Chcem byť čo najmenej na materskej

monikafialka
23. okt 2017

Prosim je tu este niekto kto bol alebo chce ako ja byt co najkratsie na materskej? Pre mna je aj predstava 1 roka doma hrozna, chcem chodit do prace a medzi ludi. Ako dlho ste boli a kde ste prosim davali dieta? Su nejake jasle v takom veku prosim? Dakujem

babulkomale
25. okt 2017

@malasandrika
aj ja som to v mysli "riesila", ale ked som mala tak 15 rokov.
Nie ked som zila intimne a dieta uz mohlo prist hocikedy napriek na minutu uzivanej HAK, ako tu mnohe pisu, ze sa stalo (mne teda nie asi pocas 10 rokov uzivania, ale kazde telo je ine).
Mne sa deti neprihodili, boli chcene a planovane, s muzom ktory je mojim manzelom, takze kazda mame iny pohlad na tieto veci a je dost mozne, ze sa nikdy nezhodneme. Taky je zivot, sto ludi, sto chuti.
Je uplne zbytocne si tu neico dokazovat a hadat sa. A nikoho ako matku nespochybnujem. To len niektori radi vkladaju do ust inym svoje projekcie.

dai
25. okt 2017

@babulkomale nedalo ti to neodpustit si tu poznamku o praci a ze pisem v pracovnom case, ze?😉 presne toto som dostala aj minuly tyzden od jednej mamicky co cely den na materskej prispievala do jednej diskusie ( jasne ze sa 100% venovala pritom svojim detom🙂 ) ked jej dosli argumenty... ja zial asi ani jednu z vas nepotesim - mam momentalne uplne volny rezim v praci nadstaveny kedze idem zachvilu na matersku - viac menej som na pn a moje deti v skole🙂 cize na rozdiel od teba fakt ten cas na vypisovanie mam🙂 Inak mam zamestnavatela ktory mi nikdy neplatil za odpracovane hodiny, vzdy len za vysledky a je mu sumafuk ako sa k tym vysledkom dopracujem - a kedze v praci stale postupujem tak asi bude s mojimi vysledkami spokojny😀
a znovu - aka akcia taka reakcia... ak by tu bola normalna diskusia, normalne rady od matiek ako sa vratit do prace, ake su moznosti... a nie blbe poznamky typu naco ma taka matka dieta, tak by aj moja reakcia bola ina😉
Mozno mi neuveris ale matka bude pre dieta stredobod vesmiru cely zivot - aspon moja mama stale pre mna je, a detto ja pre moje skolopovinne deti... neviem akym stylom ty merias lasku - pokial nie je opicia tak to nie je laska?🙂 ja lasku meriat neviem a nedovolim si povedat ze jej davam viac a ty menej, ja viem ze jej davam maximum ake som schopna... a nie, pre mna mat deti , mat rodinu nie je ziadna obeta - nikdy som to tak nevnimala ani nevnimam, aj ked jasne ze clovek je obmedzeny v urcitej miere vo vybere ked sa pre rodinu rozhodne - do akej miery ale bude obmedzeny je uz len na nom, na jeho vlastnom prezivani a ocakavaniach... ale opat porovnavat kto je na tom lepsie a kto horsie...
ja napr stale som presvedcena ze matka cely zivot doma neda detom tolko kolko matka pracujuca - som o tom presvedcena lebo ine nepoznam a viem ze mi moja pracujuca mama dala velmi vela, dost, maximum, vsetko? tazko povedat- fakt je ze som spokojny a stastny clovek bez nejakych zivotnych traum, zijuci si zivot podla vlastnych predstav... a zaroven viem ze vela z toho co som je moje vlastne rozhodnutie s ktorym vychova nema nic spolocne, kedze v urcitom momente som za svoj zivot prevzala sama zodpovednost, detto za svoje rozhodnutia...
Teraz cakam 3tie dieta a mozno doma zostanem🙂 ale nie preto ze si myslim ze moje deti to potrebuju, ci sa inak zruti svet a budu mat traumy a podobne... ale preto lebo to mozno bude potrebovat moja rodina a mozno aj ja🙂 cize aj moje postoje a nazory sa mozu menit pod vplyvom okolnosti ( mozno pojdem do prace po roku lebo ma k tomu prinuti financna situacia - to ja absolutne neviem aktualne odhadnut..) ale proste neidem tu sudit ine zeny ake su ci nie su matky a ci maju alebo nemaju pravo mat deti... pokial su spokojne oni a ich deti tak je pre mna ok akykolvek scenar... v konecnom dosledku ja zijem len svoj zivot a som zodpovedna za seba a svoje rozhodnutia, do urciteho veku za moje deti😉

babulkomale
25. okt 2017

@dai ja nie som na MD ani RD.

tara
25. okt 2017

takto skonci presne kazda debata, pretoze spolocnost je evolucne polarizovana. Jedna a druha strana, jeden a druhy pohlad. Proste tu su viditelne rozdielne nazory na to, kedy ist od dietata do prace. je tu skupina, ktora prehlasuje, ze o nic nejde, dieta si zvykne a matky mu daju vsetko co treba, aj ked su v praci. Na druhej strane sme MY matky, ktore prehlasuju, ze s dietatom treba byt doma dovtedy, kym sa da a vyuzit plne tri roky. Tak o co vlastne ide? Ako som pisala, kazdy sme inak nastaveny. Kazdy ma svoj nazor, nemam pocit, ze je tu nejaka fanaticka, ako tu niekto napisal, ktora by presadzovala iba svoj postoj. Kazda pise z vlastnej skusenosti. KAZDY SME INY!!! Toto som postrehla aj v nemocnici, ked sme boli hospitalizovani. Boli matky, ktore odmietli byt s detmi v nemocnici a chodili za nimi len na navstevy. A boli sme tam take, ktore sme pri nich sedeli, zaspavali s nimi, chodili na vysetrenia...Aj toto je individualny postoj. Nedokazala by som odist z nemocnice od 2-3 rocneho dietata a nechat ho tam same. Ale su matky, ktore to beru ako beznu vec a netrapi ich to. Ja nikoho za to neodsudzujem, tak laskavo ani neodsudzujte tie zeny, ktore chcu byt matky na plny uvazok a uzivaju si svoje deti cele 3 roky. Ja budem doma 3,5 roka, pretoze maly sa narodi v marci a nedam ho do jasiel ani na den, nie este na pol roka. To je moj zivotny postoj, moj nazor, moj zivot.

malasandrika
25. okt 2017

@babulkomale no si predstav, že 15 rokov nemám a dieťa sa mi prihodilo, napriek užívanej HAK. Stresy v škole, v práci, bývalo mi zle, asi som vyvracala tabletku, kto vie. S mužom sme deti chceli, ale neskôr. Tak sme museli ,,riešiť" či to zvládneme. Smutné, keď si ľudia ,,narobia" deti a potom až ,,riešia" či to vôbec finančne/emočne zvládnu.

dai
25. okt 2017

@babulkomale cize ti to zamestnavatel toleruje? ci si len tak doma a nudis sa?🙂 nemusis vobec odpovedat - mna toto fakt nezaujima, bola to len sarkasticka poznamka... pre mna je rozhodnutie prispievat do tem, travit cas akokolvek len a len tvoje a nemienim to pouzivat ako pseudoargument v diskusiach na uplne inu temu☹

babulkomale
25. okt 2017

@malasandrika suhlasim

dai
25. okt 2017

@tara tu sa ale neriesili matky ktore su doma 3 roky🙂 tu sa riesili poznamky tychto matiek voci niekomu kto 3 roky nechce doma byt typu naco ma potom dieta🙂 diskusia s ostrejsimi nazormi ktore boli jasne prezentovane ako hyperbolicke prisla az nasledne ako reakcia prave na tieto prispevky😉

simca06022011
25. okt 2017

@siska53 ja som nehovorila strcit dieta babke, ani o povinnosti opatrovat vnucata 🙂)) a ani o vyletoch s jaslami som nehovorila :DDD A inak aktivit mali v jasliach az az, ziadne nahanacky a aj ti mensi to zvladli, lebo to neboli veci im cudzie ale primerane veku. A inak vela starych rodicov sa vie dohodnut a pomoc ten den dva.. a je to UPLNE NORMALNE. Nie su POVINNI, ale pravdupovediac aj im casto rodicia pomahali (a v dnesnej dobe nezamesanosti, nie kazdy stary rodic pracuje + porodny vek isiel tiez hore, napr. tento rok nam odisli stari rodicia do dochodku, moj i rodicia tiez neboli doma na zadocku, brat bol od malicka jeden den v tyzdni u starkej 10 minut od domu, kym mama obehla klientov a potom pracovala z domu, urcite ho to nepoznacilo negativne). A nasi stari rodicia si napr. vnucku viac vyzaduju ako tyzden na prazdniny, ani im ju nedame vzdy ked si pytaju, na navstevu pridu, na OCRky im dceru vobec nedavam, najlepsie sa o nu postaram ja, ked je chora. Pre nas je to rodina, neodclenujeme sa, som rada, ked su vsetci spolu, moja dcera je s nimi rada, kym varim, hraju sa, prejdu sa... A ja sa malej venovat mozem celyyyy vecer po praci, to ako si to kto nastavi tak ma, upratovacku nemame 🙂)) a dom ma 260m2 ale zariadila som si to inak + dieta ma aj otca 🙂 Cize ked sa bicykluje s otcom viem si neico urobit,viem si pracovny cas tak nastavit, ze si upracem kym je mala v skole, alebo to spravim cez vikend rano, presne tak to bolo aj ked bola mensia...Sice kym bola taka malicka, ze sa ma tato debata tykala, mali sme len mini byt, a teda o toto som to mala lahsie. Vzdy je to tak, ze kto si ako urobit tak ma...

Mam dieta co je spokojne od 1,5 roka, ked ratam choroby tak cca 2 rokov daco je stale v kolektive, nema problem s nicim a nikym... a som aj ja spokojna a nic nam nechyba, doma nemam problem s tym, ze by sme nemali z coho zit, ani z toho ze by sa mi partner staval na zadne, lebo nas nebude "zivit" ani inych veci... a uz vobec nie to vsetko zladit. Moje dieta vie, ze sme v praci, preco tam chodime, teraz uz ide aj s nami, ak treba cez prazdniny, "pomoze" mi v kancelarii a berie to ako sucast zivota, urobime a ideme prec. Raz z nej vyrastie clovek, ako my, ktory nebude pracu brat ako samostantnu cinnost "za trest", kde sa zavrie, odrobi a ide ale ako sucast normalneho fungovania, z kade sa netreba zasivat, utekat domov,planovat niekolko rocne vypadky a rano nadavat ze tam "musi ist". My pracujeme 24/7, mame take nevyslovene pravidla ako telefonaty sa doma neriesia atd ale ina pracujeme, urobime a mame pokoj. Komu by to prekazalo je to jeho problem. My sme si dieta naucili a vychovali ako sme to videli my u nas doma a tak nam to vyhovuje aj nadalej. Kto ma iny system nauci si inak. Neexistovalo ze ona je ina, ze ona nechce ist do skolky, nechce toto a nechce hento.. u nas toto nenastalo, my s takymi vecami "nepocitame" (neviem ako to ina nazvat)... iba po dlhsej chorobe (kedze ja som s nou byvala niekedy doma aj 2-3-4tyzdne kym sa riadne nevyliecila, dokonca som s nou bola aj v nemocnici, neutekala som do prace :D) bol problem ju dostat do jasiel a skolky, pripadne do uplne noveho skolkarskeho kolektivu, ale to vzdy preslo velmi rychlo, viac menej jedno dve rana... rovnako u nas neexistovalo, ze v noci ked nie je chora nebude spat, ze ju budeme kazdu hodinu krmit,ze s nou budem skakat a tancovat v noci... u nas je toto kludny plynuly zivot. Vsetko spolu funguje a aj my doma tak fungujeme.. ked je toho viac ako napr. posledne mesiace ked sa rekonstruuje to je ine kafe, ale to je vynimocny stav. Pre mna pride divne delit pracu a domaci zivot na dve veci a tvrdit niekomu kto pracuje, ze ma nedostatok lasky pre deti... a nevie co robi a ze pracovat bude POTOM cely zivot 🙂) Nerada by som bola keby mi moja dcera povedala vetu ako moj vzdialeny bratranec "ja ked budem velky budem robit to co moj otec.. lezat doma a chodit na urad.... " , lebo mal 5 surodencov a rodicov videl iba doma lezat a po navstevach behat. Tym ale netvrdim, ze oni ako rodicia zlyhali, proste maju iny zivotny styl a im to tak funguje a su spokojni. Ale nebude ma tu niekto presviedcat ze sme zli rodicia, neschopni, nemilujuci svoje deti, lebo moje dieta nesedelo so mnou 24 hodin doma a dovolili sme si pracovat 🙂) Moje dieta bolo planovane, dlho dlho cakane a nedala by som ju za nic ale nelutujem vobec, ze sme sa rozhodli ako sme sa rozhodli. ALe ako som hned na zaciatku spominala, skor ako 1,5 rocne dieta by som do jasli nedala. A do statnych klasickych tiez nie.
Problem ale vidim v celkovom chapani prace a preto ludia nechapu jedna skupina druhu. Ale CELORODINNE. Nie len ako mama to chape, proste to ide s celymi generaciami a povahami ludi ako sa stavaju k praci... (cest vynimkam)

tinaa64
25. okt 2017

@malasandrika a?to neznamená že mam deti hneď za sebou...nešla som hnedcz materskej na matersku

siska53
25. okt 2017

@simca06022011 vsak ok.. Len to vyznelo tak,akoby rodicia boli nuteni pomahat nam,co mame deti.. Ano,aj moja babka pomohla mame,ked som musela.ostat doma,pol roka bola na neplatenom volne,potom uz musela ostat mama a brala na mna invalidny,plus,ked sa dalo,nieco si privyrobila, otec mal dve roboty,lebo aj za socika,ked jeden prijem.vypadol,zilo sa tazko.

Ja zial OCR len minimalne na to,co boli chori,lebo ja sama mam problem a som kazdu chvilu tak chora,ze musom ostat doma so sebou a nasi su uz unaveni,nevladzu tolko,aby sa mi denne starali o deti,preto si neviem predstavit,ze by som im mala dat dieta na cely den.
Mala sla v presne 3r.do skolky,hoci viem,ze to pre nu nebolo dobre,inak to neslo..mama by mi s nou ostala.len nevyhnutny cas,nez si najdem pre nu sukromnu skolku.
Nemysli si,moja sla,hoci stale a to uz chodi 3.rok a na rok ma ist do skoly,nie je s tym stotoznena. Napriek vysvetlovaniu a priprave.

Mam kamosky,ktorym nema kto pomoct -bud moc stari rodicia (ako moji svokrovci-pomaly 80r.) Alebo su daleko a plus i taki,ktori su nazoru-mas deti,staraj sa.

Dalsia vec,od 16tej byt doma je realne velmi malokedy. Vacsina ludi vtedy este len konci v praci,ak vobec,na mnohych miestach sa konci 16:-30-17:30.
Ja sice zvacsa koncim o 16tej,ale nez prideme domov,je tak 17-5-17:30,nez to obeham. Takze ten cas sa znacne skracuje.
Plus chlapi casto vela robia. Ja som sice nemala pomoc od muza a. Ani nemam,lebo stale vela robi,ja jedine,co som s nasimi sa dohodla.. Takze ja som sa sakra musela naucit,ako si zorganizovat cely tyzden,aby cez vik

siska53
25. okt 2017

@simca06022011 vikend som bola cisto len s detmi a nic nerobila,lebo bud sme boli prec alebo muz robil a neznasa,ked kricia a moc behaju..

Ako jasne,su take a taki,co sa im.nic nechce,len sa doma valaju a stazuju. Ale ja to nie som. Ja vidim len jeden problem-nie su skratene uvazky,resp.je ich strasne malo a zvacsa tak platene,ze radsej ides na plny,lebo je to len o kusok viac,nez rodicak.. Nie sme v zahranici,kde za skrateny dostanes tolko,ze v pohode vyzijes.

m.i.r.i
25. okt 2017

@simca06022011 krasne si to napisala..je to o tom nasteveni a o tom pristupe k zivotu...ja tiez chcem, aby moje dieta malo priklad v rodicoch, ze nelezia doma, ze mama pracuje..ja chodim od jeho babatkovskeho veku na par dni sluzobne prec, ci uz len do office, ktory je ale vzdialeny 200 km, takze vacsnou to na 2-3 dni musim dat..a chodila som tak aj ked mal 1 rok ci 3 a on to stale chapel, ze mamka pracuje, z musi ist do prace, ze to je sucast nasho zivota..ma predsa aj otca, ktory vie byt s nim napriklad a aj do skolky chodil ako samozrejmost - mamka s tatkom do robotky a ja do skolky..a suhlasim aj s tym, ze treba proste dieta od zaciatku tak nastavit, ako to, ze jeme pri stole a na potrebu chodime na vecko...tak praca je sucast zivota a Nerada by som bola tiez, aby raz moj syn pozadoval od svojej zeny ze ma sediet doma na zadku a starat sa o deti..verim tomu, ze ked vidi, ze aj mama pracuje a o nic ukrateny nebol, tak bude mat aj on taky pristup k svojej zene...tak ako to doma vidi aj v spravani sa otca k matke a podobne, tak aj praca ma byt nasou sucastou..uz ked samozrejme niekto to prehana, ze je ta praca na ukor rodiny, to uz je ina tema...ale ja co vidim v mojom okoli pracujuce matky - podnikatelky, manazerky, pracujuce doma, s vlastnou flexibilitou, s dobrymi sluzbami a podobne..tak nevidim ani na jedenej zeby dietatu nevenovali dost casu a lasky..vacsinou je to skor naopak....
Ale je to proste ako pises uz nasou spolocnostou a zmyslanim...tu sme nastaveni na socialny system aky je a to myslenie to ovplyvnilo
Ked som kedysi au pairkovala v Nemecku,tak mna napriklad zarazalo, ze tam mala au-pair pomaly kazda rodina..a vo velkej miere tie, kde matka vobec nepracovala..ale mala svoju upratovacku a svoju au-pair z vychodneho bloku, niekedy v jednej osobe. a k jednemu dietatu...nikto to tam neriesil...ja som bola v rodine, kde matka pracovala hned od porodu, doma mala kancelariu, robila graficky disajn a mala tri deti..potrebovala pomoc...ale vela ostatnych co boli v rodinach ako au-pair boli u nepracujucich matiek....pre mna je to doteraz nepochopitelny postoj, ale tam to nik neriesil a pripadalo im to normalne...ze velmi casto vysokoskolsky vzdelana zena ostavala doma s detmi, teda nesla do prace..ale mala au pair k detom..fajn, nesuhlasim, nezdielam, ale tak to spolocnost umoznila a sa to asi u nich zakorenilo...u nas sa zakorenili 3 roky rodicaku s podporou statu a garanciou pracovneho miesta..pri tom sa mozu inde za hlavu chytat..ale u nas uz kto to tak nerobi, nemal mat deti ..

tinaa64
25. okt 2017

A ďalšia vec....bolo tu spomenuté využívanie štátu... Ked niektoré matky ČO ostávajú doma s deťmi do 3 r.lebo chcú byť proste s deťmi doma využívajú stat ČO potom robí ta degesina z maslickova a L IX kt.má za rok 10 deti v živote to nepracovalo a pracovať ani nebude a od štátu poberá vyše 1000 eur....napr.ja som doma,poberam materskú od januara rodicovsku....takže od januara budem brať necelých 300 eur od štátu...a to som robila a po Rd budem..takze na narozdiel od tej degesiny čo oni poberajú vyššie 1000eur a ja 300 sa staram o domácnosť deti muža ...moja deti nechodia špinavé a sfetovane po vonku ako ich...nehovorím aj medzi bielymi sa take nájdu ale pochybujem že JE tu dajaka taká tu Na MK...

tinaa64
25. okt 2017

To za niektoré ostávajú doma a neutekaju dobre za nie hneď z pôrodnice do práce NEZNAMENÁ za sú lenive darmozracky využívanie stat a svojho muža...proste chcú byť doma s deťmi v tom najzranitelnejsom obdobi...to je všetko.....a že byť na MF alebo RD je obmedzujúce? Mne sa nezda

simca06022011
25. okt 2017

@siska53 neviem ako to tak mohlo vyzniet. Ale to je jedno 🙂)) A vidis aj v nasom (ked len nas dve porovnam) zivotnom style je rozdiel, ja pracujem od 18tich, na plny uvazok od maturity aj popri VS (ako teraz neporovnavam ani nic... dolezite pre to dalej) ALE nepracujem full time na zadku v praci,. Proste mam uz rezim a disciplinu, homeoffice funguje, viem co kedy mam mat hotove, dokazem aj zaskocit kohokolvek, ked treba, ale nie som v praci od rana do vecera ked nemusim (teraz musim, vyberame novych ludi, cize robim vsetko). Tj urobim si svoje veci, urobim co este vidim ze nie je urobene a idem, casto s kniham/sanonmi/notebookom. Ked nie je co robit, nejdem do prace, dokoncim si veci doma, pripravim nachystam. Ak mam malu na prazdninach robim uzavierky, komplet, nech to mam vopred urobene, ak by bola chora alebo daco ine... Ked som nemala malu v obdobi uzavierok som robila aj 12-14hodin v kancelarii, a nie kavickovanie ale 100% vykon, potom som bola doma po uzavierke kym sa dalsie terminy neukazali, alebo niekto nieco nepotreboval. Rovnako pracovala moja mama. Uplne rovnako. Ale napr. nezniesla by som doma pracujuceho partnera, okolo ktoreho nemozu deti sa hrat. Pre toto chodi moj chlap z domu, ked potrebuje :D inak sa musi s tymto zmierit.. a ja tiez (ja skor, lebo ja neznasam hurhaj). Inak tiez sa velmi nestara o nic ten moj. Ale uz ju zvladne zobrat von , na sport a zo skoly, kedze je flexibilnejsi. Aj kamoska bola na nervy, chlap chcel robit z domu, aby usetrili a ona bola za, ved vie inak investovat ako za kancelariu (a bude ho mat pod dohladom :D ), ale o par mesiacov letel do kancelarie.. lebo to sa neda, vyrusuju telefonaty, ak potrebuje na nieco sa sustredit tiez okolie vyrusuje a potom to dlhsie trva.. ked sedi doma, hocikedy za nim niekto zebehne, ze toto a hento treba a deti sa chcu hrat :D ... uz ma office aj ten a doma maju klud. Komplikaciou su profesie kde neozaj treba sediet, ked prerabame, napr. ja som cely den na firme, okrem uctovania, musim riesit zakaznikov, sklad, zamestancov, objednavky, telefonaty... uz som na nervy. A cely den. Praca pre 3 ludi. Aj tak vecer stihnem malu vyvencit a pripravit do skoly a dat jej veceru... ale uz je samostatna, umyje sa, oblecie, nachysta si na rano veci, pomoze so psom, vylozi umyvacku... ked sa blazines skonci, iste budeme zase viac spolu, aj ked uz ona ma povinnosti skolske, cize len v tomto vidim nevyhodu. DETI DO SKOLKARSKEHO VEKU su volneee k aktivitam s rodicimi, ak som sa rozhodla ze tyzden budeme doma, flakat sa po lese a robit si veci doma, tak sme boli... v skole to uz nejde... tak teda toto je nevyhoda, to by som si este uzila 🙂))) A to s tou pracou je velky problem, lebo aj zamestanvatelia su casto ludia, ktory pracu beru ako nieco co musia a ako trest, tj. neberu ohlad na to ze ja zboznujem svoju pracu, urobim si a mozem ist, ale nejaky flustrovany clvoek to nechape, berie to ako ze nechcem pracovat a nuti ma 8 hodin sediet na zadku aj ked nebudem nic robit :DDD to je psycho... na jednom pohovore som sa oyptala, ze ako toto maju poriesene, preco administarativne zamestnankyne ktore nie su nijakym sposobom fixovane na klientov, tj ani nie su potrebne pre okamzite urobenie niecoho, musia byt fixne v praci. Ak si urobia svoju pracu. No zmurkali na mna a nic :DD Co ak by nieco bolo treba... no co ak, mi moze aj stihacka padnut na kancelariu... "co ak" v dobe internetu, telefonov, emailov sa da vybavit hocico z hocikade. Ine su profesie, ktore naozaj tam musia byt.. pre zakzanikov.

romea
25. okt 2017

su to len tvoje predstavy realita bude podľa mna krajšia - uniknú ti mnohé veci potom ti to bude ľúto a niekedy aj treba volaco obetovať, ja som bola na materskej jak na kolotoči raz super raz depka, ale pri druhom ak by to dieťa zvladalo ostanem aj do troch rokov lebo aj každé dieťatko je iné, uvidíš ked budeš doma

siska53
25. okt 2017

@simca06022011 lenze su prace,kde to tak nejde. Nebij,ja mam.presne peeanu svoju pracu,sledovana som az a ja nie som ten typ,co si robi kazdu chvilu prestavky,lebo potrebuje fajcit,ci kavickovat. Som v praci robim, preto som tam (dnes mam dovcu,pretp si dovolim pisat) a niz na to aby som sa flakala,tak ma nevychovali. Otec sam neznasal tych mladych,co prisli ledva na 9, o 10akoze zacali pracovat a na neho,co dosiel o 6 (mali pohyblivku) zazerali, ze o 16 odchadzal domov. A oni chudacikovia,tam.trcali do 19tej, och kolko vela robili!
U nas sa to nastastie da presne zmerat a teda ludia musia urcite veci vysvetlovat. Ja ani v jednej praci som si nemohla dovolit ziadnu ulievaren a ani som o to nestala. Lebo napriek tomu,ze mama bola so mnou doma,sla som az do skoly,som mala okolo seba len pracovitych ludi vratane sirokeho pribuzenstva. A pocas VS od nas mali kolegovia len obcas brigadu,pri nasom.rozvrhu to inak neslo,teraz viem,ze je to ine a da sa to prisposobit,len vtedy bola doba ina.

simca06022011
25. okt 2017

@siska53 ved som pisala, ze nie pri kazdej profesii to ide... potom uz treba ine veci riesit... a aj pracovne vykony ludi su ine 🙂) ako opisujes, to som tiez zazila... lebo mala som kolegyne tiez :DD

monikafialka
autor
25. okt 2017

Dakujem Vam vsetkym za Vase nazory, som rada ze nie su len jednostranne a ze su aj take zienky co ma chapu🌷

bbbarunka
25. okt 2017

@pallacinka ja si vážim rozhodnutie každej ženy, či sa rozhodne tak alebo tak. o to viac naštve, keď mi niekto, ako napríklad ty, @tara, začneš písať, ako to u nás funguje bez toho, aby si u nás bola čo len sekundu (veď sa ani osobne nepoznáme). i keď je milé vedieť, že nielen ja si užívam spoločné stolovanie s deťmi😉
do tejto diskusie som prispela nie preto, aby som si tu niečo dokazovala alebo aby som sa hádala, kto má pravdivejšiu pravdu. Chcela som autorke napísať jednu stranu veci, a to rovno z vlastnej skúsenosti. To som aj urobila, teraz už len chcem napísať @monikafialka, že ti držím palce, nech sa rozhodneš akokoľvek. A tu už viac nemám pocit, že je z mojej strany čo dodať. sayonara😘

alaguema
26. okt 2017

@dai " v prvom roku ma potrebovali ako zasobovaca mlieka, nosica a pod. ... pre mna toto bolo tazke obdobie a vzdy je - absolutne ho nevnimam ako obdobie kedy sa tvori nejaky vztah - to vnimam az obdobie kedy dieta ma aj nejaku tu pamatovu bunku vyvinutu🙂 kedy sa zacina vyvijat osobnost etc. - a to je az po tom prvom roku... a aktualne ked mam dceru v puberte mam pocit ze ma potrebuje milionkrat viac ako kedykolvek predtym - dlhe rozhovory, usmernovanie kde naozaj kraca, co je dolezite - nikdy to v hlavicke tak neriesila ako teraz..."
...normálne neverím, čo čítam. Evidentne si popri kariére (a písania na koňa) nemala čas naštudovať elementárne informácie o vývoji a psychológii dieťaťa. Strašné bludy píšeš, nehnevaj sa. Na to, ako sa tu neustále pasuješ do role inteligentnej, vzdelanej a úspešnej ženy, som ostala v miernom šoku nad mierou tvojej ignorancie. Začínam mať pocit, že okrem celodenného písania na fóra asi naozaj nerobíš nič.

dai
26. okt 2017

@alaguema to je tvoj pohlad... zasadne sa nepasujem do ziadnej role🙂 tuto ulohu si uz ty davno na seba prevzala - ty si predsa prevtelenie zivotnej mudrosti a pozitivnych vlastnosti rozneho druhu na tomto fore...pomaly 3 dni som tu nic nenapisala( na rozdiel od teba ) tak ta poprosim si svoje kecy o celodennom pisani na fora tiez nechat pre svoje pseudozivotnemudrostihladajuce kamosky...
Poprosim ta detto nevytrhat z kontextu a pozriet sa co a ako reakciu naco som pisala detto dalsie prispevky ty premudrela superzena☹
Ak si si nevsimla tak tu bola debata o prezivani veci a uz pri pisani prispevku mi bolo jasne ze davam zbran do ruk ludom ako ty ktori len cakaju aby si mohli rypnut🙂 a kludne sa budem opakovat - mam 2 nadherne milovane deti, neboj - nic im nechyba ani nikdy nechybalo - prvy rok boli kojene, nosene a milovane mozno viac ako tvoje - nic to ale nemeni zial na fakte ze pri dcerke som mala poporodnu depresiu a zial jej prvy rok som si neuzila vobec aj ked sa to pani dokonalej nepozdava - hold kazda sme ina a ine je nam dopriate😉
V kazdom.pripade verim ze ti tento tvoj prispevok na moju adresu, viac menej cisto osobny, zlepsil tvoj den😉 pekny vecer

tara
27. okt 2017

@bbbarunka Paneboze, pre mna za mna, odidte od dietata hned aj z porodnice. Je to Vas zivot, mne to moze byt uplne jedno. Ja mam iny nazor a som stastna, ze som takto nastavena a nebudem pisat, ze je to ok. Kto nepochopil o com je byt matkou, tak to nepochopi, ani keby sa to tu rozoberalo do aleluja. 😴

dorottka
27. okt 2017

Podla mna zalezi, ako si to zmanazujes... mam kamosky, ktore sli do prace na ciastocny uvazok po pol roku (alebo nesli, ale deti chodia na cast tyzdna do jasli), zvysok casu su s babkami/opatrovatelkami, matky su spokojne, oddychnute, posocializovane a tym padom podla vlastnych slov necitia ziaden "tlak" ani frustraciu zo samoty a zvysok casu (ktoreho je vedla polovicneho uvazku hodne) travia s detmi na 100%. Potom mam kamosky, ktore su na 100% materskej a tam su dva typy - mamy, ktore sa realne v materstve nasli, nevadi im byt s detmi vacsinu casu, bavi ich hrat sa s nimi, vsade ich aj nosia so sebou + maju dobru podporu okolia (babky, muz, kamosky), ktore obcas zaskocia na vypomoc, plus chodia na caste navstevy - opat tie deti su zvyknute na ludi a aj na to, ze zivot sa deje aj za hranicami bytu a nie su pupok vesmiru a ze aj ludia okolo sa venuju aj inym veciam. Tie deti su spokojne, neupadaju do paniky, ak sa mama vzdiali co i len na polhodinku, vedia sa zahrat aj same, no neviem, mne pripadaju celkovo spokojnejsie.
Potom je tu posledny typ, na materskej nonstop (dovod - lebo treba a spravna matka tak musi, lebo vsetci tak hovoria), ktore su frustrovane (muz, peniaze, zavalene robotou, nestihaju, otrasna svokra, atd.), aj sa s detmi hraju, ale nevedia ako, ich ponimanie lasky sa rovna nonstop travenie casu s deckom, ale nesystematicke a neaktivne (to znamena, sedi vedla, decko alebo kuka telku/tablet alebo jaci, ze toto chce, tamto chce, matka chce klud, tak mu da, pripadne jaci aj ona, lebo uz nevladze, proste chaos). Dieta je nervozne, lebo citi, ze aj matka je nervozna, je na matke totalne zavisle a je peklo, ak matka potrebuje ist co ja viem, k zubarovi. Niektore si aj myslia, ze je to zdrave a povazuju to za obrovsky prejav lasky a dokaz, ze ich dieta vazne potrebuje na 100% co najviac rokov.

No neviem, proste z toho celeho vyplyva, ze samu seba poznas najlepsie, pozri sa na okolie, mas isto siroku paletu roznych pripadov... vobec sa nenut do veci, ktore su ti neprirodzene, pretoze aj tak budes frustrovana a odnesie si to dieta, ale aj ty. Vyrovnane dieta vychovas, len ak budes vyrovnana aj ty.