Budem mať nárok na materskú?

anjelik85
4. júl 2008

ahojte mamičky, chcem sa opýtať na to, či budem mať nárok na materskú. môj prípad:
boli sme v zahr., takže keď som otehu, vrátili sme sa domov. ale nebola som nemocensky poistená tu na sk, takže som nemala nárok na materskú. teraz uvažujeme o druhom dieťatku /som na RD s 21 mesačnou dcérkou/ keby som si teraz začala platiť nemocenské poistenie, mala by som nárok na materskú pri narodení druhého dieťatka? ďakujem za odpovede.

gapa
4. júl 2008

ak stihneš 270dní nem.poistenia do dna pôrodu a aj ti bude trvať nem.poistenie ku dnu nástupu na MD, tak áno.
No musíš sa poistiť ešte pred otehotnením, lebo tehotenstvo trvá obvykle 40týždnov ale píše sa o 38-42týždnoch od poslednej menštr. (teda 266-294dní)

anjelik85
autor
4. júl 2008

gapa ďakujem. ešte si musím zistiť, koľko mesačne budem platiť. 😒

gapa
4. júl 2008

🙂
DNP je 4,4% z vymeriavacieho základu. Ten si môžeš stanoviť v rozmedzí minimálnej mzdy t.č.8100,- (bude sa meniť od 1.1.09) a sumy 30219,-, takže aktuálne môžeš platiť mesačne od 357,- (4,4% z 8100) do 1330,- (4,4% z 30219,-).

Ak by si čerpala očr-ku s prvým dieťaťom (máš na nu nárok hned od druhého dna poistenia aj ked poberáš rodičovský príspevok), tak za prvých 10dní nemusíš platiť poistené. Ak by aj očr trvala dlhšie, od 11dna musíš platiť. Za tých 10dní máš nárok na ošetrovné.

gapa
4. júl 2008

Ohladne tvojej otázky výšky materskej:
Ak nebudeš mať iné nem.poistenie!!! a budeš si platiť DNP z VZ 30219 do konca roku 2008 a do nástupu na MD sa z DNP (dobrovolneého nem.poistenia) neodhlásiš (ale zmeny vym.základu si môžeš dať, len nie odhlášku!!), tak výška materskej na 1kalendárny den by mala byť cca 540-550,- Sk na den, teda cca 16300-16900 na mesiac.

Sú síce aj lacnejšie riešenia (už som o nich písala v niektorej téme, myslím o dobrov.nem.poistení) ale toto je najjednoduchšie a najistejšie.

moni
4. júl 2008

A neviete ako je to s vyplacanim materskej pri pobyte v zahranici, mimo EU? Pri DNP, vznika mi narok na vyplacanie materskej aj ked sa dieta nenarodi na Slovensku?

felixko
5. júl 2008

baby, žiadosť o materské mi vypíše gynekológ, alebo je potrebné mu priniesť tlačivo zo Soc.poisťovne, či je to individuálne?

whereareyou
5. júl 2008

ahoj, my sme boli v australii a ja som tam dostavala prispevok na dieta /matersku/ takze ano mas narok, len treba ist na urad, u nas to bolo vybavene na jednom mieste za taku pol hodinku. 😵

anjelik85
autor
5. júl 2008

ďakujem gapa. len teraz som zneistená, lebo na bábetku som čítala, že nárok na MD máš až keď si poistená 270dní ale za posledné dva roky. čiže keby sa nám bábo narodilo napr. júli 09, tak by som nemala nárok? lebo platila by som si len rok? joj, také zmätky mám z toho.

gapa
5. júl 2008

anjelik, treba splniť "aspon 270dní nemocenského poistenia v poslených dvoch rokoch pred pôrodom" §48 ods.1 zákona o sociálnom poistení
Ak by sa napr. dieťa narodilo 10.7.09, tak sa sledujú posledné dva roky pred pôrodom, t.j. obdobie od 10.7.07 do 9.7.09. Ak máš v tomto období aspon 270dní nem. poistenia, tak splnaš jednu z podmienok nároku na materské.

Dufam, že som to vysvetlila už jednoznačne a jasne 🙂 . splniť 270dní tesne pred pôrodom (ako som ti písala včera) je tiež v období posledných dvoch rokov 😉

ivetka2581
5. júl 2008

caute baby chcela by som vediet ohladom rodinnych pridavkou mam taky pocit ze to je okolo 500sk nie?to mi budu chodit automat.k materskej alebo musim ist niekam nahlasit na urad.ja som dostala vyp.listok na matersku od lekarky a ten som poslala do prace skade oni posielali do soc.poistovne.a zo soc.poistovne mi prislo ze mi uznali matersku po dobu pol roka.ktora sa vtom vyznate tak poradte lebo ja som stoho totalny jelen

jaduska
5. júl 2008

Ivetka, keď sa ti narodí bábo, treba zobrať kópiu rodného listu a ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska. Tam si dáš žiadosť o vyplatenie pôrodného a vyplácanie rodinných prídavkov (540 Sk) 🙂