Diskriminácia matiek na MD a ich 3ročných detí. Prečo?

aja7377
23. aug 2009

Maminy na MD, ako vnímate skutočnosť, že Vaše prvorodené trojročné (aj staršie) dieťa (podľa neviem akých pravidiel) nemá nárok nastúpiť do škôlky len preto, že ste na MD s mladším dieťaťom? U nás je zlá situácia,to chápem. Len nechápem, ako vznikla! Veď existuje evidencia obyvateľov a teda v každom meste vedia, koľko detí bude potrebovať škôlku!? Alebo neuvažujem správne?

dada1212
23. aug 2009

Ide hlavne o to, že pred pár rokmi, v dobe, ked tieto silnejšie ročníky boli už aj na svete a dalo sa predpokladať, že škôlku budú potrebovať sa škôlky rušili vo veľkom.
A to, že o také2-3 roky by bola tá škôlka potrebná a využitá nikoho nezaujímalo.
A teraz je problém otvoriť znovu škôlku, kedže budodvy sú často už predané, prípadne zanedbané a vybudovanie nových škôlok by bolo finančne náročné, hlavne v období krízy.
A rozširovať triedy v zachovaných Mš sa nie vždy dá a aj ked dá, tak len o pár miest, kedže budova sa nafúknuť nedá...

janusa127
23. aug 2009

no veru veru je to pre to že je teraz málo škôlok, tak uprednostňujú deti 5ročné a tie kde obaja rodičia pracujú, neviem z kade to majú ale oháňajú sa tým ...

k.a.t.k.a.
24. aug 2009

mne malu prijali do skolky no ale som medzitym otehotnela 😅 maju pravo to prijatie zrusit? 😕

maznacik007
24. aug 2009

ako treba to vnimat pragmaticky.. pokial je malo miest tak musia nastupit kriteria.. a tie si stanovuje mesto..
obec..
pokial je v skolke 20 miest a prihlasenych 80 deti.. tak je podla mna logicke.. ze uprednostnia deti, kt. obaja rodicia pracuju.. ta zena co je na MD/RD.. si dieta moze nechat doma.. ale ta co uz nie je.. a musi ist do roboty.. tak ta nema na vyber..

jedine co sa da.. je tlacit na mesto.. aby stavalo skolky..

co sa tyka tych 5 rocnych.. tak podla noveho zakona.. musia predskolaka zobrat do skolky.. preto to uprednostnenie

janusa127
24. aug 2009

katka...netuším 😨
maznáčik mozno by stačilo zrekonštruovať tie staré škôlky a jasle čo pozatvárali 😖 len to je beh na dlhé trate 😒

katrin
24. aug 2009

Baby, problém je presne v tom, že keď sme my čakali naše deti (vek detí cca 3-4 roky), tak sa uzatvárali škôlky, pretože neboli naplnené. Teraz vzrástla pôrodnosť, lebo začali rodiť tzv. "silné ročníky" a je nadbytok detí, oproti tomu, koľko je miest v škôlkach.

Nič iné nám neostáva, iba tlačiť na mesto / mestskú časť, aby sa začali otvárať škôlky, ktoré boli predtým zatvorené..

Pragmaticky to treba brať, to je fakt... Ale,... poznám pracujúce matky, ktoré pracujú od 2. roku veku ich dieťaťa, majú staršie dieťa (nie mladšie, nie sú na MD) a do škôlky sa ich deti nedostali.. Zaráža ma napríklad to, že pokiaľ nemáte 100% istotu, že vám dieťa do škôlky zoberú, nemôžete sa zamestnať, čiže viac-menej, pokiaľa sa vám nestará o dieťa niekto z rodiny, príp. ho nemáte v súkr. zariadení, čo potom???? Je to blbá situácia. Dieťa nie je v škôlke, nemôžeš sa zamestnať, lebo nemáš istotu, tak čo potom?

katrin
24. aug 2009

k.a.t.k.a:

v prípade, že už budeš na MD a so starším dieťaťom nastanú nejaké problémy (chorobnosť, neprispôsobivosť, čokoľvek,...) môžu ti navrhnúť, aby si zvážila chodenie do škôlky a navrnú ti, aby si si dieťa nechala doma... (je to hnusné, ale je to tak - a podľa mňa ten dôvod na to, aby si uvoľnila niekomu miesto si nájdu 🙄

bets
24. aug 2009

to co tu je pisane, je fakt.
toto je este lepsi pripad, ked mamicka si moze nechat doma dieta, lebo je na MD. U nas nedostali miesto ani pracujuci rodicia.
Lenze co potom so skolou, na to sa tiez nemysli a uz teraz by sa mali robit potrebne kroky, lebo silny rocnik terajsich 3 rocnych deti pojde o tri roky aj do skoly. Umele rozsirovanie bude na ukor kvality a spokojnosti deti.
U nas v okoli je velmi silny rocnik mojej dcery. Uz teraz mam obavu, kde pojde do skoly, skolku sme vyriesili ale nebolo to jednoduche, chvilu situacia vyzerala uplne beznadejne.

strociatka
24. aug 2009

mate vsetky pravdu, skolky sa teraz nafukuju, ale boli by ste ochotne dat dieta do skolky, ked je tam 28 trojrocnych deti v jednej triede?

katrin
24. aug 2009

strociatka:
to hádam nemyslíš vážne, že 28 trojročných detí môže byť v jednej triede? 😕 😕 😕 s jednou učiteľkou??? 😕 😕 Tak, ja sa potom asi dobrovoľne vzdávam miesta v škôlke 😝 (pretože mám čo robiť sama s dvoma trojročnými a nech mi nikto nehovorí, že sa to dá zvládnuť 🤐 🤐 )

andrea.m
24. aug 2009

katrin mne teraz filipko skonšil škôlku a celé 4 roky boli v triede 25ti

janusa127
24. aug 2009

u nás bude 22 detí na dve učitelky ...vlani bolo 13 detí na 2 učitelky... bože to je rozdiel ked som to uvidela na rozpise v škôlke až mi zle ostalo ☹

csina
24. aug 2009

Podľa nového školského zákona je počet detí v tiede limitovaný na 15!!. Ale z praxe viem, že fungujú škôlky, kde tých 28 detí skutočne nájdete..Zrušenie mš narobilo riadnu paseku, napr. do našej sa hlásilo 80! detí, prijať mohli tak 20...kam pôjde tých 60? Aj keď vedenie robí, čo sa dá, aby mohlo kapacitne udržať 6triedku, je to patová situácia, ale nemôžu nič robiť, len apelovať na rodičov, aby bombardovali miestne úrady.. 😒 A je skutočne realita, že sa uprednostňujú deti zamestnaných rodičov, ale nie je to výmysel riaditeliek, len sa snažia ako tak kočírovať situáciu, ktorá je.

elvo
24. aug 2009

aja ,urcite by ti mali dieta vziat do skolky ak ma tri roky a nema plienky, uprednostnene su deti ktore maju 5 rokov.

elvo
24. aug 2009

csina to je pravda ze v pocty deti v triede sa znizili na 15 deti? to by bolo super lebo ja som mala v triede aj tych 28 este pred materskou.

dai
24. aug 2009

aja,
tiez si myslim ze je to len pragmaticke riesenie vzniknutej situacie...
ako chces donutit niekoho aby zriadil skolku? ked zriadi skolku ako donutis ludi aby tam isli pracovat?

ja napr. uz pracujem, platim si drahu opatrovatelku ( zvazila som si ci sa mi oplati vratit sa do prace ked tolko penazi ide na nu... ), uz teraz hladam skolku pre moju malicku ktora by tam mala zacat chodit buduci rok v septembri... a uz teraz su niektore skolky plne ☹ a to som pritom ochotna zaplatit za skolku velmi vela... na statne sa nespolieham vobec ( okrem toho ze nepokryvaju moje potreby, nie som ochotna dat dieta do skolky kde je 20 deti na 2 ucitelky...)

csina
24. aug 2009

elvo, si učiteľka? malo by to tak byť, do platnosti to prišlo v sep. minul. roka ale dali čas škôlkam na uvedenie do praxe...Vo vyšších triedach už to môže byť viac, ale 2,5 - 3 ročných môže byť 15. Nie všade ti ale vezmú od 2,5, naozaj niekde problém je umiestniť 3 ročné, u nás bola podmienka, dovŕšený vek 3, bez plienok, z obvodu... Predškolákov príjmali, musia.. Ale predčasne sa neteš, lebo aj v našom obvode sa nájdu škôlky, kde to všetko zďaleka obchádzajú, čomu nerozumiem, ako sa to dá.

maznacik007
24. aug 2009

nasich bolo v triede 31 !!! potom to skresali na 29 .. presunuli nejake deti k mensim.. a tiez sme sa rozculovali.. riesili to..

katka76
25. aug 2009

problem je v tom, ze kym dieta nedovrsi 3 roky, rata sa za dvoch, takze tych malickych moze byt naozaj len 15. nad 3 roky je to po novom 22, v predskolskej 26. doteraz mohlo byt aj 28 - cize mensi pocet v triede - viac deti nedostane miesto
poznam dost mamiciek na MD, ktorych deti chodia sice do skolky, ale ked je skaredo, prsi, rano sa nahodou nechce vstat...deti si nechaju doma....

luciaj
25. aug 2009

trhove prostredie po slovensky znamena, ze co nie je vynosne, sa nerobi. a skolky vynosne urcite nie su (teda pre mesto, obec). z toho dovodu zacali ako huby po dazdi vznikat sukromne zariadenia, niektore kvalitne ale mnoho aj nie. skolka nie je skola a preto mesto nema povinnost zabezpecit pre vsetky deti vo svojom obvode skolku, dochadza do skolky nie je povinna. je teda na nas rodicoch, bay sme lokalnu politiku brali velmi vazne, vaznejsie ako celnarodnu a zucastnovali sa kazdych volieb do uzemnych samosprav, pripadne sa aj aktivne zapajali do lokalnej politiky. lebo je vela tych, co len kricia, ale nic nespravia. tlacit na samospravu sa da len tak, aby sa poslanci a primatori citili tlaceni svojimi volicmi. neberte to ako proletarske burcovanie ale len debatou na koniku sa nic nezmeni. 😉

jaduska
25. aug 2009

Aja7377 uvažuješ správne, ale jednoducho nie je možno triedy v MŠ otvárať a zatvárať každý rok, prepúšťať a znovu prijímať učiteľky podľa toho, koľko detí v aktuálnom ročníku je.... Skús sa na to pozrieť z druhej strany - pracujúci rodičia by si museli platiť drahú opatrovateľku a v MŠ by bolo kopec detí, ktorých jeden z rodičov je doma...by si tu otvorila zase tému o diskriminácii pracujúcich rodičov? 🙂 Mne napr.dnes zavolala riaditeľka, či trvám na umiestnení dcérky v škôlke (má 2 roky a 2 mesiace), lebo že za ňou prišla mamička s 3-ročným dieťatkom, že si našla prácu a potrebuje dať dieťa do škôlky. Naša síce bola zapísaná skôr, ale keďže ja ešte ostávam doma s mladšou, tak som jej povedala, že nie je problém, aby ostala doma. A pritom tiež by mi bodlo, keby bola v škôlke, lebo je hrozne živá a vidím, že kolektív by jej prospel. Ale pamätám si situáciu, keď som pri najstaršej musela ísť do roboty o pol roka neskôr, lebo nebolo miesto.

jaduska
25. aug 2009

csina odkiaľ si nabrala ten počet 15 detí? Ja som minulý rok robila seminárku z nového školské zákona a tam boli síce počty nižšie, ale určite nie 15 detí 😨 😨 😨 😨

csina
25. aug 2009

od 2,5 - 3 rokov 15..., od 3 rokov 22...atd. Naša riaditeľka veľmi kalkulovala... 😒 Mala z toho hlavu v smútku a každý deň nám to omielala...

titkovamiriam
26. aug 2009

u nas je to v skolkach podobne ,ked je mamicka na materskej alebo ma dieta 3 roky od sept-tak ho nevezmu.Kamoska ma malu okt. a nevie ako to spravi...
no mam kolegu ktory je pri trnave a tam mu vzali dieta aj 2r aj s plienkou!!!-ticha zavist
mne doslo rozhodnutie pred par dnami takze to bol stres od marca ci pojde alebo nepojde . a teraz stres ze ako to zvladne 😉

jaduska
26. aug 2009

Csina, v zákone sú tieto počty:

(10) Najvyšší počet detí v triede materskej školy je
a) 20 v triede pre troj- až štvorročné deti,
b) 21 v triede pre štvor- až päťročné deti,
c) 22 v triede pre päť- až šesťročné deti,
d) 21 v triede pre troj- až šesťročné deti.
(11) Ak sa do triedy zaradí dieťa mladšie ako tri roky, zníži sa najvyšší počet detí o jedno dieťa.

Nikde nie je napísané 15 detí. Počet detí v triede najmenších záleží od počtu 2-ročných detí.

csina
26. aug 2009

jaduska..ďakujem...zíde sa mi to... 🙂 Ja osobne som si to nikde nevyhľadávala, viem to len kvôli tej ustaranej tváričke našej riaditeľky, ale netuším prečo vravela 15, možno mala v pláne priať viac 2 ročných, alebo jej nejaké dietky zostali v prvej, aby mohla prijať viac do druhej....inak by som sa mohla hanbiť, že to neviem...ja to tiež študujem...ale vždy sa spolahnem, že čo je pevne dané, to je aj v nejakej múdrej knihe zapísané a kedykoľvek si to môžem vyhľadať...tak si to v hlave nedržím...mám obmedzenú kapacitu 😀

titkovamiriam
26. aug 2009

csina no zalezi aj od m2 u naj su 3r deti maxi 12 😠 ,zvacsovali m2 ked sa rusili skolky aby nezrusili tie ktore nemali deti a tak vela rodicov teraz na to doplaca ze miesta by aj boli no m2 nepustia 😠

jaduska
26. aug 2009

csina - ja to tiež momentálne študujem a v hlave nedržím, len ten počet 15 detí mi nesedel....

titkova - to je jasné, že aj metre štvorcové sa berú, nemôžu napchať 20 detí do nejakého kumbálu 😒

nadhera
26. aug 2009

nas bude kol 20deticiek - maly ma 2.5r,kedze tu jasle neexistuju, tak mala skolka to isti. neviem,ci je to vela-malo,kolko uciteliek bude na nich.vsetko az v stredu. 😀

jaduska
27. aug 2009

nadhera - určite budú mať učiteľky iba dve - jedna dopoludnia, jedna popoludní. A tých 20 detí je ešte celkom fajn, našich bolo asi 26, ale málokedy boli v triede komplet všetci.... 🙂