Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

kace151
23. nov 2009

Ahojte,chcela by som sa spytat ako to funguje ked studujem 4rocnik strednej skoly a som tehotna ci mam narok na matersku dovolenku ak som neodpracovala 3 roky??ak hej kolko to asi vychadza dakujem

macka23
24. nov 2009

Ahojte,
chcela by som vas porosit o radu aj ja.
2 a pol roka som pracovala v UK, otehotnela som, vratili sme sa na SK, porodila som tu a poberala som matersku z UK do 15teho augusta 2009, od 16teho som presla na rodicovsky prispevok tu na SK.
Ide o to, ze planujeme aj druhe babatko a nakolko som vlastne nezamestnana ako to bude potom? Niekde som citala o nejakom doplnkovom sporeni...alebo je nejaky sposob ako si zabezpecit nejaku matersku?

standa82
25. nov 2009

Keďže len plánujete bábo, materskú môžeš získať tak, že sa prihlásiš v SP na DNP a splníš podmienku poistenia 270 dní do pôrodu. Vymeriavaci základ si určíš od 295,5 eur až do 1084,55. Pri najnižšom je materská 4800 Sk a pri najvyššom je 17700 Sk. Ak chceš ísť na MD v roku 2010, prihlás sa teraz k 1.12.09.

tinka349
3. dec 2009

ahojte,od septembra som studentkou 4.rocnika na VS v Kosiciach na dennom studiu. 2 roky som zila v UK, ale platila som si tu zdravotne poistenie cele 2 roky, v UK som robila oficialne a som aj vydata. Mam narok na matersku alebo rodicovsky prispevok, ak nemam odpracovanych tych 270 dni tu na SR? termin mam v juli 2010 a rodit chcem na SR....vobec nemam o tom prehlad ☹ , tak vas pekne prosim o radu. dakujem

j1213
4. dec 2009

Ahojte! Prosim o radu...
Od 02.12.14 do 26.02.2009 som robila v Madarsku. Od 27.02.2009 som nezamestnaná,v rámci toho od 10.08.2009 PN. Môj doktor ma odoslal do SP aby som informovala,či mám nárok materskú,lebo chce ma vypisať. V SP mi povedali,že nech idem do Madarska pýtať materskú...
A čo formulár E104? Alebo ako dostávať marerskú,ved splním podmienky (270 dni v posl. 2 r)

standa82
4. dec 2009

To je OK. Musela by si si byť nemoc.poistená v SR v posledných dvoch rokoch.

tinka349
4. dec 2009

standa82 - takze staci, ze som bola poistena ako samoplatca? newes nahodou, kolko bude vychadzat tym padom moja materska cca? a ci mozem ziadat matersku aj z UK?

standa82
4. dec 2009

To či môžeš žiadať o materskú aj v UK ti neviem povedať, no podľa mňa by si na to mala nárok, pokiaľ si si tam platila nemoc.poistenie. Ak si si platila v UK aj na SR, potom by si si možno požiadať z oboch krajín.
No zdravotné poistenie je iné ako nemocenské. Pokiaľ si si u nás neplatila nemocenské poistenie minim. 2 roky pred pôrodom, potom nárok na materskú od nás nemáš.
Od nás v SR budeš mať tým pádom nárok len na RP a ten dostaneš až keď sa narodí bábo, keď na UPSVaR prinesieš RL dieťaťa.

tinka349
4. dec 2009

standa - dakujem velmi pekne za tvoju radu 😅 platila som si len zdravotne poistenie, takze predpokladam, ze narok na matersku mat nebudem 😒 dufam, ze aspon nieco poriesim v Uk....

tinka349
4. dec 2009

standa82 - mozem sa este opytat ze ten RP bude 162 ,44 eur a nic viac nakolko som predtym na SR nikdy nepracovala, len studovala? 😕

bealondyn
5. dec 2009

tinka na matersku nemas narok z oboch krajin, aj keby si si v obidvoch vsetko odvadzala. 😖
no a v UK mas narok na matersku ak si pracovala pre jedneho a toho isteho zamestnavatela minimalne 26 tyzdnov az do 15 tyzdnov pred planovanym terminom porodu. a druha podmienka je ze tvoj zarobok pred zdanenim musi byt v priemere 95 libier tyzdenne.

hipuska
2. feb 2010

Ahojte, ako sa to pocita? Mam termin 4 juna 2010 od doktora, kedy je 6 tydnov pred? Od kedy mozem na matersku aby to bolo ok? 26.04.2010 je ok?

gapa
2. feb 2010

hipuska,
som ti odpísala teraz v téme o materskom, ako si ju zvýšiť legálne.
pri PtP 4.6.09 ti vzniká nárok na materské t.j. nastúpiť môžeš v obd.9.-23.4.2010 t.j.8-6týž.pred termínom.

zedabb
21. feb 2010

ahojte babenky,moze mi niektora z vas poradit,aku dobu alebo kolko mesiacov dopredu si musi odrobit v praci,aby som mala vyssiu matersku?nie tych 4tisic ci kolko to je,ale tych 8tisic?citala som,ze to musim mat zmluvu na dobu neurcitu,nie na dohodu ani na dobu urcitu a ze by som takto mala mat odrobenych minimalne 9mesiacov 😒 je to pravda?mam novu pracu a zmluvu budem mat zatial na dobu urcitu t.j.na pol roka s 3mesacnou skusobnou dobou.tabletky by som chcela vysadit tento rok,ale az v decembri 😖 myslim,ze skor sa mi to ani nevyplati 😉 dakujem velmi pekne za odpoved

rainee
22. feb 2010

tych 9 odrobenych mesiacov sedi, ale ci je tam podmienka aj zmluva na dohodu/ dobu urcitu to neviem.

awooojky
22. feb 2010

Ahojte dievcata chcem sa nieco spytat. Cakame babatko, ale ja osm este nepracovala, studujem na vysokej skole kde som nastupila hned poskonceni strednej. Takze kedze som nepracovala tak budem dostavat matersku 3 roky tych 4 tisic korun?

awooojky
22. feb 2010

Alebo to bude 8 tisic co som sitala ze zvysia na minimalnu mzdu?

awooojky
22. feb 2010

a to este plati, co sa dostavalo tych 20 tisic ci kolko pri prvom narodeni dietata

gapa
22. feb 2010

awoojky,
ak nie si a nebola si nem.poistená, tak len na nižší RP od mesiaca narodenia dieťaťa vo výške t.č. 164,22eur, bude sa meniť vždy k 1.1., vypláca sa mesiac pozadu
+ jednorázový príspevok pri narodení + po splnení podmienok príplatok k príspevku, spolu cca 25tis. Sk

rodinné prídavky + zárobkovo činný rodič danový bonus od mesiaca narodenia dieťaťa

miruskapetrovicova
22. feb 2010

ahojte kocky chcela by som sa informovat ako to je ked 2,5 roka pracujem v zahranici konkrétne v Taliansku a chcem poberat matersku na Slovensku, aj tu porodit, lebo onedlho sa stahujeme s manzelom naspat na SK, ci tiež dostanem 55 percent s mojho platu maximálne do výsky 30. tis. korún...a akú dlhu dobu to budem dostavat?dakujem vám za radu kocky...papa

gapa
22. feb 2010

miruska,
ak nie si nem.poistená na SK, tak z SK materské nedostaneš. Ak si v taliansku nem.poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak síce jednu podmienku splnaš, ale nemáš trvajúce nem.poistenie na SK a ani nie si v tzv. ochrannej lehote po ukončenom nem.poistení na SK. A nemôžeš ho poberať z talianska?

evatko
23. feb 2010

ahojte, vie mi niekto poradit, vcera som nastupila na MD, dnes som bola odovzdavat na socialke papiere a povedali mi, ze kedze mi nevyjde "normalna" materska, lebo som mala nizky plat bude mi socialka doplacat a to do vysky 256 Eur. Ja som totiz pocitala s tym, ze len do vysky normalneho rodicovskeho prispevku 164(neviem kolko to je uplne presne). nemate skusenost, ci je to pravda?

gapa
23. feb 2010

evetko,
skúsenosť nemám, no je to tak. Ale platí to až od mesiaca narodenia dieťaťa, t.j. ak sa narodí v marci, neplatí to na február. Ak sa narodí až v apríly, tak až od apríla. 😉

henrik1407
24. feb 2010

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne materskej a rodičovskej dov. V auguste mam termin porodu, pracujem od 1. okt. 2008, takze tých 270 dní mám splenených, avšak mám len minimálnu mzdu.
Som slobodná matka, vlastním byt a materská mi vychádza okolo 160 eur. Mám nárok aj na nejaký príplatok alebo pomoc od úradu práce, soc. vecí a rod alebo od sociálky? Vidím, že aj evatko sa pýta na niečo podobné. Ja som to ešte nezisťovala.
Myslím, že by som po materskej mala dostávať ten zvýšený RP 256 eur. Aspoň dúfam.
Ešte by ma zaujímalo, či by mi nejak pomohlo, keby mi zamestnávateľ zvýšil min. mzdu na tých 5-6 mesiacov, či tieto sumy sú už fixné?
Ďakujem.

lienkad
24. feb 2010

ahojte.Poradte mi od 11marca idem na matersku,mam nejak požiadať urad socialnych veci a rodiny a predlženu matersku s dovodu že som slobodna mamička.Že či mam poslať nejaku žiadosť alebo to stačí osobne ale čo vlastne mam poslať?

lea_k
24. feb 2010

Ahojte, mam aj ja nejake otazky :
- vyssie ste uviedli, ako sa pocita materska ( 55% z hrubej mzdy ). Ako je pocitany rodicovsky prispevok ?
- ake su podmienky na udelenie rodicovskeho prispevku a materskeho ? Je to tak, ze ak sa rodinka po narodeni dietata prestahuje zit do zahranicia, hoci dovtedy matka pracovala a zila len na uzemi SR ( aj viac ako tych 270 dni ), straca na prispevok narok ? Videla som, ze minimalne rodicovsky prispevok je podmieneny trvalym pobytom v SR. Zaujimalo by ma, ci je to rovnake aj v pripade materskeho prispevku. Ma zena, ak este porodi dieta na Slovensku a potom odcestuje zit do zahranicia, vobec narok na niektoru z tychto financnych podpor ?

- je to tak, ze v suvislosti s narodenim dietata su to tieto prispevky, co zena dostane ? ( + mozete ma opravit, kde mam zlu info ):
*1* materska ( 28 alebo 37 tyzdnov ) - je nemocenská dávka, ktorá sa poskytuje z nemocenského poistenia. Predtým to bola „peňažná pomoc v materstve“.Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu, čo je súčet vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých poistencom v rozhodujúcom období vydelený počtom dní rozhodujúceho obdobia. Inými slovami, vymeriavací základ je hrubý príjem, rozhodujúce obdobie je zvyčajne jeden kalendárny rok. To zn : pocitanych ako 55% z hrubej mzdy, ale max 30tis sk. ( Soc.poistovna )
*2* jednorazovy prispevok pri narodeni ( UPSVAR ) / podmienkou je trvaly pobyt v SR : Od. 1. januára 2009 je príspevok pri narodení dieťaťa na jedno dieťa 151,370 € ( 4 560 Sk ) =to ke tusim to „kocikove“ alebo „pôrodné“
*3* nároku na jednorazovy príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa ( UPSVAR ) : 20 440 Sk ( 678,490 € ) - je to len pre pripad prvorodenych deti ?
*4* pridavky na deti - je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa. Výška prídavku je 540 Sk mesačne. príplatok k prídavku ( nezamestnani rodicia ) je 300 Sk mesačne.
*5* rodicovsky prispevok , tzv.“plienkove“ ( UPSVAR ) - je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov ( ako sa toto pocita ? )
*6* danovy bonus - je suma, ktorú si môže osoba, spĺňajúca stanovené podmienky, odpočítať z dane ročne za každé vyživované dieťa s ktorým žije v domácnosti. Daňový bonus si uplatňuje iba jeden z rodičov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Daňový bonus je možné uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa zákona. 6 570 Sk.? Za ake obdobie ?

- Do tych 270dni sa pocitaju len pracovne dni ? Ci kalendarne dni ? Zaratava ju sa tam aj dni, ked bola zena na PN ?
- Niekde som citala, ze sad a doplacat nemocenske v soc.poistovani, aby si zena polepsila ( nieco ohladne tych 270dni ). Je to tak, ze sice zena mala uznanych tych 270 dni pred nastupom na matersku, ale navyse si moze zaplatit nieco extra, aby mala neskor vyssie prispevky ? Alebo som to zle pochopila ? Su to tie pripady, ked zena mala hruby plat< 30tis ?

DAKUJEM
http://www.izurnal.sk/index.php?option=com_cont...

lili456
1. mar 2010

baby viete niekto ako je to s tym ked ja mam zivnost a som v druhom mesiaci.kedy treba zivnost pozastavit alebo aky je postup.odhlasit zivnost potom nahlasit matersku alebo ako?vobec sa v tom nevyznam

andzi
1. mar 2010

lili, ak nemáš rizikové tehotenstvo a živnosť skutočne vykonávaš, tak prečo by si ju mala rušiť, keď si ešte len v 2. mesiaci tehotenstva. Skús sa opýtať na živnostenskom úrade, ale ja by som odporúčala taký postup - prerušiť živnosť (teda nie zrušiť) ku dňu ako ťa lekár vypíše na materskú dovolenku. Počas prerušenia budeš čerpať dávky NP, t.j. materské a potom prípadne aj rodičovský príspevok.

lili456
1. mar 2010

andzi ved aj pisem ze pozastavit nie prerusit len neviem aky je postup.a materska sa na akom zaklade vybavuje?lekar ti da nejake papiere ktore odovzdas v socialke?

lili456
1. mar 2010

baby poradte