Budem môcť poberať podporu v nezamestnanosti a rodičovský príspevok?

martina2008
28. sep 2009

Toho casu som na RD. V praci dostanem vypoved v sulade so ZP k 31.12.2009 zaroven s odstupnym. Na MD som nastupila v sepetnebri 2008. Predtym som pracovala 4 roky bez prestavky. Budem si moct poziadat o podporu v nezamestanosti a zaroven poberat aj rodicovsky prispevok?
Alebo je vyhodnejsie pockat do troch rokov veku dietata, zacat si platit dobrovolne poistenie v nezamestanosti a poziadat o podporu az po skonceni RD? Odkedy je potrebne zacat platit dobrovolne poistenie? MD mi koncila v marci 2009.
Dakujem za radu.

kisska
28. sep 2009

Ahoj, momentalne je to tak, ze z UPSVaR dostavas len jednu davku - bud rodicovsky, alebo podporu. Ked ti skonci zmluva, bude dobre ist sa nahlasit na UP, aby ti stat platil aspon zdravotne poistenie a nemusela si si ho platit sama. Ked ti skonci rodicovska, mozes poziadat o podporu, ale na tu budes mat narok, len ak budes mat zaplatene poistenie v nezamestnanosti aspon 3 z poslednych 4 rokov. Tak neviem, ci to stihnes. Asi skor nie. Mozes sa aj dobrovolne poistit v nezamestnanosti, ale o tom ti asi najlepsie poradi teta na UP, ked tam pojdes po novom roku. Pre prehlad o vyske poistneho pri min. a max. vymeriavacom zaklade si pozri tu http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

martina2008
autor
29. sep 2009

Dakujem.
Ak dobre planujem, tak pocas MD za mna platil poistne v nezamestnanosti stat, cize do marca 2009 som bola poistena dlhodobo.
Takze ak si zacnem platit dobrovolne poistenie od marca 2010, tak by som mala splnat podmienku, ze za posledne 4 roky som platila poistne cca 3 roky.
Kedze RD mi konci v oktobri 2011, tak sa mi podpora bude ratat z toho co budem dobrovolne platit v roku 2010, cize by som mala platit poistne z co najvyssieho VZ.
Mam to spravne?
Este uvazujem aj o variante: Predcasne ukoncit poberanie RP koncom roka 2010 a poziadat o podporu, ale toto neviem, ci sa da?
Nemate s tym skusenosti?

gapa
29. sep 2009

martina,
aj počas MD, ak trvá tvoj PP, tak si poistená v nezamestnanosti, aj ked nikto za teba neplatí. Ráta sa to ale do tých aspon 3x365dní v posledných 4och rokoch pred zaregistrovaním na UP. Takže dobre rátaj, radšej s nejakou rezervou.
A treba vedieť, že ak nezaplatiš v splatnosti dobr.poistné v nezam., tak ten daný mesiac sa ti neráta do doby poistenia. Tiež dni nepl. volna sa nerátajú a napr. ani očr nad 11dní.

Ak sa zaregistruješ napr. 29.9.2011, tak sa dávka ráta z obdobia troch rokov, t.j. cca 29.9.2008-28.8.2011