Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

sylviq
25. júl 2010

Čaute, kočky! Už dávnejšie vás čítam, no nepísala som. Vidím, že sa v tejto téme mnohé vyznáte. Tiež by som potrebovala poradiť. Som už na MD, ktorá mi trvá do20.12.2010. Ostalo mi 40 dní dovolenky, možno sa mi z nej niečo skráti / keďže do konca roka nejaké dni neodrobím/ a neviem,čo je pre mňa výhodnejšie. Nastúpiť na RD alebo si dovolenku vyčerpať. Čítala som viackrát, že sa dá nejako kombinovať RD a čerpanie dovolenky, len neviem ako. Poradíte? Ďakujem :D

elinka27
26. júl 2010

ahojte,ja som prave volala na socialnu poistovnu ohladom materskej,kedze som od r.2007 na rodicovskej a od 5.7.2010 som zasa na materskej tak som chcela teda vediet ci uz to moj zamestnavatel nahlasil,kedze papiere som mu uz zasielala.Pani na infolinke bola prijemna a povedala mi,ze sice este rozhodnutie nemaju vystavene ale okolo 20teho augusta mozem ocakavat matersku za pocet dni v juli odkedy mam na nu narok,cize od 5teho do konca mesiaca.A ze to rozhodnutie moze prist aj neskor.Ale mna by zaujimalo ako to je teraz s tym rodicovskym prispevkom?Dostanem este od 1-4.7 rodicovsky prispevok?Podla spravnosti by som mala ci nie?Neviete poradit?

lenka_da
26. júl 2010

ano, dostanes rodicovsky prispevok za cely mesiac, aj keby si bola na rodicovskej dovolenke iba 1 den v mesiaci 😉

elinka27
26. júl 2010

@lenka_da tak to je super,tiez som si to myslela,tym padom v auguste dostanem matersku aj rodicovsky 😀

besna
26. júl 2010

Ahojte kocky, prosim Vas o radu... Budem mamickou v marci buduceho roku a oficialne budem evidovana ako slobodna mamicka. Viem ze by som mala mat narok na predlzenu matersku t.j. 37 tyzdnov. Viete mi niektora ale napisat z vlastnych skusenosti, popr. poradit ake papierovacky tomuto celemu predchadzaju? DAKUJEM

lenka_da
27. júl 2010

besna: ked ti skonci riadna materska, zajdes na socialnu poistovnu a vypises tam (aj rukou na papier) cestne prehlasenie, ze si osamela matka a ziadas o materske do 37 tyzdnov. Osamela matka ale znamena, ze s tebou v spolocnej domacnosti okrem dietata nezije NIKTO, t. j. ani rodicia, surodenci a pod. Kontroluju to s evidenciou na mestskom urade. A partner si na teba nemoze odpocitat z danoveho zakladu, ani si nikto nemoze uplatnovat (okrem teba) danovy bonus na dieta atd.

kocica43
2. aug 2010

@suszi a ako dlho si si platila to DNP pred tym ako si isla na to rizikove?????

suszi
2. aug 2010

Ja som mala DNP už od roku 2008, nejako začiatkom roka a potom koncom roka som si to navýšila na max., aby som dostávala tú najvyššiu materskú.

chrenkovae
6. aug 2010

ahojte som na materskej od 10.7.2010 neviete či už tento mesiac dostnem peniaze či až na ten druhy vopred dakujem

henrik1407
11. aug 2010

ahojte, ja som na materskej od 13.7.
chrenkovae a rozhodnutie si uz dostala? ja ešte nemam nič, tak neviem, či tam treba zavolať alebo nie...
chcela by som sa ešte spýtať, či niektorá nemáte skúsenosť: som slobodná matka, materskú budem mať minimálnu, lebo som mala minimálnu mzdu, vlastním byt. mám nárok ešte na nejakú podporu z UPSVR, alebo nejaký príspevok na bývanie či také niečo?
ďakujem

jajka78
19. aug 2010
gapa
19. aug 2010

@henrik1407
od mesiaca narodenia dieťaťa na dorovnanie do výšky 256eur na mesiac (rodič.príspevok). A ak si osamelá, tak na čerpanie MD zo SP a čerpanie MD v zamestnaní v dlžke 37týždnov.

dávky v hmot. nudzi neovládam

henrik1407
20. aug 2010

gapa, ďakujem ti. Vedela by si mi prosim ešte poradiť, či sa to dá vybaviť spatne? Ja som čakala na to rozhodnutie zo SP, uz mi došlo, len už teraz nemam ako isť na urad, ani na SP, lebo mam termin v utorok. Mam si poslať nejakú žiadosť? a to na SP alebo UPSVR?
Ďakujem

henrik1407
20. aug 2010

@gapa
gapa, ďakujem ti. Vedela by si mi prosim ešte poradiť, či sa to dá vybaviť spatne? Ja som čakala na to rozhodnutie zo SP, uz mi došlo, len už teraz nemam ako isť na urad, ani na SP, lebo mam termin v utorok. Mam si poslať nejakú žiadosť? a to na SP alebo UPSVR?
Ďakujem

gapa
20. aug 2010

@henrik1407
treba vybavovať dorovnanie do výšky RP až po narodení, nie skôr.

henrik1407
20. aug 2010

@gapa
aha, ďakujem.

anaj_janka
24. aug 2010

Ja mám jednu otázočku. Počas celého tehotenstva som na PN, PTP mám 7.11. čiže zhruba v polovičke septembra by som mala nastúpit na materskú dovolenku. Ako to je s riadnou dovolenkou zo zamestnania? Lebo mám 17 dní dovolenky u zamestnávatela, ako postupovat, ked to chcem mat preplatené, je to vobec možné? Čo navrhujete? Dá sa naraz poberat PN a dostat peniaze za cerpanie riadnej dovolenky od zamestnávatela? Ako to je pls? Dakujem za odpoved.

zvedavec1
2. sep 2010

ahojte baby. Neviete, ci sa da ist na matersku neskor ako 6 tyzdnov pred terminom porodu? j mam stale pocit, ze sa budem strasne nudit a radsej by som potom mala dlhsie matersku po porode.

anaj_janka
2. sep 2010

@zvedavec1 ahoj dá, ale zoberú ti celých 6 týzdnov, na ktoré más nárok a tak nedostanes ziadne prasule. Uvidis, aka budes rada, ze si domka 🙂 😉 😉 a este ti aj zaplatia 🙂.

zvedavec1
2. sep 2010

@anaj_janka a ked by mi lekar napisal porod na neskorsie? tak potom moj termin by bol akoze predcasny a tym padom by som mala narok na 28 tyzdnovu matersku, nie?

maznacik007
2. sep 2010

@zvedavec1 pochybujem ze si to nejaky lekar vezme na triko lebo to je zavadzanie a v podstate aj falsovanie udajov, okrem toho predpokladany datum porodu mas pisany v roznej dokumentacii v sprievodkach k niektorych testov atd atd. myslim ze lekar nebude riskovat diplom len tak.

jankah77
3. sep 2010

Ahojte dievcata, chcela by som vas poprosit o pomoc...
Od 16.6.2003 som zamestnana na dobu neurcitu. V roku 2007 som otehotnela a 30.9.2007 som nastupila na MD (pricom som pred nastupom vycerpala vsetku riadnu dovolenku). Z MD som hned nastupila na RD, ktora mi konci 27.10.2010. Maly ide do skolky az pri dovrseni 3. roku v oktobri.
V tychto dnoch som vsak zistila, ze som tehotna. Teoreticky mi to vychadza (podla poslednej PM), ze termin porodu by mal byt asi 15.5.2011. Medzi koncom prvej RD a nastupom na MD mi to vychadza len asi 157 kalendarnych dni...takze neviem,ci budem mat narok na MD.
Totiz po skonceni prvej RD by som mala nastupit do prace, no s velkou pravdepodobnostou ma tam caka vypoved z organiz. dovodov. Ak sa tak stane, samozrejme zaevidujem sa na UPSVAR.
1.) Ak budem mat stastie, a rychlo si najdem pracu, budem mat narok MD, alebo nie?
2.) Ak pracu neziskam, budem mat narok len na RD,ze? Ako je to v tom pripade s papierovackami pred porodom?
3.) Ak sa stane zazrak, a vypoved predsa len od terajsieho zamestnavatela nedostanem a ostanem pracovat az do nastupu na MD – vznika mi narok na MD, aj ked neodpracujem 270dni? Alebo zas budem mat narok len na RD?

Mam moznost nejakym sposobom ist na MD a nie rovno na RD? Dobrovolne platenie nemocenskeho tusim uz nema zmysel, ze...Snazila som sa vysomarit z formulacii v zakone, ale som z toho jelen, potrebovala by som to uplne po lopate....Budem vam velmi vdacna

kaktusik007
3. sep 2010

@zvedavec1 to rozhodne nerob, pretoze ak sfalsujes svoju zdravotnu dokumentaciu, co spravis, riskujes... okrem ineho aj to, ze ta nechaju prenasat dlhsie, co moze mat za nasledok az smrt dietatka.... ako toto je totalne kravinsky napad, posunut termin porodu... sorry, ale musela som to napisat takto tvrdo 😠

kaktusik007
3. sep 2010

@jankah77 osobne ti navrhujem takyto postup:

- hned ako nastupis do prace, dones svojmu zamestnavatelovi list, v ktorom mu PISOMNE oznamis, ze si tehotna a to doloz aj lekarskym potvrdenim.... potom sa na teba vztahuje ochrana v zmysle zakonnika prace a vyhodit ta smie iba ak by sa zrusila prevadzka, kde pracujes...
- ak budu v zamestnani na teba zli, tak sa hod na pnku... kasli na nich 😉
- k naroku na MD - tvoje nemocenske poistenie trva od 16.03.2003, doba RD sa do tohto zaratava, takze narok na materske bude
- vyska materskeho: - rozhodujucim obdobim bude obdobie od tvojho nastupu do prace (asi 27.10.2010) do konca kalendarneho roka - kedze narok na matersku budes mat v roku 2011
- ak by si v oktobri odpracovala co len jeden den, a potom sa hodila na pnku, napriklad, tak materska sa pocita z tohto jedneho dna... doporucujem ale pre istotu odpracovat tie dni dva, aha, u teba sa neda, lebo ti tam pride vikend... no tak od 29.10.2010 sa hod na pnku (vikend by ti hodne znizil vymeriavaci zaklad) - a ak by si sa dohodla s tvojim zamestnavatelom, ze by ti dal odmenu, aby si mala plat cca 36€/ kalendarny den, tak si vysmiata, mas maximalnu matersku 🙂

ak ale to s tym vymeriavacim zakladom nespravis, nic sa nedeje, v podstate ako tehotnu ta zamestnavatel vyhodit len tak nemoze a to ako sa ti bude pocitat materska som ti napisala z ktoreho obdobia.... no a narok na nu samozrejme mat budes 😉 a rovnako aj narok na vyssi rodicovsky prispevok

toto teda v pripade aktualne platneho zakona o socialnom poisteni, taky detailik 😀 😀 😀

kaktusik007
3. sep 2010

@sylviq neviem ci ti uz niekto odpovedal, ale dnes som bola na urade prace a presne toto mi teta vysvetlovala 😀 takze:
- dovolenku kludne cerpat mozes, ale pozor, aby ti ostal aspon jeden kalendarny den v mesiaci, za ktory by si mala narok na rodicovsky prispevok 🙂 kedze je to v decembri, tak dovolenku si mozes zobrat iba do 3012.2010 vratane, 31.12. musis odpracovat, inak o tento rp prides
- v pripade, ze dovolenku ti preplatia, tak to urad nezaujima, a narok na rp mas

takze... si vezmi dovolenku len tych par dni a zvysok si daj preplatit, moj zaver pre teba 😉 hold, lepsie su na tom maminy, ktorym sa babatko narodilo zaciatkom mesiaca 🙂

jankah77
4. sep 2010

@kaktusik007 velmi ti dakujem, dala si mi nadej 🙂....akurat neviem, ci mi pomoze ten papier o tom, ze som tehotna...totiz nasa firma ide od deviatich k piatim, preto prepustili vacsinu ludi z org. dov. (a tu odmenu ani snivat, nas majitel by si dal precent koleno vrtat)...takze som zvedava, ci vobec firma dozije mojho navratu do prace. Moze totiz dojst aj k zaniku firmy. Uvidime...ale aspon to vyhlasenie a potvrdenie si pripravim, nez tam pojdem.

Prave to som netusila, ze aj doba RD sa zaratava do nem. poistenia...to znamena, ze aj keby firma krachla, a mne sa podarilo najst aspon ako taku pracu, mala by som sancu na MD aj tak?...

Och dievcata, este ze vas mam 😎

kaktusik007
4. sep 2010

@jankah77 ano, ak by firma zanikla, toto je jediny dovod kedy by ta ako tehotnu smel prepustit (tehotnu v zmysle zakonnika prace - pisomne oznamene tehotenstvo dolozene lekarskym potvrdenim) ak by si si potom nasla pracu, tak 270 dni mas, a v novej praci staci tiez odrobit len dva dni a toto bude rozhodujuce obdobie... pretoze ti potom vznikne a zanikne nove poistenie....

jedine, co by ti mohlo riadne skomplikovat situaciu, by bolo, ak by ta prepustil do novembra, decembra 2010... tam by slo o dni, pretoze ochranna doba je 6 mesiacov - cize ak porodis do 6tich mesiacov od zaniku nemocenskeho poistenia, si este chranena a mas narok a materske a vyssi rodicovsky.... ak to co len o jeden den nestihnes, mas smolu...

ale povedzme si na rovinu, zrusit kompletne firmu a prepustit vsetkych zamestnancov na pobocke kde pracujes, je trosku ine kafe.... to sa snad nestane

proste v skratke, pre matersku potrebujes mat nemocenske poistenie alebo byt do 6 mesiacov po jeho zaniku.... potom je tam podmienka 270 dni... nic viac... tych 270 dni splnas, teraz iba ide o to, aby si mala nemocenske poistenie k nastupu na md.... ta sa to obist aj tak, ak by ta vyhodil, ze ta zamestna znamy.... aj to je riesenie 😉

kaktusik007
4. sep 2010

@jankah77 a ten papier o tehotenstve ti rozhodne pomoze, teba potom z organizacnych dovodov proste prepustit nesmie 😝

jankah77
4. sep 2010

@kaktusik007 este raz vdaka....ono ta nasa firma...ono to nie je pobocka. Bola to velka firma vyrabajuca ocel. konstrukcie, fungujuca 50 rokov, no tak trosku ju vytuneloval novy majitel...kolegovia THP (asi stvrtina z tych,čo tam pracovali), museli podpisat v januari nove zmluvy na dobu urcitu, do konca septembra. A robotnici (zvaraci a pod) vsetci si museli zobrat zivnost.....Tak uvidim, co bude koncom septembra. Ci nepojde k likvidacii.

Napadli ma 2 veci...pomohlo by dobrovolne platenie nem. poist., ak by firma zanikla napr. v oktobri (tj vobec by som sa nemohla vratit) aby nezaniklo nem. poistenie? Pripadne, ak by zanikli v tom kritickom case nov. -december (teda, ked by som este nespadala do ochr. doby 6tich mesiacov)? Stacilo by utekat a nahlasit si dobrov. platenie nem. p.?

kaktusik007
4. sep 2010

@jankah77 nie, aby si mala narok z dobrovolneho nemocenskeho poistenia musela by si si platit 270 dni z tohto poistenia....

to o tych thp, tak to sa im divim, ze to podpisali... 😠 mas to zaujimave, ono nespravis s tym nic, ostava iba dufat, predsa len, zrusit firmu nie je len tak, podla mna to nemocenske poistenie urcite stihnes.... to by musela byt aka nahoda, ak by v oktorbri to vsetko stihol ukoncit.... 😖

nemas vo svojom okoli ziadneho zivnostnika???? kamarata, znameho, resp. niekoho v rodine???