Je rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou?

funilieta
9. jún 2008

co to znamena a ako dlho trva? ja som z toho debil.

Viem ze do pol roka mam narok na materske (28tyzdnov) a potom na rodicovsky prispevok (nejakych 4500sk)

Niekto ale spominal ze treba ist aj do zamestnania pred prechodom z materskeho na rodicovsky prispevok? som z toho debil. poradte prosim

susik77
9. jún 2008

myslim, ze do prace nemusis. je to tak, materska je 6-8 tyzdnov pred predpokl. datumom porodu, trva 28 tt, potom do 3-prip. 4 rokov dietata je rodicovska dovolenka 😉

sstefi
9. jún 2008

ale medzitým, ked prechadzaš na rodičovskú, tak musíš dať vedieť zamestnávateľovi, dokedy budeš na rodičovskej. takže najlepšie aspon mesiac pred skončením materskej napísať oznámenie(žiadosť) o "pobyte" na rodič. dovolenke a hlavne dokedy chceš ostať(dátum).
lebo to že ostávaš na rodičovskej hned neznamená, že na nej budeš do 3 rokov veku dieťaťa. možeš si dať napr. na rok, a potom ju zase takto predlžiť na další. to už uvidíš podla situácie.

sstefi
9. jún 2008

príp. zavolaj na personálne, ono to v každej firme majú trošku iný postup. niežeby mali iné podmienky, ale nie všade treba napr. davať tú žiadosť na papieri a pod. 😉

susik77
9. jún 2008

sstefi: ja som ziadnu ziadost na rodic. nepotrebovala 😕 ale spominam si, ze som potreb. potvrd. na socialku, mas pravdu 😉

sstefi
9. jún 2008

ved ako som pisala, nie všade treba žiadosť na papieri, ale oznámiť, že dokedy planuješ byť na materskej si určite musela. ved musia vedieť, dokedy potrebuju za teba nahradu. 😉

gapa
9. jún 2008

súhlasím so sstefi.
v zákonníku práce § 166 ods.2 sa hovorí:
... zamestnávatel je povinný poskytnúť žene alebo mužovi, "ktorí o to požiadajú", rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdrav.stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávatel povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú rodič.dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

nehovorí sa o písomnom požiadaní, takže sa to robí vo firmách aj ústne. No na druhej strane papier nepustí 🙂

susik77
9. jún 2008

sstefi: odo mna to nikto v praci nechcel oznamit...mozno na mna uz necakaju 😀
ale zase u nas pracuje na rovnakej pozicii asi 70 ludi, ja som svoje projekty odovzdala a ludia sa u nas striedaju -rocne da aj 15 ludi vypoved a dalsi 15 pridu, takze specialne za mna nahradu nepotrebovali 😉

funilieta
autor
9. jún 2008

ale co ak mi uz o mesiac konci pracovny pomer? lebo som mala na dobu urcitu (do 30.6.2008)

gapa
9. jún 2008

funilieta a kedy ti končí MD? A podala si si dúfam prihlášku do soc.poistovne do 15dní od narodenia dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov aby za teba platil dôchodkové poistenie štát?

sstefi
9. jún 2008

susik, ale asi uznáš, že takú prácu nemá tak veľa ľudí. 😕 😀 😉

pinco
18. jún 2008

sstefi, to je fakt dobry napad, napisat tam datum navratu z RD o rok a potom to postupne podla potreby predlzit. Lebo nikdy nevies, v akej situacii sa ocitnes a potom ta bude sef tlacit, aby si ostala doma do troch rokov za tu smiesnu sumu rodicovskeho...

zuzana_t
18. jún 2008

ahojte, pocula som, ze by sa mal od 1/2009 zvysovat rodicovsky prispevok z 4600 na 8000, viete o tom nieco? 😕

kisska
27. jún 2008

Dievcta neviete mi prosim potvrdit: ak zamestnavatel vie, ze budem na materkej/rodicovskej len rok (?) musia mi drzat moje pracovne miesto, ak budem dlhsie, musia ma potom zobrat spat do prace, ale uz to nemusi byt to iste miesto.

emjee
27. jún 2008

kisska - zamestnavatel ti musi drzat to iste miesto len do konca materskej, ak ides aj na rodicovsku musi ti po navrate dat miesto adekvatne tomu, ktore si mala predtym, ale nemusi to byt to iste miesto - tot moja interpretacia zakonnika prace, ak sa mylim, gapa ma opravi

zuz11
2. mar 2009

slusnakova • Dnes o 10:11
ahojte chceela by som sa opytat aky rozdiel je medzi materskou a rodicovskym prispevkom. Ďakujem

jaduska • 2d, 36tt • Dnes o 10:42
Materské vypláca sociálna poisťovňa žene, ktorá bola nemocensky poistená min.270 dní v posledných dvoch rokoch. Materské sa vypláca po dobu 28 týždňov, v podstate, kým je žena na materskej dovolenke. Po skončení materskej dovolenky má nárok na rodičovskú dovolenku do troch rokov dieťaťa, počas ktorej dostáva rodičovský príspevok.
To je tak v skratke...hádam stačí.... 😉

P.S.
Napíš niektorej adminke, nech ti zmenia názov témy... 😵

slusnakova • Dnes o 12:03
Ďakujem, chcela by som sa opytat poberala som matersku aj bola zamestnana od aprila do oktobra 2007 v januari sa mi narodilo tretie dieta a ze uz nemam narok na matersku pri tretom dietati iba na rodicovsky prispevok je to tak?

janulap • 2d • Dnes o 13:25
ak si nebola nemocensky poistena minimalne 270dni,pred tretim porodom,tak nie,narok na materske nemas.Alebo si bola poistena?

jaduska • 2d, 36tt • Dnes o 13:26
Nárok na materské nie je limitovaný počtom detí. Záleží, či žena spĺňa podmienky na priznanie materského príspevku, hlavne to, aby bola 270 dní nemocensky poistená. Ak tomu dobre rozumiem, tak v októbri 2007 ti skončil pracovný pomer a odvtedy si nezamestnaná? Zrejme preto nemáš nárok na materské, nie preto, že sa ti narodilo tretie dieťa. Tiež sa nám o chvíľu narodí tretí drobec, ale môj pracovný pomer stále trvá, aj keď som na rodičovskej dovolenke s druhou dcérkou. Takže skončím rodičovskú, nastúpim na materskú s tretím bábom a po skončení materskej znova na rodičovskú....

slusnakova • Dnes o 14:42
no aby som Vas uviedla na spravnu mieru ja som bola na materskej dovolenke s druhym dietatkom a popri materskej som aj pracovala od april do oktober 2007, ale nadalej som poberala matersku na druhe dietatko ta mi skoncila 13.11.2008, ale v 19. januar 2008 sa mi narodilo tretie dietatko a nechceli mi priznat matersku len rodicovsky prispevok.

jaduska • 2d, 36tt • Dnes o 17:31
V tomto prípade je dôležitá odpoveď na otázku, či tvoj pracovný pomer ešte trvá, alebo nie. Je jedno, či si na materskej, alebo rodičovskej dovolenke.

slusnakova • Dnes o 17:36
Ďakujem pekne jaduska, moj pracovny pomer trval len od aprila do oktobra 2007, takze netrva.
je naozaj jedno ci poberam matersku alebo rodicovsky? pocula som,ze kedsi na materskej dostanes viac ako na rodicovskom prispevku. Este raz Ti Ďakujem 🙂

jaduska • 2d, 36tt • Dnes o 17:41
Asi som to zle napísala - ja som to myslela tak, že z pohľadu nároku na ďalšiu materskú je jedno, či si na rodičovskej, lebo dôležité je, či tvoj pracovný pomer trvá.
Čo sa týka financií, tak sa môže kľudne stať, že materský príspevok vyjde nižší ako rodičovský a vtedy sa dopláca do výšky rodičovského.
Výška materského závisí od toho, z akej sumy bolo platené nemocenské poistenie. Laicky povedané, čím žena viac zarábala, tým vyššie materské dostala. Samozrejme sú tam potom nejaké limity, možnosť platiť si dobrovoľné nemocenské atď....ale to by som ťa už asi doplietla úplne...

slusnakova • Dnes o 17:44
Ahoj jaduska Ďakujem, ze si mi poradila, vies chcela som vediet ako to je pre moju sestru je nezamestnana v evidencii na urade prace a ak by nahodou otehotnela ako ma postupovat ci si ma zacat radsej platit nemocenske a kolko to cini na mesiac?

slusnakova • Dnes o 17:49
ano, chapem tak sa nemusim s tym zatazovat, ze nepoberam matersku, ale rodicovsky? dokedy mozem poberat naviac rodicovskyajpo troch rokoch? Ďakujem

jaduska • 2d, 36tt • Dnes o 17:58
Môže sa prihlásiť v sociálnej poisťovni ako dobrovoľný platca nemocenského poistenia. Najlepšie ešte pred otehotnením, aby stihla platiť tých 270 dní. Materské bude dostávať podľa toho, aký vymeriavací základ si určí.

Minimálny vym.základ je 295,50 EUR (8902 SK) a maximálny je 1003,09 EUR (30219SK). Poistné je vo výške 4,4% z vymeriavacieho základu. Materské je potom 55% z vymeriavacieho základu.
Ak by platila z minimálneho základu, tak dá mesačne 13 € (392 SK) a materské by jej vyšlo 162,53 € (4896 Sk),
ak by platila z maxima, tak mesačne zaplatí 44,14 € (cca 1330 Sk)a materské bude dostávať 551,70 € mesačne (16620Sk).

Ono to je tak - ak by mala istotu, že otehotnie hneď, tak by sa jej oplatilo dať si maximálny vym.základ, lebo hneď prvou materskou sa jej zaplatené poistné vráti. Ale ak by otehotnenie trvalo dlhšie, tak sa môže stať, že zaplatí viac ako dostane.
Vymeriavací základ sa dá zmeniť po 6-tich mesiacoch, ale to potom neviem ako počítajú, či to spriemerujú, alebo berú od posledného zvýšenia. Skús si prečítať tému Dobrovnoľné nemocenské, alebo Ako zvýšiť materskú - legálne....stačí nejaké posledné príspevky, tam radí gapa, ona sa tomu viac venuje, ja viem iba základné fakty.... 😉

slusnakova • Dnes o 18:04
Velmi pekne Ďakujem,a keby si neplatila to nemocenske ma narok aspon na ten rodicovsky prispevok?
🙂

jaduska • 2d, 36tt • Dnes o 18:54
áno, na rodičovský príspevok nárok má, tiež na rodinné prídavky

slusnakova • Dnes o 19:07
Ďakujem, pomohlo mi to velmi, este prosim Ta odpovies mi na otazku dokedy mozem poberat rodicovsky viem urcite ze do troch rokov, ale docitala som sa, ze aj do siestich ako potom postupovat ak si to budem chciet predlzit?

slusnakova
3. mar 2009

odpovie mi niekto ako to vlastne je? 🙂 🙂 🙂

gapa
3. mar 2009

RP sa poberá do 3-och rokov a do max. 6-tich len v prípade, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Tento stav musia schváliť posudkoví lekári na UPSVaR, na základe doporučení odborných lekárov a pediatra. žiadosť je napr. na stránkach upsvar.

slusnakova
3. mar 2009

Ďakujem gapa, este chcem vediet mam stvorrocne decko a chodim s nim na logopediu mam narok teda na ten rodicovsky? ale uz ho dostavam na rocne decko 🙂 🙂 🙂

jaduska
3. mar 2009

slusnakova - rodičovský príspevok nie je príspevok na dieťa, ale príspevok pre rodiča - kvázi náhrada platu.... takže môžeš mať aj 5 detí, rodičovský príspevok dostaneš iba jeden...

myslím, že logopedický problém sa nepovažuje za dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ide skôr o nejaké chronické choroby - alergie, nejaké mentálne postihnutia a iné vážnejšie choroby.... ☹

slusnakova
3. mar 2009

ďakujem pekne jaduska 🙂 🙂 🙂

jaduska
3. mar 2009

🙂

mark.susi
3. máj 2009

mile matky,potrebujem info.co sa tyka vyzivne,co je zaklad a ako sa to vyriesy,kde si najdem nejaky forum alebo inter.stranku pre rozvedene matky Dakujem

sasaxx111
12. mar 2010

ahojte mohli by ste my prosim vysvetlit aky je rozdiel medzi materskou dovolenkou a rodicovskou dakujem

andzi
13. mar 2010

sasaxx, a čo nevieš čítať? Veď vyššie máš všetko pekne vysvetlené. Takže treba si dať trošku námahy, prečítať a dozvieš sa. 😀

zuzumajko
24. máj 2010

baby chcem sa len spytat, to naozaj je vyska rodicovskeho prispevku pocas rodicovskej dovolenky len 164,22 eura mesacne? Akoze pocas tych 6 mesiacov na materskej budem mat normalne matersku a potom sup na 164,22 eura?

nibiru
24. máj 2010

nooo pokial si pracovala alebo si si dobrovolne platila socialne poistenie co predpokladam ze ano ked si napisala ze skocis s materskej na 164,22€ mas narok na ten zviseny ten je tusim 260€

gapa
24. máj 2010

zuzumajko,
ak si poberala materské, tak do dvoch rokov dieťaťa 267eur, potom do troch 164,22 resp. valorizovaná výška.

zuzumajko
24. máj 2010

wow. no ja pracujem viac ako 5 rokov, co znamena, ze som si platila soc. poistenie. Takze ak to spravne chapem, do dvoch rokov dietata budem dostavat na rodicovskej dovolenke 267 eur. Potom to uz bude nizsie, po tych dvoch rokoch. Chapem spravne? 😀

imarikai
24. máj 2010

zuzumajko ano chapeš to spravne 🙂

zuzumajko
24. máj 2010

supis, diki moc baby, ze ste mi to vysvetlili 😀 ste zlate!

inak nasla som k tomu aj vysvetlenie tuna (je to ludskejsie ako pravnicka mluva 😀 ):
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...