Bydlím na Slovensku a pracuji v Čechách

czoko
5. nov 2008

Chcela som vedieť či je niekto s podobným prípadom ako som ja. Bývam na Slovensku a pracujem v Českej republike. Mám nárok na českú materskú a rodičovský príspevok?

emjee
5. nov 2008

kuk aj sem https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... mozno uz tam je odpoved na tvoju otazku

vojtisek2007
5. nov 2008

czoko - jestliže v ČR pracuješ a odvádíš si z platu pojištění, tak máš nárok jako každá "češka" - není to omezené trvalým pobytem apod....takže mateřskou (pokud splníš podmínky pojištění), rodičák a samozřejmě porodné a dle platu možná i třeba přídavky - tam se posuzují příjmy rodiny....
takže - jestliže splníš účat na nemocenském pojištění 270 dnů za poslední dva roky před porodem, máš nárok na mateřskou, která se začíná pobírat 6-8týdnů před porodem a celkově trvá 28týdnů (při narození jednoho miminka, při narození dvou a více trvá 37týdnů) a pak přejdeš na rodičák - který se vybírá na dva,tři nebo čtyři roky - aby sis mohla vybrat tu na dva roky musíš mít na den při mateřský víc než 380,-kč, a na tu tríletou a čtyřletou žádná podmínka není....
když bys byla zaměstnaná krátce nebo byla třeba v evidenci na pracovním úřadě a nesplnila jsi těch 270dnů pojištění, tak rovnou ode dne porodu budeš dostávat ten rodičák - ale dostaneš tu nejpomalejší 4letou verzi, kdy do 21měsíců dítěte pobíráš 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-. Při té tříleté se pobírá celou dobu 7600,-kč a při té dvouleté 11400,-kč.

czoko
autor
5. nov 2008

Vojtisek2007, Aha, moc dakujem, si zlatá. Já pracujem v ČR od 1.srpna 2007 to znamená, že som asi tých 270 dná splnila nie? Teraz momentálne marodujem som v 8tt a vyzerá to, že budem na PN celé tehotenstvo. Je to problém? Aj to sa počíta do tých 270 dná. Samozrejme zamestnavatel za mna odvádza všetky odvody.
Já viem že je ešte skoro ale to se samozrejme len informujem. Myslíš, že keby som rodila na slovensku tak by som mohla žiadať porodné v ČR? Alebo opačne, čo keby som žiadala materskú a rodičovský v čechách a porodné na slovesnku je to problém? Mám vela otázok čo ale si mi vela pomohla, moc ďakujem. Ty pracuješ niekde na OSSZ? Ak vieš ešte odpovedať na tieto otázky prosím ta o odpoveď. ďakujem veľmi

czoko
autor
5. nov 2008

Vojtisek2007, a mám ešte jednu otázku. Nemusím mat prechodný pobyt v ČR? Stačí len že mám Pracovný pomer na dobu neurčitú?

evaviki
5. nov 2008

Ahoj,
ja odpoviem za Vojtiska, mne totiz radila presne v tom istom 😀
Kedze sme clenmi EU, tak tu trvaly ani prechodny pobyt mat nemusis (prechodny sa uz tusim ani nedava). Podmienku 270 dni si urcite splnila a ak zamestnavatel plati odvody v CR, tak to mas ok. Ja som na PN od 6tt a to sa tiez rata, pretoze nemocenske poisatenie za teba teraz plati stat.
Ak budes rodit na Slovensku, tak budes mat problem, pretoze kedze si poistena tu a nie v SR, tak musis rodit tu. Takisto nemas na Slovensku narok na matersku a rodicovsky prispevok (lebo pre zmenu nesplnis podmienku o 270 dnoch na Slovensku).
Narok na porodne mas aj v Cechach, a aj na Slovensku (kedze tam mas stale trvaly pobyt). Akurat by som si rozmyslela, kde poziadas, pretoze tu je porodne 13000 Kc a na Slovensku je 25000 Sk. Otazne je, ake bude, ked budes rodit. Inak v Cechach staci poziadat do roka od narodenia mimina a na Slovensku musis poziadat do 6 mesiacov a musis priniest papier z Ciech, ze si tu nepoziadala o porodne.

vojtisek2007
5. nov 2008

czoko - no je to přesně jak píše evaviki - to porodné bych si taky rozmyslela....tady je opravdu jen 13tisíc, ale když to zase přepočítáš - tak to tak velký rozdíl nebude....a do těch 270dnů se ti počítá i teď nemocenská, takže splněno budeš mít určitě....žádný pobytu tu mít nemusíš, ani přechodný ani trvalý....a i kdyby, tak jsi splnila podmínku 365dnů pobytu na území ČR a to stačí....ale ani to už podle EU neumusíš....a nepracuju na OSSZ, ale jako účetní a s ossz, zdravoníma pojištovna a finačním úřadem jsem v denní kontaktu....tak proto

lubina
6. nov 2008

Ahojte, teraz som to napisala prave aj pre kocky z UK,ale plati to pre vsetky EU staty, teda Kocky ak byvate v zahranici (aj Cesko) a mate akykolvek problem so svojimi pravami, ci uz socialne zabezpecenie, dane, prijmy, materska, pridavky a pod.pozrite sa na http://ec.europa.eu/citizensrights/. Pod pojmom "Navigacna sluzba pre obcanov" mozete zasielat akekolvek otazky.Odpovede su zdarma a je to tim pravnikov zo vsetkych EU statov, ktori vam odpovedia vo vami pozadovanej reci. Odpovedia mailom ale na poziadanie aj telefonicky. Je to super sluzba,mam odskusane

czoko
autor
7. nov 2008

Evaviku a Vojtisek. Tak vám velmi pekne ďakujem. Ja mám aj slovenskú zdravotnú pojištovnu. To sa dá už teraz vybyvit. Kedže som zamestnaná v ČR a mám aj zdravotku v ČR tak mi dali vypísat myslím to bol formulár E101 ale teraz si niesom istá a poslali to na zdravotku na Slovensko kde som bola predtým poistená a zo Slovenska mi normálne z Apolla poslali zdr. kartičku. Takže svojmu ženskému doktorovi a aj zubárovi chodím u nás na Slovensko a ostatným chodím v ČR. Mne to nejako vysvetlovali v zdravotke, že potom tá slovenská zdr. žiada od tej českej peniaze samozrejme lebo odvody idú v čechách. Tak asi tak nejako. Tak to asi porozmýšľam nad tým porodným. To sa ozaj vyplatí na tom Slovensku to porodné. Tak vám ešte raz velmi pekne ďakujem. Pomohli ste mi velmi. Majte sa krásne a nech sa vám darí. Pa

viwy
30. nov 2009

Ahojte, mam take mensi problem. Jsem ze Slovenska zatim s trvalym pobytem na Slovensku, pritel z CR, trvaly pobyt take CR. Oba jsme zamestnani vzdy jen na sezoni praci v Rakousku cca. 6 mesicu v roce. Chystame se zalozit rodinu a proto by jsme radi vedeli, jak v takovem pripade postupovat co nejlepe, abychom ziskali porodne, matersky a rodicovsky prispevek, kde zadat a zda je to vubec mozne. Chteli by jsme do budoucna zustat v CR. Predem dekuji.

jankkam
9. aug 2010

Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, či mám nárok na prídavky na dieťa na Slovensku. Syn má národnosť slovenskú, keď sa narodil manžel odišiel pracovať to ČR kde má aj prechodný pobyt. V tom čase mi vzali RP že nemám nárok poberať ho na Slovensku a RP mi pridelili v ČR, kde som taktiež odišla so synom a dostali sme prechodný pobyt
V tomto čase už nepoberám RP a som zamestnaná na dohodu - syn má 5 rokov. Pani úradníčka v ČR mi povedala že si mám požiadať prídavky na dieťa na Slovensku lebo v ČR mi ich nedajú tam sa to prepočítava, ale pani úradníčka na Slovensku tvrdí, že na prídavky nemám nárok.

22simonka10
26. júl 2011

Dobrý den. V Prahe som pracovala do konca mája (kvetna) od roku 2009 , momentálne žijem na území SR, matersku dostávam z Čiech, je to však len do decembra ( teda polrok). Nárok na rodičovský príspevok mi v čr neuznajú, mám teda nárok na poberanie rodičovského príspevku v SR?

kisasonka83
28. nov 2011

@22simonka10 ahoj podla smernic EU z roku 2004 a 2009 by si mala dostavat 190eur a ak mas narok na doplatok z ciech tak by ta mali doplacat cesi,ale nie vzdy to tak je.Ja som podobny pripad ako ty,teraz v 17.11. mi skoncila materska ktoru som brala z ciech a mala som nastupit na rodicak,ale ten mi nikto nechce vyplacat,cesi sa ohanaju tim ze zijem s dietaom na SVK tak naj platia oni a slovaci sa ohanaju zase tim ze mam pracovnu zmluvu v CR tak maju platit oni,ja som ostala v zacarovanom kruhu a nikto ma nechce vyplatit.Ako si dopadla ty?uz to mas nejako vyriesene?

mary_en
13. júl 2012

ahojte. Ako tak vidim, tiez mate praoblemy podobne tomu mojmu... Pol raka som v Cechach... s praitelom sme zostali tehotní a teraz rozmyslam, co teraz.... tu v cechach tych potrebných dni odpracovanych nemam, ale mam pocit, ze na slovensku asi aj ano, alebo dalo by sa to nejako kombinovat? to som som odpracovala v chcechach plus, co som odpravocala na sr?... a ked sme uz pri tom, kde sa mi viac oplati dostavat matersku? dakujem za odpoved.. a este, som este len na zaciatku tehotenstva, tak ak by mi t moj sef umoznil, tak by som mozno ten potrebny pocet dni mohla odpracovat.. dakujem za odpoved

lucialackova1
14. júl 2012

dobry den,som slovenka,pracujem v cz uz od augusta.2011 ale zmluvu mam na dobu urcitu do konca roka a s priatelom by sme chceli mat dietatko,dostali sme byt z uradu a planujeme tu ostat na dlhsie. ale probem je v tom ze neviem ako to vlastne je.dostanem matersku ak som uz teraz tehotna a zmluvu mam do konca roka?ako to je potom s tym vybavovanim?ake su podmienky na matersku,rodicovske a porodne,co vlastne musim splnat?zdravotnu mi plati zamestnavatel od zaciatku v cz. zo slovenskej zdravotnej poistovni som sa odhlasila. citala som vsetko mozne a uz mi z toho vsetkeho sibe.tak by som chcela niekoho poprosit aby mi to vysvetlil.....nejaku osobu, ktora bude mat so mnou chvilku strpenia 🙂 dakujem

lucialackova1
14. júl 2012

stale som prihlasena na sk ale rozmyslam ze si vybavim bud prechodny alebo trvaly pobyt. urobim to dobre alebo nie? kolko vlastne by som dostavala matersku,rodicovsky a porodne? ake sumy su na cz?

xsenova
14. júl 2012

@lucialackova1 aby si ziskala narok na matersku musis odpracovat min 270 dni v CR za posledne 2 roky. Vyska sa urcuje individualne - pretoze niekedy ti pol roka plati zamestnavatel v pripade velkych firiem, alebo potom je to prispevok od statu. Pozri kalkulacku na rok 2012 http://www.penize.cz/kalkulacky/materska#materska
Co sa tyka pobytu - tak ma pre teba zmysel len prihlasenie k trvalemu pobytu, pretoze na zaklade neho mozes dieta prihlasit ako obcana ceskej republiky. Ak tu chcete ostat tak je lepsie dieta prihlasit ako obcana CR koli skole skolke ap. Budes to mat neskor jednoduchsie. Na rozdiel od SR v CR nedostanes prispevok na narodenie dietata 🙂

lucialackova1
17. júl 2012

🙂 som neskutocen rada, ze niekto mi napisal ohladne tychto veci....mam kopec otazok.no hej jasne viem, ze zamestnavatel plati ale ja mam zmluvu na dobu urcitu a keby som bola teraz tehotna tak mi bude nieco platit?to neviem....pozerala som tu kalkulacku,ci pana jaka to je dobra vec dakujem 🙂 tu matersku budem dostavat spolu s rod.prispevkom?a potom po materskej jak ju doberem tak budem dostavat ten pridavok na dieta?ohladom toho pobytu...no asi bude lepsie aby som si vybavila trvaly pobyt.

marietka87
14. aug 2012

Ahojte mam podobny problem,pracovala som od 18.6.2011 v Prahe cez jednu agenturu na dobu urcitu,ktora mi totiz koncila30.6.2012,s tym,ze pocas trvania este pracovnej doby(t.j.21.06.2012) ma pan doktor vypisal na rizikove a dalej mi uz tuto zmluvu nepredlzili.Agentura za mna platila socialne aj zdravotne-kde mi vznika narok na matersku,kedze som ostala uz na SVKa na socialnej poistovni na Svk v mojom regione mi nevedeli poradit?Je tu prosim Vas niekto kto sa naozaj tomuto vyzna a aky krok za krokom by som mala podniknut kedze som uz v 17 t.t.a ani sa nenazdam a budem si to musiet vyriesit cim skor tym lepsie.Za rady Vam vopred Dakujem 🙂

lucypuky
21. aug 2012

Ahoj, ja mam podobnu otazku tiež som slovenka. Pracujem v Prahe už 3 rok takže všetky podmienky ako 270 dni v poistovni a pod mam splnené. Akurat ma tiež zaujíma ako to je ked skonči nahodou pracovna zmluva v priebehu toho ako budem tehotna, alebo tesne po tom ako porodim ? Ja mam zmluvu na dobu určitu a konči mi prave v aprili. Kedže sa prave snažime o babatko nerada by som potom skončila že mi nebude platit ani zamestnavatel a ani poistovna 🙂 Prosim o radu a budem vdačna za akýkolvek postrech 🙂 dakujem

tinka168
3. okt 2012

Ahoj,vie mi niekto poradit: som tehotna na Pn a mam mat svadbu.Pocas svadby nesmiem byt na Pn alebo potrebujem nejaky formular zo socialnej posistovne?

somik12
16. apr 2013

Ahoj,moja priatelka v januari porodila prve dve mesiace poberala matersku na slovensku a teraz jej ju zrusili ze na nu nema narok lebo pracovala cz splna tych 270 dni ma nnarok ziadat si matesku v ceskej republike za pomoc vopred dakujem🙂

pozlatka
5. jan 2014

Poprosím o informáciu ohľadom PN v Česku.Pracujem v Prahe,ale trvalý pobyt mám na Slovensku.Chcem vedieť či v prípade pracovnej neschopnosti,ktorú mi uzná český lekár sa môžem na PN-ke zdržiavať doma na Slovensku.Ďakujem za odpoveď.

bambulal1
7. jan 2014

Ahoj pozlatka toto sem taky riešila a žial když budeš na PN na slovenslo se nedostaneš.Český lekáry síce možu navrhnut zmenu pobytu ale socialka ak ti ju i schváli tak max. na 2dny pak se musíš vrátit sem. Jde totiž o kontroly jak ze socialky tak i od zamestávatela an slovensku by te nechodili kontrolovat.

zaba209362
29. jan 2014

Dobry vecer.Chcem sa opytat,mame dve deti a na najmladsie dieta poberame RP,je na mna napisane,ale ja ked som nepracovala tak, to dali na manzela,dufam ze ma chapete.... Ale teraz mame vybavene trvale pobyty a potrebujem cim skor vediet,... manzel chce dat vypoved a tym padom mi skonci RP,tak potrebujem vediet ze ak mam trvaly pobyt ci ho mozu dat na mna RP... dufam ze som to napisala spravne...

natalushka
30. apr 2014

@bambulal1 no tak toto nemas pravdu..ja tiez pracujem v CR, platim zdravotku,socialku..vsetko ako ma byt..od 8.tt som gynekologom na PN (uz dlhodoba PN) a trvaly pobyt mam v SR..a nebol ziadny problem n socialke..normalne mam zapisanu adresu,kde sa v case PN budem zdrziavat, trvaly pobyt v SR..a vsetko je v poriadku, davku vyplacaju bez problemov..

natalushka
30. apr 2014

@pozlatka bambulal1 no tak toto nemas pravdu..ja tiez pracujem v CR, platim zdravotku,socialku..vsetko ako ma byt..od 8.tt som gynekologom na PN (uz dlhodoba PN) a trvaly pobyt mam v SR..a nebol ziadny problem n socialke..normalne mam zapisanu adresu,kde sa v case PN budem zdrziavat, trvaly pobyt v SR..a vsetko je v poriadku, davku vyplacaju bez problemov..

merry911
7. nov 2015

ahojte,chcem sa opytat.pracovala som v CR tam som otehotnela,budem odtial poberat matersku.vratila som sa na SK a tu budem rodit.moja otazka je ostala som v CR zamestnana zdravotna poistovna ma nemoze odhlasit,na SK mam EU poistenie.kde mam dieta po porode prihlasit na zdravotnej poistovni na Slovensku alebo v Cechach?

miki661
14. apr 2018

Dobry vecer chcem sa opytat som slovak trvaly pobyt mam na slovensku pracujem v cz na prac.zmluvu cesku.To mozem ist na pn aj na slovensku ci len v cz .Pn sa posiela zamestavatelovi alebo nie.Dakujem za pomoc

miki661
21. máj 2018

😃😃

miki661
21. máj 2018

Chcem sa opytat pracujem v cz na cesku pracovnu zmluvu a chcem ist na pn na slovensko da sa to alebo radsej sa dat vypisat v cz