Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

jankah77
4. sep 2010

@kaktusik007 no, oni dostali komplet vypovede k 31.12, takze,ak nechceli prist o pracu (tu na vychode urcite vies, ze je to bieda), tak podpisali. Vacsinou ludia po 50tke.....no, v rodine zivnostnika nemame, takmer vsetci robia v USS (tam sa obyc. smrtelnik len tak nedostane). Skusim urobit prieskum u kamaratiek 🙂, ved v nudzi poznas priatela 😎
Velmi ti pekne dakujem. A budem dufat, ze stastie bude stat pri mne 😀

kaktusik007
4. sep 2010

@jankah77 tak ja by som vzala tu vypoved k 31.12 ako dobu urcitu.... je to vyhodnejsie.... pretoze k vypovedi patri odstupne, ak skonci doba urcita, odidu bez penazi.... nemam rada ak zamestnavatel robi natlaky a tlaci do hlavy ludom veci, ze ich zavadza... 😒

jankah77
4. sep 2010

on je taky hnusak, nikto ho nemoze ani citit...vies, je lahke oblbnut ludi, ak maju strach... 😖

sylviq
4. sep 2010

@kaktusik007 Ďakujem za odpoveĎ, si prvá, ktorá i poradila 🙂 🙂 🙂 vďaka, len nechápem ako mám 31.12. odpracovať?akože už na rodičovskom? bez dovolenky?

kaktusik007
4. sep 2010

ano, akoze 31.12.2010 uz musis byt na rodicovskom.... aby si mala narok na rodicovsky prispevok za december 2010 - pretoze v zakone je pisane, ze sa dava davka cela, aj ked su podmienky naroku splnene za cast mesiaca, v tomto pripade by boli splnene za ten jeden kalendarny den... proste dovolenka, ak si ju chces vybrat, musi koncit 30.12.2010 vratane - ak by si totiz dovolenku mala do 31.12.2010, tak 256€ za december uz nedostanes, nemas narok

a za december potom dostanes matersku, plus dovolenku za tych par dni, plus za ten jeden den 256€ rodicovsky 😉

kaktusik007
4. sep 2010

@jankah77 oprava!!! ak by ta vyhodil, tak DNP ti moze pomoct... podmienka je, aby si si ho platila aspon 26 tyzdnov v jednej vyske (tej maximalnej samozrejme 🙂 )

jankah77
5. sep 2010

@kaktusik007 okej diky, velmi si mi pomohla 😎

kaktusik007
5. sep 2010

@jankah77 a dalsi dodatok, musis si ho platit bez prerusenia, az do materskej.... riesila som to tuto:
https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dobrovolne-nemocenske-poistenie/ prispevok vcera o 19:25 kukoncu stranky od ninaj, aj na druhej strane to este pokracuje 😉

jankah77
5. sep 2010

@kaktusik007 dik, idem precitat

gabena1
15. sep 2010

ahojte, chcela som len vediet, ze narok na materske je 6tt pred terminom porodu ale nakolko som bola PN tak doky mi chce dat matersku o 2tt skor, ako rizikovej, myslite ze mi zaplatia aj tie 2tt alebo co bude? vsade som citala ze narok na materske je iba 6 tt pred porodom 😕 😕 😕 , poradi mi niekto? vdaka 😉

gapa
15. sep 2010

@gabena1
ak ti nem.poistenie (napr. pracovný pomer) TRVá, tak sa dá nastúpiť aj 8týž. pred PTP. a zaplatia ti materské 28týždnov (alebo 37týž, ak si osamelá alebo sa ti narodí viac detí). Samozrejme ak splnaš podmienky na nárok na materské.

gapa
15. sep 2010

@sylviq
31.12.2010 musíš čerpať už rodičovskú dovolenku. To sa kaktusík preklepla. 😉

gabena1
16. sep 2010

@gapa dakujem, som zamestnana skoro 5 rokov v jednej firme, minuly rok som nemala ani paragraf ani PN ale tohto roku som na PN od marca, cele tehotenstvo, takze nemocenske poistenie mam platene prakticky odkedy som nastupila do prace...tak verim ze splnam tie podmienky...pracovny pomer stale trva...dufam ze nemocenske poistenie mi platia aj ked som PN...😉

gapa
16. sep 2010

@gabena1
áno, trvá aj počas PN (ak nebude PN dlhšia ako 52týž) aj ked neplatia, lebo sú "oslobodený" od platenia.

shaarka
16. sep 2010

ahojte,
prosim o radu:
takmer ihned po otehotneni som nastupila na PN (tusim 7.9.2009) a potom na matersku (21.3. 2010), ktora mi buduci tyzden po siestich mesiacoch konci. ostavam nadalej so synom doma a chystam sa poberat rodicovsky prispevok. (a este nieco?)
bola som (teda som) zamestnana.
ako mam postupovat dalej? treba nieco hlasit, podpisat, odniest?
mam ist do roboty a dohodnut sa s nimi, kedy si vyberiem ostavajucu dovolenku? alebo sa na nu vykaslat? alebo sa prenasa? (vlastne ani neviem, ci mam za tento rok nejaku dovolenku, kedze som bola PN a na MD).
dakujem za odpovede.

sylviq
16. sep 2010

@gapa ďakujem, som to predtým celkom nepochopila. Mne mzdárka hovorila, aby som 21.12. nastúpila na rodičovskú a na konci decembra na dovolenku, ktorú potiahnem takmer celý január, na konci januára na rodičovskú dovolenku. Dá sa to tak? Mne sa to veľmi nezdá, ale nie som v tejto oblasti zbehlá, takže? Vopred veľmi ďakujem za odpoveď.

lubinka26
17. sep 2010

ahojte. prosim nejaku dobru dusu, ktora sa tejto teme naozaj rozumie o odobrenie tohto vypoctu:
momentalne som SZCO a bol mi poradeny takety postup:
SZCO zrusena k 31.10.2010
od 1.11.2010 TPP na dobu neurcitu, hruba mzda 1120€ (vymeriavaci zaklad 1116,75€)
november-30 dni - 116,75€:30=37,225€
1.11. pondelok pojdem do prace zamestanavatel za mna uhradi odvody z 56€ (1120:20 pracovnych dni v novembri).
2.- 30.11. PNka, cize 29dni
z toho 3 dni x 0,25 x 37,22€ = 24,5652€
26 dni x 0,55 x 37,22€ = 532,246
cize len PNka za november bude 556,81€

a co v decembri? ako sa to pocita, ked predpokladajme, ze 30.12. budem mat nastup na MD. cely december ma 22 pracovnych dni a ja budem na PN teda do 29. a od 30.MD.

a teda materska sa mi bude pocitat takto? pocet dni x 20,47€ (55% z 37,225€)
napr. januar 2011 31x20,47€=634,57€

dakujem velmi pekne 🙂

bocjanka
27. sep 2010

Prosím o radu, platí to že osamelá matka je na materskej 37 týždňov. Odkedy sa to počíta- od nástupu na materskú alebo od narodenia dieťaťa. Dík za info.

kaktusik007
13. okt 2010

@lubinka26 mas tam chybu, a dost zasadnu 🙂 - nastup do prace si daj 02.11.2010, pretoze prveho je statny sviatok a tak ti to zmeni denny vymeriavaci zaklad 😉 a pre istotu si odpracuj dva dni a na pnku si nastup 04.11.2010... predsa len, nesetri az tak moc, istota je istota 😉
no a priprav sa ze ked nastupis na matersku, tak teta uradnicka ta bude mat dva mesiace na stole a nebude ti chciet tu maximalnu matersku vyplatit, ale nakoniec bude musiet 😀 😀 😀
a dalsia vec... neviem ako si dohodnuta so zamestnavatelom, ale bolo by slusne mu za teba tie naklady uhradit.... nie???

december - tam raz budes mat denny vymeriavaci zaklad, a z toho sa ti bude pocitat aj pnka v decembri... a pre matersku je rozhodnym obdobim od nastupu do prace do nastupu na amtesku (ak nastupis tento kalendarny rok) alebo do konca kalendarneho roka (ak nastupis v januari...)
ak si zmenis ten datum nastupu do prace a dni tej pn ako som ti napisala tak potom mas matersku pre januar vyratanu trosku nespravne 😉 ono je to na 4 desatinne miesta 1116,75/30 - 37,205 --- z tohto 55% je 20,4628 a pre januar je potom materska 20,4628*31 teda 634,35€ 😀 😝

@bocjanka podla toho, ktory datum bude skor..... inymi slovami, standardne sa na matersku odchadza 8tyzdnov zo zdravotnych a 6 tyzdnov normalne pred terminom.... ak ale zena porodi dietatko skor, tak sa materska pocita odo dna narodenia babatka.

kaktusik007
13. okt 2010

@shaarka je otazka este aktualna?

shaarka
13. okt 2010

@kaktusik007
dakujem pekne, - uz ani nie, uz som na RD.
bola som sa v praci opytat, nic som nevybavila, ale potom prvy den nastupu na RD som poslala muza: napisala som oznam, ze nastupujem na RD, oni mu na zaklade toho dali nejaky papier a on s tym isiel na urad prace...
ja som do tychto veci strasny debil.
no a pytali sa ma, ci si nechcem vybrat dovolenku medzi materskou a rodicovskou, ale povedala som ze nie. kdesi som citala, ze potom by bola moznost dat mi vypoved napriklad. a bala som sa, ze to bude este viac papierovaciek. veduca z personalneho ma upozornila, ze potom sa mi bude dovolenka kratit. a nastojila, aby som si to rozmyslela a vybrala si dovolenku.
trosku som zapochybovala a premyslala som, preco ma tolko prehovara. z lasky to urcite nebolo. mozno by s tym mali menej roboty... alebo?
no neviem, fakt.

kaktusik007
13. okt 2010

@shaarka maju moznost dat vypoved 😉 okrem ineho.... ale je moznost aj preplatenia dovolenky, aj to mohli, ale urcite enchceli 😉 no a potom su baby, ktore ked si vybrali dovolenku, tak prisli o jeden rodicovsky... ide o konkretne datumy, ak by ti materska koncila napr. 20teho v mesiaci a zobrala by si si dovolenku do 01. dalsieho mesiaca, tak sa o ten jeden rp ochudobnis... 😉

shaarka
13. okt 2010

fiha! 😠 😠 😠
tak neviem, co z toho sa tyka mna... na RD som nastupila 4.10., ale neviem, kolko dovolenky mam.
vidis, ale na take ta veru neupozornia, skoda. 😒
a myslim, ze u nas sa neda dovolenka preplatit... cosi take mi spominala.

ninan2
3. dec 2010

"Predĺži sa materská dovolenka o šesť týždňov na 34 týždňov. Zvýši sa aj materská na 60 percent vymeriavacieho základu oproti 55 percentám, ktoré sú dnes."
http://ekonomika.sme.sk/c/5666875/na-jasle-rodi...

andzi
3. dec 2010

@shaarka o dni dovolenky na ktoré máš nárok neprídeš, podľa nášho Zákonníka práce ti zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku len pri ukončení PP. Počas čerpania MD sa ti dovolenka nekráti, čiže za obdobie po ktoré si bola na MD máš nárok aj na alikvotnú časť dovolenky, počas rodičovskej dovolenky už nárok na dovolenku nemáš.

gapa
4. dec 2010

@shaarka
súhlasím s andzi, dovolenka ti neprepadne a nemožno ju len tak preplatiť, ak PP neskončil. Ak ti celý rok 2010 trvá prac.pomer a napr začiatkom roku 2010 si pracovala ( t.j. nebola si PN, lebo pn je neodpracovaná doba) a potom si čerpala MD do septembra, príp. oktobra, tak máš za kalend. rok 2010 z dôvodu čerpania RD (RD je tiež ako pn, očr neodpracovaný čas. Ale MD je čas odpracovaný) neodpracovaných dní určite menej ako 100 (rátaj dni pondelky až piatky od začiatku RD do 31.12.2010 bez sobôt a nediel). V takom prípade máš nárok za rok 2010 na plný výmer dovolenky bez krátenia. Ak by bolo neodpracovaných dní (RD + prípadná PN, očr, neplatené volno) za rok 2010 viac ako 100, tak by sa už nárok na dovolenku krátil.

zuzimia
5. dec 2010

@gapa,
nahodou som tu zahliadla o dovolenke - to ma tiez zaujima a prosim o radu. Na MD nastupujum 23.12. Kedze som osamela matka, bude mi trvat cca do polovice septembra buduceho roku. Potom sa vratim do prace. Moja otazka - na kolko dni dovolenky budem mat narok pri navrate do prace /ked predpokladam, ze do konca roku 2011 uz nebudem PN ani OCR/? Dakujem

gapa
5. dec 2010

@zuzimia
obdobie md sa považuje za odpracovanú dobu, t.j. na plnú dovolneku za r.2011, aj keby si do konca roku už neodpracovala ani den (od polovice sept. do konca roku neodpr. dní nebude 100, sob.a ned. sa nerátajú). Ale predpokladám nejakým spôsobom by si mala dať mzdárke vedieť, že si osamelá zamestnankyna v zmysle zákonníka práce, aby ti neukončila MD po 28týždnoch, resp.28+6týž. Predpokladám, že sa to robí cez nejaké čestné prehlásenie ako na soc.poistovni.

jablonka333
6. dec 2010

ahojte, momentalne som na RD cely rok 2010 a 22.12 mam nastupit na MD, je vyhodnejsie ak by som nastupila az 2.1 alebo je to jedno pri zmene toho zakona....viete mi niekdo poradit?

mamcaaa
6. dec 2010

Ahojte, mohli by ste poradit aj mne??Momentálne som na materskej, ktorá mi končí 26. februára 2011. Bude sa tá predĺžená materská týkať aj mňa, alebo nie???