Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

lubinka26
13. jan 2011

@kaktusik007 dakujem ti pekne 🙂

kaktusik007
13. jan 2011

@lubinka26 len ziaden stres... pohodicka, klidek.... to potrebujes 😉 a nejaka teta, ktora sa rozculuje, ze tovja materska bude vacsia ako je jej plat, ti moze byt fakt ukradnuta.... nie??? 😀 😝

lubinka26
13. jan 2011

@kaktusik007 mas pravdu, ale necakala som to. viem o vela zenach, ktore to tak urobili a nikto im nevolal, neobvinoval z podvodu atd. to len ja mam take stastie 😖 esteze som to ale stihla 🙂

dajna11
13. jan 2011

@gapa no behnem to vybaviť čo najskor aby som mala klud,dakujem ti. 😉 len som nevedela že či vobec to možem zaniesť aj meisac či pár týždnov do predu 😉 😉

bronaa
14. jan 2011

ahojte z coho sa prosim vypocitava materska, ak z rodicovskej dovolenky s prvym dietatom budem pokracovat materskou dovolenkou s druhym dietatom..pocita sa to z toho isteho priemeru ako pri prvej materskej? Nastupila som na matersku 26.2.09 a odrobene mam cca 6 rokov pred nastupom na matersku.Dakujem

l3nka
14. jan 2011

potreboval by som poradiť, mám kamarátku, ktorá má termín pôrodu 4.5. čiže materská by sa jej mala rátať za minulý rok? ak áno poradíte mi či má nárok ak bola do marca na VŠ potom ju samovolne ukončila a nastúpila do práce a pracovná zmluva jej skončila 28.12. no ona nastúpila na PN 1.12.

lalus
15. jan 2011

@gapa pls. ak by som teraz nastúpila na pol úväzku (samozrejme s polovicou predchádzajúcej mzdy pred odchodom na RD) z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská? Ja si myslím, že SP je jedno, či pracujem na pol úväzku alebo na celý, pre nich je podstatná suma, ktorú za mňa zamestnávateľ vykáže a preto sa mi to neoplatí (z hľadiska ďalšej plánovanej materskej).....t.j. je pre mňa výhodnejšie pracovať na dohodu - samozrejme menej hodín a eur 😀 ako pol úväzku - s tým že ako základ pre výpočet ďalšej materskej bude braná suma, ktorú som mala pri odchode na RD........ potrebujem sa len uistiť, či je to ozaj tak 😉

gapa
15. jan 2011

@lalus
vlastne ano. Ak by si začala teraz pracovať na PP polovičný úväzok a na md v r.2011 a nemáš v r.2010 vym.základ pre NP z tohto zamestnania a tesne pred MD by si praocvala, tak by ti rátali materské z vym.základu, ktrorý by si dosiahla za daný mesiac. tj. ak by si mala len polovičný úväzok, tak by to bolo z polovičného úväzku.
Ak nebudeš pracovať vôbec, tak z plného, ako máš v zmluve.
Ono je to o konkrétnych dátumoch, dohodách ...

deborah77
16. mar 2011

Čaute baby, prosím vás o radu. Žijem s priateľom, čakáme spolu dieťa. On má nejaké dlhy voči sociálnej s zdravotnej poisťovni. Ak ho uvediem ako otca, môže sa stať, že mi nedajú materskú? V tom prípade by som ho neuviedla. Len neviem, čo mám spraviť a kde sa spýtať. Som slobodná, chcem ho len uviesť ako otca.

andzi
16. mar 2011

@deborah77 to, či je dlžníkom voči zdravotnej alebo sociálnej poisťovni nemá vôbec vplyv na tvoju materskú. Platila si si poistné na nemocenské poistenie?

lulu19
17. mar 2011

ahojte baby potrebujem poradit prosim od 9.2 som na materskej teraz 15 mi nabehli peniazky na ucet asi to je materska teda .ale do toho 9 som bola na pn a z tadial mi ziadne peniazky nenabehli nemali by mi aj tam teda za tych 8 dni nabehnut tak ako kazdy mesiac dakujem

andzi
17. mar 2011

@lulu19 a bola si pred nástupom na PN zamestnaná? ak áno, tak nemáš nárok na PN prvých 10 dní, ale len na tzv. nárok na náhradu príjmu zamestnanca pri dočasnej PN a túto náhradu ti platí tvoj zamestnávateľ, dostaneš ju zrejme vo výplatnom termíne.

lulu19
17. mar 2011

@andzi bola som zamestnama ale mne v decembri som dostala vypovet teda koncila mi zmluvva ale mnepekne chodili zo socialky peniazky lebo som bla na pn stale od juna som na pn nepretzite az do toho 9.2

andzi
17. mar 2011

@lulu19 aha, tak potom ti platí PN-ku sociálna poisťovňa, treba sa informovať, prečo peniažky nedorazili.

majka215
17. mar 2011

ahoj som uz na rodicovskej dovolenke chcem sa len spytat ci ste nieco nepoculi o novom zákonniku prace ktory ma byt schvaleny v aprili 2011 vraj by rodicovska dovolenka mala byt do 5 rokov dietata.

lulu19
18. mar 2011

@andzi ahoj tak ja som volala na tu socialku kvoli tej materskej a pn co som bola a je mi az do placu ,ze aka je to nespravodlivost nabehlo mi na ucet217 € ale to je aj mateska aj pn spolu a ze mozem ratat matesku nejak okolo 160-170€ tak toto som necakala .nechapem ako z coho mi ju vyratali v pondelok mi ze vraj pridu papiere .je mi do placu co sa tu uz deje

andzi
18. mar 2011

@lulu19 no tak bližšie uvidíš v odvôvodnení, ale prečo si prekvapená? Veď materská je 60% z vymeriavacieho základu, vymeriavací základ je tvoja hrubá mzda v rozhodujúcom období.

lulu19
18. mar 2011

@andzi lebo ked so to ratala tak aj tak by mi malo prist via cca 250-260 nie ako mi ona povedala ze mi bude chodit najviac 190€ale ved uvidim ako mi pridu papiere

ludike01
18. mar 2011

@lulu19 ahoj, materska Ti musi vyjst viac ako PN, lebo PN sa berie iba 55% a materska je uz 60% z vymeriavacieho základu...mne vysla PN 19,788 eur na den a pri materskej, sice som ju este nedostala, ale podla vypoctu by mi mali davat 21,587 Eur na den...tak dufam ze to aj oni pocitaju takto 🙂

deborah77
19. mar 2011

@andzi Jasné, všetko mám vyplatené, aj doplnkové.

jennika
19. mar 2011

Baby, ja by som potrebovala poradit....chcela som vyssiu matersku, tak som sa prihlasila na platenie DNP...270 dni splnam z byvaleho zamestnania, len tych 26 tyzdnov mi robi problem.....nabuduci tyzden ma doktorka chce vypisat na matersku (6 tt pred ocakavanym TP, momentalne som PN-rizikove), a mne chybaju este 3 tyzdne do splnenia tej podmienky 26 tyzdnov... preto sa chcem spytat, ci je mozne, aj ked ma doktorka vypise 23.3. na matersku, ist sa prihlasit na socialku na vyplacanie materskej o tri tyzdne neskor (napr. 14.4.), cize 3 tt pred ocakavanym TP....??? dakujeem

xsx
8. jan 2012

Dobry den prajem.
Mam na Vas otazku.A velmi by ste ma potesili vasou odpovedou 🙂
Mame dcerku ktora v marci bude mat 3rocky 🙂 Takze v marci mi konci materska dovolenka,ale mi sa uz teraz snazime o surodenca.Ako sa mi bude ratat druha materska dovolenka,ako prva?Z platu?Lebo este stale som zamestnana,zmluvu mam na dobu neurcitu.Na prvu matersku som nastupovala v roku 2008 a na druhu pojdem 2012.
Z pozdravom mamicka Jadranka 🙂

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V prvom z nich je samostatná kapitola venovaná materskému.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

besna
13. feb 2013

Ahojte kocky,

prestudovala som si toto forum ale odpoved na moju otazku som nenasla. Prosim ak viete poradte mi. :o(

Momentalne som na rodicovskej so svojou dcerkou ktora bude mat 2 roky. V septembri cakame druhe babo a teda plynule prejdem z rodicovkej na matersku dovolenku.
Vyska mojej prvej materskej sa mi ratala z vysky prijmu zo zamestnania. Moj pracovny pomer stale trva. Kedze to zakon dovoluje, minuly rok som si popri rodicovskej zalozila a pracovala aj na zivnost.
A teraz otazka.
Vyska materskej sa mi bude ratat z mojho posledneho prijmu u zamestnavatela alebo len z prijmu zo zivnosti? Alebo ako to vlastne je???

jozef01235
29. júl 2014

Dobrý deň.Chcel by som sa spýtať,priateľka je v 13.týždni a chcela by ísť na Pn,momentálne ja zamestnaná od 18.11. 2013 do teraz.Na materskú by nastúpila začiatkom roka 2015.Chcel by os s spýtať musí mať odpracovaný celý rok alebo ako to je aby dostávala plnú materskú?Dakujem

maminalalala
22. nov 2015

Ahojte, verím, že mi pomôžete. V krátkosti opíšem, čo ma zaujíma. Výška materskej. Tento rok som od januára pracovala na 4h denne, od júna na 6 h denne a od septembra pracujem na 8 h denne /stále pracujem v tej istej firme/. Zistila som, že som tehotná a zmluvu mám do konca januára. Lekárka ma chcela vypísať na pn , pre operáciu krčka maternice, ktorú som absolvovala tento rok. Lenže zatiaľ som odmietla, cítim sa veľmi dobre, nemám žiadne problémy. Rada by som ešte chvíľu pracovala/kým sa budem dobre cítiť/. Prácu mám stredne náročnú. Viete mi prosím poradiť, ako sa mi bude počítať materská. Či sa mi oplatí pracovať aj naďalej a či je nejaký spôsob , ako si zvýšiť materskú? Kedy mám oznámiť zamestnávateľovi, že som tehotná? Vďaka za rady.

janamexico
17. aug 2017

Dobry den mamicky chce by som sa opytat ci mam narok ma matersku od zamesnavatela a aky je postup no opisem nastupila som do roboty 18 aprila 2016 v 1 maja 2017 som nadupovala do kmenoveho kde po tyzdni som oznamila ze som tehotna na papieri a od 7 augusta som na rizikovom datum porodu mi vychadza na 25 decembra ako mam potom postupovat a co by som mala robit dakujem za vase odpovede 😊😀

evittam
17. aug 2017

@janamexico Cize od 18.4.2016-30.4.2017 si mala zmluvu u jedneho zamestnavatela a od 1.5.2017 mas u nového? Narok na MD ti vznika. Ak si od toho 1.5.-7.8.odpracovala 90dni bez PN a OCR tak tvoj VZ pre MD bude hrubý príjem od nového zamestnávateľa. A do kedy mas zmluvu?

janamexico
17. aug 2017

@evittam ahoj praveze od 1.5 som viac menej doma lebo mam problemove tehotenstvo takze caste pn ky a od 7.8 spm na rizikobom. Ktore je ondobie co sa mi bude ratat to 2016- 2017 alebo teraz toto