Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

andzi
31. mar 2010

Z nemocenského poistenia sa uhrádzajú 3 dávky: materské, nemocenské a ošetrovné, ich výška je rovnaká. To znamená, že ak splníš 270 dní trvania NP a potom pôjdeš na PN, budeš poberať maximálnu PN-ku, teda nemocenské, v takej istej výške ako materské. Ale to až po tých 270 dňoch. Pokiaľ pôjdeš na PN skôr, tak nemocenské nedostaneš vôbec.

katka09
31. mar 2010

Jasné to viem,že ak tých 270 dní nesplním nedostanem nič len jedna maminka niekde písala,že poberala nemocenské a potom mala nižšiu matersku .ja sa len musím modliť,aby to dobr.nemocenske nezrušili za ten rok☹

baskakissyou
31. mar 2010

AHOJTE,
mám 15 rokov, som prvacka na SPŠ a 22. aprila 2010 mam termin porodu. Chcela som sa opytat ci mi tu niekto z Vas nevie poradit, či mam narok na matersku. Bola som sa pytat uz aj na urade socialnych veci a rodiny ale tam mi povedali ze taketo veci vybavuju az po porode. Bola som aj v osocialnej poistovni a tam mi tiez nevedeli nijako pomoct.....Viem ze to zavisi aj od toho, ci mam odpracovanych 270 dni, ale rozmyslali sme uz aj nad tym, ze na MD zostane moja mama a bude matersku odoberat ona....Prosim Vas poradte mi! Dakujem velmi pekne!

andzi
31. mar 2010

Na materskú nárok nebudeš mať, pretože nie si nemocensky poistená. Odo dňa narodenia dieťaťa však budeš mať nárok na tzv. rodičovský príspevok, ale len ten základný, nie zvýšený. Na materskej dovolenke nemôže byť iná osoba, len matka, preto sa aj táto dovolenka nazýva materská, ty však na materskej ani nebudeš, lebo nárok na materské mať nebudeš.

tittika
1. apr 2010

Ahojte, poradte prosim 🙂

pracujem v otcovej firme, este stale je moznost dat "vypoved" par tyzdnov pred odchodom na matersku a ihned aj spravit novu pracovnu zmluvu s 1000 eurovou vyplatou aby som dostala maximalnu matersku?

opisete mi to prosim ako sa to presne ma robit ak sa to este nezmenilo?

dakujem

andzi
1. apr 2010

Podľa mňa nie, pretože ak si už v 16 týždni tehotenstva, tak ak by došlo k odhláseniu a novému prihláseniu s vyšším vymeriavacím základom, tak toto nové nemocenské poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov a materské sa bude počítať z pravdepodobného VZ. Ja som to takto pochopila, ale možno sa mýlim.

tittika
1. apr 2010

andzi dakujem za odpoved 😉 inak pechod do druhej firmy by nebol problem ako je uvedene v priklade

toto som nasla v starsej uzamknutej teme :

Ukončite súčasné slabšie platené zamestnanie a nájdite si pred nástupom na materské nové, lepšie platené zamestnanie

Elegantnejší spôsob ako dobrovoľné nemocenské poistenie je riešenie č.2 - zmena slabo plateného zamestnania ešte pred nástupom na materské za iné zamestnanie.

Stačí tak urobiť pár týždňov, či dokonca pár dní pred nástupom na materské.

Zaujímavé pritom je, že nemusíte zmeniť zamestnávateľa - pokojne môžete ukončiť súčasný pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrieť nový pracovný pomer - aby bolo všetko kóšer, tak na inú pracovnú pozíciu a pod. Zdôrazňujem, nestačí zmena platu - treba ukončiť súčasný pracovný pomer, zaslať do Sociálnej poisťovne odhlášku zamestnanca a na druhý deň alebo o pár dní neskôr (odporúčam hneď na druhý deň, aby nevznikol problém so zdravotným poistením - tých pár dní by ste boli dobrovoľne nezamestnaná osoba) uzavrieť nový pracovný pomer a zaslať do Sociálnej poisťovne prihlášku zamestnanca.

Na materské si potom uplatníte nárok z nového zamestnania. Dôležité je - aby bola materská čo najvyššia, v novom zamestnaní (v novom pracovnom pomere) by ste mali mať plat čo najbližší sume 30219 Sk, čiže sume maximálneho možného vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie.

Nárok na materské z nového nemocenského poistenia budete mať - ak spĺňate podmienku, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ste boli (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní. K dobe trvania nového zamestnania sa pritom započíta doba predošlého už ukončeného zamestnania plus prípadné ďalšie predošlé už ukončené doby nemocenského poistenia.

Materské na deň sa určí ako 55% z denného vymeriavacieho základu z nového zamestnania.

Denný vymeriavací základ z nemocenského poistenia zamestnanca je váš priemerný plat pripadajúci na jeden kalendárny deň v zamestnaní v rozhodujúcom období. Ako sa určí rozhodujúce obdobie nájdete v druhom dieli seriálu.

Príklad

Pani Ľuba je zamestnaná vo firme Alfa od 1.10.2007. Má plat 18000 Sk mesačne. Otehotnela, pôrod by mal byť 25.12.2008, na materské chce ísť k 15.11.2008.

Pani Ľuba k 31.10.2008 ukončí pracovný pomer vo firme Alfa. Od 1.11.2008 sa zamestná vo firme Beta. Vo firme Beta bude mať plat 30000 Sk, za dni od 1.11.2008 do 14.11.2008 pred nástupom na MD zarobí alikvótnych (za 14 kal. dní) 14000 Sk.

Pani Ľuba bude mať nárok na materské z nemocenského poistenia zamestnanca vo firme Beta. K dobe nem. poistenia vo firme Beta sa pripočíta doba predošlého nem. poistenia vo firme Alfa. Podmienku 270 dní nem. poistenia tak bez problémov splní.

Denný vymeriavací základ bude 14000 / 14 = 1000 Sk (rozhodujúce obdobie je 1.11.2008 - 14.11.2008).

Materské bude 550 Sk na deň, čiže 16500 až 17050 Sk na mesiac.

andzi
1. apr 2010

titika, ďakujem za opravu. Ja som si v týchto veciach nie istá, ale idem to ešte pozrieť do zákona, či sa tam niečo nemenilo. Ak by to bolo, tak ako píšeš, tak potom je to super. 🙂

andzi
1. apr 2010

Titika, áno, máš pravdu, som to pozrela a tých 26 týždňov platí len pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu. Tvoj VZ bude obdobie od prihlásenia sa na nemocenské poistenie do vzniku nároku na materské.

gapa
1. apr 2010

baskakissyou,
ozaj máš 15 rokov? nie je to preklep?
v takom prípade ak nebudeš mať rodičovské práva (myslím, to treba plnoletosť), tak nemáš myslím nárok ani na rodičovký príspevok.

andzi
1. apr 2010

gapa, ale môžu jej byť súdom priznané, keď dovŕši 16 rokov, nie?

gapa
1. apr 2010

andzi,
bohužial toto netuším.

andzi
2. apr 2010

Podľa zákona o rodine súd môže priznať rodičovské práva rodičovi staršiemu ako 16 rokov, ale len vo vzťahu k osobnej starostlivosti o dieťa, nie vo vzťahu k zákonnému zastupovaniu dieťaťa, čiže 16 ročný rodič nemôže byť zákonným zástupcom dieťaťa ale myslím, že keď by mala priznané rodičovské práva vo vzťahu k osobnej starostlivosti, tak by mala aj nárok na rodičovský príspevok. Keby sa vydala, tak by získala vydajom plnú spôsobilosť na právne úkony aj pred dovŕšením 18 rokov a mohla by dieťa aj zastupovať, ale zase súd by 16-ročnej musel povoliť manželstvo uzavrieť.

baskakissyou
7. apr 2010

gapa,
nie nie je to preklep... Ja viem je to skoro tak ale podla mna som urobila lepsie ked som si malinkeho nechala...
termin mam 22 aprila a uz som sa bola pytat aj na urade soc. veci a rodiny a tam mi povedali, ze ten rodicovsky prispevok by som dostala, lenze tam musim prist najprv s rodnym listom dietatka... ale to uz snad nejako vyriesim

Chcela som sa vas este opytat na rodny list dietatka... Bola som totiz naa matrike kvoli tomu ze priatel chcel byt zapisany v rodnom liste... Je tu ale jeden problem, ze ked este nemam 18 rokov, budem musiet pockat do porodu a potom prist na matriku aj s babom a budeme musiet ist na sud...
Myslela som ze sa to da vyriesit aj tak, ze priatel by sa do rodneho listu zatial nezapisal a maly by mal priezvisko po mne... LEn som sa chcela opytat, ci by sa to vobec dalo zapisat do rodneho listu priatela az po nasej svadbe...
Dakujem!

onellyo
7. apr 2010

ahojte babenky!!!
neviete mi nahodou poradit ,,ako sa vypisuje alebo lepsie
povedane pise prehlasenie o tom ze som slobodna mamicka??
to tlacivo sa dava na socialku ohladom predlzenej materskej!!
diky sa odpovede!!! 🙂 🙂 🙂 🙂

moni17
9. apr 2010

Ahojte babenky......som v 20tyždni tehotenstva ...momentálne pracujem termín pôrodu mam 4.9....chcem sa opýtať či mi viete poradiť ohľadom dovolenky nabehla mi nova 20dnova ...jedny mi vravia že mi patri cela a druhy že iba adekvátna časť a som z toho paf...ďakujem za odpoveď 🙂

andzi
9. apr 2010

moni, dovolenka ti patrí celá, lebo materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas.

moni17
9. apr 2010

andzi... ďakujem este jedna vec keď mam novu dovolenku môžem si ju vyčerpať pred nástupom na materskú celu alebo iba nejakú časť a potom po materskej ďalšiu(alebo ako to vlastne je )..dik

gapa
9. apr 2010

moni,
ešte doplním andzi,
ak nastúpiš na MD 6tž. pred PTP t.j. 24.7.2010, tak ti vznikne nárok na dovolenku za odpracované dni roku 2011, na 1/12tinu za prvých 21dní (MD skončí 7.2.2011 ak máš nárok na 28týž).

či ti ju umožní zamestnávatel vyčerpať pred nástupom na MD záleží od neho. On schvaluje dovolenky a mal by podla plánu dovoleniek (čo asi nerobia). Ale nárok na celoročnú dovolenku vzniká po odpracovaní 60dní t.j. už koncom marca, ak si nebola napr. PN si mala na túto dovolenku nárok. Takže nič tomu nebráni, ak to schváli.

andzi
10. apr 2010

U nás máme vo firme ešte 5 dní dovolenky navyše v prípade, ak zaestnanec odpracoval celý rok. Materská dovolenka sa síce považuje za odpracovaný čas, ale pochybujem, že mi týchto 5 dní dajú, čo myslíš? Je to dovolenka, na ktorú nárok zo zákona nemám a keďže nemáme ani kolektívnu zmluvu, tak z ničoho nárok nevyplýva, je to len dobrá vôľa zamestnávateľa, niečo ako koncoročné odmeny. Veľmi by mi však tých 5 dní pomohlo, lebo dovolenku mám lepšie zaplatenú ako keď budem musieť ísť na PN-ku pred materskou.

cigaretka5
10. apr 2010

gapa mala som pocit ze sa v teme DNP a NP celkom orientujem napriek tomu mi nie je z diskusie jasna podmienka 270 dni podla zakona je podminekou mat za posledne 2 roky minim 270 poistenia do porodu alebo do nastupi na MD? stale som bola v tom ze od nastupu na MD kedze od tohot momentu sa materska z tohto positenia vyplaca, no len ked kukam § 48 je tam napisane do porodu.

gapa
12. apr 2010

cigartka,
do skutočného pôrodu. A to čo píšeš práve spôsobuje SP rôzne problémy. V niektorých prípadech pri násupe na MD nevedia, či podmienka do pôrodu (ktorý môže nasteť ešte v ten den alebo v hraničných prípadoch napr. o dva mesiace) bude alebo nebude splnená. Vtedy čakajú s vyplácaním až do doručenia kopie rodného listu dieťaťa. Až podla dátumu narodenia dieťaťa z RD zistia s istotou, či podmienka bola splnená alebo nie.

gapa
12. apr 2010

oprava
z RL dieťaťa 🙂

maja71
13. apr 2010

Čauko Gapa, prosím Ťa o radu. Mám 39 rokov, 3 deti vo veku 10, 8 a 4 roky. Momentálne som na predlženej materskej kvôli synovi, ktorý má problémy v škole. Spolupracujeme aj s Centrom pedagogicko - psychologickej poradne a bojujeme... Teraz som zistila, že som znovu tehotná. Som asi v 7 - 8 týždni. Chcela by som sa Ťa spýtať, či existuje nejaká skulinka v tých pokrútených paragrafoch, aby som mohla dostať aspoň zvýšený rodičovský príspevok, lebo na materskú asi nárok nebudem mať. V sociálnej poisťovni sa so mnou odmietli baviť. Jednoducho ma odbili. Prosím Ťa, poraď, či je to naozaj tak, či naozaj nemám na nič nárok. Ja by som si aj platila, ale spätne sa to už vraj nedá - no povedz, kto by to v mojom veku plánoval dopredu...? Mrzí ma to, že ani pri jednom dieťatku som žiaden príspevok okrem pôrodného nedostala, no a teraz je to už štvrté - takže znovu nemám na nič nárok. A z manželovho platu cca 500 € to veru nie je nič moc. Snažime sa ako sa dá... Prosím Ťa, napíš mi aspoň stručne, čo mám robiť, či sa mi oplatí platiť si DPN aspoň z minima alebo čo mám robiť... Dík
S pozdravom Maja 71

gapa
20. jún 2010

@maja71
neviem, či som ti už odpovedala, alebo nie (tých otázok je vela a maminy niekedy dávajú rovnaké otázky do viacerých tém, potom je to neprehladné)

ak ti trvá prac.pomer, tak nárok na materské mať budeš. Resp. záleží dokedy ti prac.pomer trval. Ak už cca 15mesiacov ti prac.pomer netrval (resp. iné nem.poistenie), tak bohužial nárok na materské mať nebudeš a ani na zvýšený rodič.príspevok.
Bohužial, niekoho príspevky obchádzajú, ani ja som nedostala zvýšený príspevok pri narodení dieťaťa ani na jedno moje dieťa, len tých základných cca 4560Sk či taká nejaká suma.
Tak hlavne vela zdravíčka a pohody celej rodinke 🙂

adriana174
20. jún 2010

prosim poradte mi co mam robit
odbili ma vsade ze nemam narok na matersku atd...
mna zamestnavatel prepustil v januari 2008 zmluva na dobu urcitu , a ja som sa dva dni pred koncom januara hodila na PN. chybalo mi 100dni do 270dni nemoc. poistených aby mi vznikol narok na matersku a preto ma kazdy tak odpisal ,,,,,, ale ja som teraz nasla clanok kde sa píse ze narok vzika pretože ak je prac. pomer ukoncený počas tehotenstva v januari som bola v tretom mesiaci , tak prechadza žena do 6 mes. ochrannej lehoty. a do dvoch rokov malej by sa to dalo doplatit mala sa k vies bude mat 10jula dva, mala som teda narok alebo nie a tým aj na zvyseny teraz vyplacany rodicovsky prispevok do dvoch rokov dietata? dakujem vam

gapa
20. jún 2010

@adriana174
také základné podmienky, aby si mala nárok na materské sú dve, ktoré musia byť splnené obe:
1. aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom a
2. trvanie nem.poistenia k nástupu na MD alebo trvanie ochrannej lehoty alebo poberania nem.dávky 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu

ak si aj mala splnenú podmienku č.2 a nemala splnenú podmienku č. 1, nárok na materské ti nevznikol.

Na nem.poistenie sa nemôžeš prihlásiť spätne, ale najskôr odo dna podania prihlášky.

adriana174
21. jún 2010

@gapa , Gapa dakujem ti bolo mi to zahadne lebo som si myslela ze nemocenske plinie aj pocas PN respo. v tej ochrannej lehote. ale to tak nieje dakujem ti.

gapa
21. jún 2010

@adriana174
no, po ukončení prac.pomeru ozaj už netrvá nem.poisteie, aj ked poberanie nemocenskej dávky pokračuje. A tak isto ani dôch.poistenie ani poist. v nezam. netrvá od ukončenia PP.