Dá sa pracovať a byť zároveň na materskej dovolenke?

kamilka12
13. jún 2008

V auguste by som mala nastúpiť na materskú dovolenku a rozmýšľam, či sa dá pracovať aj tak a na aký úväzok, aby som dostávala aj materskú? Najradšej by som bola celé tri roky doma s bábom, ale chcela by som si popri tom aj privyrobiť. Robili ste alebo robí tak niektorá?

adetka
13. jún 2008

pokial sa ti pocas prace bude starat o dietatko niekto s rodiny, opatrovatelka, alebo ho das do sukromnych jasliciek.. o rodicovsky prispevok neprides... materska je vsak chapana ako PN-ka... pocas ktorej by si nemala oficialne pracovat... o tu by si mohla pri pracovani v zamestnani prist...

pracovat popri dietatku... aspon ako som to citila ja... sa da, kym je uplne malicke...a vacsinu dna prespi... po tom tretom mesiaci sa to uz da coraz tazsie... 😅 .. len po veceroch a v case, ked bude dieta spat...

adetka
13. jún 2008

ja som nic podobne neskusala... do prace sa chcem vratit od septembra... ked bude mat Mirka 21 mesiacov (1,75 roka)... a Mimi pojde do jasliciek...

kamilka12
autor
13. jún 2008

no...tak to si uvedomujem, možno by som pracovala rovno z domu, ale neviem čo, či živnosť ale neviem ani na akú činnosť živnosť, proste nechcem byť 3 roky iba na tej materskej. Ale možno to pri tom bábätku inak ani nepôjde 😅

titkovamiriam
13. jún 2008

ano,ja som tak teraz.O mareka sa stara babka,zamestnana som kde pred MD len som musela dat vediet oddeleniu soc.veci a rodiny ze sa vraciam do prace,rodicovsky prispevok ostava,kedze babka nieje statna skolka 😀

kamilka12
autor
13. jún 2008

ja tomu stále nerozumiem, keď sa mi po roku bude o malého strať mamina a ja sa vrátim späť do práce, oficiálne, ďalej budem dostávať mzdu, zamestnávateľ bude robiť odvody za mňa a tak.., aj tak budem dostávať ďalej rodičovský príspevok k platu?

titkovamiriam
13. jún 2008

ano 😀 ,aspon teraz je to tak

gapa
13. jún 2008

áno, počas rodič.dovolenky-poberania rodič.príspevku, je to tak, len nesmie dieťa navštevovať štátom dotované výchovné zariadenie. Napr. môže chodiť aj do súkromnej škôlky, ktorá od státu nedostáva dotácie, a ty budeš nadalej mať nárok na poberanie rodič.príspevku.

No a čo sa týka materskej, podla teraz platného zákona môžeš mať počas MD (presnejšie počas poberania materského) len dohodu, PP nie, to by si o materskú prišla.

A tiež si musíš dať počas vykonávania práce na prac.pomer odhlášku do SP, lebo dôchodkové poistenie v čase prac.pomeru platí za teba zamestnávatel a nie štát.

ivetah
13. jún 2008

gapa mozem mat jednu otazku? dostala som v maji odmeny, ktore sa vo firme vyplacaju za predchadzajuci rok. nie je to velka suma, ale predsa potesila 😉 avsak, dufam, ze to nebude mat nejaky vplyv na matersku? moze sa v tom niekto zacat vrtat alebo tak?

susik77
13. jún 2008

ahojte baby, sice som v cechach, ale pytala som sa na socialke, ze ked dam malu do jasiel na 2x pol dna v tyzdni -su to ciste sukrom. jasle-ze zi mozem cerpat rodicov. prisp. povedali, ze nie...ze aj ked nie su dotovane, mozem max. na 5 dni v mesiaci-a je jedno ci pol dna al. cely. na hlavu 😖

gapa
13. jún 2008

ivetah, to že si dostala odmenu "za obdobie predchádzajúce obdobiu poberania materského" je v poriadku. Nemôžeš dostať odmenu len za obdobie "poberania materského".Nemusíš mať obavu, nárok na materské nestratíš.

gapa
13. jún 2008

susik77, no zákony v ČR sú iné. ☹ u nás toto platí od júla 2005, predtým sa to tiež nedalo aj poberať rodič.príspevok aj poberať mzdu.
No aj teraz nedotované zariadenie môže navštevovať a nestratiť nárok na rod.príspevok môže len počas "vykonávania zárobkovej činnosti" rodiča alebo štúdia na stred. alebo vysokej škole, či prípravy na trh práce podla osobitného predpisu. Takže nie, ak je mamička doma.
Ešte sú tam nejaké výnimky, ak sú rodičia ZŤP alebo dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdrav.stav.

ivetah
13. jún 2008

dakujem gapa 😉

kodi
26. jún 2008

Ahojte kocky. Som teraz SZCO. Teda asi sa to berie ako keby zamestnana... Volala som na SP ci sa my oplati nechat zivnost pre pripadne jenorazove projekty alebo ju pozastaviť či zrušiť.... Neviem, čo sa mi viac oplati.. Od Augusta by som mohla nastúpiť na MD. V SP mi povedali, že prvých 28 tyždnov príjmy nesledujú až potom. Takže ak si platím 270 dní NP mam na materskú nárok bez ohľadu či mám živnosť alebo nie. Na UP im to záleží tiež len po 28 týždni a v ZP by som si musela asi platiť.... Vy tu vsak niektoré píšete, že pri poberaní materskej nemôže vznikať vymeriavací základ, môže byť práca iba na dohodu.... Nie je mi to celkom jasné, nechcem spraviť chybu, ved aj tie ženy na úradoch sú niekedy mimo a nechcem ja zle pochodiť... Vie niekto viac? Vdaka.

gapa
26. jún 2008

kodi, tá podmienka, že nemôžeš mať VZ počas poberania materského, platí len pre zamestnancov, nie pre povinne nem.poistených SZčo 😉
Doteraz mi nebolo jasné, ako je to u SZčO obmedzené počas poberania materského. Väčšinou si ju kvôli plateniu ZP prerušujú. Toto od teba je vlastne prvá info zo SP ohladne povinne nem.poist.SZčo pri poberaní materského, ktorá potvrdzuje to, čo som len tušila - že možno mať príjmy zo živnosti počas poberania materského.
Vlastne aj pri poberaní nemocenského som "nenašla" (=neznamená, že nie je) obmedzenie čo sa týka príjmov, ale vtedy treba dodržiavať liečebný režim stanovený lekárom.
Aj ked je to zaujímavé 🙂 😨 😵

kodi
27. jún 2008

gapy dakujem ti pekne....ty si tu taky mamickovsky odbornik 😉 ake je vlastne tvoje pozadie, ze sa v tom tak vyznas?

klaudia74
28. jún 2008

Kodi, počas MD (tých 28 týždňov) si neplatíš nič do soc. poist. ani do zdrav. poist., potom treba platiť soc. poist. (suma z minimálneho vymer. základu je teraz 2686 Sk), odvody do zdrav. poist. nemusíš odvádzať kým berieš rodičovské príspevky.

1212
20. sep 2011

Chcem sa spitat odchadzam do ciech a mame maleho syna ktory bude mat 2 roky v decem. poberam rp ale v cechach sa chcem zamestnat koli tomu tam pojdeme zit a neviem aky je zakon v cechach ze ci o ten rp neprťidem ako nahle sa zamestnam poradte mi prosim ale velmi rychlo je to surne dakujem vopred.

zuzika251
21. sep 2011

HPP+živnosť+DNP+nástup na MD - ahojte, chcem sa opýtať, či mi viete niektorá poradiť v mojom prípade: 17 rokov pracujem na HPP + beží mi živnosť, na ktorú mám pod sebou zamestnaných ľudí, od apríla min. roku som DNP a 4.11.2011 mám nástup na MD. Môžem mať príjmy zo živnosti aj po nástupe na MD, keď pracujem z domu s tým, aby som neprišla o MD z HPP??? Alebo čo by ste mi najlepšie poradili, ako to urobiť, živnosť určite ukončiť nechcem a ani nemôžem.... dík vopred.

stanka77777
11. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...