Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

elienka
6. dec 2010

@mamcaaa áno bude,ak si o to požiadaš

darka83
6. dec 2010

no tak to by zaujimalo aj mna... ja som nastupila na MD 29.11. (rodit by som mala v januari) som zvedava ci sa novy zakon tyka aj mna, alebo mam smolu 😒

mamcaaa
6. dec 2010

elienka ďakujem, to si ma potešila, takže stačí ak si o to na sociálke požiadam pred tým ako mi bude končiť??A nevieš ako potom z rodičovkým, či iba tých 190 alebo 256??

maslarova
10. dec 2010

@elienka dobry mne konci MD tiez 25.februara 2011 to si mam poziadat o predlzenie MD sama? ja som si myslela ze to pani na socialke urobi automaticky a nie ze o to treba ziadat.

elienka
10. dec 2010

@mamcaaa potom len tých 190
@maslarova Mihál sa včera vyjadril, že vraj netreba o predĺženie žiadať, že sa to predlžuje automaticky, vybavuje to sociálna poisťovňa. Pôvodne sa hovorilo, že treba požiadať

maslarova
10. dec 2010

vdaka ale budem to radsej sledovat aby som neprisla o tie 6 tyzdne co predlzia MD. Skoda ze len 190 taka som bola rada ze budem mat 256 eur. Aspon budem mat dlhsiu matersku z maxima ale mi to tiez musia prepocitat z 55 % na 60%, vsakze ci viac 😒

katchitchi
18. dec 2010

a neviete ktory den v mesiaci vyplacaju matersku? dakujem

sisaha
19. dec 2010

@katchitchi spravidla k 15. dnu.

gallina
19. dec 2010

ahojte, potrebujem súrne poradiť,
platila som si DNP od 13.1.2010 do 29.11.2010, (270 dní mám splnených) pretože od 1/2011 mám nastúpiť do práce. No zistila som, že som asi tehu. Ak by sa potvrdilo tehu, čo by som bola veľmi rada , tak rodiť by som mala na konci 8/2011 alebo začiatok 9/2011.
Chcela by som vedieť ako sa vypočítavá materská, aké obdobie sa berie ak by som nastúpila na materskú 7-8/2001? Bude sa počítať aj obdobie počas ktorého budem zamestnaná? Ďakujem...

amsi
26. dec 2010

ahojte, neviem či ste tu už pisali o tom z coho sa vypocitava materska, ak z rodicovskej dovolenky s prvym dietatom budem pokracovat materskou dovolenkou s druhym dietatom..pocita sa to z toho isteho priemeru ako pri prvej materskej?(posledny rok odpracovany pred materskou)dakujem

lubinka26
31. dec 2010

ahojte, chcem sa opytat, ci je normalny postup pani zo socialky.
ku koncu oktobra 2010 som ukoncila zivnost, zamestnala som sa na dobu neurcitu s hrubou mzdou, ktora je vyssia ako VZ. kedze sa mi zhorsil zdravotny stav, dr. ma vypisal na PNku na zaciatku pracovneho pomeru. odpracovala som 1 den. PTP mam 23.2.2011 a dr. mi odporucil ist na MD 8tt pred, kedze to zakon umoznuje. ukoncil mi PNku a vypisal ziadost o materske. pracovnicka zo socialnej poistovne volala mojmu zamestnavatelovi, ze preco idem tak skoro na MD a ked im nevedel povedat, tak volala mne. v telefone bola velmi neprijemna, ze preco nemam nadalej PNku, ale ze mam vypisanu MD skor, ze ci si uvedomujem, ze ked nastupim na MD tento rok, tak ju budem mat maximalnu a ked na buduci rok, tak minimalnu. ze ak budem trvat na tom, ze nastupim tento rok, tak posle na zamestnavatela kontrolu vratane inspektoratu prace atd. ona sa mi normalne vyhrazala... nechapem, spravala sa, akokeby to islo z jej vrecka. som zvedava, ako toto cele skonci ☹ samozrejme, ze som trvala na nastupe tento rok.

alex9966
31. dec 2010

@lubinka26 To boli zo strany pracovníčky sociálnej poisťovne len silné reči. asi nejaká zakomplexovaná kofa. nič ona nemôže posielať. dobre si urobila, že si nastúpila na materskú tento rok. keby si bola cigana tak si nedovolí ani pípnuť.

alex9966
31. dec 2010

@lubinka26 ja som nastúpila do práce od 01.10.2010 a hneď som zistila že som tehotná a išla som na PN. Nemoc mi je vyplácaná z pravdepodobného vymeriavacieho základu (podľa zmluvy). Pýtala som sa včera na sociálke či aj materská na ktorú nastúpim cca v apríli 2011 sa mi bude vyplácať z tejto sumy, alebo z príjmu za celý rok 2010. Pani mi povedala, že je zmena zákona a, že sa mi bude vyplácať materská z pravdepodobného vymeriavacieho zákona. Takže aj keby si išla na materskú na budúci rok tak by ti mali dať maximálnu materskú. Nepozerala som sa do zákona či má pravdu, už sa mi stalo, že pracovníčky na sociálke nedávajú úplne správne informácie. Ale takto mi to tvrdia na sociálke.

zuska_29
3. jan 2011

ahojte dievcata 🙂 ja som z tej materskej uz tak trochu JELEŇ. Potrebovala by som poradit. Po ukonceni vysky som odisla s priatelom do UK, vratili sme sa, a ja som si odvtedy nenasla pracu. No chceli by sme uz aj babatko, a kedze som teda nepracovala zatial, nemam narok na matersku. Tak by som si chcela zacat platit DNP...a to aspon tych 270dni, co treba. Ak by som si v januari zaplatila prve DNP, tak kedy sa uz mozeme zacat snazit, aby nam to vyslo??? a aby sme dostali matersku?

jar2011
5. jan 2011

Poradíte mi???15.decembra bolo 270 dni čo si platím DNP z maxima....v polovici februara idem na matersku...mam si DNP platiť aj za januar a polovicu februara???myslim že sa mi neoplatí na ten mesiac a pol si to už znižiť-je jedno či si to platím dlhšie-nie???a dalšia otazka-čo,kedy,kde mam urobiť.....pred nastupom na matersku mam isť ohlasiť niečo do socialnej-alebo musim počkať na tlačivo od gynekologa alebo ako,aby mi vznikol narok na matersku z DNP?

dajna11
12. jan 2011

ahojte....prosím vás...13.1.2011 mi končí riadna materská....budem mať aj ja tú predlženú automaticky o tých 6t???a treba o to žiadať či to automaticky predlžia,ja nemusím nikam chodiť??díky

dajna11
12. jan 2011

nik nevie poradiť???

gapa
12. jan 2011

@dajna11
bude to automatické. Ale radšej si to ustriehni, lebo aj oni sa môžu pomýliť.

kaktusik007
13. jan 2011

@lubinka26 no.. to bol vykrik do tmy pani, ktora bola vytocena, ze este niekto stihol medzeru v zakone 😀 😀 😀
dufam, ze si nastupila na MD skor, ak si na rizikovom, mozes nastupit 8 tyzdnov pred terminom, toto je zodpovednost lekara, a je to o tvojom zdravotnom stave, nie je to o nicom inom.... mna chcel naopak lekar dat 8t pred terminom a som sa s nim hadala, ze nie, ze chcem 6t 🙂 - minule tehu....

k tomu inspektoratu prace - ak zamestnavatel za teba vyplna vykazy -- co isto robi, tak co tam zistia??? nic... proste len vyhrazky....

ako si dopadla???
inak... mozes cakat, ze rozhodnutie o materskej dostanes az do 60tich dni - budu zadrzat kolko budu len moct... lenze... si nepomozu 😉

dajna11
13. jan 2011

@gapa dakujem,lebo neviem sa dovolať do soc.poisťovne.....že ked mi končila teraz materská..po starom v januári,či sa mi automaticky predlži,či nemusím nikam behať,niečo vybavovať,nejaké papiere...tak ked som mala mať do dneska ešte po starom materskú...tak už aj ja budem mať predlženu..?

gapa
13. jan 2011

@dajna11
na tvojom mieste si zájdem na UPSVar alebo z internetu vytlačím tlačivo, ktoré je treba priložiť k žiadosti o rodič.príspevok, je to niečo také, ako potvrdenie o dlžke a výške poberania materského pre nárok na RP. Toto tlačivo by som vypísala, podpísala a dala si potvrdiť na SP, odkedy dokedy a akú sumu poberáte materské. Urobila by som si 2kopie z toho, jednu by som si odložila pre seba, jednu by som dala mzdárke k žiadosti o rodič.dovolenku, aby vedela, odkedy mi má ukočiť MD a odkedy máš nárok na RD. Ono tieto zmney na SP budú vedieť (aj ked možno s nejakým opozdením), no nemusí to ovdládať každá mzdárka a ukončí vám MD skôr ako má a budete mať fugu v dôch.poistení. Takéto chyby mzdárok možno zistíte aj v dôchodku. ☹

dajna11
13. jan 2011

@gapa to tlačivo mám z upsvaru mi ho dali ked mi dávali tlačivo žiadosť o RD...len neviem kedy s ním mám ísť do SP,či na konci MD,alebo možem aj skor,ešte pred jej ukončením...napr.2týždne či ako? a oje mzdárky mi tvrdili že mám mať predlženu MD len neviedia ešte dokedy,lebo im neprišiel ten medzník či čo...že tých 6t navyšše...presný dátum do kedy to je...že si to ved mám vyrátať aj ja aby som vedela približne.takže v práci mzdárky vedia a tvrdia že mám mať dlhšiu MD,len mi tiež povedali že si mám pre istotu zavolať do SP...kde sa dovolať neviem 😉

lubinka26
13. jan 2011

@kaktusik007 no ale takto sa sprava jedna uradnicka k tehotnej zene v 8. mesiaci??? a volala aj mojmu dr., ze som podvodnica a pod. dr. jej vysvetlil, ze som bola 2 mesiace pn a ze mam zdravotne problemy a on ma zo zakona moznost ma vypisat na MD skor a poslal ju do riti. spravala sa, akokeby to malo ist z jej vyplaty. esteze som bola do 29. na pnke a dostanem aspon nejake prachy. ale to, ze sa mi vyhrazala kontrolou, to bol vrchol 😠

leca
13. jan 2011

kaktusik007, ahojky, mam otazocku, ak si budem platit aj DP, kolko je max.materska na rok 2011? Dakujem.L

gapa
13. jan 2011

+ kopiu RL dieťaťa by som pripojila pre mzdárku, ak ste ho neodovzdali po pôrode.

gapa
13. jan 2011

aha, si už odpoísala. Tak skús dať tú žiadosť aj mesia popredu, ja som tak dala. Ale možno teraz nebudú stíhať? to už musíš sama poriešiť 😉
@dajna11

kaktusik007
13. jan 2011

@lubinka26 kasli na to.... inak, mne zadrziavali aj pnku 😀 proste som nastupila vo februari 23. na MD, a oni ako to tam zistili, vysku materskej, tak to stopli... spolu s materskou... narok na to pochopitelne nemali, ale ja som to tak nechala, bolo mi to vtedy jedno, mala som z coho zit, nebola som na to odkazana... lebo som vedela ze mi to vyplatit proste musia....
tak aj vyplatili.... prosim pekne, koncom aprila som si to nasla na ucte 😀 😀 😀 😀 februar a marec pnka a aj materska spolu jedna suma za 59 dni 😀 😀 😀
ale materska potom chodila poctivo, vzdy 15-teho al. 16-teho bola odvtedy na ucte 😝

lubinka26
13. jan 2011

@kaktusik007 ale ja uz som raz pnku dostala vyplatenu a mam aj rozhodnutie. mozu mi aj tak nevyplatit pnku za decemb er?

kaktusik007
13. jan 2011

@lubinka26 no nemozu 🙂 ale mozno spravia 😀 😀 😀 ja som bola na pnke od 03.12.2009, v januari a februari normalne prisla na ucet, ale v tom marci proste nie 😝
ja ta len pripravujem na to, co ti mozno vyvedu.... a aby si sa nebala, a nestresovala.... aby si vedela, ze aj tak ti to proste vyplatia... aj ked sa budu akokolvek snazit to neurobit, neda sa to.... nasla si si skulinky v zakone, vyuzila... a smola 😉 😵