a prwpac ze ta otravujem☺🤐

danusa64
19. aug 2017

Ahojte, potrebovala by som poradit, od 6/2015 pracujem na PP u jedneho zamestnavatela, od 3/17 do 7/17 som bola PN kvoli tehu (skoncilo potratom), ak chcem znovu otehotniet a mat narok na matersku musim znovu odpracovat tych 270 dni? Ci staci tych 90? Ci ako to je...ak by som isla na rizikove ratalo by sa mi aj to? Alebo vydrzat az do nastupu na MD? Pripadne ak by som zmenila teraz zamestnavatela, ake su tam podmienky? Dakujem pekne za pomoc 🙂

evittam
19. aug 2017

@janamexico Ukončenie PN zamestnavatelovi ako aj ziadost od lekara o MD. Ak si chces byt ista,ze sa to vcas dostane do SP nech ti to potvrdi, spravi si kopiu, ty si sprav kopie a odnes originály do SP s tym nech ti kopie potvrdia o prevzati. Ja to tak robim. Spolieham sa len sama na seba.😉

evittam
19. aug 2017

@danusa64 Pokial PP stale trva ty mas stále narok na MD aj keby si isla na nu zajtra. Taktiež na PN. Ak by si zmenila zamestnavatela a odpracovala u neho minimálne 90dni bez PN a OCR tak by sa ti MD pocitala z noveho prijmu.

janamexico
19. aug 2017

@evittam este poslednu otazocku rozhodovacie obdobie som bola cez agenturu to mam ist s ziadostou na MD za nima alebo za zamestnavatelom co mam teraz

danusa64
19. aug 2017

@evittam dakujem 🙂

evittam
19. aug 2017

@janamexico Za terajším zamestnavatelom.

janamexico
19. aug 2017

@evittam dakujem velmi pekne si velmi zlata ze si si nasla cas na mma a odpovedala na moje otazky prajem.ti pekny den a este krajsi vykend😆😊

evittam
19. aug 2017

@janamexico Rado sa stalo. Ďakujem a napodobne.😉

janamexico
19. aug 2017

😉

lubka228
23. aug 2017

ahojte, viete mi poradit aku vysku materskej budem dostavat, som z tych cisel a vysvetleni trosku mimo 🙂
z ktorej mzdy sa vypocitava vyska materskej? vsade sa uvadza len hruba mzda, no zaujima ma je to celkova mzda+odvody alebo len hruba mzda, ktora je dohodnuta v zmluve so zamestnavatelom?
Kazdy mesiac mam inu vyplatu, kedze tam mame variabilne zlozky, nadcasy atd... Hruba mzda (dohodnuta v zmluve) je 990 (v cistom cca 800 plus minus kazdy mesiac inak), no na vyplatnej paske ta celkova suma aj s odvodmi atd je okolo 1400. Z ktoreho sa to teda rata? 🙂

natalienka12
23. aug 2017

@lubka228 hruba mzda ktoru mas v zmluve

lubka228
23. aug 2017

este doplnim, ze som vo firme zamestnana od 21.3.2016, predtym som studovala na VS, neviem ci v tom bude nejaky rozdiel.

natalienka12
23. aug 2017

@lubka228 kedy nastupujes na md?

lubka228
23. aug 2017

na konci septembra

natalienka12
23. aug 2017

Tvoj VZ bude rok 2016

olifcek
23. aug 2017

@janamexico tak ako pise @evittam , PN i ziadost o MD zamestnavatelovi. ja by som Tia le do ruky nedala ziadost, nie, pokial by si nebola z BA 🙂 mame pobocky po celom slovensku no tieto zalezitosti posielame u nas v Ba, nakolko je firma hlasena tu 🙂

ved ak vcas dorucis ziadost o MD a ukoncenie PN, tak zamestnavatel to aj vcas posle 🙂

janamexico
23. aug 2017

@olifcek takze poslat to zamesnavatelovi a on nech to posle dobre som rozumela
.🙄

olifcek
23. aug 2017

@janamexico tak tak 🙂 on tam vypise spodnu cast a posle to do socky 🙂

Ty len nezabudni vypisat cast zamestnanca a vzadu sa podpisat plus cislo uctu tam napisat 🙂

dr.nech tam kazdopadne da datum, odkedy ides na MD 🙂 ja si niekedy i skontrolujem, ci to sedi s datumom porodu, ci sa dr.nesekol, niekedy sa im stane, ze o jeden den to daju zle 🙂 ale to sa malo kedy stane 🙂

evittam
24. aug 2017

@natalienka12 Nemas pravdu. To co mas v zmluve nie je VZ pre MD. Jedine,ze by to bola presna suma, z kt.sa každý mesiac odvadzaju odvody.
@lubka228 Tvoj VZ pre vypocet MD bude hruba mzda za obdobie od 21.3.2016-31.8.2017.