Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

lienkad
1. mar 2010

Ahojte.Potrebujem poradiť.....11 nastupujem na matersku dovolenku....Kedže som slobodna mamička mam narok na na matersku 8 a pol mesiaca poberať matersku.Čo mam preto spraviť, mam to nejak nahlasiť do poistovni alebo zamestavatelovi?

andzi
1. mar 2010

lili, áno, on ti vypíše niečo podobné ako keď ideš na PN-ku, tieto papiere odovzdáš do Sociálnej poisťovne a oni posúdia či máš nárok na materské a v akej výške. Na pozastavenie živnosti máš tlačivo na internete.

maja2
1. mar 2010

gapa poprosím ťa o radu, vidím, že tu pomáhaš mnohým - a nielen tu.

ak budem evidovaná na úrade práce a nastúpim na materskú, z čoho sa mi bude počítať materské? alebo rovno by som dostávala rodičovský príspevok? doteraz som zamestnaná, nemocensky poistená, ale hrozí mi výpoveď.

ak natrafíš na tú istú otázku od mňa na porade, tak tam už odpovedať nemusíš. 🙂 moc, moc ďakujem.

gapa
1. mar 2010

maja,
ak ti trvá PP aspon 9mesiacov t.j. trvalo nem.poistenie aspon 270dní a PP skončí v cca 13tt alebo neskôr, tak stihneš nastúpiť na MD resp. požiadať o materské v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, ktorá je pre tehotné v čase ukončenia PP 6mesiacov. T.j. materské sa ti ráta z posledného nem.poistenia a ráta sa z rozhodujúceho obdobia akoby si nastupovala na MD v poslendý den prac.pomeru/nem.poistenia. Nárok na materské v ochrannej lehote vzniká presne 6týžd. pred pravdep termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materksé.
(nevšimla som si takú otázku na porade 🙂 )

kvakynka
2. mar 2010

ahojte,
chcem vas poprosit o radu pre kamaratku, kt. je momentalne v nemocnici a teda bez pristupu na internet 🙂. Ma 1,5 rocnu dcerku a teraz caka dvojicky. Je na rodicovskej dovolenke a znova bude prestupovat na matersku. Je este stale stanoveny strop na poberanie materskej ? alebo sa da ziskat v plnej vyske platu ???
Vdaka velmi moc za odpovede.

andzi
2. mar 2010

kvakynka, dávaš málo údajov, nedá sa poradiť. Nárok na materskú závisí od splnenia zákonných podmienok. Treba uviesť, či tvojej kamarátke trvá pracovný pomer alebo už sa skončil. Materská je 55% vymeriavacieho základu a maximálny VZ je 1084 €, takže maximálna materská je cca 596 €. 🙂

maja2
2. mar 2010

gapa este sa spytam, kedze teraz mam minimalnu mzdu a nechcem to riesit cez dobrovolne pripoistenie. stacilo by, keby som sa zamestnala v inej firme, kde by som bola zamestnana mesiac, mala VZ 1084 eur - ako pise andzi a vtedy by som mala max. matersku? to je lepsie, ako platit dobrovolne poistenie 270 dni, nie?

a este - ako by to bolo v pripade, ze by som najskôr isla na pn-ku - povedzme 4 mesiace, a potom matersku. brala by som materske 6 mesiacov? a bola by vyplata pn-ky tiez v maximalnej vyske?

dakujem pekne.

kvakynka
2. mar 2010

andzi, vdaka - ano trva jej pracovny pomer ale zodpovedala si na moju otazku, mne totiz islo o to, ci je nejake maximum, kt. sa da dosiahnut. Jedna mamicka v nemocnici totiz kamaratke hovorila, ze uz strop nie je a dostava materske vo vyske 1000 eur - preto som sa na to pytala a teraz mi to je teda divne, kedze si pisala ze maximum je 596 eur ...

maja2
4. mar 2010

prosim, prosim o radu - odpovie mi niekto k predchadzajucemu prispevku?

hypoteticky bolo by mozne marodovat rok z max. VZ a nasledne ist na matersku z max. VZ?

pekný dník všetkým prajem.
🙂

ivka235
5. mar 2010

ahojte,ja by som sa chcela opýtať,či náhodou niektorá nemáte skúsenosť s materskou na 37 týždňov ako slobodná matka...už som vyzistila,že je treba na sociálku dať čestné vyhlásenie...kontrolujú to potom oni nejak???

lienkad
6. mar 2010

Ahoj Ivka...som rada že niekeho toto zaujíma lebo ja som sa na pytala a nikto my neodpovedal....Takže mam napísať čestne prehlasenie a čo všetko ma byť v nom, alebo tam my daju nejake tlačivo? No znama my vravela že oni to nekontroluju aspon tak jej to povedali na socialke ked sa o tom informovala v Ba a teraz už pobera rodičovsku...

angua27
6. mar 2010

ivka, lienka na sociálke vám dajú tlačivko. a mňa teda nikto nekontroloval. 😉

ivka235
6. mar 2010

lienkad-na sociálke majú tlačivo,stačí to vyplniť...
angua27-len ide o to,že my máme rovnakú adresu trvalého pobytu,tak teda neviem,či to risknúť a dať to čestné vyhlásenie,alebo kašlať na to???...ja sa len toho obávam,že ak to nejak odkontrolujú-keďže aj malý má jeho priezvisko,aby som to potom zas nemusela vracať,čo mi vyplatia...

lienkad
7. mar 2010

A kedy to treba poslať lebo 11.3 idem na matersku a kedže som zamestnana tak to mam poslať do socialky alebo k zamestavatelovi všetko čo my da lekar a aj to čestne prehlasenie, či to netreba ked na socialke my daju papier na to čestne prehlasenie že som slobodna matka...

ivka235
7. mar 2010

lienkad-čo Ti dá lekár,tak to daj zamestnávateľovi a to čestné prehlásenie Ti dajú na sociálke-tam to len vypíšeš a odovzdáš

lienkad
7. mar 2010

Ok chapem.....Lenže ja byvam na dedine a socialku mam dosť od ruky....To mam isť hned napr. ked my lekar papier čo dam zamestnavatelovi tak mam isť aj na socialku alebo na socialku to stačí neskor isť po to čestne prehlasenie...A ešte toto ma zaujíma ja som zamestnana v Ba a teraz som už u naších 200km od BA tak na socialku mam isť do BA alo ako?

babyxl
7. mar 2010

dobry den žienky prosim vas chcem sa opytat poradite mi?...som evidovana na U.P. nepoberala som podporu ani nič len som sa chodila hlasit a teraz od 1.3.mi dal doktor potvrdenie že som na materskej chcela by som prosim vediet kedy dostanem 1vu matersku a kolko to bude dakujem vopred za vaše odpovede ak by bolo možne tak na email pumma696@azet.sk....ešte raz dakujem

maja2
7. mar 2010

babyxl toto som sa tu aj ja pytala a nedostala som odpoved. gapa mi odpisala, ako sa to pocita v ochrannej lehote. tomuaj rozumiem. ale ak budem evidovana povedzme pol roka a uz nebudem v ochrannej lehote z posledneho zamestnania, z coho sa potom pocita materska?

tak ak sa to dozvies, daj vediet.

ivka235
7. mar 2010

lienkad-no ja si myslím,že by si mala ísť na sociálku tam,kde máš trvalý pobyt,nie? ale istá som si nie...a to čestné prehlásenie stačí aj potom,pretože ja som na md od 30.9. a vlastne len teraz to tam budem dávať...md mi končí 13.4.
angua27-nevieš poradiť,ako je to s tým čestným prehlásením,keď malý má otcove priezvisko a otec má tiež trvalý pobyt tam kde my...neoveruju to nejak zo sociálky???

gapa
7. mar 2010

bbyxl,maja,
ak k nástupu na MD nebudete v ochrannej lehote a ani nebudete "poberať" nem.dávku ak nem.poistenie skončilo v čase tehotenvstva a nebudete mať iné nem.poistnie trvajúce, tak náro na materské vám žiadny nevznikne, len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa a to v prípade, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ste boli nem.poistené aspon 270dní vo výške 256eur a ak neboli, tak len 164,22eur.

babyxl
8. mar 2010

takže ked som bola len evidovana na U.P nedostanem nič až pokial sa dietatko nenarodi?a potom len od narodenia?pozadu nič?

lienkad
8. mar 2010

Ivka.No akurat som dovolala zo sociálnou poistovnou a musí byť v tej pobočke kde je zamestnanie nie trvalí pobyt....Ano a to čestne vyhlasenie treba poslať pred ukončením 28tt poberania materskeho...No treba uvies že som osamela matka slobodna že nežijem s otcom dieťata tak to neviem aspon tak sa ma pýtala ta so socialky že či žijem s otcom dieťata a oni posudzuju že či mam narok na predlženie tej materskej no skus sa tam spýtať možno ti poradia......

ivka235
8. mar 2010

lienkad-tak to je dosť od veci nie,že musíš ísť do pobočky kde si zamestnaná...to je teda sila...sociálna poisťovňa je inštitúcia ako vyšitá...mňa sa to tiež pýtali,len ja mám ten problém,že síce žijem sama,ale furt máme rovnakú adresu...fakt neviem,čo robiť...

lienkad
8. mar 2010

Ivka.Klikni si na socialnu poistovnu tam je všetko popísane o tom že aj ked žiješ s niekim tak neprispieva na vychovu dieťata a je tam aj poradna kde si pozri prípad tiež že sú osamele matky....

maja2
9. mar 2010

gapa - dakujem.

katka09
30. mar 2010

Ahojte,viete mi poradiť prosím?Od 1.4 2010 som sa prihlásila n dobr.nemocenské.p. ( platím z najvyššieho vymeriavacieho zakladu) planujeme babo takže cca v aprili by sa mohlo narodiť budem mať narok na najvyššiu materskú ak si to budem platiť270 dní a viac?doteraz som nepracovala som na predlženej materskej bez prijímu.Veľmi pekne vám Ďakujem

andzi
31. mar 2010

katka, áno, pokiaľ budeš platiť riadne a včas a splníš 270 dní nemocenského poistenia do dňa pôrodu. Držím palce. 🙂

katka09
31. mar 2010

Ďakujem ti veľmi pekne a myslí sa tým 270 dní kalendárnych vrátane víkendov?A držím palčeky aj ja užite si tehulkovo🙂

andzi
31. mar 2010

katka, ďakujem. Áno, 270 dní sa myslí 270 kalendárnych dní. 🙂

katka09
31. mar 2010

A ak mi vieš ešte poradiť ak pojdem nahodou po 270 dní platenia marodiť a potom na matersku má to poberanie nemocenskeho nejaký vlpyv na matersku?či bude nižšia alebo tak?Ešte velká vďaka