Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

kobolova
18. apr 2009

Materska je 55 percent z hrubeho platu... max. vsak zo zakladu cca.30 tis.Sk. Dostavas ju myslim nejakych 28 tyzdnov (z toho je 6-8 tyzdnov pred porodom), potom prechadzas na rodicovsky prispevok, ktory je nejakych 4700,- alebo tak nejak, a trva do 3 rokov veku dietata.

dinduska
19. apr 2009

blondinka rodicovsky prispevok by sa mal zvysovat na 290eur 1.1.2010.aby to bola aspon minimalna mzda.keby sme chceli 400eur tak to by bolo velmi vela.ved si vezmi,ze 400eur je niekoho mesacny plat.takze teraz to je aj s rodinny mi pridavkami 179eur.ty ked si robila tak mas narok na pol roka materskej a ta bude ako ti uz vyssie napisala kobolova 55%hrubeho platu

blondinka42
autor
19. apr 2009

rodicovsky prispevok sa od 1.1.2010 zvysuje na 290 euro a materska sa nezvysuje?

blondinka42
autor
19. apr 2009

kobolova....materska sa pobera len 28 tyzdnov?Myslela som ze je to dva a pol roka a az potom sa prechadza na rodicovsky prispevok

katmi
19. apr 2009

blondinka materska dovolenka je rozdelena na matersku, resp.materske davky, tie poberas bud 28 alebo 37tyzdnov (37tyzdnov slobodna matka). potom prechadzas na rodicovsku dovolenku,ktora trva do 3rokov dietata..
materske sa ti nemoze zvysit,pretoze sa ti rata z platu..

katmi
19. apr 2009

kuk tu:
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

materske ti poskytuje Socialna poistovna,kdezto rodicovske uz UPSVAR

blondinka42
autor
19. apr 2009

tak to je super ze zvysili ten rodicovsky prispevok,konecne spravili nieco rozumne....a ako je to s rodinnymi pridavkami,kolko mesacne to vychadza.

katmi
19. apr 2009

rodinne pridavky su 640,-sk.. zvysovali o 100,-sk 😒

juvimail
20. apr 2009

Prosim Vas a vie mi niekto povedat co vsetko sa vybavuje po porode co sa tyka materskej, pridavkov a podobnych veci a co sa vybavuje na ktorom urade? DAKUJEM!!!

monr
20. apr 2009

juvimail,
pred pôrodom si vybavuješ materskú, odovzdáš papiere v zamestnaní, príp. v soc. poisťovni.
po pôrode na ÚPSVaR sa vybavuje prídavok na dieťa a príspevok pri narodení dieťaťa (tam treba splniť isté podmienky, ako je 28 dní prežitia novorodenca, kontroly u gynekológa počas tehotenstva a pod.).
a po uplynutí 28 týždňov od nástupu na mateskú sa na tom istom úrade vypĺňa žiadosť o rodičovský príspevok.

blondinka42
autor
20. apr 2009

a este je tam nejaky bonus na dieta tusim....to sa kde vybavuje

blondinka42
autor
20. apr 2009

a pocul niekto o tom,ze ked si budem pred materskou priplacat,tak potom budem mat vacsiu matersku,vie niekto nieco poradit

wewe4
20. apr 2009

Baby a ked na matersku idem asi v septembri tohto roku, bude aj pre mňa platiť od nového roku zvýšený príspevok alebo mi dajú len tú almužnu ☹

monr
20. apr 2009

blondinka, neviem aký bonus máš na mysli. sú dve dávky. jedna je tzv. kočíkové (okolo 5000 SK) a druhá je príplatok k rpíspevku pri narodení (momentálne pri prvých 3 deťoch cca 20 000 Sk) a to všetko sa vybavuje na Úrade práce, soc.vecí a rodiny.
a čo sa týka priplácania pred materskou, tak pravdy je na tom toľkoto:
musíš si platiť minimálne 270 dní pred dňom pôrodu minimálne z min.vymeriavacieho základu t.j. 13 eur.
ale ak chceš začať až teraz, tak v tom ti neporadím, či to platí, viem že je tam ten limit 270 dní, skús pozrieť v paragrafoch, možno tam niečo o tom bude.

dosa
20. apr 2009

blondinka - ako pise monr - to priplacanie (dobrovolne nemocenske poistenie) ti uz teraz nepomoze, lebo ho musis platit 270 dni pred nastupom na matersku dovolenku - ja som zacala uz ked sme planovali babo, aby mi to vyslo 😒

a bonus - asi danovy myslis? ten sa vybavuje v praci - ak budes na materskej, tak si ho uplatni zrejme tvoj muz - vybavuje sa to v praci na mzdovej uctarni.

betty111
20. apr 2009

blondinka42
Ahoj kde si o tom pocula ze sa zvysuje rodicovsky prispevok? 😉

liana81
26. máj 2009

to vážne? To by bolo super, aby zvýšili RP, waw

gapa
27. máj 2009

pokial viem, tak RP (rodič.príspevok) sa každoročne zvyšuje od 1.9. (vyplácané prvýkrát v oktobri) a to obvykle o cca 100-200Sk

janka1874
5. jún 2009

Ahojte
má nejaký vplyv na výpočet materskej alebo RP to či je ženy vydatá alebo nie?

gapa
6. jún 2009

janka,
na výšku materskej nie, na dlžku poberania materskej má vplyv, či si osamená (slobodná, ovdovelá, rozvedená alebo z iných vážnych dôvodov žijúca sama), t.j. nestačí byť len slobodná.

janka1874
6. jún 2009

gapa ďakujem
a čo sa týka nemocenskéhío nevieš mi poradiť?

gapa
7. jún 2009

janka,
na nemocenksé nemá rodinný stav absolútne vplyv

janka1874
8. jún 2009

gapa nie to som myslela skôr ako je to s materskou a nemocenským teda myslím tým že na materskú musíš mať odpracovaných 270dní a aby ti vznikal nárok a či je taká nejaká podmienka aj pri nemocenskom

gapa
8. jún 2009

janka,
podla toho z ktorého poistenia,
ak si nárok na nemocenské uplatnuješ z dNP, tak aj tam je podmienka aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.
z povinného NP zamestnanca ani povinného NP szčo pri uplatnovaní nároku na nemocenské však nič takéto neplatí, t.j. môžeš byť PN hned od prvého dna prac.pomeru/vzniku povinn.NP szčo.

miskakiska
8. jún 2009

Ahojte holky.Tak zase sme pani ministerke Tomanovej na hanbu sveta.Veľkodušne nám zvýšila prídavky na deti o 0,74 eura a rodičovský príspevok o 5 eur.To už fakt nemá obdobu,že môže s niečím takým vyrukovať,že sa za to nehanbí a ešte to bude hádam aj obhajovať keď s tým vyrukuje v správach.Tak dôchodcom valia nezmyselné peniaze,kde väčšina z nich má vyšší dôchodok ako mi tú našu smiešnu almužnu a nepotrebujú už toho tak ako kedysi a mi čo živíme aj viacej detí tak nám pridajú len na posmech.Fuj mala by sa hanbiť.Nech ona z toho skúsi vyžiť.Baby mali by sme ísť asi za ňou do parlamentu na debatu a riadne jej naložiť nech sa konečne uvedomí.

hasleerka
8. jún 2009

miskakiska, kedy nám zdvíhali prídavky a rodičák, to už si ani nepamätám 😒

janka1874
9. jún 2009

miskakiska no ja keby som žila v blave tak by som sa aj pridala mňa tiež tá žena riadne štartuje

tatolu
9. jún 2009

takže ja budem mať tento mesiac o 7,22 viac? 😉
Jupí 😵

Ináč s tým zvýšením rodičovského príspevku na min.mzdu som počula aj ja, ale vraj až od r. 2010.
Bolo to myslím ešte pred voľbami 😔

olivka_zlatko
11. jún 2009

Caute baby,chcem aj ja poprosit o radu. Kedze mi zamietli narok na matersku,poriadne ma vytocili!Pracovala som v UK posledne dva roky,platila som normalne odvody.Vratili sme sa v septembri domov. Do zdravotnej poistovne som sa prihlasila niekedy na konci septembra. 5. novembra som sa zamestnala a tym padom mi platili odvody do SP. Od 20.nov. som nastupola na PN s rizikovym tehot. Tym padom mi na SK chybaju dni do tych 270 dni,ktore by som mala splnat pri naroku na MD. Neviete mi poradit, co robit?Snad hadam sa zapocitavaju aj odvody v ramci EU?Alebo nie?Som taka nasr.. ako hrom. Od 18 rokov pracujem,odvadzam statu a teraz sa chovaju ako blbci. Keby som toto vedela zostanem v UK a netrapim sa teraz tu a pripadam si ako blbec,ale nechcem to nechat len tak. Pri podpore v nezamestnanosti mi v SP priznali narok aj spatne ani som o to neziadala a teraz takto?
Neviem ci mi niekto bude vediet poradit,ale bola by som vdacna.

hasleerka
11. jún 2009

tatolu, joj to si nepotešila že až od r.2010 ☹