Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

gapa
16. júl 2010

@masabi
ohlasuješ II.pilier (tretí myslím nemusíš, už by sa tu o tom písala, ak by bolo treba, no nemám skúsenosť) a to na soc.poistovnu. Ak nedoručíš do SP to tlačivo (časť A) v temíne čo som spomínala, tak ti počas poberania materského nebude soc.poistovna odvádzať do II.piliera žiadne odvody, t.j. budeš mať odvody len do I.piliera. Druhú časť tlačiva (časť B) treba pripojiť k prihláške t.j. k RLFO.

tieto tlačivá môžeš získať na internete alebo priamo v SP. Link som sem myslím pripla.

masabi
16. júl 2010

@gapa Dakujem,a to tlacivo kde dostanem,alebo staci zajst len na SP a nahlasit ze som na MD??nejako v tom nemam jasno...formality mi robila ekonomka a zatial ma na nic neupozornila...budeme musiet hodit rec 🙂

gapa
16. júl 2010

@masabi
pozri na koníkovi v téme o dôchodkovom poistení mamičiek (neviem presný názov témy.
A odporúčam si popredu zobrať všetky potrebné tlačívá priamo v SP. Oni aspon poradia ako vyplniť RLFO ...

mzdárky o tom väčšínou vela nevedia, majú svoje starosti. Tiež majú myxslím v SP extra letáky pre mamičky ale II.pilier tam tuším nespomínajú.

gapa
16. júl 2010

inak aj tu to je spomínané, masabi, aj ked to nie je tá téma
https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/ii-materska-a-ii-pilier-2/

gapa
16. júl 2010

aha, tak asi tu to je, aj ked som myslela, že v názve témy je dôch.poistenie a nie je:
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/papierovacky-pri-nastupe-na-matersku-dovolenku/

masabi
16. júl 2010

@gapa velmi pekne dakujem urcite sa po porode budem informovat na pobocke SP

ikula2
17. júl 2010

ahojte mamicky chcela by som radu od 21.1. som na materskej ale neviem kedy konci lebo v zakone o soc. pomoci som nasla dva terminy 22t a 28t. Neviem vsak do ktorej skupiny teda patrim, lebo na ucte nemam matersku a zvykla chodit okolo 14steho. Porod som mala planovanou sekciou a to 5 dni pred povodnym terminom. Dakujem za kazdu radu.

cicimon
17. júl 2010

@ikula - ak sa nemylim, tak by to malo byt 28t od terminu nastupu na MD, cize 28t od 21.1.
prip si skus zavolat na socialku kde patris nech ti urcia koniec MD

mariposita
17. júl 2010

@susika a mozem si dovolenku vycerpat medzi MD a RD?

barbibaba2
17. júl 2010

Ahojte babenky. Vie mi niekto poradiť, ako to chodí s materskou? Nakoľko na papiery mam minimálny plat, tak neviem ako dopadnem. No a som slobodná. Má s tým niekto skúsenosti, čo si treba vybaviť, myslím pred pôrodom aj po pôrode, keď som slobodná mamička, mám nárok ešte aj na iné prídavky, alebo ako to je. Poraďte mi prosím
Ďakujem 🙂

ikula2
18. júl 2010

@barbibaba2 ahoj ja nie som sice slobodna mamicka ale co pisali baby tak pretlmocim. Vysku materskej ti urcia je taka ista ako keby si bola na PN, ak sa vsak stane ze by ti nevysla tych 260eur neviem presne tu sumu, tak rozdiel ti doplatia, aby si mala aspon ten rodicovsky prispevok. 6 t pre dorodom ides na MD tebe vsak bude trvat 37 t co je super, preto dlhsie lebo si sama to sa spytas na socialke aky iny papier vypisat. O inych pridavkoch neviem dostavas matersku plus pridavky na dieta a ako som pisala budes ju mat dlhsie. Aj ked teda asi na tvoju smolu budes mat malo kedze mas len minimalnu mzdu, keby si mala viac tak vlastne tych 55perc. z platu mas 37 t. Dufam ze aspon trosku som ti pomohla.

ikula2
18. júl 2010

@mariposita mozes si cerpat dovolenku, ale ze je viac vybavovania okolo toho 😉

mariposita
18. júl 2010

@ikula2 OK, tak nebudem vymyslat. Aj tak to este zial nie je aktualne, kedze sa stale len snazime a zatial nic....

barbibaba2
18. júl 2010

@ikula2 Ďakujem ti veľmi pekne. Aspoň nejaké základné veci som pochopila. No a vieš ako to je v dnešnom svete, skoro všade je minimum na papiery, no aspoň u nás. Je to strašné! A ja som rada že mám aspoň nejakú prácu, takže nemôžem s tým nič spraviť. My to nezmeníme, keď s tým nechce nič spraviť tento náš slávny ŠTÁT, tak máme smolu.. Ďakujem ti za radu 🙂

trudinka
18. júl 2010

Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Som v ôsmom týždni tehotenstva. Trvalý pracovný pomer mi trvá od 1.1.2010. Dovtedy som bola zamestnaná na dohodu a taktiež študentkou VŠ. Mám nárok na materskú dovolenku, ak mám termín pôrodu 2.3.2011? 27O dní nemocenského poistenia sa počítajú odpracované dni v mesiaci alebo všetky dni v mesiaci vrátane víkendov? Ďakujem za radu.

kisska
18. júl 2010

Ahoj trudinka, gratulujem k // 😉 . Samozrejme nemocenske poistenie ti trva aj pocas vikendov. Nepocitaju sa PNky, OCRky, neplatene volno. Materska by ti mala vyjst 55% z tvojej hrubej mzdy. Drzim palce, nech vsetko vyjde tak, ako ma 🙂

gapa
19. júl 2010

@ikula2
ak si nastupovala na MD najneskôr 6týž pred pravdep. termínom pôrodu, čo napísal lekár do žiadosti o materské, tak máš nárok na materské do 28týž. od nástupu na MD. Je jedno, že si porodila skôr, ak si nastúpila na MD tak ako píšem vyššie.
Treba si vyžiadať zo SP potvrdenie o období poberania materského. Aj tak ho budeš potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok. Tlačivo ti dajú na UPSVaR alebo je na nete. Vypíšeš ho, podpíšeš a SP ti potvrdí údaje pre UPSVaR.

gapa
19. júl 2010

@trudinka
dni nem.poistenia, ak ti bude trvať prac.pomer máš ok. Poopravím kissku. Dá sa povedať, že sa rátajú kalendárne dni trvania prac.pomeru=nem.poistenia.
Nerátajú sa!!! napr. dni neplateného volna, očr nad 10dní.
Ale rátajú sa aj dni očr (prvých 10dní z každej očr) aj dni PN (jedine ak by ti PN trvala viac ako 52týždnov sa tie dni nerátajú).
Jedine, ak by ti prac.pomer skončil pred uplynutím 270kalend.dní nem.poistenia by bol problém.

trudinka
19. júl 2010

Ďakujem vám veľmi pekne za rady baby. 🙂

ikula2
19. júl 2010

@gapa dakujem

nibiru
20. júl 2010

@gapa mohla by som sa spytat do akej doby je socialna poistovna povinna poslat rozhodnutie o vyske materskej na matersku som nastupovala 10.6.2010 8tyzdnou pred planocanym porodom zatial mi vsak ziadne rohodnutie neprislo materska ale ano za 17pracovnych dni 201€ co sa mi zda strasne malo kedze v priemere som mavala za minuli rok mesacny plat okolo 547€v hrubom.strasne by ma zaujimalo kolko ju vlasne budem dostavat a ak bude menej ako tych 256€ ci mi urad prace preplati ten rozdiel aj za tieto 2mesiace alebo az po narodeni dietata.adakujem

gapa
20. júl 2010

@nibiru
tých 201eur je primeraných za cca 2/3mesiaca, lebo 55% z 547eur je cca300eur takže za 2/3 je to cca 200eur.
Rozhodnutie ti predpokladám už príde, ale myslím do 60dní (sa mi nechce pozerať do zákona).
Obvykle sa dostáva 28týž. = 7x28dní.
Dorovnávali by ti to až od mesiaca narodenia dieťaťa (lebo rodič.príspevok môžeš poberať len ak sa staráš o dieťa). Ale to už budeš mať matersé viac ako 256eur.

nibiru
20. júl 2010

@gapa dakujem velmi pekne si ma upokojila 🙂 🙂 🙂

susika
22. júl 2010

@mariposita -to by som nerobila..lebo takto sa ti skrati ta rodičovská. akože aj tak ju budeš končiť, ked drobec bude mať 3 roky...a ked pojdeš z MD na RD, tak máš menej papierovačiek....ja by som si ju nechala po RD, aspons a nemusíš stresovať, že hned po rodičovskej budeš musieť nastupiť na druhý den do prace.....

bubik142
22. júl 2010

gapa, prosím ťa o radu. Som na materskej, dcérka ma už 16 mesiacov a predtým som bola zamestnana v jednej firme na dohodo 4h. Potom som išla na matersku a teraz, ked som PN, tak ju musím vždy zaniesť, aj majitelovi... Som, aj dobrovolne nemocensky poistena. A chcem sa opýtať, prečo musím za každou mojou PN zaniesť papier aj zamestnavateľovi? Je to potrebne, aj ked som na materskej? Ďakujem 🙂

gapa
23. júl 2010

@bubik142
takže netrvá ti žiadny prac.pomer? a Momentálne len poberáš rodičovský príspevok? t.j. nie si na materskej ani rodičovskej dovolenke v zamestnaní (len zamestnanci môžu čerpať MD prvých cca pol roka, potom rodičovskú). A kedy si pracovala na dohodu? A dohoda bola na dobu určitú alebo ste ju ukončovali? Tiež mi nie je jasné, prečo nosíš PN firme, kde si predtým robila na dohodu. Ale o dohode nepíšeš vela, ani či ti trvá.

bubik142
23. júl 2010

gapa ďakujem, že mi píšeš 🙂 Ano poberám rodičovský príspevok. A trvá mi stále pracovny pomer, na dohodu 4h, denne a na dobu neurčitu... Som, tak zamestnaná, už 4 roky, ale teraz som na materskej, vlastne rodičovskej... A mam s toho trošku chaos ☹ prečo zamestnáveteľovi musím stále nosiť PN-ky, aj keď síce som u neho ešte zamestnána, ale nepracujem tam, lebo som na rodičovskej dovolenke? Neviem, možno to tak ma byť, len mi to je trošku divne 😒 Ďakujem ti, ešte raz gapa, za tvoju odpoveď, si zlatá 🙂

gapa
24. júl 2010

@bubik142
ale ja tvojmu prípadu nerozumiem. Pracuješ teda na prac.pomer alebo dohodu? Predpokladám na dohodu s tým, že ste zmenili dohodou pracovný úväzok z napr. 8hodín denne na 4hodiny??? Preto píšeš o dohode? A potom si po ukončení MD požiadala o čerpanie RD? A kedy si išla na PN? Nie náhodou to bolo tak, že si začala pracovať a počas vykonávania práce ti vznikla PN??? Je zásadné kedy si niesla PNku zamestnávatelovi a či ti platil zamestnávatel prvých 10dní PNky. A teda či poberáš nemocenské len z DNP alebo aj zo zamestnania.
Prípadne môžeš mať v zamestnaní aj dva prac.pomery. V jednom čerpeš RD a v druhom si začala pracovať neskôr len na 4hodiny a potom si začala byť PN.
Treba ale vedieť zadať správne údaje.

kajark
24. júl 2010

ahojte, potrebovala by som tiez poradit, ak budete take zlate.... Moja situacia: Pracujem od r. 2006 stale v tej istej firme, od 03 2008 do novembra 2008 som si platila este aj DNP, v auguste 2008 som otehotnela a isla som na rizikove v 10 2008, v novembri, ked mi vznikol narok na nemocenske z DNP tak som ho zacala poberat. Pocas PN som si neplatila DNPa v 04 2009 som nastupila na matersku, ktoru som poberala pri dvojickach az do 12 2009, ked sa mi skoncila MD tak som DNP zrusila odvtedy som na RD.
Planujeme vsak dalsie babo niekedy na jesen buduci rok to budem stale na RD s dvojickami.
Chcem sa spytat, ci a kedy a z akej vysky si mam zacat platit DNP aby som mala max. matersku dajme tomu v 09 2011? A mozem vlastne zacat poberat matersku ked budem na RD?
A neplanuje pan Mihal nejake zasadne zmeny v DNP? resp. ci to este bude mozne si priplacat ak som sucasne zamestnanec? dakujem velmi pekne za rady. Katarina 🙂

gapa
24. júl 2010

@kajark
podla toho, čo písal dnes p Mihál na www.porada.sk myslím v téme materská ..., tak zmeny v DNP neplánuje. Na tvojom mieste si asi platím DNP tak, aby som nemala od ukončenia DNP medzeru väčšiu ako 14 (možno 15) mesiacov. V takom prípade súvisle splnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred MD/PN. T.j. aj keby si napr. porodila skôr, alebo išla na PN, máš na nu nárok.

Ked nastúpiš na MD, tak ukončíš RD aj poberanie RP. Tam sú pootm nejaké iné príspvky, ktoré krátku dobu môžeš poberať. Ale dovtedy budú predpokladám zmeny, tak to nebudem rozpisovať. Je tu o tom aj téma materské-rodičovské-materské ,či tak nejako sa volá. To už potom aktuálne.