Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

adriana174
21. jún 2010

@gapa ok tak teraz vtom mam jasno druhýkrát sa budem lepsie informovat tu niektoré ženy ste viac napomocne ako samotne niektoré ženy za prepážkou dakujem ešte raz , týmto som nechcela nikoho urazit 🙂
gapa dakujem velmi.

gapa
21. jún 2010

@adriana174
no a nech som presná. Od ukončenia prac.pomeru netrvá dôch.poistenie "zamestnanca" (ak skončil PP pred nástupom na RD). Ale už sa dieťa narodilo a podala si si na SP prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak trvá dôch.poistenie štátom. To môže ale začať najskôr v den narodenia dieťaťa, ak podáš prihlášku do 45dní od pôrodu.

Ak by skončil PP pred pôrodom, tak je medzera medzi dôch.poistením zamestnaca a dôch.poitením štátom.
Snád som to nanapísala príliž komplikovane ? 😅

adriana174
21. jún 2010

@gapa to si pamatam že tie papiere som podavala hned na sociaplnej a aj ta dotyčna to spomenula ked sme spolu volali že dochodkove mam.....ak dufam že možem veriť 😉

denisocka
23. jún 2010

ahojte,potrebujem surne radu

TP mam podla usg 8.8 ( podla PM 16.8. ale to nemám ani v preukaze tn datum ) . Momentálne som na RD ktorá končí až v decembri .

na MD by som mala nastupiť zjavne 27.6. - tj. 6týž. pred porodom . Moja dokyna mi vravela,že papier mi da nabuduce , že datum mi da nejaky čo najneskor,že v pohode ale ja k nej idem až 9.7. čo budem už v 35+5 tt - čiže 36tt , navyše bude piatok, nedostanem sa v ten den ani do roboty to odniesť anei na urad prace odhlasit RD

tak neviem čo robiť,či to bude uradom vadiť ak nastupim na MD v 36tt ,alebo či mi bude mocť dať papier so spätným datumom 2 týždne dozadu ,alebo čo mam robiť 😖

gapa
23. jún 2010

@denisocka
jednoznačne zavolať lekárke a dohodnúť sa, že ti to vypíše ešte pred nástupom na MD. Mne to dali mesiac pred nástupom na MD. Nechápem, prečo to takto spravili. Podla mna prehliadli dátumy a si mysleli, že nastupuješ na MD o mesiac neskôr, ved aj oni sú ludia.
Ale mzdárka musí nahlásiť do 8dní všetky zmeny a samozrejme nie je velmi dobré, ked jej nesieš papiere na poslednú chvílu, mala by to mať v den nástpu najneskôr u seba. A aj na UP, ako píšeš to treba do 8dní.

Ozaj si zavolaj, podla mna to prehliadli. A aj na UP, ako píšeš to treba do 8dní.

Ak si v II: piliery, nezabudni do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského poslať na SP oznámenie o účasti na dôch.sporení časť A.

gapa
23. jún 2010

a jednoznačne na MD nastúp najneskôr 6tžý. pred PTP, lebo by si sa mohla ukrátiť na dlžke poberania materského.

Ak by som neskôr doniesla papier mzdárke, tak aspon ja by som jej popredu zavolala a povedala jej situáciu a či nevadí, že to donesiem o nejaký den neskôr. No záleží na teba a ako je to u vás vo firme. Ale takto sa mi to zdá serioznejšie.

denisocka
24. jún 2010

@gapa takže papier sa berie do roboty a na UPSVaR nič? tam tiež musim isť nahlasiť koniec RD či ako

groka
24. jún 2010

Ahojte

vie ma niekto nasmerovat kde mam ist?

rodicovska mi skoncila v 2009 v septembri,v decembri 2009 som otehotnela a od septembra som ale registrovana na urade prace a od decembra na urade prace,nasledne na to som isla na PN a som dodnes a budem do konca porodu,na matersku nastupujem 12 jula ale narok na nu nemam,az na rodicovksy odo dna narodenia dietata,prosim vas,kde mam ist a kedy mam ist vybavovat nejake papiere?lebo jedine co viem je ze na urad prace mam asi zaniest papier ze som na MD od toho 12 jula ale kde mi ten papier daju?mam ist na socialku a potom pred porodom ma tiez nieco caka?alebo az ked porodim sa vybavuju tie papierovacky na socialke kvoli peniazkom?

denisocka
24. jún 2010

@groka čau,tak k "zamestnavatelovi" čiže asi na socialku by som šla . ja to tiež riešim,ale sice ja viem kde to mam zaniest,len papier nemam bo poradna o 2 týždne a materska už o 3dni a ja nemám papier 😖

groka
24. jún 2010

@denisocka aha,takze v pondelok idem na poradnu potom neviem kedy bude dalsia ale asi nie do 12 jula takze mam povedat dokimu nech mi vypise papier a s tym papierom na socialku a potom na urad prace?
idem este zavolat na socialku teda 😖

denisocka
24. jún 2010

@groka hej hej pýtaj,neurob taku somarinu jak ja že som vravela, že OK -nabuduce dame papier

groka
24. jún 2010

uz som zistila,aka som ja sikovna

groka
24. jún 2010

doki mi musi vypisat papier s ktorym pojdem len na urad prace a na urade mji daju nejake papiere a s nimi az po narodeni deitata do 28 dni sa mam hlasit na socialke

elenka.k
24. jún 2010

Ja som to riešila práve minuly tt. tiež ma vypísali na materskú pred 2tt a na úrade pp mi nič nepovedali, myslím ohľadne toho dátumu, kedže na poradni som bola prednedávnom(vtedy po mesiaci) ako píšeš mi na úrade dali papier, ktorý som mala odniesť na soc. a tam mi zase dali ďalší papier, ktorý mal vypísať môj zamestnávateľ. Ale na soc. požadovali plat z toho mesiaca v tomto roku - aj som sa čudovala, aj zamestnávateľ( ozaj má to byť pravdepodobný plat) Ozaj šak ma aj preháňali, kým mi konečne vysvetlili čo chcú! Tak som konečne odnesla na soc. vypísaný papier a povedali mi, že spravia výmer a pošlu mi dokonca mesiaca.A potom s tým papierom mám ísť na úrad a potom posúdia, čo ďalej. Viem, že prídavky dostanem, ale či doplnia k vyrovnaniu toho už zvýšeného rod. príspevku( čo som dostavala s malou?)

elenka.k
24. jún 2010

Ozaj baby neviete ako posudzujú druhú materskú, hneď po rodičovskej?myslím sociálka! Je to 55% denného platu(ako výmer), čo mi zapísal zamestnávateľ??

ajusa520
24. jún 2010

Cawte baby, trochu sa tu neviem orientovat...sorry, ze tuto otazku pisem do odpovede 😀
Chcem sa spytat, buduci rok by som chcela ostat tehotna🙂 POcula som, ze materska dovolenka je cca 270 € ak mam aspon 1 rok odpracovany. Ale vsade sa uvadza, ze prveho pol roka dostava zena 55 percent z platu. To ako ked zarobim 350 € tak budem dostavat zhruba 190 €?? A nie 270? Som z toho mimo. Vysvetlite mi to niekto. Nechcem, aby moje dieta umrelo od hladu:( a este som pocula, ze sa da mesacne setrit na socialnej poistovni, aby som dostavala vyssiu matersku? Keby si rok odkadam asi 20 o koko by to bolo vyssie? Dufam, ze chapete moju otazku. Dakujem za odpoved:DDDD

elenka.k
24. jún 2010

@ajusa520 tak materská sa dáva 6mes. a to sa počíta z denného vymeriavacieho platu(alebo ako píšeš dokopy za mesiac), ale nie tých 55%( tie sa dávajú pri druhej materskej, ak prechádzaš z rodič. na materskú) ale tuším 90% teraz pri prvej mat. dovolenke(no presné % neviem) a po tých 6m. prejdeš na rodičovskú dovolenku a ak Ti vyjde tak bude ten zvýšený rod. príspevok, o ktorý si potom musíš požiadať na úrade práce.

gapa
26. jún 2010

@denisocka
ak poberáš RP na staršie dieťa, tak aj tam treba nahlásiť nástup na MD a predpokladám potom priniesť aj rozhodnutie o vzniku nároku na materské. Ale to si zisti priamo na UPSVaR u pani, čo ťa má na starosti.

jabambi
26. jún 2010

ahoj chcela by som sa opytat momentalne som na rodicovskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok na syna ktory bude mat 12.7.2010 3 roky.som tehotna a rodit by som mala koncom jula / zaciatkom augusta 2010 od 23.6.2010 som na materskej dovolenke a bola som u seba v zamestnani kde mi dali papier pre soc.poistovnu kde mi mali vypocitat kolko budem dostavat od zamestnavatela po dobu trvania materskej t.j. pol roka .na urade soc.veci a rodiny mi povedali ze za jul na prve dieta uz nedostanem rodic. prispevok lebo vraj nemozem poberat aj rodicovsky aj matersku a ze k materskej mi soc. poistovna bude doplacat rozdiel sumy lebo zamestnavatelova vyska materskej nebude taka velka ako je rodicovsky prispevok.chcem sa opytat ako mi teraz budu chodit peniaze zvlast od zamestnavatela a zvlast od socialky?kazdy z nich ma iny vyplatny termin.a po skonceni platenia materskej prejdem na cely rodicovsky prispevok ten mi potom bude vyplacat urad soc. veci a rodiny?ako si mam nahlasit zrusenie rodicovskeho prispevku na prve dieta ked mi na soc. poistovni vzali papiere a kazali mi cakat na rozhodnutie o vyske materskej + doplatku soc. poistovne,ale oni mi tvrdili ze za jun mi pride 1 materska az okolo 20.7.2010 a rozhodnutie az po tomto termine a rodicovsky prispevok na prve dieta mi chodil okolo 16.v mesiaci.teraz mi poslu aj z jedneho aj z druheho uradu a potom budem musiet uradu soc. veci a rodiny vracat vsak?poradte mi mam uz z toho hokej a na socialke boli skupi na slovo tak mi len povedali aby som cakala na vyjadrenie.proste ma odpinkali takze ani neviem ci mam narok na matersku + ten doplatok od. soc. poistovne v tej vyske do 290 euro. som stale zamestnana.dakujem

elenka.k
26. jún 2010

@jabambi v podstate máš pravdu, ja si myslím, že rodičovská sa automatický zruší sama keď tam donesiemš rozhodnutie(z toho výmeru, čo Ti napísal zamestnávateľ a čo si odnesla sa soc. poisť.) Úrad aj tak vypláca pozadu... a ak soc. poisť. Ti vypočítala menej ako tých 270 eu, tak úrad Ti dotatočne bude doplácať sumu, aby sa vyrovnala tej. Mimochodom materskú vypláca soc. poisťovňa.

mariposita
13. júl 2010

Ahojte chcem sa spytat na zaciatok materskej dovolenky. Citala som ,ze na matersku sa nastupuje 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu. Je ale mozne ist na matersku napr. 2 tyzdne pred planovanym terminom porodu? Ja by som si totiz chcela vycerpat najskor dovolenku, ktoru mam v praci (cca 4 tydne) a az potom by som chcela ist na matersku. Cize by som vlastne bola doma 6 tyzdnov pre terminom, ale z toho by som mala 4 tyzdne dovolenku a 2 tydne matersku. Alebo je presne dane ze na materska dovolenka zacina 6 tydnov pre porodom?

dajna11
13. júl 2010

@mariposita 6týždnov pred porodom.je to dané.

kocica43
14. júl 2010

Dobry den. som zamestnana a zaroven DNP. chcela by som sa opytat, ze ked nastupim na rizikove , ci mi bude materska vyplacana aj z DNP. ci tam nie je nejake pravidlo, ze ked chcem tu najvyssiu matersku tak nemozem ist na PN-ku?????alebo ako to je stym. Unas su tie pracovnicky na socialke take neochotne. clovek sa nieco pyta ta poriadne ani odpoved nedostane.

suszi
14. júl 2010

@kocica43 ja som bola na tom tak ako ty. Som zamestnaná a zároveň DNP. Nastúpila som na PN- rizikové a soc. mi vyplácala normálne PN aj zo zamestn. aj z DNP. Od 13.6. som na materskej a už mi prišlo zo soc.rozhodnutie, kde mi priznali materskú aj zo zamestnania aj z DNP. Materskú z DNP potom dostávaš vraj len pol roka po pôrode...

kocica43
15. júl 2010

@suszi Dakujem velmi pekne za odpoved.

nibiru
15. júl 2010

@elenka.k materska je len 55¨% Z platu a je jedno ci je prva alebo druha nie 90% to bolo volakedy ja mam v podctate to iste kedze som bola pn od 5m.a pnka je tiez 55% z platu.... dnes mi prisla prva materska ale rozhodnutie este nie som nanho zvedava kedze mi prislo len 201€ za 17dni kedze som cerpala este 5dni dovolenky a za minuli rok som mala priemerny plat tych 547€v hrubom no som cakala ze matersku budem mat tych asi 300€ ale asi otom silne pochybujem... 😠

masabi
15. júl 2010

@gapa Ahoj,pises tu o nejakom tlacive ,ktore je potrebne poslat na SP ak som v II.pilieri.Ja mam vlastne vsetky tri,bola som od 3.12.2009 na PN od 21.6. som na materskej dovolenke.Popri zamenstnani som bola aj SZČO ,od 8.2. pozastavene.Potrebujem aj ja posielat niekam nejake tlaciva ohladne doplnkoveho dochodkoveho poistenia,ak ano ako sa kt ym tlacivam dostanem?V pripade ze neohlasim ze som na materskej co z toho vyplynie? Dakujem za rady.

susika
15. júl 2010

@mariposita -ja by som ti poradila, si tú dovolneku nechať a vyčerpať si ju po RD.alebo si to vyrataj tak, aby ti to vyšlo 6 týždnov pred porodm materská a pred tým si vyčerpaj časť dovolenky a zvyšok si nechaj po RD. tiež som si nejakú dovolenku vyčerpala rped MD, to som nevedela, že porodím predčasne a teraz by som bola rada, keby mi tie dni ostali a nie len tá časť, čo som nestihla vyčerpať🙂

susika
15. júl 2010

ked prechadzam z RD na MD, budem teda poberať 55% z platu alebo už len prejdem na další rodičovský? niekde tu som čítala, že 55 % z platu a na tejto strnake
http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-matersk...
som našla tutú vetu: (poistenie v nezamestnanosti a nemocenské) počas Rodičovskej dovolenky
Na Rodičovskej dovolenke sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky do obdobia poistenia v nezamestnanosti len zamestnancom.

pokial nemám platené nemocenské, tak matersku nedostanem.......tak ako to vlastne je?