Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

gapa
11. jún 2009

olivka,
napíš/dopln ešte raz tie údaje, lebo mi to akosi nesedí, že si robila posledné dva roky v UK a od 5nov. na sk, to nejde dokopy, no predpokladám, že si
robila si
od cca 8/06 do 8/08 v UK na prac.pomer ?
od 5.11.08 zač.PP ktorý trvá doteraz ??????
od 20.11.08 si PN do nástupu na MD
nástup na MD ???kedy

počas PN ak prac.pomer trvá, tak stále trvá aj nem.poistenie, takže v tom problém určite nie je. Trval tvoj PP?

olivka_zlatko
11. jún 2009

Ahoj gapa, rada ti to napisem:
od 09/06 do 08/08 som pracovala v UK v riadnom prac.pomere.
od 5.11.08 som nastupila do PP tu na SK.
Bola som na Urade prace registrovana asi 3 dni pred nastupom do zamestnania
Do zdravotnej poist. som sa zahlasila ako samoplatca asi od 25.9.2008
20.11. 2008 som nastupila na PN s rizikovym, stale som vedena ako zamestnanec, zamestnavatel si ma chcel nechat aj ked nemuse llebo som vlastne nastupila na PN este v skusobnej dobe
Takze som bola cele tehotenstvo na PN a od 1.6. som nastupila na MD.

Uz ked som niesla do SP papier od lekara s nastupom na MD som tej pani/slecne vravela ze mi bude chybat do tych 270 dni,ale ze som pracovala v UK,takze ak to berieme vramci EU,splnala by som narok urcite!Len si vypocitala na kalkulacke tie dni od nastupu do zamestnania tu a do toho 1.juna 2009 a pokrutila hlavou, ze to da kolegyni,ktora to vybavuje. Uz som vedela ze bude zle. Pritom ked som sa vratila sem domov a bola som na URade prace, tiez mi povedali ze nemam narok na podporu v nezamestnanosti. S tym som aj ratala, ale prislo mi predvolanie zo SP na presetrenie mojho naroku. A po poslani formularov do UK, mi narok na podporu priznali spatne bez problemov.Dostala som nejakych 7.000 Sk...Takze som kludne mohla byt na podpore a dostavat peniaze za nic a oddychovat...Ale isla som do roboty,aj ked len na chvilu,lebo sa nam podarilo otehotniet🙂
A teraz ked pocujem ako baby co su v UK dostavaju matersku tam, ziadaju si prispevky aj na Slovensku a nemaju problem,tak mi je do placu...Ani by som sa nevratila,keby som toto vedela.A tam by som dostavala pekne peniazky,nie ako tu nic...
Ak mi teda vies poradit, prosim ta!Idem aj ja hladat,lebo toto nie je podla mna spravodlive...

gapa
11. jún 2009

ešte pre kontrou, že PTP máš asi 27.7.09 a nie 29.7. ako máš v nicku?

gapa
11. jún 2009

olivka,
Ak začal tvoj PP na SK 5.11.09, tak 270dní uplynie 1.8.09. T.j. ak by si porodila najskôr 2.8.09, tak podmienku splníš s PP na slovensku bez potreby dalších dní NP z UK.

To sa však predpokladám nestane, takže budeš potrebovať potvrdenie z UK o trvaní nem.poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Nárok na materské budeš mať, no treba vybaviť to potvrdenie. Niedke sa pýše, že aj SP si ho môže vyžiadať z inej krajiny EU, no to neviem, či si mamičky vybavovali samé.

nestresuj sa. To je bežná prax v SP. Oni nemajú skúsenosti z Eu a hrozne ťažko sa hladajú info o tom. No už som prečítala viacero info o tom. Napr. priamo na stránkach SP v časti o EU.

Tvoja materská by mala byť v takej istej výške ako teraz poberáš nemocenské.

No a tvoja skúšobná doba vlastne bude pokračovať aj po nástupe do práce, aj keby si nastúpila až po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa. Lebo skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca vid Zákonník práce § 45 ods.2. No a aj PN, MD a RD sú prekážky na strane zamestnanca. No a tebe zo skúšobnej doby uplynulo len 15kalend.dní.

gapa
11. jún 2009

OPRAVA: pp začal 5.11.08 samozrejme 🙂

gapa
11. jún 2009

aha na stránke SP tuším nie je časť o Eu, to bola asi iná stránka. Skúsim nejaké popozerať. Zatial len túto českú.

http://www.cssz.cz/cz/evropska-unie/nemocenske-...

gapa
11. jún 2009

predsa niečo na stránkach SP, no nemám čas to už pozerať podrobnejšie

http://www.socpoist.sk/vase-prava-pri-pohybe-v-...

olivka_zlatko
11. jún 2009

Gapa dakujem,si strasne zlata. To s tym terminom urcite nesplnim,lebo asi porodim aj skor ako mam tu na konikovi,lebo malicky je velky. Takze si aj ty myslis, ze narok na matersku mam vsak?Bude to asi tazke sa tam s nimi dohodnut, hlavne ked vidim uz teraz ten pristup.ale zajtra idem do Galanty! Za tou milou pani. Aj ja som bola na strankach SP, a tam dokonca boli formulare pre mamicky co rodia mimo slovenska,myslim ze E115 a E116,na dokazovanie naroku na materske...Tak to by uz bola aka sila, ze ja ani takto narok nemam...Ale dalej som sa zatial nedostala,idem si to aj ja pozriet,nech nezatazujem len tvoju,ale aj svoju hlavku. Pomohla si mi,velmi dakujem

siska_br
11. jún 2009

ahojte

v mojom pripade si potvrdenie od zahr. zamestnavatela vyziadala soc. poistovna - ja som len dodala kontakt (jednalo sa o nemecko)

drzim palce a zelam pevne nervy a ochotnu pracovnicku SP!!!...mam v zivej pamäti, ake komplikovane je vybavovanie tychto zalezitosti v suvislosti so zahranicim 😝 😝 😝

gapa
11. jún 2009

možno by bolo dobré napísať mail na ústredie, vzťahy s verejnostou. Oni odpíšu za pár dní. A snád poradia ? 😉 Ved za pokus nič nedáš. 🙂

gapa
11. jún 2009

olivka,
a platíš si aj DNP od 25.9.08, alebo sa jedná o inú lilly??? na porade?

andrea3010
11. jún 2009

olivka,ja som v takej istej situacii ako ty,pracovala som v uk a prisla som domov porodit.V SP mi povedala aby som si vybavila z UK formular E104,to kvoli tomu aby sa mi zaratalo aj obdobie v UK aby som splnala podmienku odpracovania 270 dni.prislo mi to zhruba za 2mesiace

katarinagk
18. jún 2009

Ahojky, chcem sa opytat, co sa tyka toho zvysenia rodicovskeho prispevku, ak sa od 1.1.2010 naozaj zvysi, bude sa to tykat aj tych mamiciek, ktore poberaju prispevok skor(ja ho poberam od aprila 2009)? lebo iba tych, ktore budu mat narok na rod. prispevok po 1.1.2010?

gapa
18. jún 2009

katarína,
ak.. ak... tak všetkých, tak to bolo doteraz.

motorola123
26. jún 2009

ja by som sa chcel tiez spytat jas om tiez pocul ze materske maju ist hore na 390 eur od 1,01,2010 a newiemci je to pravda hm???odpovedzte prosim ci ano alebo nie

gapa
26. jún 2009

nie

rene82
29. jún 2009

ahojte. vedel by mi prosím niekto poradiť, či na vyplácanie materskej stačí odovzať lekárom potvrdený papier v zamestnaní a nič viac? na personálnom boli "veľmi ochotné" a nevedeli mi povedať, či si niečo pred pôrodom musím ešte obehať sama.
ak môžem poprosiť, tak najlepšie je napísať do IP
ďakujem veľmi pekne

liluska2424
14. júl 2009

Ahojte prosím Vás veľmi pekne nevie mi niektorá poradiť ohľadom predľženého rodičovského príspevku z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu syna?Má zhoršujúci atopický ekzém 1,5 roka,anémiu lečenú a od júna chodíme na alergológiu kde mu stanovil lekár nešoecifikovanú astmu AB...Požiadala so o predľženie,ale mám strach,že mi ho nepredľžia.Máte niekto s tým skúsenosti s týmito diagnózami?Som veľmi vďačná za každú odpoveď. 😉

zubrienka256
21. okt 2009

ja by som chcela vediet ze ked som este studentka tak na matersku narok nemam a kedy si mam dat ziadost na rodicovsky prispevok lebo o mesiac budem rodit, dava sa pred alebo po pôrode?

gapa
21. okt 2009

po pôrode, lebo potrebuješ kopiu RL dieťaťa.

zuzitka
21. okt 2009

pýtam sa za kamarátku 🙂

pri druhom dieťati nemá nárok na materské dávky ☹ /prvé dieťa už má 3 roky a je nezamestnaná, ani neplatila DNP/
od 3.11. má nastúpiť na materskú dovolenku a nevie, či si má žiadať rodičovský príspevok hned alebo až po narodení dieťaťa.
a to má žiadať na Upsvr alebo od socialnej poistovne?

dakujem 😉

standa82
21. okt 2009

O rodičovský príspevok sa žiada po narodení, keď máš RL dieťaťa na UPSVaR odb.soc.vecí.

venita
3. nov 2009

Ahojte,
vie mi niektora super nadrvena mamicka (alebo buduca mamicka) poradit ako je to s dovolenkou pred nastupom na matersku dovolenku? Ked mam termin v aprili a ku koncu februara odchadzam na matersku... mam narok na adekvatnu ciastku dni dovolenky, alebo tym, ze sa mi materska rata ako odpracovane dni, tak si tie dni dovolenky mozem vycerpat este aj pred nastupom na matersku? vie mi niekto pomoct???? heeeelp 🙂))

standa82
3. nov 2009

Venita, môžeš si vyčerpať dovolenku pred nástupon na materskú. Buď len adekvátnu časť (od januára do odchodu) alebo ak bude zamestnávateľ súhlasiť, môžeš si aj za obdobie do skončenia materskej (od januára do cca.konca augusta). Záleží na dohode.

flamenga
3. nov 2009

baby koľko musím mať odpracované, aby som mala nárok na materskú? Viem, že za posledné dva roky pred termínom nástupu na materskú musím mať odpracovaných 270 dní, lenže neviem, či je to 270 dní aj so sobotami nedeľami, a teda 9 kalendárnych mesiacov, alebo je to 270 čisto pracovných dní, tým pádom 12 kalendárnych mesiacov.....

klauduska
3. nov 2009

Ahojte,

vie mi niekto poradiť resp. povedať k akému dátumu sa posiela materská???

ďakujem.

mima595
3. nov 2009

klauduska - až po 15., ale skor rataj s datumom až okolo 20. - prislo mi aj 24. 😉

bifla
4. nov 2009

Ahojte baby,
chcem sa spýtať na matrský príspevok, viem že sa ráta do vymeriavacieho základu predchádzajúci kalendárny rok, ale neviem či sa berie jeden zamestnávaťeľ alebo všetky v ktorých som pracovala za ten kal. rok pracujem od apríla 2008 až do teraz v jednej firme a predtým som bola mesiac na úrade práce a ostatné mesiace som tiež pracovala. Dík za radu.

majus10
4. nov 2009

Ahojte,
mam otazku, v marci sa nam narodi babatko, v juni by som chcela ist naspat sportovat na zmluvu, neviem ci mozem pritom dostavat matersku alebo rodicovsky prispevok. Poradte mi, dakujem.

standa82
4. nov 2009

Bifla, RO je pre teba predchádzajúci rok, no ak si pracovala u viacerých zamestnávateľov, tak sa berie do úvahy posledný, kde si pracovala. Ako píšeš, doteraz od roku 2008 pracuješ u jedného, tak sa ti bude brať do úvahy VZ od tohoto zamestnávateľa. Keby si pomer ukončila a zamestnáš sa teraz k 1.12.09, tak RO bude pre teba 1.12.- 31.12.09, pre výpočet materskej.